Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 86

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dochody gminy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Składniki gminnego zasobu nieruchomości mogą być przedmiotem sprzedaży, zamiany, zrzeczenia się, oddania w użytkowanie wieczyste łub w trwały zarząd, najmu, dzierżawy, użyczenia, scalania i podziału oraz uwłaszczenia. Wszystkie te procesy są dla gminy źródłem określonych dochodów, na kształtowanie których gmina ma największy wpływ, gdyż może ustalać ich rodzaj i wartość. Odpowiedni sposób gospodarowania gminnym zasobem nieruchomości ma bezpośredni wpływ na jego stan, użyteczność i wartość, co wiąże się z możliwościami gminy w zakresie wykonywania nałożonych na nią zadań związanych z zaspokajaniem potrzeb lokalnej społeczności.Dochody gmin dotyczące szeroko rozumianego pojęcia nieruchomości wykraczają poza zakres gospodarowania posiadanym przez nie zasobem i obejmują podatki, opłaty oraz środki pochodzące z budżetu państwa. Odpowiedni sposób ich zastosowania może stanowić dla gminy instrument wspomagający proces jej rozwoju. (fragment tekstu)
Samodzielność finansowa jednostek samorządu terytorialnego stanowi jedną ze sfer ich samodzielności w ogóle. Składają się na nią samodzielność dochodowa oraz samodzielność wydatkowa. Samodzielność dochodową zwykle bada się, porównując relacje różnych kategorii dochodów danej jednostki do jej dochodów ogółem, stosownie do wpływu, jaki na wielkość poszczególnych źródeł może ona wywierać. Analizą objęto wszystkie gminy województwa świętokrzyskiego, bez Kielc (jedynego miasta na prawach powiatu), tj. 4 gminy miejskie, 26 miejsko-wiejskich i 71 wiejskich. Na dobór grup dochodów, ich zawartość, a także pominięcie Kielc decydujący wpływ miały dane udostępnione w Banku Danych Regionalnych GUS. (abstrakt oryginalny)
W literaturze finansowej prezentacja gminnych opłat publicznoprawnych ograniczona jest z reguły do tych wymienionych w cytowanej ustawie, to jest do: skarbowej, eksploatacyjnej oraz trzech tzw. lokalnych: targowej, miejscowej i administracyjnej2. Poniżej przedstawione zostały, oprócz wymienionych, także i inne, z których wpływy stanowią bezpośredni dochód budżetów gmin (pkt 2). Nie ma tu więc opłat prywatnoprawnych i/lub stanowiących przychody gminnych podmiotów (lub form) organizacyjnych: jednostek i zakładów budżetowych, gospodarstw pomocniczych, środków specjalnych oraz funduszy celowych, jak np. (odpowiednio): z tytułu użytkowania wieczystego, dzierżawy czy najmu, za pobyt w izbie wytrzeźwień, za wodę z wodociągu komunalnego, za obiad w stołówce szkolnej, za zajęcie pasa drogowego czy wreszcie - za usuwanie drzew lub krzewów. W publikacjach statystycznych podaje się jedynie wielkości dotyczące opłaty najważniejszej w skali kraju, to jest opłaty skarbowej. Dlatego też w kolejnym punkcie (3) przedstawione zostały dane ilustrujące znaczenie poszczególnych opłat w dochodach budżetowych dwóch bardzo różnych gmin: dużej miejskiej i małej wiejskiej. (fragment tekstu)
Pomiar samodzielności dochodowej pełni ważną funkcję poznawczą ze względu na dostarczaną informację na temat rzeczywistego zakresu decyzji finansowych, jakie mogą podejmować organy jednostek samorządu terytorialnego. Zakres samodzielności dochodowej jednostek samorządu terytorialnego w dużym stopniu determinuje ich możliwości rozwojowe, a także realne możliwości realizacji postawionych przed samorządem zadań. Samodzielność dochodowa samorządów gminnych z założenia powinna oznaczać samodzielność organów gmin w stanowieniu źródeł dochodów budżetu lokalnego. Celem artykułu jest określenie zakresu oraz przeprowadzenie oceny samodzielności dochodowej samorządów gminnych. Badaniem objęto wszystkie gminy w podziale na gminy wiejskie, miejskie i miejsko-wiejskie i z uwzględnieniem zasięgu terytorialnego, tj. w układzie regionalnym - gminy województwa zachodniopomorskiego i w układzie krajowym - gminy w Polsce. Analizę rodzaju i struktury dochodów oparto na ocenie wielkości i udziału poszczególnych składników dochodów własnych w finansowaniu działalności samorządowej.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 3(19)
139-151
Rzeczywistość opisywana w niniejszym artykule jest skomplikowana i może zależeć od wielu zmiennych, np.: historycznych, pozostałych powiązań funkcjonalnych między wsiami rybackimi i rolniczymi, odległości od ośrodków różnej rangi (w zależności od pełnionych przez nie funkcji centralnych), od barier przyrodniczych, dostępności terenu, sieci dróg i kolei, kształtu granic i wielu innych. Ograniczeniem dla badań jest dostępność informacji i ich jakość. Należy mieć na uwadze, że na rozwój społeczno-gospodarczy analizowanych jednostek samorządu terytorialnego wpływ mają także czynniki o charakterze ogólnokrajowym.(fragment tekstu)
|
|
z. 4
186-190
Autor przedstawił wyniki badań nad zróżnicowaniem dochodów własnych gmin położonych na obszarach pozametropolitalnych województwa mazowieckiego. Wskazał na konieczność wyrównywania możliwości finansowych gmin w celu zaspokojenia potrzeb obywateli w zakresie przypisanych ustawowo jednostkom samorządu terytorialnego. Poddał analizie mechanizmy wyrównawcze funkcjonujące w systemie finansów publicznych.
7
Content available remote Analiza dochodów gmin województwa lubelskiego w latach 2004-2009
100%
Celem poniższego opracowania jest analiza dochodów, jakimi dysponowały gminy województwa lubelskiego w latach 2004-2009. Są one gminami najbiedniejszymi w kraju. Obowiązujące od 2004 r. zmiany sposobu kształtowania dochodów jednostek samorządu terytorialnego nie wpłynęły pozytywnie na sytuację finansową gmin województwa lubelskiego i poziom ich samodzielności. Nowe przepisy uzależniały poziom osiąganych przez gminy dochodów od koniunktury gospodarczej i stopnia rozwoju gospodarczego regionu. Zmiany w sytuacji finansowej jednostek samorządowych zdeterminowane były również od tego roku możliwością pozyskiwania bezzwrotnych środków z budżetu Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę zasobów finansowych sektora samorządowego Podkarpacia, która jest szczególnie istotna w kontekście pełnej absorpcji środków z budżetu UE. Zamieszczono ocenę kondycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego na Podkarpaciu.
9
Content available remote Zmiany wpływów z nieruchomości w dochodach miasta Poznania w latach 2001-2012
76%
Jednym ze źródeł dochodów gmin są nieruchomości będące ich własnością jak również stanowiące własność innych podmiotów. W zależności od wielkości zasobów, ich struktury, funkcji przez nie pełnionych, a także od efektywności gospodarowania tym zasobem, wpływy z nieruchomości odgrywają zróżnicowaną rolę w generowaniu dochodów gmin. Przedmiotem rozważań są zmiany w poziomie i strukturze dochodów z nieruchomości w dochodach wybranej gminy - miasta Poznania. Okres analizy obejmuje lata 2001-2012. W oparciu o przeprowadzone badania rozpoznano znaczenie wpływów z poszczególnych źródeł, wskazano kierunek tych zmian. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono kolejno: pozycję finansową gmin w systemie samorządu terytorialnego, wyrażoną znaczeniem dochodów szczebla gminnego w ogólnych dochodach budżetów samorządowych, a także podstawowe źródła tych dochodów, możliwości prowadzenia przez gminy polityki dochodowej w odniesieniu do każdej z podstawowych grup źródeł dochodów oraz działania związane ze zmianą klasyfikacji gruntów i jej wpływ na dochody gminy Wodzierady. (fragment tekstu)
Przedstawiono katalog zadań realizowanych przez województwa i źródła ich finansowania. Przedmiotem rozważań są dochody województw z tytułu udziału w podatkach stanowiących dochód budżetu państwa, a celem jest zbadanie zakresu zróżnicowania tych dochodów na terenie Polski. Okres badawczy obejmuje lata 1999-2004.
W artykule przedstawiono większość opłat, z których dochody zasilają budżety gmin. Opisano ich rolę w systemie dochodów jednostek stopnia podstawowego, przedstawiono podstawowe podziały, zawarto ogólną charakterystykę, jak również szczegółowy opis każdej z nich. W sumie analizie poddano 14 opłat zasilających budżety gmin. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę wybranych państw europejskich i rolę transferów w działalności jednostek samorządu terytorialnego. Omówiono cele i metody redystrybucji środków w wybranych krajach.
|
2010
|
3
|
nr 1
9-17
Own incomes, especially taxes and local charges play the crucial role in a local budget system. By existing regulations local tax revenues are diversified depending on type of municipality, economic basis, local tax policy and other circumstances. District councils have the right to set tax and local charges levels or to introduce tax deductions or tax exemptions. The subject of this study is to analyse local governments' incomes with particular emphasis on municipal incomes. (original abstract)
|
|
nr 1-2
35-44
Artykuł omawia zadania samorządu powiatowego. Prezentuje dochody samorządu powiatowego w II Rzeczypospolitej oraz jego dochody podatkowe w świetle współczesnych uwarunkowań polskich.
16
76%
W artykule uwaga została skoncentrowana na podatku rolnym, który w tradycyjnych regionach wiejskich powinien stanowić ważne źródło dochodów gmin. Zbadano i oceniono wielkość, stabilność i zróżnicowanie znaczenia dochodów z tego podatku osiąganych przez gminy wiejskie. Wykorzystano do tego obszerny materiał empiryczny - dane pochodzące ze sprawozdań budżetowych 2154 gmin wiejskich. W artykule poddano weryfikacji hipotezę badawczą, zgodnie z którą podatek rolny dla wielu gmin wiejskich stanowi ważne źródło dochodów własnych, a ich liczebność zależy przede wszystkim od decydującej wysokości stawek podatku ceny żyta. Analizie poddano dochody podatkowe wszystkich gmin wiejskich w Polsce za lata 2007-2014. Przeprowadzona analiza potwierdziła teoretyczne przypuszczenia i pozwala uznać postawioną hipotezę za prawdziwą. (abstrakt oryginalny)
|
2011
|
nr 37
351-362
Artykuł jest poświęcony problematyce wydajności podatków stanowiących dochody gmin. "Zagadnienie to zostało przedstawione na tle ogólnej problematyki dochodów gmin. Zwrócono uwagę na to, że wydajność poszczególnych źródeł dochodów podatkowych jest ograniczona nadmiernie rozbudowanym systemem ulg, zwolnień podatkowych oraz że podobny skutek wywołuje szeroko wykorzystywane przez organy podatkowe prawo do obniżenia górnych stawek podatkowych i prawo do umorzeń zobowiązań podatkowych.(abstrakt oryginalny)
Podatek rolny, stanowiący dochód własny gminy, jest podatkiem o prostych zasadach naliczania i poboru. Ma on jednak niewielki udział w dochodach ogółem gmin. Celem niniejszego artykułu jest zaprezentowanie tego podatku, jak również przedstawienie wyników badania empirycznego, mającego za zadanie poznanie opinii wójtów (burmistrzów) gmin wiejskich lub miejsko-wiejskich na temat możliwości zastąpienia podatku rolnego podatkiem dochodowym od osób fizycznych. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są wybrane akty prawne, które wpłynęły na spadek dochodów i wzrost wydatków organów lokalnych, mimo konstytucyjnych gwarancji ich stabilności. Analizy dokonano na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej w gminach województwa katowickiego, biorąc pod uwagę poziom dochodów i wydatków budżetowych w latach 1993-1994.
Artykuł odwołuje się do systemu dochodów uzupełniających gmin w Polsce, w szczególności do mechanizmu wyrównania finansowego adresowanego do tych jednostek. Jego celem jest charakterystyka i ocena ministerialnej koncepcji zmian w tym systemie, zaprezentowanej w czerwcu 2015 roku, na tle postulatów teorii federalizmu fiskalnego. W artykule stwierdzono, że proponowane rozwiązania wychodzą przede wszystkim naprzeciw postulatowi wyrównywania różnic w potrzebach wydatkowych gmin. Uwzględnia się w nich też specyfikę niektórych gmin (liczbę ludności w małych gminach, gęstość zaludnienia). Niektóre zmiany odwołują się nie tyle do postulatów teoretycznych, ile do dysfunkcji mechanizmu redystrybucji poziomej, które potwierdził Trybunał Konstytucyjny.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.