Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 282

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dostęp do informacji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
W artykule przedstawiono wyniki autorskich badań wybranych publicznych portali regionalnych. Prowadzone badania dotyczyły, przede wszystkim, analizy ich struktury treści, zakresu funkcjonalnego i wartości użytkowej. Syntetyczne wyniki badań zestawiono w formie tabeli, którą wykorzystano do sformułowania wzorca referencyjnego portalu regionalnego. (abstrakt oryginalny)
Autorka omówiła zasadę jawności i pojęcie prawa do informacji od administracji publicznej. Następnie przedstawiła publicznoprawne regulacje ograniczające dostęp do informacji, takie jak tajemnica państwowa, służbowa, statystyczna, bankowa i skarbowa.
W ostatniej dekadzie przyjęto w Unii Europejskiej wiele regulacji prawnych w różnych obszarach, aby uczynić przestrzeń UE bardziej dostępną dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. Wprowadzono europejskie standardy dostępności i możliwości finansowania, aby wspierać ich wdrażanie w zbudowanym środowisku i technologiach informacyjno-komunikacyjnych (ICT) oraz rozpowszechniać podejście projektowania uniwersalnego. Podstawowym uzasadnieniem dla tych kroków są cele spójności społecznej i integracji, które często są przesłaniane przez argumenty rynkowe istotne dla interesariuszy biznesowych. Ich najpełniejsze (jak dotąd) połączenie zostało przyjęte w Europejskim akcie o dostępności. Analiza z perspektywy Polski jako państwa członkowskiego pokazuje, jak ważne jest zaangażowanie podmiotów gospodarczych w procesy planowania, tworzenia, wdrażania i oceny transponujących przepisów oraz narzędzi zwiększania poziomu dostępności przestrzeni, produktów i usług.(abstrakt oryginalny)
Szkolna sala gimnastyczna, w niej kilkanaście rzędów krzeseł wypożyczonych z gminnego ośrodka kultury. Kiedyś tak wyglądały przygotowania do akademii - uroczystości, w których obowiązkowo uczestniczyli wszyscy uczniowie i nauczyciele, organizowanych z okazji różnych świąt państwowych i rocznic uznawanych za ważne. Pośrodku mniejszy ekran, a na nim napis: sympozjum Sztuka zdalnego nauczania - inspiracje i wyzwania nauczyciela XXI wieku, ZSS Sułkowice-Bolęcina, 27 stycznia 2012 roku.(fragment tekstu)
Niniejsze opracowanie jest swoistym kompendium wiedzy o polskim Pojedynczym Punkcie Kontaktowym (PPK). Opisana została geneza PPK, podstawy prawne jego funkcjonowania, a także interfejs użytkownika. Artykuł przybliża poszczególne funkcjonalności, z których mogą korzystać przedstawiciele administracji, a także wskazuje, jakie korzyści przynosi PPK przedsiębiorcom i obywatelom. Omówione zostały też bariery, które uniemożliwiają pełną elektronizację procedur administracyjnych, a tym samym ich realizację za pośrednictwem PPK. Wymóg stworzenia pojedynczych punktów kontaktowych nałożyła na państwa członkowskie Dyrektywa 2006/123/ WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 grudnia 2006 r. dotycząca usług na rynku wewnętrznym1. Docelowo punkty kontaktowe mają zapewnić usługodawcom nie tylko dostęp do informacji o wymogach realizacji procedur administracyjnych, ale i możliwość dopełnienia procedur i formalności koniecznych do podjęcia działalności usługowej oraz uzyskania zezwolenia niezbędnego do prowadzenia tejże działalności. Problematykę polskiego punktu kontaktowego regulują przepisy Ustawy z dnia z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. (fragment tekstu)
Ustawa z 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych od dawna budziła wiele kontrowersji. Ministerstwo Gospodarki proponuje zmiany. 9 maja miało się oficjalnie zakończyć przekazywanie do Ministerstwa Gospodarki w ramach uzgodnień międzyresortowych uwag na temat projektu zmiany Ustawy z 2003 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych (UoUIG), przygotowanego przez to ministerstwo. (abstrakt oryginalny)
Zarządzanie przedsiębiorstwami zaawansowanych technologii jest jednym z najważniejszych kierunków rozwoju procesu wytwarzania produktów i świadczenia usług. Szybko zmieniające się otoczenie technologiczno-ekonomiczne stwarza nowe wyzwania dla kreowania systemów zarządzania. Ciągle wzrastająca złożoność technologiczna i potrzeba umiejętnego wykorzystania informacji oraz wiedzy wymaga wdrożenia nowych rozwiązań w obszarze zarządzania przedsiębiorstwem. Sztywny i hierarchiczny system podejmowania decyzji w obrębie istniejących organizacji coraz częściej zaczyna być poza zasięgiem możliwości zarządzania. Analizując światowe trendy rozwoju nauki i techniki, wyraźnie widać dynamiczne zmiany nie tylko w ramach technologii informacyjnych, które są obecnie w centrum zainteresowania. Wśród tych dziedzin techniki, które zrewolucjonizują XXI wiek, są także optoelektronika, nanotechnika informatyczna, tworzenie i spożytkowanie rzeczywistości wirtualnej, uniwersalna telefonia osobista oraz megakomputery, do których zaliczamy również obszar sztucznej inteligencji. (fragment tekstu)
Przedstawiono koncepcję infologicznej interpretacji informacji, definicje i interpretacje wartości informacji, problemy w ocenie wartości informacji, czynniki kształtujące tę wartość oraz jej atrybuty.
9
Content available remote Marketing Strategy Formulation
61%
As markets become ever more efficient and competitive it is easy for businesses to loose client-oriented approach in favour of attaining other objectives. Innovations in products, communication channels and distribution networks are rapidly changing established markets and creating new ones. Companies need to respond to those changes and create own initiatives to be identified by conscious and well-informed buyers. The access to Internet, social and digital media as well as global distribution networks provide customers with unprecedented access to information. Marketing strategies are not only necessary but need to evolve to match innovations in various forms. The purpose of this article is to present and discuss recent advances in marketing strategy theory in the light of established methods. (original abstract)
W opracowaniu podjęto obszerne badania wybranej części terytorium państwa - obszarów przygranicznych. Aby można było wykazać zmiany w natężeniu zjawisk społecznych na analizowanych obszarach, należy przeprowadzić analizę dynamiczną, czyli określić zakres czasowy badania. Zdając sobie sprawę ze znaczenia ukształtowania granic zewnętrznych dla delimitacji obszarów przygranicznych analizę ograniczono do okresu po II wojnie światowej, od kiedy granice państwa mają charakter stabilny. Przyjęto zatem określone założenia badawcze, mianowicie dokonano świadomego wyboru zakresu przestrzennego badania - skoncentrowano się na obszarach przygranicznych oraz pokazano zróżnicowanie w czasie analizowanych zjawisk, czyli skorzystano z publikowanych danych statystycznych dla lat 1945-2002. (fragment tekstu)
Książka tematycznie mieści się w ramach szeroko pojętego prawa administracyjnego, które jest dziedziną szczególnie dynamiczną, co powoduje, że kazuistyka opracowania prawdopodobnie szybko doprowadzi do dezaktualizacji większej części jego treści. Mamy przedsmak tego zjawiska w wyżej omawianym niepełnym uwzględnieniu (lub nieuwzględnieniu) zmiany przepisów. Specyfika polskiego systemu prawa nie może jednak ujemnie wpływać na ogólną ocenę publikacji. Można o niej wszak powiedzieć, że stanowi pozytywną próbę kompleksowego ujęcia tematu. Przeprowadzenie podziału obowiązków informowania obywateli na czynne i bierne oraz powszechne i indywidualne prowadzi do przejrzystości treści oraz pomaga przekazać wiedzę autorki w sposób jasny i czytelny. Szeroka gama przykładów ustawowych regulacji mających znaczenie dla omawianego problemu świadczy o dużej wnikliwości pisarki i pozwala dostrzec różnorodność form normowania tych kwestii. Wydaje się zatem, że autorce udało się w pracy przekazać to, co zostało przez nią założone i zasygnalizowane czytelnikowi tytułem. (fragment tekstu)
Celem referatu jest ocena możliwości zastosowania informacji zarządczej w małych i średnich przedsiębiorstwach w Polsce. Zagadnienie to rozpatrywane jest na dwóch płaszczyznach:- możliwości pozyskania odpowiedniej informacji (źródła informacji, możliwości sprzętowe, stopień wykorzystania Internetu),- możliwości właściwego wykorzystania dostępnych informacji (wykształcenie menedżerów/właścicieli przedsiębiorstw, możliwości dokształcania).W artykule wyniki badań polskiego sektora MSP zostaną porównane z wynikami podobnych badań w innych krajach. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest identyfikacja zależności między rodzajem produktów (produkty trwałe) a charakterem informacji w serwisach społecznościowych, wpływających na podejmowanie decyzji zakupowych. Dokonano próby odpowiedzi na pytanie badawcze: w jakim stopniu rodzaje produktów wpływają na wykorzystanie różnych informacji w serwisach społecznościowych w podejmowaniu decyzji zakupowych. Studia literaturowe zostały uzupełnione badaniami empirycznymi w trzech krajach - Chinach, Polsce oraz Stanach Zjednoczonych. Wyniki potwierdzają ważność serwisów społecznościowych oraz pozyskiwanych w nich informacji w podejmowaniu decyzji zakupowych. W odniesieniu do kategorii produktów najsilniejsze związki uzyskano w przypadku produktów modowych, produktów AGD i kosmetyków. W przypadku typu informacji uzyskanych za pośrednictwem serwisów społecznościowych, wpływających na podejmowanie decyzji zakupowych największe znaczenie mają reklamy umieszczane w serwisach społecznościowych oraz informacje o nowych produktach. (abstrakt oryginalny)
Medical Information Center (CIM)(original abstract)
Dostęp do informacji jest jednym z najważniejszych czynników trafności decyzji, gwarantującym sukces rynkowy. Przedmiotem rozważań jest zagadnienie asymetrii informacji na rynku ubezpieczeniowym. Celem opracowania jest poznanie osiągnięć naukowych o znaczeniu międzynarodowym w zakresie instrumentów łagodzenia obustronnej niedoskonałości informacyjnej rynku ubezpieczeniowego. Wychodząc od podstaw teoretycznych ekonomiki informacji poprzez wyróżnione nagrodą Szwedzkiej Akademii Nauk teorie poświęcone rynkom ubezpieczeniowym zaprezentowano interpretacje współczesne tych teorii, w tym interpretacje przedstawicieli ośrodka naukowego w Pradze. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Wpływ wstępnej selekcji informacji na jej dostępność
61%
W początkowych rozdziałach artykułu zwrócono uwagę na znaczenie dostępności informacji w działalności biznesowej przedsiębiorstwa. Następnie omówiono przyczyny utraty dostępności informacji, szczególną uwagę zwracając na sprawę wstępnej selekcji. W dalszej części artykułu przedstawiono opis autorskiej adaptacji metodyki firmy Kepner-Tregoe (pierwotnie wykorzystywanej w działalności serwisowej) do wyjaśnienia przyczyn braku dostępności i przywracania dostępności informacji. Przedstawiono także rzeczywisty przykład, ilustrujący zastosowanie omówionej metodyki w praktyce.(abstrakt oryginalny)
"Wolny" czy inaczej "otwarty" dostęp to pojęcie, które zaczęło być przedmiotem dyskusji, również naukowej, wraz z rozwojem internetu. Mówi się o wolnym, otwartym dostępie do dóbr kultury, do zasobów wiedzy i zasobów edukacyjnych. Sam internet stał się niejako inspiracją dla takich zjawisk, jako że jest medium, które kojarzy się właśnie z otwartością, będącą właściwie jego immanentną cechą. Pozwala on nie tylko na szybką wymianę informacji i ma nieskończony zasięg, spowodował również drastyczny spadek kosztów kopiowania informacji, a także jej rozpowszechniania. W połączeniu z malejącymi wciąż cenami sprzętu komputerowego, a także stałego dostępu do sieci powstało w związku z tym środowisko, w którym zaczęły się rozwijać różne oddolne inicjatywy, podejmowane często przez pasjonatów, ludzi niepobierających za swoją pracę wynagrodzenia. (fragment tekstu)
Polski związek sportowy jest prywatnoprawną organizacją działającą na podstawie przepisów ustawy z 25.06.2010 r. o sporcie. Podmiot ten otrzymuje dotacje od ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, a tym samym dysponuje majątkiem publicznym. Nie pozwala to jednak na automatyczne i generalne ustalenie, że w przypadku każdego wniosku o udostępnieniu informacji publicznej polski związek sportowy zobowiązany jest stosować ustawę z 6.09.2001 r. o dostępie do informacji publicznej. W przypadku gdy informacje objęte wnioskiem o udostępnienie informacji nie dotyczą publicznoprawnej sfery działalności polskiego związku sportowego ani gospodarowania przez polski związek sportowy mieniem publicznym, nie stanowią one informacji o sprawie publicznej i polski związki sportowy nie ma obowiązku ich ujawnienia.(abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu są rozważania dotyczące tego, na ile cecha aktualności informacji determinuje jej status jako informacji publicznej. Autor wychodzi od refleksji natury filozoficznej dotyczących istoty przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by dojść do wniosku, że teraźniejszość jest stanem na tyle nieuchwytnym, że dostęp do informacji publicznej zasadniczo dotyczyć może jedynie przeszłości albo przyszłości. Ranga prawa do informacji publicznej jako prawa konstytucyjnego zdaje się nie pozwalać na limitowanie czasowe dostępu do informacji, dlatego autor dochodzi do konkluzji, że informacje o działalności podmiotów publicznych będą stanowiły informację publiczną niezależnie od tego, w jak odległym czasie zostały wytworzone. Granicą czasową nie powinna być tu ani data wejścia w życie ustawy o dostępie do informacji publicznej, ani uchwalenie Konstytucji RP statuującej publiczne prawo do informacji. (abstrakt oryginalny)
Inicjatywa otwartych danych w administracji publicznej może przynieść wiele korzyści natury społecznej i ekonomicznej. Możliwość ujawnienia faktów dotyczących funkcjonowania rządu i samorządów stwarza większe poczucie odpowiedzialności wśród decydentów. Otwarte dane mogą stanowić jawny dowód na skuteczność (bądź jej brak) polityki rządu, której efekty mają odzwierciedlenie w publikowanych wskaźnikach. Aplikacje stworzone na bazie otwartych danych udostępnione publicznie zwiększają wiedzę społeczeństwa oraz świadomość dotyczącą takich wskaźników, jak: zagrożenie naturalnego środowiska, przestępczość, osiągnięcia naukowe, poziom edukacji, dostępność usług publicznych. Otwarte dane mogą także pobudzać wzrost gospodarczy i sprzyjać przedsiębiorczości również w wymiarze międzynarodowym. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.