Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 16

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dualny system kształcenia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Celem rozdziału jest zbadanie potrzeb i możliwości szerszego wykorzystania kształcenia dualnego w szkolnictwie wyższym w Polsce. Dostarczono w nim argumentów na potwierdzenie tezy, iż studia dualne są nowoczesnym modelem kształcenia, preferowanym przez studentów i wiele przemawia za jego szerszą realizacją, ale mogą także rodzić zagrożenia. Opracowanie składa się z trzech części. W pierwszej przypomniano ideę kształcenia dualnego w odniesieniu do szkolnictwa wyższego i przedstawiono przykłady jej implementacji w Polsce, w drugiej - zaprezentowano wyniki badań ujawniających preferencje studentów w zakresie zdobywania doświadczenia zawodowego i uzasadniające potrzebę prowadzenia studiów dualnych, na przykładzie studiów ekonomicznych; trzecia część to propozycja analizy SWOT dla wdrożenia kształcenia dualnego w szkolnictwie wyższym w Polsce. Obok zagranicznej i krajowej literatury przedmiotu oraz źródeł internetowych, w opracowaniu wykorzystano wyniki autorskiego badania ankietowego prowadzonego w latach 2014-2017 wśród studentów studiów stacjonarnych, II stopnia, kierunku ekonomia Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest przedstawienie niemieckiego modelu kształcenia dualnego na studiach wyższych ekonomicznych oraz odpowiedź na pytanie o to, czy studia dualne rozwijają postawy przedsiębiorcze studentów. Na podstawie sformułowanego celu przyjęto hipotezę, że studia dualne rozwijają postawy przedsiębiorcze studentów. Badania oparte zostały na analizie danych wtórnych: informacjach udostępnianych przez niemieckie Ministerstwo Nauki i Edukacji, raportach Komisji Europejskiej, literaturze naukowej oraz treściach udostępnianych na stronach internetowych przedsiębiorstw i uniwersytetów oferujących omawiany model kształcenia. W artykule skoncentrowano się na wybranych przykładach realizacji akademickiego szkolnictwa zawodowego. Na podstawie analizy wyników badań można stwierdzić, że studia dualne rozwijają postawę przedsiębiorczości wśród studentów uczelni ekonomicznych. Artykuł stanowi pokłosie badań, które zostały zrealizowane w ramach w projektu DIALOG 0054/2019, pt.: "Uniwersytet przyszłości - Innowacyjny model dualnego kształcenia na studiach ekonomicznych wspomagany infrastrukturą badawczą" finansowanego przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (abstrakt oryginalny)
Ukazanie się najnowszej książki Lecha Witkowskiego1 ś miało m ożna uznać za wydarzenie wykraczające swą rangą poza granice jednej dyscypliny. Zwrócił na to uwagę wydawca tej publikacji, zdają się to też potwierdzać pierwsze reakcje przedstawicieli bardzo odmiennych obszarów wiedzy. Dotychczasowi recenzenci i komentatorzy książki reprezentują dziedziny teorii wychowania, literatury oraz ekologii2. Niniejszy tekst niech będzie próbą dołączenia głosu - być może najsłabszego, jeśli rzecz mierzyć formalnymi kwalifikacjami autora do podejmowania wątków ogólnohumanistycznych - korekcyjnie zorientowanych nauk o wychowaniu, którym nie powinna być obca troska o praktykę nasyconą "wrażliwością etyczną, wyobraźnią teoretyczną i odpowiedzialnością społeczną"(fragment tekstu)
Wykształcenie odgrywa wielką rolę w życiu każdego człowieka, ze względu na to, iż daje możliwość znalezienia dobrze płatnej pracy i podniesienia statusu społecznego. Celem niniejszego artykułu jest przedstawienie dualnego systemu kształcenia zawodowego, będącego ważnym ogniwem systemu oświaty w Niemczech, który dotychczas był niestety niedoceniany w Polsce. Zaprezentowane wyniki badań oraz analizy pozwolą na przedstawienie zalet dualnego systemu kształcenia zawodowego, ograniczeń wprowadzenia go w Polsce, a także pokażą propozycję posunięć, jakie mogłyby przyczynić się do jego skutecznego zainaugurowania. (abstrakt oryginalny)
Renesans kształcenia dualnego, głównie za sprawą problemów zatrudnienia młodych osób, stał się trendem ogólnoświatowym oraz kluczowym celem polityki kształcenia zawodowego w UE. W artykule przedstawiono analizę prawnych i organizacyjnych uwarunkowań wdrażania kształcenia dualnego w Polsce z uwzględniłem kontekstu europejskiego, który zachęca do zacieśniania współpracy szkolnictwa zawodowego z pracodawcami. To zaś ma prowadzić tego, aby doświadczenie związane z procesem uczenia się było trwale powiązane z realnym środowiskiem pracy. Nowe wzywania organizacyjne szczególnie uwidocznią się w modelu kształcenia dualnego, które jest finansowany z subwencji oświatowej, bowiem nie dysponujemy jeszcze dobrymi praktykami do upowszechnia w całym systemie kształcenia zawodowego. Duże szanse rozwoju systemu kształcenia dualnego należy upatrywać w realizacji projektów we współpracy szkół zawodowych z pracodawcami specjalnych stref ekonomicznych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. (abstrakt oryginalny)
W artykule zwrócono uwagę na kształcenie uczniów na terenie przedsiębiorstw jako źródło kształtowania potrzebnych na rynku kompetencji. Uwagę skupiono na kształceniu szkolnym (formalnym), które stanowi podstawę kształtowania kapitału ludzkiego pracowników. Trudności wyrażające się w upowszechnianiu w Polsce dualnego kształcenia wynikają głównie z braku odpowiednich rozwiązań prawnych, odpowiednich motywatorów dla pracodawców oraz za małych środków finansowych na prowadzenie kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach. Korzyści z kształcenia zawodowego w przedsiębiorstwach to nie tylko iluzje, to realia wymagające jednak nadal zacieśniania więzi sfery pracy (przedsiębiorstw) i sfery edukacji (szkół zawodowych). (abstrakt oryginalny)
Studia dualne to współcześnie niezwykle atrakcyjna, chociaż w Polsce jeszcze nie powszechna forma kształcenia zintegrowanego. Czy są to studia przyszłości? W artykule zawarte zostały rozważania na temat istoty i znaczenia tego typu studiów w procesie kształcenia, które powinno być zdeterminowane potrzebami współczesnego rynku pracy. Autorka dokonuje przeglądu ofert polskich uczelni wyższych w zakresie prowadzenia studiów dualnych. Celem artykułu jest przedstawienie niezbędnych warunków uruchomienia i prowadzenia tej formy kształcenia, a także potencjalnych korzyści płynących dla interesariuszy (studentów, pracodawców, uczelni jako instytucji). Studia dualne przedstawiono jako formę rozwoju postaw przedsiębiorczych oraz kompetencji zawodowych studentów (w tym niezwykle cenionych na rynku pracy kompetencji społecznych). Autorka zachęca uczelnie wyższe, które nie oferują jeszcze studiów dualnych, aby rozważyły możliwość ich uruchomienia na wybranych kierunkach. W artykule proponuje się, aby proces uruchamiania tej formy kształcenia rozpocząć od przeprowadzenia badań diagnozujących. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Dualny system kształcenia zawodowego w Polsce na przykładzie rzemiosła
63%
Polski system edukacyjny jest słabo dostosowany do potrzeb gospodarki globalnie konkurującej i potrzeb rynku pracy . Problemem kluczowym jest kwestia niedostosowania struktury podaży pracy i popytu na nią.Zmierzając do zmiany polskiego systemu edukacji i dostosowania go do rekomendacji Rady Unii Europejskiej,Departament Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej przedstawił w 2010 roku do społecznej dyskusji opracowanie pt.Założenia projektowanych zmian kształcenia zawodowego i ustawicznego.(tekst z oryginału)
Celem opracowania jest przedstawienie idei studiów dualnych jako formy łączącej studia ze zdobywaniem doświadczenia zawodowego, a dzięki temu przygotowującej przyszłych absolwentów do płynnego wejścia na rynek pracy i skutecznego konkurowania na nim z punktu widzenia wymagań stawianych przez pracodawców kandydatom do pracy. W artykule dostarczono argumentów na potwierdzenie tezy, że liczne zalety tej formy studiów wykazane na podstawie doświadczeń zagranicznych i nielicznych polskich uczelni przemawiają za jej zastosowaniem także na kierunkach ekonomicznych. Część empiryczną artykułu oparto na wynikach autorskich badań ankietowych prowadzonych w latach 2014-2016 na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Badania wykazały, że studia dualne są formą preferowaną przez studentów.(abstrakt oryginalny)
Charakterystyczne dla dualnego systemu kształcenia jest istnienie dwóch miejsc nauki: zakładu pracy, ze szkoleniem praktycznym oraz szkoły, ze szkoleniem teoretycznym. Autorka zaprezentowała funkcjonowanie dualnego systemu kształcenia zawodowego w Republice Federalnej Niemiec, ze szczególnym zwróceniem uwagi na jego efektywność i możliwość wykorzystania w polskiej reformie systemu edukacji.
W dążeniu do opracowania jak najbardziej efektywnego systemu kształcenia zawodowego, który mógłby być wdrożony w Polsce, nie sposób nie zwrócić się ku systemowi kształcenia dualnego funkcjonującemu w Niemczech. W swoim założeniu system ten ma dostarczać uczniowi wiedzy teoretycznej, jak też zapewnić kontakt z rynkiem pracy, a przez to lepiej dostosować jego kwalifikacje do zapotrzebowania zgłaszanego przez rynek pracy. Niniejszy materiał przedstawia charakterystykę systemu, sygnalizuje kwestie związane z jego efektywnością oraz analizuje wyzwania, jakie stoją przed systemem kształcenia dualnego w nowoczesnej gospodarce. ksz
The article reveals the essence of the concepts dual education, educational and professional environment; administrative and pedagogical aspects of dual education in the context of modernization of the educational sector are highlighted; the main principles of dual education and the factors of its implementation in the professional training of future specialists in higher education institutions of Ukraine are determined. Attention is focused on the need for state management of the process of introducing dual education into the professional training of future specialists. Based on research, it is noted that the concept of dual education is ensured by unity between representatives of government, business and educational institutions. (original abstract)
W artykule analizuje się główne przyczyny szybko rosnącego bezrobocia młodzieży w Polsce. Autor prezentuje oryginalny projekt wdrożenia dualnego systemu kształcenia zawodowego, który integruje kształcenie teoretyczne i praktyczne na stanowiskach pracy. Artykuł zawiera analizę głównych przesłanek wdrożenia systemu kształcenia dualnego, główne elementy programu i etapy jego wdrożenia w Polsce oraz trzy główne bariery jego wdrożenia w Polsce: (1) niskiej motywacji młodzieży, (2) braku zintegrowanego systemu finansowania i (3) bariery instytucjonalne. (abstrakt oryginalny)
14
51%
Grupą zawodową, którą najtrudniej w naszym kraju zrekrutować, to poza pracownikami fizycznymi - inżynierowie. Organizacja praktyk w ramach studiów wyższych nie zapewnia przyszłym inżynierom odpowiedniego przygotowania praktycznego. Kończąc uczelnie, są przygotowani jedynie teoretycznie do przyszłych obowiązków. Istnieją możliwości wykorzystania doświadczenia grupy zawodowej 50+ dla wdrożenia przyszłych inżynierów do pracy z jednoczesnym zapewnieniem możliwości rozwoju, a także zapewnieniem poprawy zarobków pracownikom w wieku przedemerytalnym. Dodatkową korzyścią jest poprawa wizerunku firmy. W artykule przedstawiono statystyczne ujęcie uwarunkowań na rynku pracy oraz możliwości zrealizowania projektu, jakim ma być stworzenie programu studiów dualnych dla studentów studiów stacjonarnych pierwszego stopnia Politechniki Śląskiej z wykorzystaniem wiedzy praktycznej pracowników 50+ jako coachów (trenerów) wewnętrznych w przedsiębiorstwach zainteresowanych pozyskiwaniem i rozwojem talentów. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą prześledzenia zmian zachodzących w szkolnictwie zawodowym w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem możliwości lokalnych i regionalnych działań wspierających szkolnictwo zawodowe. Propozycje zawarte w tekście wynikają z eksperckich doświadczeń autorki związanych z realizacją projektów na rzecz wsparcia szkolnictwa zawodowego. Prezentowany model wsparcia szkolnictwa zawodowego jest obecnie realizowany przez Białostocką Fundację Kształcenia Kadr 1na terenie miasta Białegostoku i powiatu białostockiego jako Centrum Kompetencji Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego (BOF). Doświadczenia w realizacji projektu i jego skuteczność są na tyle uniwersalne, że projekt będzie wdrażany na terenie całego województwa podlaskiego. Może stanowić też wzorzec dla samorządowych jednostek publicznych prowadzących szkoły zawodowe.(abstrakt oryginalny)
Większość krajów UE zmaga się z niestabilną sytuacją na rynku pracy osób młodych, przejawiającą się wysoką stopą bezrobocia i niskim wskaźnikiem zatrudnienia. Wyjątkiem są Niemcy, gdzie według danych Eurostatu stopa bezrobocia osób młodych (poniżej 25. roku życia) jest najniższa wśród wszystkich krajów członkowskich. W Niemczech rozpowszechnione jest kształcenie zawodowe (w tym system dualny), realizowane na różnych poziomach edukacji, przejawiające się w ścisłej współpracy instytucji edukacyjnych, pracodawców i organizacji zrzeszających przedsiębiorców. Celem jest przedstawienie głównych założeń systemu kształcenia zawodowego w Niemczech i jego oddziaływania na sytuację na rynku pracy. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.