Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 48

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Double occupation of farmers
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Celem artykułu była ocena poziomu rozwoju prywatnej działalności pozarolniczej oraz zbadanie czy występuje zróżnicowanie w tym zakresie pomiędzy podregionami, powiatami i gminami w województwie podkarpackim, przy uwzględnieniu warunków działalności gospodarczej (demograficznych i infrastrukturalnych). W opracowaniu hipotetycznie założono, że działalność pozarolnicza jest dobrze rozwinięta tam, gdzie występują dobre warunki gospodarowania. Materiał empiryczny, zebrany przy zastosowaniu metody statystyki gospodarczej i powszechnej, pochodził z Urzędu Statystycznego w Rzeszowie oraz Dyrekcji Okręgowych Dróg Publicznych.
Przedstawiono kierunki zmian w strukturze podmiotów gospodarczych w powiecie garwolińskim (woj. mazowieckie). Wskaźnik przedsiębiorczości w 2005 r. kształtował się na poziomie 103,5 wobec wartości 126,1 podregionie radomskim. Przedstawiono również mierniki natężenia cech i mierniki dynamiki zjawisk i zależności. (oryg. streszcz.)
Celem artykułu jest określenie czynników wpływających na podejmowanie działalności pozarolniczej wśród rolników na podstawie porównania, pod względem wybranych cech gospodarstw prowadzących działalność pozarolnicza z gospodarstwami prowadzącymi wyłącznie działalność rolniczą. (skróc. oryg. streszcz.)
Artykuł zawiera analizę zmian liczby ludności wielozawodowej oraz prowadzonej przez nią działalności. Wykorzystane dane liczbowe pochodzą z przeprowadzonych przez GUS spisów: NSP 1988, PSR 1996 i reprezentacyjnego rolnego 2000. W latach 1988-2000 liczba osób wielozawodowych w rolnictwie Polski zmniejszała się, ale udział tej grupy ludności wśród pracujących, związanych z indywidualnymi gospodarstwami rolnymi wzrósł. W badanym okresie zwiększył się też udział gospodarstw, w których prowadzono działalność pozarolniczą na własny rachunek. Dochody ludności wielozawodowej były wyższe niż ludności zajmującej się wyłącznie działalnością rolniczą. (oryg. streszcz.)
Celem pracy jest analiza działalności w zakresie agroturystyki na tle innych kierunków działalności pozarolniczej gospodarstw rolnych (analiza statyczna) oraz zmian, jakie w niej zaszły w okresie międzyspisowym (analiza dynamiczna). (oryg. streszcz.)
Omówiono zagadnienie dotyczące dochodów ludności rolniczej w Unii Europejskiej oraz przedstawiono możliwości alternatywnych źródeł dochodów osobistych rolników przejawiające się w przedsiębiorczości pozarolniczej.
Przedstawiono skalę pozarolniczej aktywności gospodarczej rolników. Materiał źródłowy stanowiły dane z powszechnego spisu rolnego przeprowadzonego w 2002 roku. Szczegółowej analizie poddano dane dotyczące rolników indywidualnych prowadzących działalność pozarolniczą. (skróc. oryg. streszcz.)
8
Content available remote Przedsiębiorczość rolników indywidualnych w Polsce : stan i kierunki rozwoju
75%
Współcześnie wzrost gospodarczy na obszarach wiejskich w Polsce uzależniony jest w dużym stopniu od rozwoju różnorodnych form przedsiębiorczości. Ze względu na narastające trudności, z którymi borykają się tradycyjne sektory gospodarki wiejskiej, przyszły sukces mieszkańców wsi wiąże się nierozerwalnie z wyszukiwaniem nowych możliwości biznesowych stanowiących dla rolników dodatkowe źródła dochodu, a jednocześnie pozytywnie wpływających na poprawę warunków życia społeczności wiejskich i osiąganie celów rozwoju lokalnego. W niniejszym opracowaniu przedsiębiorczość rolników indywidualnych omówiona została na przykładzie nierolniczej działalności gospodarczej, która odnoszona jest do aktywności bezpośrednio związanej z gospodarstwem rolnym, tj. wykorzystującej jego zasoby (siłę roboczą, ziemię, budynki, maszyny). Nie zalicza się do niej działalności innej niż rolnicza, jeżeli z zasobów gospodarstwa do jej prowadzenia wykorzystywana jest tylko i wyłącznie siła robocza. Podstawowym celem opracowania było rozpoznanie skali zjawiska i kierunków rozwoju działalności nierolniczej w Polsce oraz dokonanie charakterystyki gospodarstw rolnych podejmujących tego typu działalność.(abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę ustalenia ograniczeń w rozwoju rejestrowanej działalności pozarolniczej rolników oraz możliwości ich łagodzenia przez samorządy lokalne. Badaniami objęto gminy miejsko-wiejskie i wiejskie regionu podkarpackiego o zróżnicowanym położeniu w przestrzeni społeczno-gospodarczej i geograficznej. (oryg. streszcz.)
Po integracji z Unią Europejską przyspieszył proces zróżnicowania sytuacji dochodowej gospodarstw rolnych w Polsce. Dane z Powszechnego Spisu Rolnego 2010, jak również prognozy do roku 2020 wskazują na kilkaset tysięcy osób zatrudnionych aktualnie w gospodarstwach rolnych, które będą zmuszone poszukać dla siebie dodatkowego lub alternatywnego źródła utrzymania. Artykuł opisuje zjawisko reorientacji zawodowej poprzez dochodzenie do wielozawodowości lub całkowitej zmiany zawodu. Proces reorientacji zawodowej dotyczy obecnie wielu rolników i obejmuje zarówno aspekty ekonomiczne gospodarstwa, jak też psychologiczne i społeczne, oraz te odnoszące się do relacji wewnątrz rodziny rolniczej. Przytoczone w artykule badania pokazują duży optymizm rolników co do przyszłości własnego gospodarstwa i generalnie brak wystarczającej otwartości na poszukiwanie rozwiązań alternatywnych.(abstrakt oryginalny)
Celem badań było przedstawienie zakresu i kierunków pozarolniczej działalności gospodarczej gospodarstw rolnych w krajach Unii Europejskiej. Badano zmianę liczby gospodarstw rolnych z 27 krajów UE w latach 2003-2010. Największa zmiana wystąpiła na Słowacji, w której w porównaniu z 2003 r. liczba gospodarstw w 2010 r. zmniejszyła się o 2/3. Wskazano również dominujące formy działalności pozarolniczej. Wskazano kraje, w których nierolnicza działalność gospodarcza prowadzona przez gospodarstwa rolne była najbardziej zróżnicowana. Największe zróżnicowane pod względem pozarolniczej działalności zaobserwowano w Estonii, w której rolnicy zajmowali się głównie rękodziełem i obróbką drewna. Natomiast w Szwecji, Słowenii, Polsce i na Litwie dodatkową działalność stanowiła głównie praca najemna i przetwórstwo produktów rolnych. Zaobserwowano zależność pomiędzy wielkością gospodarstwa a rodzajem podejmowanej działalności pozarolniczej. Właściciele gospodarstw powyżej 10 ha podejmowali znacznie częściej dodatkową pracę najemną, pozostali trudnili się głównie przetwórstwem produktów wytworzonych w gospodarstwie. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zjawiska podejmowania pracy pozarolniczej przez członków rodzin rolniczych, nazwanego wielozawodowością (pluriactivity). Z badań wynika, że wielozawodowość jest zjawiskiem uniwersalnym, powszechnym, dotyczącym krajów na całym świecie, niezależnie od ich poziomu rozwoju gospodarczego. Występuje w rodzinach rolniczych użytkujących zarówno duże, jak i małe gospodarstwa rolne, choć większe znaczenie dochodowe ma dla tych drugich. Wielozawodowość jest odpowiedzią na globalny problem, tzw. kwestię agrarną, wyrażającą się głównie w dysparytecie dochodowym rolników. Jest zatem sposobem podwyższania poziomu (niewystarczających) dochodów osiąganych z rolnictwa. Wielozawodowość to zjawisko powszechne i względnie trwałe, dotyczące znaczącej grupy rolników. Fakty te stanowią wskazówkę dla decydentów politycznych, aby uwzględniać w programach rozwoju wsi tworzenie pozarolniczych miejsc pracy. (abstrakt oryginalny)
Praca zawiera wyniki badań czynników determinujących podejmowanie działalności agroturystycznej przez ludność wiejską. Analizie poddano również wpływ agroturystyki na możliwości rozwoju obszarów wiejskich. (oryg. streszcz.)
Agroturystyka i turystyka wiejska odgrywają bardzo ważną rolę w rozwoju obszarów wiejskich. Przyczyniają się m.in. do wzrostu liczby osób zatrudnionych w pozarolniczej działalności gospodarczej. Przeprowadzone przez autora badania w lipcu i sierpniu 2006 roku, miały pokazać zarówno motywy prowadzenia działalności turystycznej i agroturystycznej na obszarach wiejskich wybranych kaszubskich powiatów, jak i preferencje wyboru przez turystów formy agroturystycznej, jako sposobu spędzania czasu wolnego.
W artykule przedstawiono opinie przedsiębiorców z obszarów wiejskich województwa zachodniopomorskiego dotyczące uwarunkowań wewnętrznych i zewnętrznych prowadzonej przez nich działalności. Badania wykonano na terenie województwa zachodniopomorskiego w 2015 r. Stwierdzono, że Głównym czynnikiem, który skłonił respondentów do rozpoczęcia działalności gospodarczej była chęć pozyskania dodatkowych lub alternatywnych dochodów. Istotną rolę odegrała możliwość samozatrudnienia, jak również zatrudnienia najbliższej rodziny. Pozostałe powody wiązały się z nierentownością produkcji rolniczej oraz namową rodziny. (abstrakt oryginalny)
Wejście Polski do Unii Europejskiej spowoduje poważne zmiany w polskim agrobiznesie i w dużej mierze przyczyni się do wzrostu zainteresowania usługami rolniczymi i pozarolniczymi. W województwie lubuskim już widać wyraźne ożywienie w sektorze usług pozarolniczych na wsi. Analiza podmiotów gospodarczych działających w usługach pozarolniczych wykazała, że wzrasta zapotrzebowanie na usługi handlowe, naprawcze, wspomagające rolnictwo, transportowe, budowlane i związane z obsługą firm i nieruchomości. Zdaniem autorki, u progu wejścia Polski do UE, województwo lubuskie umiejętnie angażuje nadwyżki siły roboczej w trzeci sektor gospodarki narodowej, dążąc do ożywienia aktywności gospodarczej mieszkańców wsi i obszarów wiejskich oraz zachęcając ich do działań przedsiębiorczych w usługach.
Poziom aktywności ekonomicznej mieszkańców wsi i jej zmiany stanowią jeden z najistotniejszych wskaźników rozwoju funkcji pozarolniczych na obszarach wiejskich. Poza innymi, ważnymi czynnikami determinującymi proces powstawania nowych podmiotów gospodarczych, jak sfera instytucjonalna, kapitał społeczny, czy stan i stopień rozwoju infrastruktury, ogromną rolę odgrywa gęstość miejskiej sieci osadniczej oraz lokalizacja wsi w stosunku do aglomeracji miejsko-przemysłowych, mniejszych miast, ważnych szlaków komunikacyjnych i przejść granicznych, czyli tzw. renta położenia. Jednocześnie stopień zróżnicowania przestrzennego obszarów wiejskich pod względem aktywności gospodarczej i pewne prawidłowości wynikające z jego analizy, potwierdzają znaczącą rolę czynnika lokalizacji w kreowaniu nowych alternatywnych źródeł dochodu w przestrzeni wiejskiej. (abstrakt oryginalny)
Podjęto próbę przedstawienia stanu oraz wybranych uwarunkowań rozwoju nierolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, zwłaszcza po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. (skróc. oryg. streszcz.)
Autorki omówiły kierunki i perspektywy rozwoju pozarolniczej działalności gospodarczej na obszarach wiejskich, objętych systemem obszarów prawnie chronionych. Badania przeprowadziły wśród 60 gospodarstw rolnych powiatu bieszczadzkiego.
Pojęcie pozarolniczej działalności gospodarczej obejmuje każdą działalność nie kwalifikującą się jako działalność rolnicza (wg EKD i PKD). Podejmowanie pozarolniczych działań przedsiębiorczych przez rolników stymuluje wiele czynników, chociażby niewystarczający dochód z prowadzonego gospodarstwa. W przypadku obszarów województwa zachodniopomorskiego, chęć zapewnienia wyższego standardu życia, a zatem aktywność gospodarczą determinuje przygraniczne położenie gospodarstwa. Autor, na podstawie przeprowadzonych badań, scharakteryzował przedsięwzięcia gospodarcze mieszkańców i podał wnioski.
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.