Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 18

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dokumenty handlowe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Osoba posiadająca upoważnienie do korzystania z uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów może potwierdzać pochodzenie towarów w formie odpowiedniej deklaracji złożonej na fakturze, specyfikacji wysyłkowej lub innym dokumencie, który opisuje towary w sposób wystarczający do ich identyfikacji. Autorka omawia podstawy prawne, warunki udzielenia upoważnienia oraz procedurę uzyskania pozwolenia na jego stosowanie. Artykuł zawiera wzór wniosku o udzielenie upoważnienia do stosowania uproszczonego sposobu dokumentowania pochodzenia towarów.
2
Content available remote Wykorzystanie faktur elektronicznych - stan i perspektywy
80%
Faktura, jako dokument ewidencjonujący sprzedaż, najczęściej kojarzy się z papierowym wydrukiem. Przez wiele lat była to jedyna forma, w jakiej można było przedstawiać rozliczenia. Postęp w informatyce i komunikacji dał możliwość wprowadzenia innej jej postaci - faktury elektronicznej. Przedsiębiorcy, jako wystawcy i odbiorcy znacznych ich ilości, zainteresowani są wykorzystywaniem innowacyjnych rozwiązań, jeżeli mogą przynieść im wymierne rezultaty. Jedynym warunkiem współpracy z wykorzystaniem e-faktur jest pozyskanie zgody (akceptacji) odbiorcy na otrzymywanie ich w formie elektronicznej. Wdrożenie w przedsiębiorstwach systemów umożliwiających obsługę faktur w elektronicznej formie może pozwolić na znacznie obniżenie kosztów. Dodatkowych korzyści można spodziewać się sferach funkcjonalnej i organizacyjnej przedsiębiorstw. Z drugiej strony wśród klientów indywidualnych istnieje grupa, która jest zainteresowana otrzymywaniem informacji od dostawców produktów i usług w formie elektronicznej - w tym faktur. Pojawiające się na rynku rozwiązania są coraz częściej wykorzystywane przez rosnącą grupę klientów (szczególnie młodych) w celu efektywnego zarządzania własnymi płatnościami, zarówno tymi o charakterze cyklicznym jak i okazjonalnymi. Ważne jest tu także odpowiednie wyedukowanie klientów i ich otwartość na udostępniane w tym obszarze innowacje. (fragment tekstu)
3
Content available remote Kontrowersje dotyczące formularzy i wzorów dokumentów w postaci elektronicznej
80%
Kwestie standaryzacyjne związane z dokumentami elektronicznymi w Polsce określane są przez liczne rozporządzenia. Normują one zakres wykorzystywanych technologii i podstawowe wymagania dotyczące funkcjonowania tych dokumentów w e-administracji. Powyższa analiza wskazuje, że należy podjąć intensywne działania w celu wypracowania spójnego i kompleksowego podejścia do kwestii dokumentu elektronicznego. Jest to tym bardziej konieczne, jeżeli ma nastąpić usprawnienie współpracy pomiędzy systemami teleinformatycznymi podmiotów biorących udział w komunikacji w obszarze administracji publicznej. (fragment tekstu)
Utworzenie dokumentu elektronicznego nie jest problemem. Przesyłanie go wewnątrz sieci przedsiębiorstwa według określonej procedury umożliwia utworzenie firmowego schematu obiegu dokumentu i korzystanie z niego przez różnych użytkowników, którzy na kolejnych stanowiskach mogą nawet załatwiać różne sprawy. Dokument – towarzyszy nam w życiu codziennym i jest między innymi świadectwem czegoś co miało miejsce (umowa, zobowiązanie, potwierdzenie itp.) i jest nierozłącznym elementem na przykład biznesu. Zasady sporządzania i obrotu dokumentów papierowych zostały już dawno określone (chociaż cały czas ulegają zmianom i modyfikacjom) i są nie tylko znane, ale i respektowane w różnych dziedzinach życia. (abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój przedsiębiorstw rodzi problem fałszowania dokumentów księgowych, ksiąg rachunkowych oraz bilansów jednostek gospodarczych na nieznaną dotychczas skale. Wiele możliwości fałszu stwarzają miedzy innymi sytuacje występujące przy łączeniu się spółek.(abstrakt oryginalny)
6
61%
Wprowadzenie Rozwój lokalny jest przede wszystkim procesem o charakterze ekonomicznym, a jego istotą jest zwiększanie produkcji dóbr i usług jako rezultat wykorzystania czynników produkcji oraz poprawy ich efektywności. Ma on jednak wymiar społeczny (zmiany w sposobie, poziomie i jakości życia lokalnej społeczności), techniczny i technologiczny oraz ekologiczny (nawiązujący do idei ekorozwoju). Szczególne miejsce w procesie sterowania tym rozwojem przypada administracji publicznej (samorządowi lokalnemu). (abstrakt oryginalny)
Autorka, po omówieniu znaczenia pojęcia "strategia" w kontekście cen transferowych, podkreśliła rolę sporządzania dokumentacji w zakresie cen transferowych, zgodnych z obowiązującymi przepisami.
Autorki piszą, że otrzymanie pozytywnej decyzji w sprawie przyznania dofinansowania projektu to zaledwie połowa sukcesu. Realizacja dotowanego przedsięwzięcia musi przebiegać zgodnie harmonogramem rzeczowo-finansowym zawartym w dokumentacji aplikacyjnej oraz zgodnie z regułami zapisanymi w umowie o dofinansowanie. Krępuje to często "swobodę ruchu" przedsiębiorcy i ogranicza możliwość szybkiego dostosowania projektu do zmieniających się warunków rynkowych. Sprostanie wymogom prawidłowego rozliczenia przedsięwzięcia generuje dodatkową dokumentację, która ponadto spełniać musi określone warunki i wiąże się ze sporym nakładem pracy. Dodatkowo dochodzi konieczność zapewnienia trwałości projektu przez 5 lat oraz obowiązek poddawania się wszelkim kontrolom w tym zakresie.
Z punktu widzenia polskiego przedsiębiorcy znającego języki, najpraktyczniejszym źródłem pozyskiwania dokumentów wydawanych w ramach Wspólnot Europejskich jest Internet. Artykuł przybliża czytelnikom tę tematykę, podając wskazówki praktyczne. Np. szczególnie godny polecenia jest serwer Europa (www.europa.eu.int), na którym znajduje się kilka milionów stron z informacjami prawa Wspólnot Europejskich.
Podstawową regulację UE w zakresie zasad sporządzania dokumentów ofertowych stanowi Dyrektywa z 17 marca 1980 r. W efekcie realizacji jej postanowień osiągnięta zostaje porównywalność zabezpieczeń, wymaganych przez każde z państw w celu dostarczenia aktualnym i potencjalnym posiadaczom papierów wartościowych obiektywnych informacji, które będą istotne w celu podjęcia decyzji inwestycyjnej.
11
Content available remote Próba wdrożenia elastycznego rynku pracy w województwie dolnośląskim
51%
Skutki światowego kryzysu gospodarczego oraz sytuacja demograficzna powodują konieczność wprowadzenia rozwiązań zarówno elastycznych, jak i ochronnych rynku pracy, krajowego i regionalnego. Wyznacznikiem stał się model flexicurity, który ma tworzyć i promować mechanizmy w zakresie elastycznych i aktywnych form zatrudnienia oraz przeciwdziałać wykluczeniu z rynku pracy specyficznych podmiotów. W województwie dolnośląskim niezbędne jest wdrażanie modelu flexicurity, który zakłada korzyści dla wszystkich uczestników rynku pracy oraz powoduje, że rynek pracy staje się czynnikiem dynamizującym, a nie hamującym rozwój gospodarczy. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje wymagania legislacyjne związane z dokumentacją przewozową w procesach transportowych. Autorka skierowała szczególną uwagę na zakres norm dotyczących wymaganej dokumentacji dla przewozu towarów niebezpiecznych oraz transportu towarów ponadnormatywnych. Wnioski wynikające z podsumowania są następujące: stosowanie jurysdykcji i aktów prawnych w praktyce, ze szczególnym naciskiem regulującym wymaganą dokumentację, świadczą o profesjonalizmie i rzetelności wykonywanych/oferowanych usług przez przedsiębiorstwa transportowe/spedycyjne. (abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Nowa forma rozliczeń międzynarodowych - bankowe zobowiązanie płatnicze
51%
Najczęściej wykorzystywaną formą płatności w handlu zagranicznym jest płatność w rachunku otwartym, a istotny udział w rozliczaniu handlu międzynarodowego ma też akredytywa dokumentowa. Pierwsza z nich, choć jest nieskomplikowana w obsłudze, wiąże się z ryzykiem braku lub opóźniania zapłaty, druga, choć ryzyko to ogranicza, postrzegana jest jako skomplikowana i kosztowna, co związane jest m.in. z koniecznością prezentowania przez eksportera w banku dokumentów handlowych w formie papierowej, będących podstawą zapłaty. W artykule przedstawiono nową formę rozliczeń, która - zgodnie z ideą jej inicjatorów - ma łączyć i zawierać w sobie zalety obu tych form, a jednocześnie prowadzić do digitalizacji dokumentów handlowych w obrocie międzynarodowym. Jest nią bankowe zobowiązanie płatnicze - BPO, Bank Payment Obligation, będące nieodwołalnym zobowiązaniem banku importera wobec banku eksportera do zapłaty, po elektronicznej prezentacji odpowiednich danych, sprawdzanych automatycznie. Celem artykułu jest przedstawienie istoty BPO, przesłanek jego wprowadzenia oraz przebiegu płatności, a także krótkiej charakterystyki regulacji opublikowanych w 2013 r. przez Międzynarodową Izbę Handlową (ICC - International Chamber of Commerce), dotyczących tej formy płatności, Jednolitych reguł dla bankowych zobowiązań płatniczych - Uniform Rules for Bank Payment Obligations - URBPO. Celem jest też transfer wiedzy na temat nowych rozwiązań w zakresie rozliczeń, przyjętych przez znaczącą dla ujednolicania praktyki obrotu gospodarczego organizację - Międzynarodową Izbę Handlową - do polskiej literatury i praktyki, gdyż nie ma opracowań na ten temat, a do polskiej praktyki bankowej nie zostały jeszcze wdrożone. Jako metodę badawczą zastosowano jakościową analizę uwarunkowań i regulacji w odniesieniu do dematerializacji dokumentów związanych z wykorzystaniem nowej w handlu zagranicznym formy płatności. Jako tezę pracy przyjęto, że w akredytywie dokumentowej przesyłanie dokumentów handlowych w formie elektronicznej występuje na niewielką skalę, a zaproponowanie przez ICC we współpracy z SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication) nowej formy płatności będzie umożliwiać i sprzyjać ich dematerializacji w relacjach międzybankowych. (abstrakt oryginalny)
Przechowywanie dokumentów wymaga odpowiednich warunków, a jest nie tylko wymagane przez prawo, ale i potrzebne biznesowi.Ar­chi­wi­zo­wa­nie do­ku­men­tów sta­ło się jed­ną z usług świad­czo­nych przez fir­my, któ­re są spe­cjal­nie do te­go przy­go­to­wa­ne i dys­po­nu­ją od­po­wied­ni­mi pomieszczeniami do skła­do­wa­nia do­ku­men­tów (na pa­pie­rze, no­śni­kach ma­gne­tycznych i optycznych.) Artykuł omawia usługi dostarczane przez firmy archiwizacyjne i podaje kilka przykładów tego rodzaju przedsiębiorstw.
Tworzenie dokumentów, przesyłanie ich i zarządzanie nimi , archiwizowanie lub niszczenie, to poważna pozycja w kosztach firmy. Wiele przedsiębiorstw przekonało się, że po wprowadzeniu komputerów zwiększył się chaos informacyjny. Ilość tworzonych dokumentów wzrasta i coraz trudniej nad nimi zapanować. Wprowadzenie poczty elektronicznej ułatwiło komunikację, ale jednocześnie spowodowało chaos organizacyjny oraz zmieniło zasady przepływu korespondencji. Jedynie niewielka część czasu pracy pracowników biurowych jest związana z tworzeniem dokumentów. Pozostały czas zajmuje wyszukiwanie informacji, komunikowanie się z innymi pracownikami, administrowanie itp. W przypadku szefów tendencja ta jest jeszcze wyraźniejsza. Artykuł objasnia jakie zmiany w środowisku pracy wywołała informatyzacja dokumentów.
Celem artykułu jest omówienie wybranych aspektów zastosowania procedur uproszczonych w Polce. Autorka omawia pojęcie i formy procedur uproszczonych. Prezentuje procedury celne, w których stosowane są procedury uproszczone oraz pozwolenie na ich stosowanie. Następnie analizuje zakres zastosowania procedur uproszczonych w Polsce w latach 1998-2002. Na zakończenie przedstawia korzyści i ograniczenia stosowania analizowanych procedur przez polskie przedsiębiorstwa.
Zgodnie z kodeksem celnym do wartości celnej towaru dolicza się opłaty licencyjne. Zwrócono uwagę, że przedsiębiorstwa i firmy handlu zagranicznego często nie stosują tego zapisu. Błędnie zgłoszona wartość celna towaru może spowodować naliczenie przez organ celny cła i odsetek, co powoduje dodatkowe wysokie koszty dla firmy. Przybliżono orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w tym zakresie. Zaznaczono, że znak towarowy związany jest z opłatą licencyjną i zmieszczono wyjaśnienia Ministerstwa Finansów odnośnie tego problemu.
Zainteresowanie polskich przedsiębiorców nawiązaniem współpracy z partnerami chińskimi wzrasta, a przeważająca liczba transakcji realizowana jest na zasadzie importu. Proces zawierania i realizacji transakcji handlowych z Chinami determinowany jest przede wszystkim ryzykiem potęgowanym dużą odległością geograficzną oraz różnicami kulturowymi. W fazie przygotowania do zawarcia transakcji importowej z chińskim partnerem polski kontrahent powinien przede wszystkim skoncentrować się na wyszukaniu uczciwego partnera, co zmniejszy ryzyko niewywiązania się z postanowień umowy. W fazie realizacji, uwzględniając specyfikę negocjacji z chińskim partnerem, należy mieć na uwadze przede wszystkim odmienną kulturę, jaką reprezentuje chiński partner, która determinuje cały proces negocjacyjny. W społeczności chińskiej podobną rolę, jak kontrakt w przypadku zachodnich firm odgrywa Guanxi. Jest ono kluczowym słowem, które tłumaczy skomplikowaną sieć powiązań międzyludzkich.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.