Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 208

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Distribution channels
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Realne szanse wpływu na kształt kanałów dystrybucji mają przede wszystkim podmioty związane z przetwórstwem żywności. Znikomy wpływ na zbyt swoich produktów mają natomiast rolnicy, szczególnie nie zrzeszeni np. w grupach producenckich lub marketingowych. Celem pracy była identyfikacja najistotniejszych czynników kształtujących sprawne kanały dystrybucji produktów żywnościowych oraz próba określenia ich konsekwencji dla przedsiębiorstw agrobiznesu. (fragment tekstu)
2
Content available remote Znaczenie i zastosowanie marki prywatnej w nowoczesnych kanałach dystrybucji
100%
Celem artykułu jest identyfikacja uwarunkowań zastosowania marki prywatnej, jej udziału w ofercie nowoczesnego kanału dystrybucji oraz wpływu na relacje producent - detalista. Koncentracja detalistów, także tendencja tzw. sprytnych zakupów warunkują rozwój marki prywatnej. W artykule dokonano studiów literaturowych dotyczących nowoczesnych kanałów dystrybucji, handlu zagranicznego oraz marki prywatnej dystrybutora - jej form i zakresu zastosowania. Zaprezentowane w artykule dane z krajowego i międzynarodowego rynku potwierdzają w większości przypadków zwiększający się udział marki prywatnej w koszyku zakupowym konsumentów i obecność w ofercie nowoczesnych kanałów dystrybucji oraz wysoki wzrost udziału marki prywatnej w handlu detalicznym w Europie Wschodniej i Centralnej. Marka prywatna stanowi szansę i zagrożenie dla producentów, wywiera wpływ na ich relacje z dystrybutorami. Autorki w referacie opierają swoje rozważania na literaturze przedmiotu, analizie ilościowej i jakościowej na podstawie danych GUS, danych wtórnych z raportów firm konsultingowych, przykładach rynkowych(abstrakt oryginalny)
3
100%
Zasadniczą kwestią - podjętą w artykule - jest poznanie, w jakim stopniu firmy korzystają z usług centrów, zwłaszcza w przypadku obsługiwania rynków zagranicznych i czy ewentualnie polegają na usługach innych operatorów odpowiedzialnych za transport i dystrybucję oraz przepływ zwrotów towarów wychodzących od producenta. (fragment tekstu)
Przedmiot i cel pracy: Przedmiotem pracy jest problematyka występowania nieprawidłowości w kanałach dystrybucji produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Inwersja dystrybucji w realiach polskiego rynku farmaceutycznego przyjęła formę nielegalnego wywozu leków, stając się jednym z podstawowych aspektów przestępczości transgranicznej. Celem opracowania jest identyfikacja przyczyn, przedstawienie istoty i wskazanie skutków niekontrolowanego wywozu leków dla krajowego systemu zaopatrywania w produkty lecznicze. Materiały i metody: Realizacja celu artykułu wymaga zastosowania następujących metod badawczych: metodę analizy i krytyki piśmiennictwa, metodę analizy aktów prawnych oraz metodę badania dokumentów. Zastosowanie wymienionych metod badawczych pozwala na przedstawienie wyników analiz i sformułowanie wniosków dotyczących wpływu nielegalnego wywozu leków na stan systemu ochrony zdrowia w Polsce. Wyniki: Przedstawiając wyniki analiz należy zauważyć, że dotychczasowy nadzór nad rynkiem farmaceutycznym nie jest skuteczny i zawodzi na każdym możliwym poziomie. Wymiernym obrazem nieefektywności systemu kontroli są straty w budżecie państwa na poziomie 4 mld. PLN rocznie oraz występowanie w aptekach ogólnodostępnych braków i niedoborów w asortymencie tzw. leków deficytowych, szacowanych przez Ministerstwo Zdrowia na poziomie 386 pozycji. Wnioski: Warunkiem sine qua non właściwego działania systemu ochrony zdrowia publicznego jest zapewnienia skutecznego nadzoru nad procesem dystrybucji produktami leczniczymi oraz efektywnej kontroli nad całym rynkiem farmaceutycznym. Nie da się tego osiągnąć bez efektywnego systemu kontroli. Zmiana dotychczasowego modelu nadzoru na system kontroli zintegrowanej, opartej na połączeniu podsystemów kontroli farmaceutycznej z podsystemami kontroli skarbowej i inspekcji pracy, pozwoli na skuteczną walkę z nielegalnym wywozem leków. (abstrakt oryginalny)
|
1997
|
nr 3
18-21
Zagadnienie integracji pionowej w kanałach dystrybucji przedstawiono od strony korzyści, jakich spodziewają się przedsiębiorstwa, zmieniając samodzielne działania w skoordynowaną współpracę.
Celem opracowania jest określenie łańcucha dystrybucji roślin ozdobnych będących przedmiotem obrotu na rynku hurtowym w Polsce oraz ocena znaczenia poszczególnych ogniw. Dokonano identyfikacji dostawców i nabywców oraz oszacowano udział poszczególnych źródeł i kanałów zbytu w całkowitej podaży. Scharakteryzowano dostawców pod kątem asortymentu oferowanych roślin, a w przypadku producentów - także pod kątem skali produkcji. Badania wykazały zmniejszenie się roli rynku hurtowego w dystrybucji roślin ozdobnych w Polsce. Obecnie jest on ogniwem w łańcuchu dostaw pomiędzy małymi dostawcami i małymi odbiorcami, co przy dalszej koncentracji popytu na detalicznym rynku kwiaciarskim będzie jeszcze bardziej minimalizowało jego rolę. Równocześnie inna jest waga poszczególnych kanałów zbytu kwiatów ciętych i roślin doniczkowych, co wskazuje na konieczność oddzielnego podejścia do tych rynków. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Restrukturyzacja sektora mleczarskiego w Polsce - przyczyny i skutki
76%
W artykule przedstawiono proces restrukturyzacji sektora mleczarskiego w Polsce. Na podstawie danych statystycznych oraz badań jakościowych przeanalizowano najważniejsze zmiany, które nastąpiły w poszczególnych segmentach tego sektora. Szczególnie dynamiczny proces charakteryzował segment produkcji i przetwórstwa mleka. Obok zmian w strukturze, jakości oraz marketingu mleka i produktów mleczarskich, przeobrażeniu uległo także otoczenie instytucjonalne, w którym działają rolnicy oraz mleczarnie. Dostosowania w gospodarstwach rolnych były stymulowane w znacznym stopniu przez przetwórców, których dostosowania wynikały z kolei z procesu integracji z Unią Europejską, a wśród nich należy wskazać przede wszystkim wzrost wymagań jakościowych oraz konieczność działania na rynku krajowym i eksportowym. Dodatkowo, wprowadzony system kwotowania produkcji mleka jest, zdaniem autorów, jednym z najważniejszych czynników determinujących tempo i zakres przyszłej restrukturyzacji. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza systemu dystrybucji w aspekcie teoretycznym oraz weryfikacja teorii w praktyce na przykładzie firmy Analda - Żywiec Trade Sp. z o. o. oddział Wejherowo. Natomiast hipotezę pracy stanowi przypuszczenie, że prawidłowo skonstruowany system dystrybucji zapewnia sprawne dostarczenie towarów finalnemu odbiorcy. (abstrakt oryginalny)
9
76%
The Polish organic food market continues to be a niche. Nevertheless, the market can function efficiently and develop provided that several conditions are met, including the optimization of the supply of raw materials and final products, and the organization of effective distribution channels. One of the key areas that require an in-depth analysis is the question of efforts undertaken at all levels of the marketing chain. Therefore, the purpose of this paper is to present the distribution channels of the Polish organic food market, explore the organizational limitations faced by this market, and diagnose the reasons why distribution channel participants do not cooperate with each other. In view of the findings of the research conducted among three groups (producers, processors and intermediaries), an attempt was made to identify successful networking solutions. The prerequisites for the prospective growth of the organic food market can be indicated. According to the interviewees, initiating and implementing collaboration as an element of marketing activities should lead to desirable outcomes, including more efficient market processes, especially as regards organic product distribution. Actions based on the integration and combination of marketing efforts should translate into market development. The creation of short supply chains is one of the key solutions. (original abstract)
Cel: Celem artykułu jest przedstawienie zmian, jakie zaszły w relacjach pomiędzy partnerami biznesowymi w kanałach dystrybucji FMCG w Polsce po 1989 r. i zidentyfikowanie konsekwencji dla konkurencyjności poszczególnych grup przedsiębiorstw handlowych. Zakresem analizy objęto relacje pomiędzy: sieciami wielkopowierzchniowych obiektów handlowych i producentami FMCG oraz przedsiębiorstwami hurtowymi, w tym cash and carry a dostawcami i odbiorcami towarów. Metodologia: Artykuł przygotowano na podstawie literatury dotyczącej współpracy przedsiębiorstw w kanałach dystrybucji oraz wyników badań longitudialnych zrealizowanych przez Instytut Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur w latach 90. XX wieku i w pierwszych latach XXI wieku oraz w połowie 2011 r. wśród niezależnych przedsiębiorstw handlowych i firm funkcjonujących w sieci oraz wśród producentów FMCG. W poszczególnych okresach zastosowano tę samą metodę badawczą - wywiad bezpośredni, zrealizowany wśród przedstawicieli badanych firm, na podstawie kwestionariusza, który w kolejnych okresach badawczych był rozszerzany o nowe aspekty współpracy przedsiębiorstw, tj. kreowanie marek własnych, szkolenia i doradztwo dla partnerów biznesowych, integrację. Zmiany, jakie zachodzą w relacjach pomiędzy przedsiębiorstwami, zilustrowano przykładami z praktyki gospodarczej. Wnioski/oryginalność: Opisane w artykule procesy i zjawiska, jakie pojawiły się w relacjach podmiotów w kanałach dystrybucji, pogłębiają wiedzę w zakresie współpracy partnerów biznesowych w różnych kanałach dystrybucji FMCG. Dotyczy to: pozycji przedsiębiorstwa handlowego w kontaktach z partnerami biznesowymi, oczekiwanych i uzyskiwanych korzyści współpracy, uciążliwości i nieprawidłowości pojawiających się w kontaktach dostawca towarów-przedsiębiorstwo handlowe, nowych obszarów współpracy. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części opracowania zaprezentowano przedsiębiorstwa handlu detalicznego - nabywcy zorganizowani. Następnie przedstawiono instytucjonalne formy organizacji zakupów. W zakończeniu omówiono rolę logistyki w organizacji zaopatrzenia.
|
|
nr 9
22-24
Prowadzone przez Instytut Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji systematyczne badania mające na celu rozpoznanie kierunków i zakresu racjonalizacji kanałów dystrybucji, rejestrują wielokierunkowość działań podejmowanych w tym zakresie zarówno przez producentów, jak i pośredników hurtowych i detalicznych. Działania te wymusza zarówno zaostrzająca się konkurencja, jak i stosunkowo wolno wzrastający popyt konsumpcyjny.
Omówiono system i strategie dystrybucji producentów, w tym rodzaje i kierunki przepływu strumieni w kanale dystrybucji. Zanalizowano podstawowe strategie dystrybucji i ich elementy. Zaprezentowano także przedsiębiorstwa handlowe jako uczestników systemów dystrybucji krajów Unii Europejskiej.
14
Content available remote Konsument multikanałowy - przyczyny i implikacje zjawiska
76%
W ostatnim czasie coraz więcej dostawców oferuje swoje produkty i usługi w wielu kanałach sprzedaży. Dzięki strategii multikanałowości w dostępie do oferty rynkowej konsument ma dużą swobodę wyboru miejsca i sposobu zakupu. Celem publikacji jest próba wskazania charakterystycznych elementów zachowań nabywców we współczesnych multikanałowych systemach dystrybucji. Autor, analizując publikacje naukowe oraz bazując na wynikach badań własnych, próbuje odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób multikanałowość modyfikuje zachowania konsumenta i jakie czynniki wywierają wpływ na wybór kanału dystrybucji. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszej pracy jest analiza i ocena stopnia wykorzystania kanałów dystrybucji produktów bankowych oraz poznanie opinii rolników indywidualnych o bankowych łańcuchach marketingowych. Badania przeprowadzono w grudniu 2004 r. Podmiotem badań byli rolnicy indywidualni, którzy w 2004 r. skorzystali przynajmniej z jednej usługi bankowej. (fragment tekstu)
W opracowaniu poruszono kwestię organizowania wspólnych działań partnerów jako elementu wpływającego na rozwój relacji w kanałach dystrybucji przedsiębiorstw przemysłu odzieżowego. Na podstawie przeprowadzonych pod koniec 2012 r. badań dokonano analizy zależności między występowaniem wspólnego organizowania działań w kanałach dystrybucji a rodzajem relacji zachodzących miedzy uczestnikami danego kanału oraz zbadano siłę tej zależności za pomocą współczynnika C-Pearsona. Co więcej, wskazano również najczęściej występujące obszary wspólnego organizowania, podejmowane przez przedsiębiorstwa branży odzieżowej.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Logistyka dystrybucji w przedsiębiorstwach górniczych
76%
W artykule opisano polski rynek węgla kamiennego oraz przedstawiono organizację dystrybucji węgla w przedsiębiorstwach górniczych. Analizy dokonano na przykładzie Katowickiego Holdingu Węglowego. Jej wyniki pozwoliły na wskazanie sposobów kierowania dystrybucją umożliwiających przedsiębiorstwom przetrwanie na konkurencyjnym rynku. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Nowoczesne kanały dystrybucji ubezpieczeń komunikacyjnych
76%
W artykule zawarto rozważania na temat nowoczesnych rozwiązań w kanałach dystrybucji ubezpieczeń komunikacyjnych ze szczególnym uwzględnieniem ubezpieczeń OC i AC. Autorki weryfikują tezę dotyczącą wpływu różnych rozwiązań stosowanych w dystrybucji ubezpieczeń na satysfakcję klientów. W artykule dużo uwagi poświęcono komunikacji z klientami firm ubezpieczeniowych oraz kanałom direct w ubezpieczeniach komunikacyjnych. Rozważania dotyczą tego, czy takie kanały dystrybucji są dogodne dla klientów i czy rozwijanie ich może być opłacalne. (abstrakt oryginalny)
Relacje zachodzące między uczestnikami kanałów dystrybucji mogą mieć wydźwięk zarówno pozytywny, jak i negatywny. Odpowiednie zarządzanie relacjami w sferze B2B nie tylko pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji problemowych, ale także umożliwia osiągnięcie efektu synergicznego ze współpracy w danym kanale dystrybucji. Podejmowanie działań zmierzających do kształtowania relacji pomiędzy uczestnikami sieci dystrybucji wywołuje jednak wiele problemów. W przedstawionym artykule prezentowane są wybrane problemy zarządzania relacjami w kanałach dystrybucji, poparte wynikami badań empirycznych, przeprowadzonych na reprezentatywnej grupie przedsiębiorstw przemysłu odzieżowego. (abstrakt oryginalny)
|
|
z. 4
337-341
W dobie światowej globalizacji rynków pieniądza, usług i dóbr, istotnym czynnikiem spajającym całość w jednolity, sprawnie funkcjonujący system są banki. Prowadząc działalność zorientowaną na zysk, banki poszukują rozwiązań, umożliwiających pozyskanie nowych klientów. Wzbogacając ofertą produktową, zwiększają przewagą konkurencyjną nad pozostałymi uczestnikami rynku finansowego. Stąd, tak ważnym dla banku jest odpowiedni dobór świadczonych usług. Rozwój technologii teleinformatycznych dał możliwość wykorzystania elektronicznych mediów, jako kanałów dystrybucji alternatywnych wobec tradycyjnych placówek bankowych. Internet, jak również telefonia komórkowa będące podstawą nowoczesnych kanałów dystrybucji znalazły się w obszarze zainteresowania banków. Rozwój bankowości elektronicznej umożliwił zastąpienie bezpośredniego kontaktu klienta i pracownika banku, komunikacją elektroniczną. Jednakże, należy pamiętać, iż obok dynamicznie rozwijających się nowoczesnych kanałów dystrybucji, nadal powodzeniem cieszą się tradycyjne placówki bankowe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.