Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 133

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dokumentacja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Celem artykułu jest przedstawienie regulacji prawnych, nie tylko polskich ale również międzynarodowych w zakresie tworzenia dokumentacji roboczej na tle praktycznych rozwiązań w tymże zakresie. (fragment tekstu)
W artykule przedstawione zostały zagadnienia dotyczące zarządzania cenami transferowymi usług w grupach kapitałowych, ze szczególnym uwzględnieniem aspektu instrukcji dotyczących sporządzania dokumentacji podatkowych. Wymóg posiadania dokumentacji podatkowej przez firmy działające w ramach danej grupy kapitałowej określony został w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. W każdym podmiocie zobowiązanym do opracowania dokumentacji podatkowej powinny zostać ustalone ogólne zasady dotyczące jej sporządzania. Zasady te powinny w szczególności regulować kwestie, określenia osób zaangażowanych w opracowanie dokumentacji, zakres ich kompetencji i obowiązków, terminy realizacji poszczególnych czynności, zasady zatwierdzania i archiwizacji dokumentacji. Osoby zaangażowane w opracowanie dokumentacji podatkowej powinny na bieżąco kontrolować wartość transakcji zawieranych z podmiotami powiązanymi. Dokumentacja podatkowa oraz materiały źródłowe powinny podlegać aktualizacji w każdym przypadku zmiany stanu faktycznego i prawnego związanego z daną transakcją. (abstrakt oryginalny)
Wiele ustaw i rozporządzeń obowiązujących w transporcie drogowym nakłada na kierowcę obowiązek gromadzenia i przechowywania w pojeździe różnorodnych zezwoleń, świadectw i ewidencji w celu okazania stosownym organom kontrolnym. Dotyczy to w szczególności dokumentów potwierdzających uprawnienia kierowcy i związanych z pojazdem, poświadczających wykonanie transportu, specyfikacji przewożonego towaru i zezwoleń na wykonanie przewozu. Ponadto kilka krajów Unii Europejskiej wymaga od kierowcy okazania dokumentacji płacowej, rejestru czasu pracy, przetłumaczonej umowy o pracę czy potwierdzenia wypłat wynagrodzenia. Nadmiar dokumentacji niezbędnej w wykonaniu operacji transportowej stwarza wiele problemów dla przewoźnika i kierowcy oraz nadmiernie biurokratyzuje sam transport. Celem artykułu jest przedstawienie dodatkowych wymogów dokumentacyjnych w drogowym transporcie międzynarodowym i związanego z tym obciążenia firm transportowych.(abstrakt autora)
Każda firma tworzy dokumenty, które mają różne znaczenie i stosownie do tego powinny być archiwizowane i przechowywane. W niektórych przedsiębiorstwach zajmują się tym pracownicy, którzy przeszli odpowiednie przeszkolenie, jednak większość firm zleca cały proces archiwizacji firmom zewnętrznym.
W Rozdziale 1 Działu XI pt. "Dokumentacja" ustawy z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług1 - dalej u.p.t.u. - poświęconym fakturom ustawodawca umieścił m.in. art. 106e zawierający wymogi dotyczące treści tego podstawowego dokumentu związanego z obrotem gospodarczym, a szczególnie z procesem wymiany towarów i usług, gdzie pojawiają się także prawa i obowiązki dotyczące VAT. Kierując się analogicznymi rozwiązaniami unijnymi, umożliwił on pewien zakres uproszczeń dotyczących drobnych transakcji, gdy kwota należności ogółem nie przekracza 450 zł albo 100 euro, jeżeli kwota ta jest określona w euro. Uregulowania te są zawarte w ust. 5 pkt 3 art. 106e u.p.t.u. Cały ust. 5 odnosi się do kilku różnych sytuacji, w których są dopuszczalne pewne uproszczenia w treści faktury. Użyłem słowa "dopuszczalne", mógłbym użyć "możliwe" lub innego charakteryzującego uprawnienie fakultatywne, z którego wystawiający fakturę może, ale nie musi skorzystać. Pierwsze zdanie, wspólne dla całego art. 106e ust. 5 u.p.t.u., brzmi bowiem następująco: "Faktura może nie zawierać: (...)". Może nie zawierać, czyli nie musi zawierać, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by zawierała. Konkludując, nabywca nie posiada uprawnienia do żądania wystawienia faktury uproszczonej, o skróconej treści, dla czynności, w której kwota należności ogółem wynosi 450 zł lub mniej, jeżeli wystawca chce wyemitować fakturę o pełnej, opisanej w art. 106e ust. 1 pkt 1-15 u.p.t.u. treści. Takie sformułowania ustawowe uprawniają postawienie tezy, że przepis pozwala na pominięcie co najwyżej danych w nim wskazanych, ale niekoniecznie wszystkich z nich, można pominąć tylko niektóre. Taki ograniczony zakres danych w dokumencie źródłowym pozwala nabywcy na odliczenie podatku naliczonego związanego z transakcją dokumentowaną taką fakturą, oczywiście jeśli od danego rodzaju zakupu przysługuje prawo do odliczenia.(fragment tekstu)
6
Content available remote Optymalizowanie dokumentacji w działach IT
100%
Dokumentacja w działach IT jest niezbędna do osiągnięcia założonych celów, tj. ochrony kapitału intelektualnego i ciągłości działania oraz poprawy przejrzystości i impulsu w projektach oraz działaniach. Niestety, specjaliści IT często lekceważą dokumentację, traktując ją jako "narzędzie krytyczne". Nie rozumieją wielu korzyści płynących ze skutecznej dokumentacji i ryzyka działania nieskutecznej dokumentacji. Działy IT nie mogą funkcjonować w ramach podejścia do dokumentacji na zasadzie kreowania, realizacji i oceny listy kontrolnej, zawierającej tworzone dokumenty. Firmy powinny stosować standard ponownego wykonania, aby zapewnić, że dokumentacja spełnia potrzeby organizacji. Przenoszenie firmy na optymalny poziom dokumentacji nie przychodzi z dnia na dzień, ale stanowcze przyjęcie procesu, zaangażowanie odpowiednich ludzi i budowanie odpowiedzialnej kultury wokół dokumentacji wzmacnia i rozwija potencjał działu IT. Dokumentacja na zoptymalizowanym poziomie jest więcej niż tylko dobrą praktyką jest strategiczną przewagą zespołu, działu IT i organizacji jako całości.(abstrakt oryginalny)
Omówiono zmiany dotyczące obowiązku dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi oraz transakcji, z których wynika zapłata należności na rzecz podmiotu mającego siedzibę na terytorium lub w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową, jakie zostały wprowadzone w wyniku nowelizacji ustaw o podatku dochodowym od osób prawnych i od osób fizycznych.
Postępowanie administracyjne jest ciągiem sekwencyjnych czynności następujących po jedno po drugim. Jednym z najtrudniejszych etapów ogólnego postępowania administracyjnego, jest postępowanie wyjaśniające, w trakcie którego dochodzi do ustalenia, zgodnie z zasadą prawdy obiektywnej (art. 7 k.p.a.), istotnych dla sprawy okoliczności. Przy określeniu i docieraniu do stanu faktycznego sprawy organ administracyjny korzysta z różnych dostępnych środków dowodowych (art. 75 k.p.a.). Spośród całego katalogu nazwanych środków, najczęściej stosowanym dowodem jest dowód z dokumentów. (fragment tekstu)
9
Content available remote Systemy zarządzania dokumentami elektronicznymi w doskonaleniu jakości procesów
75%
W artykule wskazano wymagania w zakresie zarządzania dokumentacją w znormalizowanym systemie zarządzania jakością ISO 9001:2008 oraz możliwości zastosowania systemów zarządzania dokumentami elektronicznymi w doskonaleniu jakości procesów w systemach zarządzania jakością organizacji, a także przedstawiono potencjalne problemy z ich stosowaniem. (abstrakt autora)
Mówiąc o konieczności wprowadzenia innowacji w łańcuchach dostaw, nie sposób pominąć sfery administracyjnej, która często generuje największe opóźnienia i stanowi wąskie gardło w całym procesie obsługi dostawy. W transporcie, mimo ciągłego rozwoju oraz coraz to nowszych technologii, wciąż korzysta się z papierowej dokumentacji przewozów. Jest to rozwiązanie niezwykle czasochłonne oraz kosztowne ze względu na wydłużające się terminy płatności i oczekiwanie na dokumentację transportową. Odpowiedzią na ten problem może być wprowadzenie systemu, który w oparciu o konwencję e-CMR pozwoli na eliminację dokumentacji papierowej. (fragment tekstu)
Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę w nowej strukturze sądownictwa powołano Sąd Okręgowy w Białej Podlaskiej, który znajdował się w apelacji warszawskiej i tworzył bialski okręg sądowy obejmujący powiaty: bialski, konstantynowski, radzyński i włodawski. Okręg ten składał się z mniejszych okręgów sądów pokoju (potem grodzkich). Celem artykułu jest przedstawienie dziejów ustrojowych Sądu, sposobu działania jego kancelarii, procesu dokumentowania działalności oraz zabezpieczenia pozostałej po nim spuścizny aktowej. Znaczenie omawianej instytucji dla dziejów regionu bialskopodlaskiego oraz bogactwo informacji dotyczących społeczności lokalnej, które zawiera spuścizna dokumentacyjna po niej, są wystarczającymi przesłankami do zanalizowania powyższej problematyki. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu jest nowa regulacja dotycząca sposobu składania do sądu rejestrowego sprawozdania finansowego, ewentualnie ujawniania informacji o braku obowiązku jego sporządzania, uchwały o zatwierdzeniu sprawozdania finansowego i podziale zysku lub pokryciu strony, sprawozdania z badania sprawozdania finansowego przez firmę audytorską, sprawozdania z działalności spółki. Zmiana w tym zakresie została dokonana ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r., która weszła w życie w dniu 15 marca 2018 r. W świetle tego aktu prawnego składanie do sądu rejestrowego powyższych dokumentów może odbywać się wyłączenie poprzez system teleinformatyczny. Jednocześnie ujawnianie w KRS wzmianek w tym zakresie zostało w dużej mierze zautomatyzowane. Autor podkreśla, że nowe prawo powinno przyczynić się do szybkości, ale również zmniejszenia kosztów postępowania rejestrowego.(abstrakt oryginalny)
Ustawą z dnia 23 października 2009 r. o zmianie ustaw w zakresie uwierzytelniania dokumentów1 dodano do Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.)2art. 76a. Regulacja ta przede wszystkim nadaje profesjonalnym pełnomocnikom, występującym w sprawie, uprawnienie do poświadczenia zgodności z oryginałem odpisu dokumentu. Jednocześnie uznaje, że zawarte w odpisie dokumentu poświadczenie zgodności z oryginałem przez występującego w sprawie pełnomocnika strony będącego adwokatem, radcą prawnym, rzecznikiem patentowym lub doradcą podatkowym ma charakter dokumentu urzędowego. Podobną regulację zawiera znowelizowany art. 48 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (p.p.s.a.).(fragment tekstu)
Podatek od towarów i usług stanowi jedno z głównych obciążeń fiskalnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Nie dziwi więc fakt, że przedsiębiorcy chętnie korzystają z rozwiązań pozwalających na jego minimalizowanie. Ustawa z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług1 - dalej u.p.t.u. - przewiduje przypadki, w których świadczenie usług bądź dostawa towarów są opodatkowane według stawki podatku 0%. Jednym z nich jest wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów - dalej WDT.(fragment tekstu)
Zgodnie z zasadą pisemności wyrażoną w art. 14 Kodeksu postępowania administracyjnego sprawy należy załatwiać w formie pisemnej lub dokumentu elektronicznego. W omawianym wyroku Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że powyższy przepis dopuszcza, by organ administracji załatwił sprawę przez wydanie decyzji administracyjnej w formie dokumentu elektronicznego, a następnie doręczył stronie jego wydruk za pokwitowaniem przez operatora pocztowego. Użycie w przepisie spójnika "lub" powoduje bowiem, że w ramach jednego postępowania decyzja może zostać sporządzona równocześnie w dwóch prawnie równoważnych formach: dokumentu papierowego oraz dokumentu elektronicznego. Pogląd ten znajduje oparcie w wykładni tak językowej, jak i celowościowej powyższego przepisu, a ponadto ugruntowuje stanowisko, zgodnie z którym obowiązek zachowania formy pisemnej nie sprowadza się wyłącznie do konieczności utrwalania tekstu na papierze, ale także do utrwalania tekstu na nośniku elektronicznym umożliwiającym jego odtworzenie. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszej publikacji jest ocena obowiązującego systemu prawnego określającego zasady weryfikacji błędnego zaświadczenia oraz wyciągnięcie z owej oceny wniosków de lege ferenda pod adresem ustawodawcy.(fragment tekstu)
Polskie samorządy terytorialne przygotowują, przyjmują w formie uchwał lub zarządzeń i wdrażają szereg dokumentów planistycznych obejmujących swym zakresem merytorycznym fragment albo całość ich określonego ustawami obszaru działalności. Ze względu na podejmowanie działań niezastrzeżonych prawem na rzecz innych organów publicznych, plany te niejednokrotnie obejmują również działania niewskazane dla nich w owych aktach prawnych. Niektóre z planów są charakterystyczne dla wszystkich trzech szczebli samorządu, inne występują tylko na jednym z nich. W pierwszej z tych dwóch grup mieszczą się: strategia rozwoju, budżet, wieloletni program inwestycyjny, plan gospodarki odpadami, program ochrony środowiska, program promocji, program bezpieczeństwa publicznego, program edukacji ekologicznej, program współpracy z organizacjami pozarządowymi oraz podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego. (fragment tekstu)
Wspaniale wydawnictwo. Żadna dzielnica "Polski w podziałach" nie może się poszczycić edycją, stojącą na równie wysokim poziomie; nie mogą z nią konkurować wydawane współcześnie nasze dyplomatariusze mało- i wielkopolskie. Schlesisches Urkundenbuch to rzecz wręcz doskonała1. Zasługuje na miano klasycznej. Na niej nam się wzorować. Zawdzięczamy ją niemieckim historykom. Pierwszy tom ukazał się w opracowaniu Heinrichta Appelta. Następne od 2-4 przygotował do druku Winfried Irgang. Oczekujemy spod jego ręki tomów dalszych. Wydawcy są fachowcami o wyjątkowych kwalifikacjach. Dali się już poznać przedtem z wielu prac, świadczących o dobrym przygotowaniu do owego przedsięwzięcia. Ich akrybia zrobiła resztę. Dodajmy osobną pochwałę wydawcom dyplomatariusza śląskiego; nie znaleźliśmy ani jednego wypadku, w którym można by było zarzucić im niezrozumienie łacińskiego tekstu. Tymczasem z takim roszczeniem musieliśmy wystąpić parokrotnie wobec kodeksów dyplomatycznych wydawanych ostatnio przez historyków polskich. (fragment tekstu)
W opracowaniu przedstawiono ważniejsze dokumenty stosowane w organizacji i funkcjonowaniu transportu drogowego. Omówiono główne regulacje zawarte w dokumencie Prawo drogowe, a także zaprezentowano Konwencję o umowie międzynarodowej przewozu drogowego towarów (CMR), ja też elementy Umowy europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR).(abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Dokumentacja czynności kontrolnych
75%
Celem artykułu jest dostarczenie szczegółowych informacji na temat dokumentacji przebiegu kontroli, istoty zaleceń pokontrolnych oraz trybu zgłaszania i rozpatrywania zastrzeżeń do kwestii ujętych w protokole kontroli... Dokumentowanie procesu kontroli powinno być rzetelne. Na bazie zgromadzonych dowodów, które są swoistymi argumentami, i wysnutych wniosków tworzy się ocenę działań kierownika i pracowników jednostki. Aby ocena nie była zniekształcona i przedstawiała realny obraz funkcjonowania firmy, dokumentacja kontrolna powinna być sporządzona z należytą starannością, dokładnością, nie budząc podejrzeń niechlujstwa i zaniedbań. To bardzo istotne z punktu widzenia dalszego funkcjonowania jednostki, udzielenia wskazówek kierownictwu, a nawet dyscyplinarnego wyciągnięcia wniosków z działalności osób odpowiedzialnych za stan firmy.(fragm. tekstu)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.