Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 47

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Doctoral dissertation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zasadniczą rolą recenzji rozprawy doktorskiej jest oczywiście sformułowanie opinii o rezultatach badań adeptów do stopnia naukowego doktora. Warto jednak rozważyć możliwość innego wykorzystania tych recenzji. Tkwi bowiem w nich wiedza o kryteriach oceny badań naukowych. Recenzje mogą być bardzo pomocne w wyborze wzorcowych prac, na których doktorant chce się wzorować. Dla wstępnej oceny przydatności recenzji w przewodzie doktorskim przeprowadzono zwiad badawczy w obszarze nauk o zarządzaniu. Jego celem jest rozpoznanie celowości szerszych badań w tym zakresie. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania jest ustalenie, na tle ogólnych rozważań i przykładzie Politechniki Gdańskiej, w jakim stopniu studia III stopnia stanowią kolejny etap kształcenia związany z pracą zawodową, a w jakim są początkiem drogi naukowej doktorantów. W artykule próbowano też ustalić motywację podejmowania studiów doktoranckich prowadzonych na różnych wydziałach Politechniki Gdańskiej. Metody badawcze wykorzystane w opracowaniu to analiza wybranych danych statystycznych Głównego Urzędu Statystycznego i Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz wyników badań sondażu adresowanego do uczestników studiów doktoranckich w Politechnice Gdańskiej. Rozważania dotyczące zasadniczego problemu poprzedzono uwagami o jakości studiów doktoranckich, gdyż jakość decyduje również o dokonywanych wyborach i otwartości uczelni na oczekiwane nowe formy organizacyjne i prawne studiów III stopnia. (fragment tekstu)
Głównym celem referatu jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, czy absolwenci studiów doktoranckich mają większe szanse (w porównaniu do absolwentów pozostałych form studiów) zdobycia zatrudnienia w miejscu pracy, które odpowiada zdobytemu wykształceniu przyszłego pracownika. Artykuł składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono zagadnienia teoretyczne dotyczące modelu kształcenia, w drugiej zaprezentowano sposoby realizacji programu i dydaktyki nauczania w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Trzecia część to opis przeprowadzonych badań oraz wyniki. (fragment tekstu)
Obrona dysertacji pod tytułem "Stan i perspektywy rozwoju rynku ubezpieczeń satelitarnych" odbyła się 23 maja 2003 r. w Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Promotorem rozprawy był prof. dr hab. Tadeusz Sangowski, a recenzji dokonali prof. dr hab. Kazimierz Ortyński (Politechnika Radomska) oraz prof. dr hab. Jerzy Handschke (AE w Poznaniu). Obaj recenzenci zaakcentowali nowatorski charakter pracy doktorskiej, proponując publikację dysertacji.(abstrakt oryginalny)
Cel kształcenia na poziomie akademickim jest w coraz większym stopniu przedmiotem weryfikacji, podobnie jak szkolnictwo wyższe analizowane pod kątem niedociągnięć systemu. Ostatni bastion hegemonii akademickiej - doktorat, rekonstruuje się z formy rozprawy teoretycznej do dysertacji, w której doktorant rozwiązuje praktyczne problemy badawcze. Przekonanie, że wiedza może być generowana w domenach innych niż akademickie doprowadziło do pojawienia się koncepcji zawodowego doktoratu. Byłby on realizowany w trybie tzw. badań w praktyce działania (ang. action research). W artykule postawiono pytanie, czy właściwe byłoby rozwinięcie modelu MBA (ang. master of business administration) do modelu DBA (ang. doctor of business administration). (abstrakt oryginalny)
This article shows our research oriented towards improving doctoral theses by publications. This process is justified by John Dewey's knowledge theory and various phases of Kilpatrick's work. After a theoretical foundation, the research work set the steps in a thesis by publications, which is both validated by members of the scientific community and created from the knowledge of the experience of the candidate in the field of study. Validation of the PhD thesis in this case is found by members of the scientific community in a research validation along publications.(original abstract)
Celem artykułu jest dokonanie przeglądu dyskusji i ustaleń badawczych uzasadniających tezę o konieczności stosowania odmiennych kryteriów oceny dwóch różnych typów rozpraw doktorskich: tradycyjnych, "badawczych" rozpraw typu PhD (doktor filozofii) oraz rozpraw o profilu zawodowo- -praktycznym typu DBA (doktor zarządzania biznesem). Artykuł zawiera omówienie trzech szczegółowych zagadnień. Pierwsza część dotyczy braku precyzji w określeniu kryteriów oceny rozpraw doktorskich oraz dowolności interpretacji profili dyplomów i rozpraw doktorskich. W drugiej części omówiona została kwestia identyczności lub rozdzielności kryteriów oceny dysertacji doktorskich realizowanych w ramach studiów doktoranckich zorientowanych akademicko lub zawodowo (przykład DBA). Punktem wyjścia dla tej analizy jest krótkie omówienie wyróżniających cech doktoratów zawodowych. Trzecia część zawiera propozycję kryteriów oceny rozpraw doktorskich o profilu zawodowym autorstwa prof. N. Maheran Nik Muhammad - malezyjskiej badaczki studiów doktoranckich DBA. Wspomniana propozycja zestawu kryteriów recenzji rozpraw DBA jest rozwinięciem wcześniejszych prac badawczych przeprowadzonych przez dwa zespoły badaczy australijskich.(abstrakt oryginalny)
Mgr Witold Jaworski - autor dysertacji nt. "Rating jako narzędzie oceny sytuacji zakładu ubezpieczeń" - jest absolwentem kierunku Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych i Politycznych Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W latach 1996-2000 był słuchaczem dziennych studiów doktoranckich na wydziale Ekonomii tejże uczelni. Na jego obszerny dorobek naukowy Gest autorem lub współautorem 22 publikacji) składają się materiały o charakterze publicystycznym, opracowania specjalistyczne zamieszczone w czasopismach naukowych oraz referaty przygotowywane na konferencje międzynarodowe. Oprócz gruntownej wiedzy teoretycznej cechuje go bardzo dobra znajomość praktyki - w trakcie studiów odbył kilka staży zagranicznych, m. in. w Tillinghast - Towers Perrin, a obecnie jest pracownikiem McKinsey & Company.(abstrakt oryginalny)
Powszechny dostęp do Internetu sprzyja idei otwartej nauki i otwartej komunikacji naukowej nie tylko w środowisku akademickim, ale w całym społeczeństwie i za pomocą nowoczesnych mediów cyfrowych. W pierwszej części opracowania zostaną przedstawione otwarte repozytoria uniwersyteckie w Polsce i za granicą. Następnie zostaną zaprezentowane polityki otwartego dostępu do prac doktorskich w Polsce i na świecie. Ostatnia część pracy zawiera analizę korzyści i zagrożenia rozwoju inicjatywy otwartej nauki. (fragment tekstu)
Utrzymanie pozycji konkurencyjnej na rynku usług edukacyjnych wymaga zmiany sposobu zarządzania uczelnią. Szczególnie istotne jest profesjonalne zarządzanie marką edukacyjną, która nie tylko pomaga wzmocnić zaufanie społeczne przypisywane ośrodkom akademickim, ale także jest jednym z najcenniejszych źródeł przewagi konkurencyjnej. To właśnie marka stanowi dziś o sile uczelni i umożliwia jej wyróżnienie się na rynku. Niniejszy artykuł prezentuje znaczenie marki edukacyjnej w procesie budowy przewagi konkurencyjnej, próbę zdefiniowania podstaw tworzenia marki studiów doktoranckich jako nośnika wartości dla interesariuszy oraz propozycję modelu skutecznego zarządzania potencjałem konkurencyjnym tej marki. (fragment tekstu)
11
75%
Odkąd sięgamy pamięcią ludzie wciąż pędzą, narzekają na chroniczny brak czasu, zmęczenie, mnóstwo obowiązków w pracy, w domu czy w szkole. Czas to pojęcie szerokie, nieograniczone, pojęcie, które stało się tematem rozważań filozofów na przestrzeni dziejów. Zarządzanie czasem, to umiejętność zarządzania sobą w czasie wolnym, czyli tym, w którym możesz robić, co tylko zechcesz. Dobra organizacja pracy to nie tylko trzymanie się przygotowanego harmonogramu - ale również porządek. Zarządzanie czasem jest jak karuzela wokół której krążą kolorowe foteliki. Wokół czasu krążą nasze zadania, cele, role życiowe, praca i wszystko inne. Przygotowanie rozprawy doktorskiej to długi okres wytężonej nauki i pracy. To proces tworzenia pełen niespodzianek, przeszkód, które poprzez właściwe i umiejętne zarządzanie sobą w czasie należy wyeliminować lub zminimalizować już podczas procesu planowania i przygotowania. To od ilości i jakości czasu który poświęcimy na poszczególne jej etapy, zależy jej jakość. (abstrakt oryginalny)
Gwałtownie zmieniające się światowe otoczenie ekonomiczne, techniczne czy polityczne sektora edukacji, zwłaszcza szkolnictwa wyższego, zobowiązuje nas do wprowadzenia systematycznych zmian w obrębie merytorycznych treści kształcenia, szczególnie na trzecim poziomie, tzn. na studiach doktoranckich. Znaczenie tych studiów, wzrasta w szeroko rozumianej gospodarce międzynarodowej głównie dlatego, że XXI wiek nazwano wiekiem opartym na wiedzy, umiejętnościach ludzkich, a w konsekwencji na wartości kluczowych kompetencji tworzonych przez dobrze wykształconych ludzi. Co więcej, absolwenci studiów doktoranckich to cenni pracownicy dwóch stref gospodarowania zasobami rzeczowymi i ludzkimi. (...) Celem niniejszej pracy jest próba wyodrębnienia ważniejszych przesłanek niezbędnych do budowy modelu kształcenia doktorantów w zakresie nauk ekonomicznych. (fragment tekstu)
Na świecie funkcjonuje klika modeli studiów doktoranckich, w tym także studiów w dziedzinie nauk ekonomicznych. Modele studiów doktoranckich, w zależności od uczelni, a przede wszystkim od kraju i jego systemu edukacyjnego, znacznie różnią się między sobą. Można zauważyć, że na przestrzeni lat w wielu krajach modele ewoluowały. Najbardziej sformalizowany charakter studiów doktoranckich można spotkać w USA. W większości amerykańskich uczelni programy studiów doktoranckich są zbliżone, są bowiem mocno sformalizowane i mają ustrukturyzowane programy. Natomiast w Europie występują różne ścieżki zdobywania dyplomu doktora nauk ekonomicznych. (fragment tekstu)
Problem kształcenia na studiach doktoranckich w naszej dziedzinie nauk jest tylko w mojej ocenie jednym z kilku, choć niewątpliwie ważnym komponentem modelu studiów doktoranckich. Wiele rozstrzygnięć w tej płaszczyźnie jest uzależnionych od całościowego modelu tych studiów, w tym od jego innych atrybutów. Dlatego, chociaż tylko w zarysie, podjęto próbę przedstawienia takiego modelu z pełną świadomością jego niedoskonałości i wielu aspektów dyskusyjnych. Drugim ważnym powodem "podejścia modelowego" jest fakt, iż obok procesu budowy nowego systemu kształcenia w uczelniach uniwersyteteckich trwa proces "przebudowy" ścieżki kariery naukowej nauczycieli akademickich, w tym uzyskiwania kolejnych stopni naukowych, a także proces, który być może doprowadzi do dywersyfikacji uczelni na "uniwersytety badawcze" oraz uczelnie o dominujących funkcjach dydaktycznych. (fragment tekstu)
Dynamicznie rosnąca popularność studiów doktoranckich oraz coraz większe liczby uczestników seminariów doktorskich, w tym zwłaszcza zaocznych, tworzą zapotrzebowanie na odpowiednią "technologię współpracy mistrza z uczniami". Ważność sprawy podnoszą dodatkowo następujące okoliczności. Po stronie doktorantów przede wszystkim: znaczący udział motywacji zewnętrznej uczestników studiów doktoranckich w dążeniu do stopnia naukowego doktora; oczekiwanie na uzyskanie algorytmicznych procedur zrealizowania celu studiów doktoranckich; istotnie ograniczony budżet czasu uczestników seminariów na samodzielne poszukiwania naukowe, w tym zwłaszcza studia literaturowe; relatywnie niski poziom wiedzy metodologicznej i przygotowania do prowadzenia badań naukowych. Po stronie promotorów, nie bez znaczenia dla jakości i efektywności seminarium doktorskiego są m.in.: stosunkowo szeroki zakres zainteresowań doktorantów w porównaniu do specjalizacji promotora; sporadyczność kontaktów z uczestnikami seminarium; nieostrość standardów selekcyjnych, w następstwie prowadzenia przez tego samego promotora różnych typów seminariów (magisterskie, podyplomowe, MBA, doktorskie); wiodący - w niektórych dziedzinach - poziom praktyki w stosunku do krajowej refleksji naukowej na nimi; ograniczony budżet czasu na opiekę nad doktorantami. Powyższe okoliczności stanowią - po części - systemowe determinanty jakości studiów doktoranckich, a zwłaszcza tego ich ogniwa, które obejmuje przygotowanie i obronę rozprawy doktorskiej. (fragment tekstu)
Popularność studiów doktoranckich w uczelniach ekonomicznych oraz coraz większe liczby uczestników seminariów doktorskich, w tym zwłaszcza doktorantów zaocznych, tworzą zapotrzebowanie na odpowiednią "technologię współpracy mistrza z uczniami". Znaczenie zagadnienia metodyki przygotowania rozprawy doktorskiej wzmacniają dodatkowo następujące okoliczności. Po stronie doktorantów przede wszystkim: relatywnie wysoki udział motywacji zewnętrznej uczestników studiów doktoranckich w dążeniu do uzyskania stopnia naukowego doktora; nadzieje na uzyskanie algorytmicznych procedur zrealizowania celu studiów doktoranckich; ograniczony, zwłaszcza w porównaniu do doktorantów stacjonarnych, budżet czasu uczestników seminariów na samodzielne poszukiwania naukowe, w tym szczególnie studia literaturowe; niski poziom wiedzy metodycznej, metodologicznej i doświadczenia w prowadzeniu badań naukowych. Po stronie promotorów, nie bez znaczenia dla jakości i efektywności seminarium doktorskiego są m.in.: stosunkowo szeroki zakres zainteresowań poszczególnych doktorantów w porównaniu do specjalizacji promotora, sporadyczność kontaktów z uczestnikami seminarium; "nieostrość" standardów selekcyjnych, w następstwie prowadzenia przez tego samego promotora różnych typów seminariów (magisterskie, podyplomowe, MBA, doktorskie); wiodący - w niektórych dziedzinach - poziom praktyki w stosunku do krajowej refleksji naukowej nad nimi; ograniczony budżet czasu na opiekę nad doktorantami. (fragment tekstu)
Głównymi celami pracy są: 1. Teoretyczna analiza i empiryczna ocena skuteczności stosowanych w Polsce instrumentów polityki rodzinnej. 2. Opracowanie kompleksowego modelu polityki rodzinnej, dzięki któremu państwo stworzyłby polskim rodzinom jak najlepsze warunki do posiadania i wychowania dzieci. 3. Zaproponowanie wskaźników służących ocenie skuteczności opracowanego modelu. 4. Stworzenie rekomendacji służących poprawie skuteczności rozwiązań w zakresie polityki rodzinnej w warunkach regresu demograficznego. W pracy przyjęto następujące tezy: Istnieją uniwersalne dla państw drugiego przejścia demograficznego prawidłowości dotyczące czynników wzrostu dzietności. Z punktu widzenia czynników wpływających na dzietność (naturalnych, społeczno-kulturowych i ekonomicznych), sytuacja polskich rodzin nie sprzyja podejmowaniu decyzji o posiadaniu dzieci, co jest zgodne z teorią drugiego przejścia demograficznego. Posiadanie dziecka uwarunkowane jest biologicznie, kulturowo i ekonomicznie, a polityka rodzinna może wpływać na te czynniki, podejmując skoordynowane działanie we wszystkich tych wymiarach. Prowadzona w Polsce polityka rodzinna, pomimo korzystnych reform, jakie mają miejsce w ostatnich latach, nie opiera się na, i nie tworzy, całościowej koncepcji wsparcia rodzin. Brak jest jasno zdefiniowanych granic polityki rodzinnej, szczególnie wyodrębnienia jej spośród pozostałych polityk publicznych. Działania wspierające polskie rodziny prowadzone są przez szereg podmiotów i nie są w dostatecznym stopniu skoordynowane. Cele polskiej polityki rodzinnej po 1989r., określane w dokumentach rządowych, a głównie w strategiach średnio- i długookresowych odnoszą się jedynie do niektórych potrzeb polskich rodzin. Ograniczenie skali regresu demograficznego w Polsce nie jest możliwe bez kompleksowego wsparcia rodziny przez państwo, bazującego na potrzebach rodzin związanych z posiadaniem i wychowaniem dzieci. Istnieje brak adekwatnego systemu oceny osiągania wyznaczonych celów, a stosowane mierniki, o ile w ogóle zostały zdefiniowane, często mają niewielki związek z wyznaczonym celem. (abstrakt autora)
Recenzowana monografia została przedłożona i obroniona na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Monachium jako rozprawa doktorska (w 2020 r.). Promotorem pracy był prof. dr Richard Giesen. Recenzentami w przewodzie doktorskim byli prof. dr Martin Franzen oraz prof. dr hab. Aleksander Kappes. Podstawowym celem pracy było kompleksowe przedstawienie problematyki związanej z partycypacją pracowniczą w aspekcie porównawczym. (fragment tekstu)
W artykule omówiono treść pracy doktorskiej przygotowanej w Instytucie Anglistyki Uniwersytetu Warszawskiego pt. "Nauczanie języka angielskiego dla celów specjalistycznych. Konstrukcja i ewaluacja programu nauczania".
Głównym celem pracy jest rozpoznanie oraz ocena możliwości zrównoważonego rozwoju turystyki w parkach krajobrazowych Karpat Polskich. Realizacja tak sformułowanego celu wymagała m.in.: dokonania inwentaryzacji i oceny walorów przyrodniczych oraz kulturowych parków, określenia stanu użytkowania turystycznego parków i stopnia rozwoju funkcji turystycznej, oceny potencjału społeczno-ekonomicznego badanych terenów, oceny nastawienia władz lokalnych i mieszkańców do istnienia parków krajobrazowych oraz do rozwoju turystyki, rozpoznania i oceny działań z zakresu turystyki podejmowanych przez władze lokalne i przez dyrekcje parków krajobrazowych, a także określenia kierunków rozwoju turystyki zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Badaniami objęto trzynaście parków krajobrazowych położonych na obszarze polskiej części Karpat, których łączna powierzchnia wynosi 4544,99 km2. W niniejszym opracowaniu park krajobrazowy traktowany jest jako system powiązany z otoczeniem społeczno-gospodarczym, co uwzględniono w badaniach zagadnień kulturowych i społeczno-gospodarczych. Omawiając walory kulturowe, obszar badań poszerzono o miejscowości sąsiadujące z terenami parków. Analizując zagospodarowanie turystyczne, brano pod uwagę stopień wyposażenia terenów parków w infrastrukturę turystyczną, a także posiadane przez parki zaplecze. W zakresie podstawowej formy zagospodarowania turystycznego, jaką jest baza noclegowa, badaniami objęto tereny parków oraz miejscowości i gmin związanych administracyjnie z parkami. Zagadnienia dotyczące sytuacji społeczno-gospodarczej analizowano w odniesieniu do gmin (wzięto pod uwagę 88 jednostek gminnych o łącznej powierzchni 9790,91 km2). Badania prowadzone były w latach 2003-2006. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.