Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 198

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Doradztwo
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
Celem artykułu jest dokonanie analizy potencjału środowiska doradztwa politycznego na przykładzie organizacji typu think tank w Europie Środkowej i Wschodniej. Europa Środkowa i Wschodnia na przełomie lat 80. i 90. stała się regionem rozwoju środowiska doradztwa politycznego, w tym organizacji nazywanych think tankami. W następnych dekadach think tanki z regionu wzmocniły potencjał organizacyjny i uzyskały mocniejszą pozycję, a wybrane z nich stały się think tankami o wpływie globalnym. Do elementów wzmacniających pozycję think tanków z regionu należy zaliczyć przede wszystkim ich usieciowienie, czyli udział w międzynarodowych sieciach zrzeszających think tanki, oraz tworzenie własnych sieci. W artykule wykorzystano badania ilościowe Global Go To Think Tanks przygotowane na Uniwersytecie w Pensylwanii.(abstrakt oryginalny)
Przedsiębiorcy zarządzający firmami agrobiznesu oraz rolnicy po integracji Polski z Unią Europejską 1 maja 2004 r. znaleźli się w nowej sytuacji. Nowa rzeczywistość wymaga często wsparcia doradczego osób prowadzących działalność gospodarczą w rolnictwie. Jedną z najbardziej charakterystycznych cech doradztwa jest różnica kompetencji pomiędzy doradcą a radzącym się klientem. Najbardziej charakterystyczną cechą interakcji poradniczej jest więc rozbieżność opinii lub postaw między partnerami. Pozwala to interpretować procesy doradcze jako wpływanie doradcy na opinie, postawy, a w konsekwencji na decyzje i praktyczne działania osób radzących się. (fragment tekstu)
W silnie konkurencyjnych branżach, wśród niemieckich przedsiębiorstw działających w obszarach wymagających intensywnego doradztwa, otwierają się współcześnie w dużo większym stopniu możliwości wyróżnienia się na rynku dzięki wzorowej obsłudze klienta i profesjonalnemu procesowi sprzedaży. Postrzeganie marki jest w dużej mierze uzależnione - szczególnie w segmencie "premium" - od doświadczeń w miejscu sprzedaży (POS). Rozwiązaniem jest nowe podejście do konstruowania strategii w sferze dystrybucji: indywidualizacja i emocjonalizacja jako główne elementy jakości usług prowadzące do utrzymania klientów. Rosnące znaczenie elementów przed- i potransakcyjnych wymaga jednak profesjonalnego zrozumienia tych czynników i zakotwiczenia zarządzania jakością jako najważniejszego elementu w organizacji. Ponadto wysoką jakość usług w punktach sprzedaży można osiągnąć tylko wtedy, gdy będzie ona stale optymalizowana na podstawie regularnych pomiarów jakości.(abstrakt autora)
Złożone i dynamicznie zmieniające się otoczenie stanowi obecnie jeden z kluczowych determinantów rozwoju mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw. Sektor MSP spełnia ważną funkcję w gospodarce, wpływa na jej rozwój, a także umożliwia realizację wielu celów, których duże korporacje nie są w stanie wykonać. Efektywność małej i średniej firmy w dużej mierze zależy od stopnia przedsiębiorczości właściciela, jego umiejętności i wiedzy oraz kreatywności i gotowości na wprowadzanie nowych rozwiązań. Niewątpliwie wraz ze wzrostem świadomości roli przedsiębiorczości w zarządzaniu mały i średnim przedsiębiorstwem rośnie zapotrzebowanie na różnego rodzaju usługi doradcze. Celem artykułu jest analiza mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw z wybranych sektorów kreatywnych pod kątem przedsiębiorczych zachowań oraz doświadczeń związanych z korzystaniem z usług doradczych. Referat opisuje rezultaty badania pilotażowego przeprowadzonego metodą CATI na 60 przedsiębiorstwach województwa łódzkiego korzystających z usług doradczych funkcjonujących w branżach: (I) marketingu i reklamy oraz (II) gier komputerowych i IT(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Zaufanie a źródła doradztwa małej firmy
100%
W niniejszym artykule skoncentrowano się na problematyce wykorzystania zaufania w ramach umów doradztwa biznesowego dla małych firm. Analiza została przeprowadzona przy użyciu wyników badania 400 małych firm działających w Polsce, które korzystały z zewnętrznych porad biznesowych w ciągu ostatnich trzech lat przed badaniem. Jej wyniki wskazują na istotną rolę zaufania w ramach realizacji działań doradczych, niemniej wskazano też na zasadnicze różnice w odniesieniu do poszczególnych źródeł doradztwa oraz do rodzajów zaufania. Zauważono koncentrację na zaufaniu wynikającym z relacji osobistych przy znacząco mniejszym znaczeniu wcześniejszych doświadczeń doradztwa. Zidentyfikowano ponadto relatywnie wysoki udział relacji formalnych, w całości bazujących na umowach pisemnych. Nie są one typowe dla wyników badań uzyskanych w innych krajach UE(abstrakt oryginalny)
Znajomość twórczości naukowej Michała Kaleckiego zwykło się łączyć z jego osiągnięciami w dziedzinie badań nad rozwojem teorii funkcjonowania gospodarki kapitalistycznej i socjalistycznej, a pomija się wkład Kaleckiego w obszarze starań nad zastosowaniem wypracowanych przez siebie koncepcji w określonej rzeczywistości gospodarczej. Ten aspekt aktywności ekonomicznej Kaleckiego związany jest z jego pracą w charakterze doradcy rządowego. Celem opracowania jest prezentacja dorobku naukowego Michała Kaleckiego w zakresie doradztwa gospodarczego, co w tym wypadku wiąże się z odwołaniem do treści raportów sporządzonych przez niego na zamówienie takich państw zaliczanych w owym czasie do grona rozwijających się, jak Izrael, Indie, Kuba i Boliwia.(fragment tekstu)
7
Content available remote Uniwersalizmy doradzania
100%
Pytanie o "doradztwo naukowe" bywało lokowane w rozmaitych kontekstach, jeden z ogólniejszych - to problematyka boleśnie nadwerężająca naszą wiarę w działanie mechanizmów prosto rozumianej demokracji, która - na skutek współpracy tzw. decydentów z ludźmi uznawanymi (lub uznającymi się) za ekspertów - przekształca się w merytokrację. Ale, można też spojrzeć na sprawę nieco inaczej i uznać, że wpływ rozmaitych "wspólnot epistemicznych" (cognitive communities) - w tym także, na przykład, akademickich polityków społecznych - na procesy kształtowania ważnych decyzji w sprawach publicznych to formuła lepszego lub gorszego funkcjonowania mechanizmów demokracji partycypacyjnej. Różnica między tymi punktami widzenia polega m.in. na tym, że w pierwszy wbudowane jest założenie o uprzywilejowanym charakterze wiedzy, którą dysponują eksperci, w drugim zaś tego założenia daje się uniknąć. To ma wszakże swoją cenę: eksperci - lub ich rozmaite grupy czy koterie - są traktowani jak każda inna grupa nacisku. Ale, im mniej pluralistyczny i bardziej neokorporatystyczny jest porządek polityczny, tym wyraźniej widać, że niektóre z tych grup nacisku są przez władzę uprzywilejowane, chętniej wysłuchiwane lub - z uwagi na ich publiczną widoczność - opinie przez nie formułowane są trudniej pomijalne. (fragment tekstu)
Doradztwo rolnicze polega na zorganizowanej działalności edukacyjnej oraz informacyjnej ukierunkowanej na potrzeby mieszkańców obszarów wiejskich, zwłaszcza rolników i ich rodzin, zmierzającej do rozwiązywania ich ekonomicznych i społecznych problemów. Działania te, poprzez podnoszenie poziomu wiedzy i dostarczanie różnorodnych informacji klientom doradztwa, służą kreowaniu przedsiębiorczości oraz aktywizowaniu ludności wsi w zakresach zawodowym i społecznym. Ich następstwa, powodując wzrost zasobów kapitału ludzkiego na obszarach wiejskich, oddziałują korzystnie na procesy rozwoju lokalnego. Kwestie te zostaną zaprezentowane w odniesieniu do obszarów wiejskich Dolnego Śląska.(abstrakt oryginalny)
W artykule omówiono problem głównych trendów zachodzących w europejskim rynku konsultingowym poprzez analizę strukturalnych i dynamicznych zmian widocznych w ostatnich latach. Analiza ta umożliwia wyciągnięcie wniosków dotyczących poziomu rozwoju gospodarczego państw oraz wzajemnej zależności między poziomem PKB krajów europejskich a zaawansowaniem rynku doradztwa. Popyt na pewne usługi konsultingowe pośrednio odzwierciedla poziom zarządzania poszczególnych podmiotów ekonomicznych oraz efektywność struktury społeczno- -ekonomicznej państwa. Zbadano zależności między rozwojem rynku doradztwa oraz poziomem PKB poprzez modele korelacji. Zaproponowane modele mogą służyć za metodologiczną bazę prognozowania głównych trendów zachodzących na europejskim i globalnym rynku konsultingowym. (abstrakt oryginalny)
Contorlling strategiczny nie jest w literaturze przedmiotu jednoznacznie interpretowany. Występuje wiele jego koncepcji. Autorzy wykazali, które z tych koncepcji powinny być preferowane w odniesieniu do określonego modelu organizacji doradztwa strategicznego.
W artykule omówiono zagadnienia związane z konsultingiem IT w i instytucjach finansowych. Na początku procesu informatyzacji sektora bankowego wdrażaniem nowych rozwiązań zajmowały się działy IT. Obecnie wiele instytucji korzysta z pomocy firm doradczych.
Doradztwo gospodarcze od czasu swych globalnych sukcesów coraz intensywniej wykazuje zainteresowanie rynkami regionalnymi i lokalnymi strukturami biznesu. Okazuje się bowiem, że zawarty tam potencjał i konieczność profesjonalnej obsługi regionów stwarzają szerokie możliwości działania. Dotyczy to przede wszystkim promocji wizerunkowej oraz przyciągania inwestorów w granice regionu. Dochodzi nawet do sytuacji, gdy firmy doradcze przekształcają się w duże centra kompleksowej obsługi biznesu, a sami doradcy doskonale orientują się w specyfice regionu i jego kultury. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Etyka w zawodzie doradcy finansowego
75%
W artykule podjęto próbę analizy etycznych zachowań doradców finansowych zawartych w wybranych kodeksach etycznych oraz wskazano na problemy pojawiające się w branży. Przedstawione kodeksy etyczne wykazują podobieństwa, jednakże autor wskazuje na dalszą potrzebę badań nad rozwojem standardów etycznych oraz ich wdrażania, stosowania i egzekwowania. (abstrakt autora)
15
Content available remote Narzędzia controllingu operacyjnego w firmie doradczo-szkoleniowej
75%
W artykule opisano narzędzia controllingu operacyjnego, które wdrożono w firmie doradczo-szkoleniowej GDS FALCO. Stanowią one jeden z efektów prac autora zatrudnionego jako wysoko wykwalifikowany personel w ramach projektu "Region Otwarty na Innowacje", finansowanego z Unii Europejskiej. W projekcie zastosowano następujące metody badawcze: studium przypadku, analizę dokumentacji, wywiad swobodny oraz prototypowanie z wykorzystaniem arkusza Ms Excel. Na opisane w pracy narzędzia controllingu operacyjnego składają się powiązane ze sobą: moduł rejestracji umów z możliwością oceny rentowności projektu na poziomie marży pokrycia uwzględniającej koszty zmienne, moduł planowania i rejestracji wydatków stałych, moduł prognozowania przepływów pieniężnych oraz moduł raportowania służący do wielowymiarowych analiz przychodów i rentowności. Zostały one pozytywnie ocenione przez kierownictwo i są wykorzystywane w procesie zarządzania firmą(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie istoty i skali działania pośredników kredytu hipotecznego w Polsce oraz dwóch metod ich wynagradzania (prowizja od banku, wynagrodzenie od klienta). Hipoteza artykułu brzmi następująco: pośrednicy kredytu hipotecznego w Polsce powinni być wynagradzani w postaci prowizji od banków, a wynagradzanie od klientów powinno dotyczyć wyłącznie doradców kredytu hipotecznego. W artykule wykorzystano badania klientów pośredników kredytowych przeprowadzone na zlecenie Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce i ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych przez Dom Badawczy Maison oraz na zlecenie Związku Firm Doradztwa Finansowego przez Kantar TNS. Ponadto przedstawiono autorskie porównanie wad i zalet metod wynagradzania pośredników kredytowych z punktu widzenia banku, pośrednika kredytowego i klienta.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Doradca i doradztwo zawodowe w opiniach osób bezrobotnych
75%
Artykuł oscyluje wokół tematyki doradztwa zawodowego, które jest prowadzone w Urzędach Pracy oraz Klubach Integracji Społecznej. W artykule zostały przedstawione wyniki badań, dotyczące opinii osób bezrobotnych na temat cech osobowościowych doradcy, jego postawy oraz metod, form i porad, które wykorzystuje w relacji z klientem. Artykuł składa się z trzech części. Pierwszą część stanowi wstęp, drugą rozwinięcie, na którą składa się przedstawienie wyników badań zawierających opinie osób bezrobotnych na temat osoby doradcy zawodowego oraz metod, form, porad, jakie występują we współpracy z klientem. Artykuł kończą wnioski i podsumowanie. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Funkcje gminnych rad seniorów
75%
Celem artykułu była próba ukazania normatywnych oraz pozanormatywnych funkcji gminnych rad seniorów w Polsce. Analizie poddano otoczenie społeczne gminnych rad seniorów oraz podstawę normatywną gminnych rad seniorów. W celu badań wyróżniono a) płaszczyznę relacji gminna rada seniorów - organy gminy, b) płaszczyznę relacji gminna rada seniorów - wspólnota samorządowa, c) płaszczyznę relacji gminna rada seniorów - seniorzy w gminie, d) płaszczyznę relacji gminna rada seniorów - członkowie gminnej rady seniorów. W wyniku badań stwierdzono, że poza określonymi funkcjami gminnych rad seniorów (konsultacyjną, doradczą, inicjatywną) ciała te pełnią także funkcje nacisku, budowania społeczeństwa obywatelskiego, aktywizującą, integracyjną, adaptacyjną, rewitalizującą i edukacyjną. (abstrakt oryginalny)
Fakt, że Polska może czerpać z dotacji Unii Europejskiej to zbyt mało, by polskie samorządy (i nie tylko) rzeczywiście wykorzystały swoją szansę. Potrzebna jest jeszcze bardzo konkretna wiedza, jak z tej szansy skorzystać. Najlepszym rozwiązaniem jest tu skorzystanie z pomocy zewnętrznego doradcy.
Megatrendem kształtującym współczesny obraz wsi jest globalizacja, która oddziałuje w sposób zasadniczy na myślenie, postawy i wybory oraz sposób zachowania i styl życia mieszkańców (Bański 2013). Jak zauważa Pawlak (2010), skupia ona w sobie m.in. takie kluczowe kwestie, jak nadprodukcję żywności i ochronę środowiska naturalnego, determinujące zrównoważony i wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich.(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 10 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.