Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 202

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dobra publiczne
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
Scharakteryzowano dobra publiczne oraz zwrócono uwagę na rolę samorządów terytorialnych w dostarczaniu tych dóbr.
Celem artykułu jest charakterystyka dobra publicznego oraz stabilności systemu finansowego ze szczególnym uwzględnieniem dóbr, oraz określenie, czy przekładają się one na ogólną stabilność finansową jednostek samorządu terytorialnego. W artykule przedstawione zostały podstawowe cechy i definicje dóbr publicznych, a także ich podział, a następnie charakterystyka stabilności finansowej. W dalszej części wskazane zostały przesłanki utrzymania stabilności systemu finansowego jako dobra publicznego.(abstrakt oryginalny)
Efektywność realizowanych zadań publicznych, w wyniku których powstają dobra publiczne, powinna być oceniana także w ujęciu społecznym. W artykule podjęto próbę określenia i pomiaru społecznej efektywności wybranych dóbr publicznych oraz ukazania jej zróżnicowania w polskich regionach (NUTS 2). Ustalenie poziomu efektywności społecznej analizowanych dóbr publicznych (edukacji i opieki zdrowotnej) wymaga uwzględnienia ponoszonych na nie wydatków oraz ujęcia niestandardowych, nieilościowych efektów, do których zaliczono bezstronność, jakość i brak korupcji w procesie ich dostarczania. Uzyskane wyniki wskazują na duże zróżnicowanie efektywności społecznej wybranych dóbr publicznych w polskich regionach.(abstrakt oryginalny)
Coraz intensywniej poszukuje się instrumentów zwiększających skuteczność i efektywność polityki rolnej, również w odniesieniu do ochrony środowiska. Szczególnie często badania naukowe w ostatnich latach kierują się w stronę instrumentów rynkowych, wśród których szczególnie ważnym elementem są aukcje. W artykule ukazano możliwości wykorzystywania aukcji jako instrumentu dostarczania przez rolnictwo usług ekosystemów oraz przedstawiono dotychczasowe wyniki badań w tym zakresie, wskazujące na wady i zalety poszczególnych rozwiązań. Analiza pokazuje, iż aukcje mogą być bardzo efektywnym ekonomicznie i skutecznym z punktu widzenia ochrony środowiska narzędziem. Jednakże instrument ten nadal wymaga dalszych badań i szczegółowych analiz, zanim zostanie szerzej wykorzystany w praktyce ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie roli dóbr publicznych w koncepcji rolnictwa wielofunkcyjnego. Zwrócono uwagę na przesłanki i ograniczenia w rozwoju sektora rolnego w warunkach globalizacji i liberalizacji. Przedstawiono przegląd pojęcia wielofunkcyjności rolnictwa, wskazując na jego różne wymiary. Jako punkt wyjścia rozważań przyjęto wykazanie różnic pomiędzy dobrami prywatnymi i publicznymi. Podstawową trudnością jest właściwa wycena dóbr publicznych i możliwość ukształtowania mechanizmu zapewniania dochodów za ich wytwarzanie. Sama koncepcja dóbr publicznych jest wyrazem niedoskonałości alokacji rynkowej. Dlatego tak istotne jest wykreowanie instytucjonalnego systemu zapewnienia zwrotu nadwyżki ekonomicznej do sektora rolnego. W opracowaniu wskazujemy, iż przyjęcie bardziej kompleksowego i zintegrowanego podejścia do realizacji funkcji rolniczych pozwala na lepsze wykorzystanie zasobów w gospodarce jako całości. (abstrakt oryginalny)
Kino cyfrowe (D-cinema, DC), które powstało dzięki zastosowaniu innowacji technologicznych, pozwoliło na bezprecedensowe rozszerzenie formuły jego funkcjonowania jako wieloaspektowej instytucji kultury - domu sztuki. Zmiana ta stworzyła nowe niekonwencjonalne i kreatywne możliwości promocji kultury, zachęcając jednocześnie do bardziej aktywnego i osobistego oraz twórczego uczestnictwa w niej. Transmisje "live" najwspanialszych produkcji operowych z nowojorskiej Metropolitan Opera czy też najlepszych spektakli teatru brytyjskiego i arcydzieł baletowych pozwalają na obcowanie z najwyższej jakości wydarzeniami kultury wysokiej niezależnie od miejsca zamieszkania. Programy alternatywne (alternative content) z obszaru kultury i edukacji (EDU kino), organizowanie interaktywnych telekonferencji i spotkań biznesowych, transmisji sportowych stanowią o potencjale kina cyfrowego. Tym samym zwiększyła się jego rola jako domu sztuk do generowania dobra wspólnego przez znaczący wkład w zmniejszanie granicy pomiędzy kulturowym centrum a peryferiami, a nawet przepaści cywilizacyjnej, szczególnie widocznej w małych miejscowościach, które coraz częściej zamieniają się w kulturowy no man's land. Pełne wykorzystanie potencjału kina cyfrowego skutkuje zwiększeniem społecznej spójności, przeciwdziałaniu cyfrowemu apartheidowi, marginalizacji i wykluczeniu grup ekonomicznie i społecznie mniej uprzywilejowanych. Jednocześnie działania takie stanowią podstawą do generowania kapitału społecznego, który współcześnie stanowi o dobrobycie i jakości życia społeczeństw lokalnych i całych narodów. Celem niniejszego artykułu jest wieloczynnikowa analiza potencjału kina cyfrowego w generowaniu dobra wspólnego na przykładzie projektu "Małopolska Sieć Kin Cyfrowych". Jest on z sukcesem realizowany przez krakowską Fundację Rozwoju Kina, pozarządową organizację, która rozpoczęła jego realizację w 2006r. Już teraz można stwierdzić, że dzięki cyfryzacji 12 kin pozostających w gestii małopolskich gmin, znacząco zmienił się pejzaż kulturowy dzięki rozszerzeniu i urozmaiceniu oferty kulturalnej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu było przedstawienie ewolucyjnego wyłaniania się współczesnej koncepcji rozwoju trwale równoważonego w odniesieniu do rolnictwa jako ciągłego procesu uwarunkowanego czynnikami historycznymi i lokalizacyjnymi. Zaprezentowano zarys koncepcji tego rozwoju, zwracając uwagę na jego wielowymiarowość i holistyczne ujęcie. Ukazano zmiany zachodzące w kształtowaniu się idei trwale równoważonego rozwoju w rolnictwie w ujęciu historycznym i współcześnie. Podkreślono, iż nie istnieje możliwość zapewnienia równowagi i optymalizacji rozwiązań w sytuacji uwzględnienia tylko jednego z obszarów badanej kwestii, bez uwzględnienia pozostałych. Współczesne podejście akcentujące konieczność równoważenia wielu wymiarów uwzględniać musi funkcjonowanie dóbr publicznych i system instytucjonalny zapewniający ich finansowanie(abstrakt oryginalny)
Omawiana monografia dr inż. Jana Polcyna prezentuje interesujące narzędzia badawcze zastosowane do pomiaru ilości i jakości edukacyjnych dóbr publicznych oraz do analizy czynników wpływających na jakość edukacji i efektywność jej publicznego dostarczania. Książka stanowi ważny głos w dyskusji nad efektywnością kształcenia w Polsce, wnosząc wkład w badania prowadzone w dziedzinie ekonomiki edukacji. (fragment tekstu)
Celem rozważań jest analiza znaczenia oraz adekwatności teorii dóbr publicznych do wyjaśniania oraz wzmacniania dobrobytu społecznego w kontekście równoważonego rozwoju. Wymiar społeczny zrównoważonego rozwoju autorka czyni głównym tłem swoich rozważań, a w tym kontekście podejmuje próbę poszukiwania możliwości poszerzenia teoretycznej analizy tego wymiaru. W artykule podjęto rozważania na temat implikacji teorii dóbr publicznych dla uzupełnienia luki w analizie społecznego wymiaru rozwoju zrównoważonego oraz klasycznej teorii dóbr publicznych, analizując jej normatywne i pozytywne ujęcie oraz wskazując na istotną rolę globalnych dóbr publicznych w podnoszeniu jakości życia. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie prowadzonych badań stwierdzono, że infrastruktura ekonomiczna wywiera istotny wpływ na rozwój gospodarczy zarówno w skali krajowej, regionalnej, jak i lokalnej. Rozbudowa infrastruktury poza korzystnym wpływem na rozwój gospodarczy i poziom życia wywoła również sprzężenie zwrotne (zwiększenie dochodów indywidualnych, kreowanie kolejnych inwestycji). W artykule omówiono infrastrukturę jako dobro publiczne oraz obszary jej oddziaływania na rozwój społeczno-gospodarczy.
Celem artykułu jest określenie implikacji zastosowania koncepcji dóbr publicznych jako jednej z niedoskonałości rynku do rolnictwa i potraktowania działalności rolniczej jako produkcji dóbr publicznych. Lista dóbr publicznych dostarczanych bezpośrednio lub pośrednio przez rolnictwo jest obszerna, a jej zawartość zależy od poziomu rozwoju gospodarczego i co z tego wynika, możliwości finansowego wspierania ich wytwarzania. W literaturze przedmiotu dobra publiczne dostarczane przez rolnictwo utożsamia się z efektami zewnętrznymi działalności rolniczej, jednak jest to podejście zbyt wąskie, gdyż część z nich może być efektem celowej działalności ukierunkowanej na ich wytworzenie. Uznanie szerokiego spektrum dóbr i usług za dobra publiczne o wysokim znaczeniu pociąga za sobą szereg konsekwencji dla określonych grup interesariuszy: obywateli - konsumentów tych dóbr i jednocześnie podatników, państwa jako organizacji, od której społeczeństwo oczekuje zabezpieczenia dostępu do nich, i producentów tych dóbr - rolników ponoszących koszty ich wytwarzania.(abstrakt oryginalny)
W pracy rozpatrujemy statyczną i dynamiczną gospodarkę z indywidualną podażą wydatków na dobro publiczne. Celami pracy są: podanie warunków wystarczających do istnienia równowagi Nasha gry opisującej takie gospodarki oraz charakterystyka struktury zbioru tych równowag dla ogólnych funkcji produkcji dobra publicznego. Metody użyte w pracy opierają się na wynikach optymalizacji funkcji super- i submodularnych (Topkis 1995) i są uogólnieniem szerszej klasy agregatów metod użytych w pracach: Amir, Lambson (2000) oraz Sundaram (1989a). (abstrakt oryginalny)
This article studies the relationship between various dimensions of the legitimization of a political system and national identification. The analysis presented here assumes that the emotional attitudes that link people to their place of residence are conditional. The way the state performs its functions should determine how, and to what extent, such attitudes prevail. The hypothesis suggests that a positive evaluation of government policy enhances identification with the state. An empirical study using data from fourteen post-communist countries provides the basis for accepting a considerable part of the hypothesis. People's evaluation of social policy, of democracy as a system, and their confidence in public institutions, are of central importance for identification. A separate analysis for Poland shows how perceptions of citizens' equality before the law have a significant impact on national identification. (original abstract)
Działalność wolontariatu w Polsce sięga właściwie dopiero poło-wy lat siedemdziesiątych. Została ona zainicjowana przez Kongres zorganizowany w roku 1975 przez Caritas, w którym uczestniczyły tak ważne organizacje jak: Wspólnota Capodarco, Grupa Abel, Stowarzyszenie Papieża Jana XXIII i inne grupy, które aktywnie walczą z izolacją społeczną. Kongres ten stał się punktem zwrotnym w ruch zaangażowania społecznego wobec najbardziej potrzebujących. Działania polegające na zapewnieniu opieki i usług dla osób potrzebujących, jak również usunięcie społecznych przyczyn niedostatku z nie-równościami ekonomicznymi i społecznymi, stały się przyczyną, iż nie mówi się już o dobroczynności, czy opiece, ale o ruchu obywatelskim, czyli o wolontariacie. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest wskazanie przyczyn oraz zasadności odmiennych od zachodnich interpretacji koncepcji zrównoważonego rozwoju, jak również kluczowej roli organizacji regionalnych w jej realizacji w Azji Wschodniej. Połączenie w badaniach problematyki z zakresu zrównoważonego rozwoju, organizacji międzynarodowych i sytuacji regionalnej w Azji Wschodniej wymaga podejścia pozwalającego uchwycić specyfikę ich lokalnych ujęć o raz związanych z nimi rozwiązań politycznych i gospodarczych oraz zestawienia ich z ujęciami zachodnimi. Przemawiają za tym dwa podstawowe argumenty. Po pierwsze, koncepcja zrównoważonego rozwoju dojrzała w państwach zachodnich. W przypadku Azji Wschodniej należy ją jednak adaptować do warunków państw rozwijających się, które często nie miały szans na awans międzynarodowy ze względu na politykę dominacji kolonialnej obecnych państw rozwiniętych. Po drugie, regionalne organizacje międzynarodowe, z perspektywy zachodniej relatywnie mało zaawansowane, są również po części wypadkową zimnowojennej polityki bloku zachodniego. Rodzi to wątpliwości, na ile przyczyny niskiej integracji regionu są związane z wyborami jego mieszkańców, a na ile z ingerencją mocarstw ościennych. (fragment tekstu)
The purpose of this article is to assess the proper length of the educational period which is consistent with occupational aspirations of young people, considered as a kind of effectiveness. In order to establish the results we use data envelopment analysis (DEA) and data collected from chosen respondents of Labour Force Survey (in polish BAEL). In general, the most ineffective appeared tertiary education level, by which we mean its educational time can be harshly reduced without lost of effectiveness or, in other words, the occupational aspirations of young people are not fulfilled, especially for themost educated. We have found also the differences in effectiveness between divisions of economic activity coherent with financial conditions. (original abstract)
Celem artykułu było przedstawienie koncepcji dóbr publicznych oraz odpowiedź na pytanie, czy dobra publiczne dostarczane przez użytkowników ziemi rolniczej są waloryzowane za pomocą jej wartości. Celem opracowania była również identyfikacja mechanizmu transformacji użyteczności ziemi w produktywność w wymiarze finansowym. Przeprowadzone badania zakładały oszacowanie rent gruntowych zdyskontowanych w cenach ziemi rolniczej, a następnie określenie ich relacji do wartości ziemi oraz do czynszu dzierżawnego w przekroju województw w Polsce w latach 2000-2009. W opinii autorów od momentu akcesji Polski do UE rynek waloryzuje w cenach samoistną użyteczność ziemi rolniczej, podczas gdy rolą kapitału i pracy jest jej dystrybucja między rolnictwem a konsumentem. W celu zweryfikowania celu badawczego wykorzystano zarówno literaturę polską, jak i zagraniczną. Od początków cywilizacji człowieka ziemia tworzy samoistnie pewne użyteczności, które zaspokajają jego potrzeby. Od kiedy pojawiły się niebezpieczne efekty uboczne rolnictwa industrialnego ta twórcza rola ziemi jest odkrywana na nowo. Jej użyteczności stają się dobrem publicznym, którego ochrona jest istotą paradygmatu rolnictwa zrównoważonego. Pomimo nieodwracalnej akumulacji kapitału w środowisku antropogenicznym, wiele użyteczności powstaje bez dodatkowych nakładów kapitału i pracy. Jako że są one dobrami publicznymi opłaca się je z podatków. W ten sposób samoistna użyteczność ziemi przybiera formę produktu spieniężonego i może być nazywana samoistną produktywnością. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie wielofunkcyjności znaczenia ziemi rolniczej. Do opracowania podjętego problemu badawczego wykorzystano metodę monograficzną. Na podstawie krajowej i zagranicznej literatury przedmiotu potwierdzono, że ziemia rolnicza jest szczególnym do-brem, posiadającym cechy zarówno dóbr prywatnych, jak i publicznych. Ziemia rolnicza jest szczególnym przykładem dobra publicznego. Na przykładzie ziemi, potwierdzono pogląd, że klasyfikacja dóbr na czyste rynkowe i publiczne jest nadmiernym uproszczeniem. Ważne miejsce zajmują tzw. dobra mieszane (w tym merytoryczne), które są efektem oddziaływania sił rynkowych, interesów grupowych i państwa. Te dobra, którym przypisuje się pozytywne efekty zewnętrzne lub szczególną wartość dla społeczeństwa są przez państwo,lub ugrupowania gospodarcze wspierane (np. przez określone instrumenty wspólnej polityki rolnej). Szczególne znaczenie ziemi rolniczej jako zasobu o cechach zarówno dóbr rynkowych, jak i publicznych wynika nie tylko z jej specyficznych cech, lecz także wiąże się z faktem, że jest ona miejscem realizacji celu publicznego. Ziemia rolnicza pełni wiele ważnych funkcji, istotnych nie tylko dla producentów rolnych, stanowiąc podstawowy czynnik produkcji w rolnictwie, lecz także dla całego społeczeństwa. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja globalnych dóbr publicznych (GDP) od dłuższego czasu intryguje badaczy stosunków międzynarodowych i ekonomistów jako potencjalna odpowiedź na liczne problemy globalne oraz transgraniczne wyzwania współczesnego świata. Jednakże mimo wzmożonej debaty akademickiej zaangażowanie społeczności międzynarodowej w produkcję GDP pozostaje wysoce niesatysfakcjonujące. Niniejszy artykuł, wychodząc od problemów definicyjnych i rozbieżności w interpretowaniu GDP, stawia sobie za cel znalezienie odpowiedzi na następujące pytania. (1) Jakie właściwości GDP wyjaśniają ich niedobór (i niedostateczną konsumpcję)? (2) Dlaczego finansowanie GDP okazuje się w praktyce trudne? (3) Z jakimi dylematami odnośnie do preferencji wiąże się dostarczanie GDP? (4) Jacy aktorzy stosunków międzynarodowych posiadają cechy predestynujące ich do świadczenia globalnych dóbr publicznych?(abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest charakterystyka rolnictwa, w tym ocena jego sytuacji ekonomicznej na obszarach (gminach) o zróżnicowanym nasyceniu użytkami rolnymi (UR) szczególnie zagrożonymi erozją wietrzną w Polsce, a także ustalenie czynników, które w gospodarstwach rolnych z gmin z wyjątkowo dużym ich udziałem mają wpływ na skłonność do lepszego dostosowania się do posiadanych utrudnień, przez realizację wybranych działań w ramach Wspólnej Polityki Rolnej 2014-2020 (WPR 2014-2020). Wzięto pod uwagę 2 działania: rolnośrodowiskowo-klimatyczne (DRŚK) oraz rolnictwo ekologiczne, które służąc poprawie stanu gleb użytkowanych rolniczo są w stanie równocześnie gwarantować społeczeństwu wiele dóbr publicznych związanych z lepszą ochroną środowi- ska przyrodniczego. Do realizacji celów wykorzystano dane Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa - PIB w Puławach oraz Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także dane z gospodarstw rolnych nieprzerwanie prowadzących rachunkowość dla Polskiego FADN w latach 2019-2021. W celu wskazania czynników, które miały istotne statystycznie znaczenie przy podejmowaniu przez rolników z gmin z wyjątkowo dużym udziałem UR szczególnie zagrożonych erozją wietrzną decyzji o uczestniczeniu w działaniu DRŚK i/lub rolnictwo ekologiczne wykorzystano model regresji logistycznej. Na podstawie tego modelu ustalono, że w tych gminach ważnym czynnikiem większej skłonności do ich realizacji były: mniejszy uzyskiwany dochód oczyszczony z dopłat w przeliczeniu na 1 ha UR, wyższy poziom wykształcenia rolnika, obecność w najbliższej okolicy innych gospodarstw rolnych w nich uczestniczących, a także posiadanie większej powierzchni UR oraz ich lokalizacja na obszarach Natura 2000.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 11 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.