Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 98

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Drive system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
W pracy przedstawiono rozwiązanie umożliwiające ciągły pomiar odkształceń wybranej belki podsuwnicowej suwnicy pomostowej a tym samym monitorowanie bezpieczeństwa jej pracy. Przewidywany okres eksploatacji suwnicy wynosi zazwyczaj 30 lat. Jeżeli ten okres jest przekraczany, kluczową kwestią staje się zapewnienie bezpieczeństwa eksploatacyjnego. Oparte jest ono na systemie światłowodowym z interrogatorem optycznym i siatkami Bragg'a. Miejsce instalacji czujników światłowodowych wybrano na podstawie symulacji numerycznych belki kładki opartych na metodzie elementów skończonych. Przeprowadzono weryfikację otrzymanych wyników za pomocą metody tensometrii oporowej. Zaproponowano wykorzystanie wyników ciągłych pomiarów odkształceń konstrukcji suwnicy jako rzeczywistych warunków brzegowych (w rozwiązaniu zagadnienia odwrotnego) w symulacjach numerycznych MES umożliwiającymi analizę zachowania się całej konstrukcji.(abstrakt oryginalny)
Mechanizmy śrubowo-toczne, zwane także śrubami pociągowymi tocznymi stosowane są powszechnie w układach napędów i pozycjonowania. Najważniejsze wymagania dotyczą wysokiej dokładności skoku, od czego zależy dokładność pozycjonowania przemieszczanych elementów. Poprzez dobór zarysu śruby i nakrętki oraz naprężeń wstępnych dąży się do zapewnienia wysokiej sztywności przekładni i powtarzalności pozycjonowania. Stosuje się mechanizmy śrubowo-toczne z układem chłodzenia w celu zmniejszenia niedokładności pozycjonowania. Minimalizacja odchyłek skoku wytwarzanych śrub o dużej długości jest złożonym zadaniem. Główną przyczyną niedokładności szlifowanych powierzchni śrubowych są odkształcenia cieplne układu technologicznego podczas obróbki. Przeprowadzono analizę rozkładu temperatur w szlifowanych śrubach dla zewnętrznych, poruszających się źródeł ciepła o zmiennej wydajności i w zmiennych warunkach chłodzenia, wyznaczono wpływ przyrostu temperatur na odkształcenia cieplne przedmiotu i szlifierki, opracowano podstawy minimalizacji niedokładności szlifowania oraz wyznaczono strategię kompensowania pozostałych przyczyn niedokładności.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono regulator rozmyty o podwójnej strukturze oraz metodę sekwencyjnego programowania kwadratowego. Zrealizowano model symulacyjny napędu prądu stałego z rozmytym regulatorem prądu oraz rozmytym regulatorem prędkości. Określono optymalizowane zmienne procesu regulacji, a także ograniczenia i początkowe parametry przebiegów czasowych prądu twornika oraz prędkości kątowej. Dokonano strojenia regulatorów rozmytych przy wykorzystaniu metody sekwencyjnego programowania kwadratowego. Przeprowadzono w warunkach rozruchu badania symulacyjne modelu napędu prądu stałego z układem regulacji zrealizowanym z wykorzystaniem opracowanych regulatorów rozmytych. Zaprezentowano wyniki badań symulacyjnych w postaci charakterystyk czasowych prądu twornika, prędkości kątowej oraz całkowego wskaźnika jakości. (abstrakt oryginalny)
W artykule poruszono problematykę modernizacji stanowiska z dwoma manipulatorami pneumatycznymi. Nadrzędnym celem było stworzenie takiego rozwiązania, które zwiększy możliwości dydaktyczne stanowiska i wprowadzi nowe elementy zarówno z zakresu napędu pneumatycznego jak i automatyzacji maszyn i urządzeń. Przedstawione zmiany układu pneumatycznego i elektrycznego podparto schematem i zdjęciami nowego stanowiska. Omówiono również budowę poszczególnych podzespołów. Dla wybranych elementów podano producenta i typ, co pozwala na tej podstawie zbudować własny układ elektropneumatyczny z wykorzystaniem sterownika PLC dowolnego urządzenia lub maszyny. Uzyskane w wyniku pracy stanowisko umożliwi łatwe i praktyczne zapoznanie się z metodologią budowy zautomatyzowanych systemów transportowych i zasadami funkcjonalnymi poszczególnych technicznych elementów. (abstrakt oryginalny)
Przekładnie zębate wielodrożne znajdują coraz większe zastosowanie w napędach stacjonarnych ogólnego stosowania oraz w napędach transportu lotniczego. Ich główną zaletą jest możliwość przenoszenia mocy kilkoma drogami, dzięki czemu stają się one konkurencyjne w stosunku do bardziej popularnych przekładni klasycznych, czyli jednodrożnych. W artykule wykazano, że stosowanie przekładni wielodrożnych w przekładniach helikopterowych jest alternatywą nawet dla tradycyjnych przekładni planetarnych. Dzięki podziałowi mocy na kilka dróg uzyskuje się bowiem m.in. znaczniejsze zmniejszenie całkowitej masy przekładni, zmniejszenie poziomu hałasu skrzynki przekładniowej oraz zwiększenie całkowitej niezawodności przekładni dzięki możliwości przekazywania napędu oddzielnymi drogami.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia zagadnienia związane z opracowaniem systemu sterowania manipulatorem o dwóch stopniach swobody, wykorzystującym do napędu, siłowniki hydrauliczne, oraz wodę jako ciecz roboczą. Sterowanie układem, realizowane jest według zadanej trajektorii w układzie kartezjańskim, przy wykorzystaniu w algorytmie sterowania, rozwiązania zadania odwrotnego i zadania prostego kinematyki manipulatora. Dodatkowo, jako komponenty hydrauliczne realizujące określone zadanie, została wykorzystana prototypowa rozeta zaworowa składająca się z zaworów dwudrogowych dwupołożeniowych typu włącz/wyłacz, sterowanych elektromagnetycznie wraz z zaworem proporcjonalnym. Rozeta ta, umożliwia realizowanie funkcji wysuwania i wsuwania siłowników poprzez zawory typu włącz/wyłącz i pozwala regulować płynnie prędkością ruchu siłowników, co zapewnia zawór proporcjonalny. Dodatkowa zaletą zastosowanego rozwiązania jest to, że układ zaworowy został zabudowany w jednym korpusie - monobloku.(abstrakt oryginalny)
W pracy został przedstawiony problem określenia sprawności układu napędowego pojazdu ciężarowego Star 266. Za pomocą oprogramowania LMS AMESim przygotowano model do badań symulacyjnych, utworzono schematy układu napędowego obiektu badań. Dla każdego elementu schematu nadano dostępne w literaturze parametry. Nadano obciążenia pochodzące od silnika i przeprowadzono symulację. Sprawność układu uzyskano poprze pomiar strat momentu obrotowego i prędkości obrotowej. Po przeprowadzonej symulacji dokonano prezentacji wyników w formie wykresów oraz tabeli. Za pomocą wzorów zaczerpniętych z literatury wykazano straty energii poszczególnych elementów wcześniej zbudowanych schematów. W końcowym etapie pracy dokonano analizy otrzymanych wyników. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zaawansowanych hydraulicznych systemów hybrydowych z rekuperacja energii i hamowaniem odzyskowym. Wzrost sprawności energetycznej w hydraulicznych systemach z rekuperacja energii może przynieść duże korzyści. Wymagania dotyczące hydraulicznych układów hybrydowych można wyrazić następująco: efektywne użycie pierwotne źródła energii (pompy), efektywna transformacjaenergii do układu napędowego, efektywna rekuperacja i ponowne użycie energii. Obecnie napędy hydrauliczne mają dużo większą moc na jednostkę masy od maszyn elektrycznych, dlatego znacznie korzystniejsze jest ich zastosowanie w szeregowych napędach hybrydowych.(abstrakt oryginalny)
Obecnie koncerny samochodowe są właścicielami kilku marek. Jest to związane z polityką marketingową firm. Niektóre marki w ramach jednego koncernu mają mieć sportowy charakter, inne rodzinny lub luksusowy - zgodny z wizerunkiem marki. Niezależnie od tego wizerunkowego podziału auta w obrębie jednego koncernu bardzo często korzystają z tych samych podzespołów. Dzięki temu koncerny mogą oszczędzić czas na projektowanie samochodów, i pieniądze - dzięki możliwości produkcji tego samego elementu do kilku marek. Skoro obecnie pojazdy różnych marek są budowane z podzespołów opuszczających tę samą fabrykę, to powinny one charakteryzować się podobnymi parametrami eksploatacyjna - niezawodnościowymi. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono problematykę związaną z wykorzystaniem przekładni obiegowych z zespołem dwuwieńcowych kół obiegowych. Tego rodzaju rozwiązania umożliwia uzyskanie przełożenia o znacznej wartości (kilkanaście do kilkadziesiąt). Podkreślono istotną pozytywną cechę przekładni jaką jest mniejsza masa oraz wymiary w porównaniu z odmianą przekładni zwykłej (o osiach stałych). Przedstawiono problem doboru wartości przełożenia I stopnia reduktora na wymiary zewnętrzne konstrukcji, a zatem i masy przekładni. Zwrócono uwagę na konieczność spełnienia określonych warunków w procesie konstruowania przekładni. Przeprowadzone analizy obliczeniowe prowadzą do stwierdzenia, że w przypadku przekładni obiegowej z zespołem dwuwieńcowych kół satelitarnych istnieją ograniczenia konstrukcyjne wpływające na krytyczny dobór wartości przełożeń poszczególnych stopni przekładni. Podkreślono zalety zastosowania rozważanego typu przekładni na procesy rozruch układu napędowego z zainstalowaną przekładnią obiegową. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono założenia techniczne i projekt stanowiska badawczego do realizacji badań stanowiskowych układu przeniesienia napędu pojazdu w wersji 4x4. W przypadku badań zespołów przeniesienia napędu są one najczęściej realizowane na stanowiskach badawczych, znacznie rzadziej w pojazdach. Badania stanowiskowe stanowią szeroką dziedzinę ze względu na zróżnicowanie funkcji poszczególnych zespołów i ich elementów w układzie przeniesienia napędu samochodów i maszyn roboczych. Realizacja badań symulacyjnych (na stanowiskach symulacyjnych) polega na możliwie wiernym odtworzeniu rzeczywistych warunków pracy zespołu w pojeździe. Stanowiska do takich badań są skomplikowane i kosztowne, ale uzyskiwane wyniki są pewniejsze i precyzyjniej, niż w przypadku innych metod, uwzględniają wpływ różnych obciążeń eksploatacyjnych na trwałość obiektu. Artykuł ten, ze względu na obszerność tematu, stanowi tylko wstępny opis do prac konstrukcyjnych mających na celu urzeczywistnienie projektu stanowiska.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu omówiono zagadnienia doboru cech kinematyki nierównobieżnych przekładni cięgnowych z pasem zębatym. Charakterystyczną cechą projektowanej przekładni jest okresowo zmienne przełożenie uzyskane dzięki zastosowaniu kół o nieokrągłych obwiedniach. Zaprezentowano opracowane konstrukcyjnie i wykonane stanowisko modelowe oraz stanowisko uniwersalne do badań przekładni. Podano charakterystyki wybranych cech kinematycznych dla przekładni dwukołowej. Wskazano uwarunkowania techniczne rozwoju konstrukcji tego typu napędów.(abstrakt oryginalny)
Celem projektu NCBiR pt. "Mobilna ewakuacyjna platforma pływająca z funkcjami stanowiska badawczego" jest opracowanie mobilnej platformy pływającej z napędem śmigłowym. W celu określenia wpływu zastosowania poziomych łopatek sterujących i wpływu kąta obrotu łopatek pionowych i poziomych, w ramach projektu wykonane będzie stanowisko badawcze, którego koncepcję opisano w artykule. W modelu układu napędowego, bezpośrednio za śmigłem napędzanym silnikiem spalinowym lub elektrycznym, będą umieszczone łopatki sterujące. Przewiduje się zastosowanie wymiennych łopatek o różnych kształtach i wymiarach. Moment obrotowy generowany przez układ silnik-śmigło-łopatki sterujące, będzie określany przy użyciu zespołu trzech lub czterech czujników umieszczonych w podstawie stanowiska. Celem planowanej serii eksperymentów z wykorzystaniem stanowiska do badań układu sterownia ciągiem jest określenie wpływu kształtu i wymiarów geometrycznych, pionowych i poziomych łopatek sterujących na momenty obrotowe generowane przez układ napędowy platformy.(abstrakt oryginalny)
Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu wraz z partnerem firmą MEDCOM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie realizuje projekt pt. "Organizacja i wyposażenie laboratorium systemów sterowania i diagnostyki pojazdów szynowych" dla Ukraińskiej Akademii Transportu Kolejowego w Charkowie. Projekt współfinansowany w ramach programu polskiej współpracy rozwojowej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. W projekcie przewidziano wyposażenie laboratorium systemów sterowania i diagnostyki pojazdów szynowych w nowoczesny symulator, a także zorganizowanie cyklu szkoleń i seminariów dotyczących przedmiotu projektu w ukraińskiej akademii. W artykule przedstawiono ideę funkcjonowania układu sterowania zastosowanego do budowy stanowiska dydaktycznego. Opisane działanie poszczególnych bloków oraz pokazano przykładowy widok pulpitu maszynisty. (abstrakt oryginalny)
Poza wieloma niezaprzeczalnymi zaletami jakimi charakteryzują się układy wtryskowe typu commonrail, stwierdzić należy, że nie są one pozbawione również wielu wad. Istnieje szereg problemów konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, z którymi mamy do czynienia w systemach commonrail. Zagadnienie podejmowane w artykule odniesione zostały do pomp wtryskowych. Charakterystyka problemu została przedstawiona na podstawie sytuacji występujących rzeczywiście w tego typu urządzeniach. Przedstawione przykłady dotyczą uszkodzeń pomp różnych producentów, prezentując najsłabsze ich ogniwa doprowadzające do przyspieszonego zużycia, uszkodzenia lub zniszczenia pompy. W pracy wzięto pod uwagę pompy produkcji Bosch, Siemens VDO oraz Delphi.(abstrakt oryginalny)
W referacie sugeruje się szersze wykorzystanie pędników aktywnych do napędu tradycyjnych typów statków. Połączenie zwiększenia mocy przeznaczonej na napęd główny z zastosowaniem wieloelementowych układów napędowych podnosi istotnie zdolności manewrowe. Ma to decydujące znaczenie w sytuacji skrajnie złych warunków zewnętrznych i na akwenach o dużym natężeniu ruchu. Zastosowanie coraz nowocześniejszych środków technicznych ułatwiających podejmowanie decyzji w sytuacjach kolizyjnych winno iść w parze z możliwościami manewrowymi statków. Dodatkowym atutem powszechnego wykorzystywania pędników aktywnych jest unikanie sytuacji awaryjnych, związanych z utratą napędu głównego lub awaryjnych zatrzymań statku związanych ze stanami zaniku napięcia w sieci okrętowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono metodę wagową szacowania układów napędowych statków, ze względu na rodzaj zastosowanych pędników. Analizę przeprowadzono pod kątem: możliwości manewrowych, sprawności ogólnej napędu, bezpieczeństwa żeglugi, wymagań dokładności pozycjonowania, złożoności układu napędowego, redundancji. Pozwala to na porównanie zróżnicowanych układów napędowych, oszacowanie ich możliwości manewrowych oraz wstępną ocenę przydatności. Pozwala to na etapie projektu wstępnego dokonać analizy kilku możliwych rozwiązań układu napędowego i wybrać ten, który wg proponowanej metody jest najlepszy. Rozbudowane układy napędowe jednostek z systemami dynamicznego pozycjonowania spełniają ten warunek i będą w okrojonych rozwiązaniach adaptowane na wielu innych typach statków. (abstrakt oryginalny)
18
61%
This paper presents the modifications that have been made to the sickle insert of the gear pump with internal gearing. This procedure allowed the obtainment of radial compensation. The test stand to plot the characteristics of the pump before, as well as after the first and second modification is discussed. The results of the measurements from the tests conducted are presented. The results obtained confirmed the achievement of radial compensation by cutting the appropriate channel in the sickle insert. As a result, it will be possible to obtain a higher discharge pressure for this type of pump and to increase its efficiency.(original abstract)
Celem pracy jest przedstawienie zakresu komponentów wykorzystywanych przy budowie systemów napędu hydrostatycznego urządzeń klasy offshore. Zawiera opisy komponentów takich systemów napędowych, wraz z opisem ich zastosowania właśnie w napędach bazujących na oleju mineralnym jako medium przekazu energii i dostosowania do sprzętu klasy offshore. (abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy zastosowania dwufazowego przekształtnika mocy w napędach z silnikiem indukcyjnym lub silnikiem synchronicznym z magnesami trwałymi (z ang. IM/PMSM) dla urządzeń transportowych. System ten składa się z: przetwornika rezonansowego LLC z wyjściem AC, dwufazowego przetwornika matrycowego komutowanego napięciem wejściowym AC o wysokiej częstotliwości i z dwufazowego silnika indukcyjnego/ synchronicznego. Proponowany system cechuje się mniejszą ilością urządzeń półprzewodnikowych, większą sprawnością przetworników mocy oraz dobrą charakterystyką mechaniczną dwufazowych silników prądu zmiennego w porównaniu z konwencjonalnymi systemami. Wyniki z symulacji oraz ich weryfikacja na podstawie wyników z laboratorium przedstawiają dobry accordance. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.