Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 73

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Divorces
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
The article presents an overview of measures developed in quantitative studies on divorce. The overview is based mostly on articles published in 1980-2000 in American sociological journals. The measures proposed can be divided into two main groups: measures directly related to divorce and measures indirectly related to the phenomenon under study. The first group includes the measures which identify causes of marriage dissolution by divorce, risk of marriage dissolution, and evaluate the post-divorce adjustment process. Measures of the second group refer to physical and psychological health, marriage satisfaction, marriage adjustment process, interpersonal relationships after divorce, level of conflict after divorce, alternative relationships to the current marriage. In general, the remarkable development of measures used in quantitative studies on divorce, its causes and multidimensional effects is accompanied by the standardization of measures. Hovewer, due to many different measures applied in research on divorce it is sometimes difficult to compare their results directly. That difficulty might be reinforced by a lack of a precise description of measures used in the study which still is a case in some relevant publications on the subject. (original abstract)
Celem artykułu jest przedstawienie kilku wybranych materialnoprawnych kwestii dotyczących dziecka pełnoletniego, lecz jeszcze niesamodzielnego, pojawiających się w związku z postępowaniem o rozwód jego rodziców. Odniesiono się m.in. do negatywnej przesłanki rozwodowej, jaką jest sprzeczność orzeczenia rozwodu z zasadami współżycia społecznego w kontekście objęcia nią pełnoletniego dziecka rozwodzących się rodziców, oraz zaprezentowano zagadnienia związane z alimentacją pełnoletniego niesamodzielnego dziecka i alimentami na potrzeby rodziny ustalanymi w postępowaniu zabezpieczającym. Badania oparto na analizie aktów prawnych, jednocześnie wykorzystując metodę prawnoporównawczą. W zakresie wskazanej wyżej negatywnej przesłanki orzeczenia rozwodu należy uznać, że dobro dzieci niesamodzielnych jest właściwie chronione. W artykule wykazano również, że w innych państwach europejskich różnie kształtuje się wiek dziecka, z ukończeniem którego wygasa obowiązek jego utrzymania przez rodziców. Analiza zagranicznych regulacji skłania do wniosku, że granica wieku, do której rodzice powinni wspierać dzieci, nie pokrywa się z ich samodzielnością prawną. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przede wszystkim udzielenie odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej w wyrokach rozwodowych w porównaniu z wyrokami orzekającymi separację. Przeanalizowano również, czy sąd zarówno w sprawach rozwodowych, jak i w sprawach o separację w sposób należyty (dokładnie i wyczerpująco) prowadzi postępowanie dowodowe, z wykorzystaniem wszystkich dostępnych i adekwatnych w danej sprawie środków dowodowych. W niniejszym artykule zawarte zostały rozważania teoretyczne dotyczące władzy rodzicielskiej w polskim prawie rodzinnym. Ponadto w artykule dokonano analizy badań własnych aktowych dotyczących spraw, w których Sąd rozstrzygał o władzy rodzicielskiej rozwiedzionych rodziców oraz małżonków pozostających w separacji.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera przegląd procedur doboru próby stosowanych w badaniach rozwodowych, ograniczonych do osób, które rozwodzą się z przedłużeniem okresu przed i po rozwodzie. Przedstawia różne rodzaje losowego i nielosowego doboru próby, ich zalety i wady w badaniach nad rozwodami. W stosunkowo szerokim przeglądzie procedur nielosowych zwraca się uwagę, że dobór nielosowy, często stosowany w przypadku braku innej alternatywy, zwykle nie pozwala na wnioskowanie statystyczne i ma jedynie ograniczoną wartość dla uogólnienia wnioski. W końcowej części szczegółowo omówiono źródła danych wykorzystywanych do analiz wtórnych. Przedstawiono liczne przykłady ankiet, które zostały zaprojektowane do różnych celów i są wykorzystywane do badań nad rozwodami w różnych krajach, jak np. General Social Survey i Panel Study of Income Dynamics w USA, General Social Survey w Polsce. Ten rodzaj źródła danych staje się coraz ważniejszy.(abstrakt oryginalny)
Do niedawna w badaniach nad rozwodami koncentrowano się przede wszystkim na takich aspektach jak uwarunkowania społeczno-demograficzne, przyczyny rozpadu, konsekwencje rozwodów, regulacje prawne itp. Stopniowo jednak zaczęło dochodzić do głosu nowe podejście, charakteryzujące się inną perspektywą badawczą. Podejście to cechuje koncentracja na rozwodzie jako procesie i jego wewnętrznej dynamice. Do tego nurtu badań można zaliczyć próby konstruowania typologii procesu rozwodowego. Celem tych działań jest uwolnienie się od modelu uproszczonego - pomijającego różnorodność form procesu rozwodowego - obejmującego zarówno okres poprzedzający rozwód (okres rozpadu małżeństwa), jak i okres porozwodowy, aż do uzyskania przez jednostkę równowagi psychicznej i społecznej. Chodzi więc o ukazanie różnych typów procesu rozwodowego, z podkreśleniem specyfiki każdego z nich(abstrakt oryginalny)
6
Content available remote Rozwody w Polsce
100%
Niniejsze opracowanie poświęcone jest jednej z form rozpadu małżeństwa (rodziny) - poprzez rozwód. Nie rozwiązuje się w nim problemu i nie daje się żadnych gotowych rozwiązań na pomniejszenie skali rozwodów. W pracy przedstawiono skalę zjawiska i podjęto próbę scharakteryzowania niektórych jego powodów w mijającej dekadzie. (fragment tekstu)
The existence of child labor is a complex phenomenon and is often considered a logical consequence, in a household, of the economic needs of poverty-stricken families. This is due to several factors such as the condition of the child himself, the family background, and the influences of parents, culture and environment. This paper aims to determine the effect of household structure on child labor by comparing households headed by divorced single mothers and nuclear households that include a mother and father in Indonesia. This study uses cross-sectional data from the 2014 Indonesia Family Life Survey (IFLS) with the instrumental variable (IV) method. The results showed that, for the nuclear households that include a mother and father, the probability of child labor decreased, or that when a divorced single mother heads the household, the likelihood of child labor increases, including in rural areas. The same thing happens when households headed by divorced single mothers tend to increase the likelihood of sons being sent into the labor market. Thus, household structure has a vital role in determining the decisions of parents to engage their children in paid employment.(original abstract)
Miłość jest jednym z najczęściej wymienianych elementów potrzebnych człowiekowi do szczęścia i zadowolenia z życia (Myers, 2004). Pewnie również dlatego temat miłości jest zawsze aktualny, bo zawsze jest ona obecna w życiu człowieka. Być może zaskoczeniem okaże się podjęcie tematyki dotyczącej miłości przez praktykującego adwokata, ale paradoksalnie w tym zawodzie także ma się do czynienia z szeroko pojętą miłością. Zajmując się prawem rodzinnym, a w szczególności procesami rozwodowymi, adwokat tak naprawdę zajmuje się miłością. Z tym że w nieco innym kształcie i stanie niż ten, o którym tak lubimy czytać w pięknych powieściach. Do adwokata trafiają osoby, które chcą się rozwieść, ale też takie, które wcale nie miały takiego zamiaru, lecz zostały pozwane przez współmałżonka. Adwokat z oczywistych przyczyn, przede wszystkim ze względów etycznych, nie jest terapeutą swoich klientów, jednak - podobnie jak psycholog - wysłuchuje ich. Rozmowa ta nigdy nie sprowadza się wyłącznie do omówienia faktów związanych z przebiegiem małżeństwa. Taka relacja to w dużej mierze rozmowa o emocjach, przeżyciach, zdarzeniach, które miały miejsce w związku miłosnym. Na bazie kilkuletniego doświadczenia w zakresie spraw rodzinnych ośmielę się stwierdzić, że spora część osób trafia do adwokata (a szerzej - do sądu) dlatego, że nie wie o miłości tego, co najistotniejsze. Abstrahując od poszukiwania uniwersalnej definicji miłości, z czym również mierzyło się już wielu badaczy i naukowców, trzeba wiedzieć o niej jedno: że miłość to proces, a nie stan. I temu właśnie zostanie poświęcony niniejszy artykułu. (fragment tekstu)
W ostatnim półwieczu obserwuje się w Europie duży wzrost urodzeń pozamałżeńskich. Zjawisko to, jako jeden z objawów gwałtownych przemian w obyczajowości i mentalności społeczeństw, nasiliło się w latach osiemdziesiątych. Widoczne są dążenia państw europejskich do ujednolicenia przepisów dotyczących dzieci pozamałżeńskich. Wyrazem tych dążeń jest, między innymi, Europejska Konwencja o Statusie Prawnym Dziecka Pozamałżeńskiego z 1 października 1999 roku. (fragment tekstu)
10
Content available remote Changing Marriage and Divorce Rate in Poland Compared to Other EU Countries
100%
This article focuses on recent tendencies concerning marriages and divorces in the EU Member States and in Poland, including the trends observable in the Province of Lodz broken down by county as a case study. Consideration is given to the factors determining a decline in the number of marriages and an increase in the number of divorces. Additionally the problem of postponing the decision to marry and entering into marriage by men and women at an increasingly later age is discussed. (original abstract)
Największym bogactwem kraju są jego ludzie dlatego szczególnie uważnie należy śledzić tendencje zachodzące w rozwoju demograficznym kraju. Stan i struktura ludności są determinowane przez urodzenia, aktualne trendy dzietności, umieralność, saldo migracji zagranicznych oraz przeciętną długość trwania życia. Polska znalazła się w bardzo trudnej sytuacji demograficznej. Utrzymujący się przez wiele lat niski poziom dzietności, ujemny przyrost naturalny, ujemne saldo migracji zagranicznych przy wydłużaniu się przeciętnego trwania życia spowodują niekorzystną relacje osób w wieku poprodukcyjnym do osób w wieku produkcyjnym. Liczba ludności Polski będzie malała, społeczeństwo polskie będzie się starzało, odsetek ludzi starych w stosunku do liczby ludności w wieku produkcyjnym będzie jednym z najwyższych w Europie w 2060 r. (abstrakt oryginalny)
W artykule podjęto dyskusję dotyczącą rozwodów w Polsce w latach 1995-2001 oraz separacji w latach 2000-2001. Analiza obejmuje następujące kwestie: przyczyny rozwodów i separacji, wiek osób rozwiedzionych i separowanych, strukturę rozwodów i separacji według okresu trwania małżeństwa, wykształcenie osób rozwiedzionych i separowanych, rozwiązane małżeństwa według liczby dzieci. W artykule wykorzystano ogólnie dostępne dane z Roczników Demograficznych za lata 1996-2002 stanowiące cenne źródło informacji spożytkowanych w niniejszej pracy. (abstrakt oryginalny)
Na początku artykułu omówiono pojęcie alienacji rodzicielskiej oraz występujący w związku z tym zespół PAS (ang. parental alienation syndrome). Przedstawiono główne objawy tego zespołu u dzieci. Krótko opisano również stosowaną w Polsce klasyfikację zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania ICD-10, w której zespół PAS nie występuje oraz wyniki badań, dotyczących doświadczeń życiowych dorosłych dzieci alienacji rodzicielskiej.
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest przedstawienie analizy porównawczej unormowań prawnych wybranych krajów europejskich regulujących kwestie dotyczące możliwości zawierania przez rodziców porozumień dotyczących sposobu realizacji władzy rodzicielskiej po rozwodzie względem ich małoletnich dzieci. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Przedstawiony problem badawczy dotyczy odpowiedzi na pytania: Czy rozwodzący się rodzice mogą zawierać między sobą porozumienia dotyczące sposobu realizacji władzy rodzicielskiej po rozwodzie względem ich małoletnich dzieci? A jeśli tak, czy porozumienia te podlegają kontroli właściwego organu? Poszukując odpowiedzi na powyższe pytania, autor zastosował metodę analizy adekwatnych przepisów prawnych wybranych krajów europejskich. PROCES WYWODU: Analizując przepisy obowiązujące w ustawodawstwie wewnętrznym wybranych państw europejskich (Polska, Austria, Norwegia, Szwecja, Węgry) autor przedstawił przyjęte rozwiązania prawne regulujące kwestie związane z zakresem władzy rodzicielskiej rodziców po orzeczeniu rozwodu, w tym te odnoszące się do możliwości zawierania przez rodziców porozumień dotyczących sposobu realizacji władzy rodzicielskiej po rozwodzie. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Ustawodawstwo każdego z pięciu omówionych państw dopuszcza możliwość zawierania przez rodziców porozumień dotyczących sposobu realizacji władzy rodzicielskiej po rozwodzie. W Polsce, Austrii, Szwecji i na Węgrzech porozumienie rodzicielskie dla swojej ważności wymaga zatwierdzenia przez sąd. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Ze względu na wymogi redakcyjne dotyczące objętości artykułu autor ograniczył analizę regulacji prawnych do ustawodawstw wybranych pięciu krajów europejskich. W dalszej perspektywie zasadna i interesująca wydaje się analiza rozwiązań prawnych obowiązujących w innych krajach tak europejskich, jak i tych spoza naszego kręgu kulturowego.(abstrakt oryginalny)
Prezentowany artykuł dotyczy zagadnienia przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa w prawie kanonicznym w powiązaniu z przyczynami rozwodów w prawie rodzinnym. Krótkie omówienie teoretyczne tej problematyki zostało uzupełnione o zestawienie przyczyn stwierdzenia nieważności małżeństwa, które ustalił sąd kościelny, z przyczynami rozkładu pożycia, które ustaliłby sąd rozwodowy, gdyby w danej sprawie orzekał. Omawiane zestawienie autorki sporządziły na podstawie przeprowadzonego badania akt spraw kościelnych dotyczących stwierdzenia nieważności małżeństwa w prawie kanonicznym. W końcowej części artykułu zawarto kilka refleksji podsumowujących rezultaty badania, z których m. in. wynika, że postępowanie dowodowe prowadzone w sądzie kościelnym jest bardziej wnikliwe niż w sądzie powszechnym. Badanie wykazało również, iż w praktyce występuje więcej przyczyn rozkładu pożycia niż tylko te wymienione w katalogu Głównego Urzędu Statystycznego. Sądy rozwodowe nie rozszerzają tego katalogu, a przez to nie poszerzają postępowania dowodowego celem ustalenia innych możliwych przyczyn. (abstrakt oryginalny)
Jedną z najciekawszych prób wyjaśniania procesu rozpadu związku małżeńskiego jest teoria Georga Levingera. Pierwsza wersja omawianej koncepcji powstała w 1965 r., wersja druga - stanowiąca pewne uzupełnienie, a przede wszystkim jakby przypomnienie wcześniejszej - powstała w 1976 r. Istotna zmiana, to silniejsze zaakcentowanie opcji psychologiczno-społecznej, choć również w wersji pierwotnej punktem wyjścia było zagadnienie spójności małżeństwa podejmowane w aspekcie psychospołecznym Ta oryginalna koncepcja jest uważana za jedną z najbardziej obiecujących. Podkreśla się możliwość jej szerokiego wykorzystania: może być przydatna w integracji przyszłych badań nad rodziną, ale przede wszystkim stanowi ugruntowanie studiów nad czynnikami destabilizującymi związek małżeński (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania są procesy rozpadu małżeństw w zakresie rozwodów i ich społeczna percepcja w Polsce. Celem badania było rozpoznanie uwarunkowań i zróżnicowania rozwodów w Polsce. W badaniu podjęta została próba weryfikacji hipotezy, iż rozwody i ich społeczna percepcja w różnym stopniu uwarunkowane są czynnikami środowiskowymi, demograficzno-społecznymi i ekonomicznymi. W celu weryfikacji powyższych założeń została przeprowadzona wielowymiarowa analiza statystyczna przy wykorzystaniu danych GUS, SAC oraz materiału źródłowego pochodzącego z badań sondażowych: Polski Generalny Sondaż Społeczny (PGSS) oraz International Population Policy Acceptance Survey (IPPAS, PPA2). W procesie badania wykazano pewien dysonans pomiędzy postawami społecznymi a faktyczną skalą rozwodów w Polsce. Pomimo iż w opinii społecznej dominował pogląd, że tendencja wzrastającej częstości rozwodów jest zjawiskiem negatywnym i niepożądanym, rzeczywistość społeczna ujawniła bardziej pejoratywne oblicze. Prorodzinnym deklaracjom towarzyszył bowiem wzrost intensywności rozwodów. Praktyczne zastosowanie metod taksonomicznych ukazało ponadto wyraźne przestrzenne zróżnicowanie natężenia rozwodów z uwagi na poziom modernizacji regionu i jego uwarunkowania. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie przebiegu postępowania w przedmiocie ograniczenia władzy rodzicielskiej przez umieszczenie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej na podstawie dokonanej analizy wyników badań własnych aktowych. Bardzo istotnym przedmiotem badań był zebrany w badanych sprawach materiał dowodowy. Zbadano m.in. najczęściej występujące w sprawach czynniki powodujące zagrożenie dobra dziecka. Niniejszy artykuł uwzględnia również rozważania teoretyczne na temat władzy rodzicielskiej oraz jej ograniczenia.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie roli, jaką odgrywa szkoła, rozumiana jako instytucja oświatowo-wychowawcza, w postępowaniach o pozbawienie władzy rodzicielskiej. Nie budzi wątpliwości, że w procesie wychowawczym czynniki i bodźce środowiska domowego, które najintensywniej wpływają na dziecko, przekładają się na jego funkcjonowanie w szkole. W szczególności długotrwałe problemy małoletniego z nauką bądź stwarzane przez niego trudności wychowawcze powinny stanowić dla nauczycieli i pedagogów sygnał do potrzeby wglądu w środowisko rodzinne ucznia. Dlatego też w niniejszym artykule zostały przedstawione dane dotyczące udziału szkoły w postępowaniu o pozbawienie władzy rodzicielskiej, tj. opinie sporządzane przez szkoły, zeznania nauczycieli w charakterze świadków oraz postępy w nauce osiągane przez małoletnich. Wykorzystano materiały źródłowe (m.in. akty prawne, piśmiennictwo prawnicze, orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów powszechnych) oraz wyniki badań własnych aktowych uzyskane przy pomocy narzędzia badawczego w postaci kwestionariusza do badania akt sądowych.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule dokonano przedstawienia ogólnej charakterystyki majątku dorobkowego małżonków w prawie rodzinnym, a także możliwych sposobów jego podziału. Szczególną uwagę poświęcono możliwości dokonania podziału na wniosek jednego z małżonków w wyroku rozwodowym. Ponadto przedstawiono wyniki badań własnych aktowych przeprowadzonych w Warszawie w roku akademickim 2016/2017 dotyczących spraw, w których sąd orzekł o podziale majątku dorobkowego w wyroku rozwodowym oraz po rozwodzie. Finalnie w artykule zawarto także wnioski i spostrzeżenia skonstruowane po przeprowadzonych badaniach.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.