Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 39

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dumping
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Omówiono przepisy antydumpingowe Stanów Zjednoczonych i Wspólnot Europejskich. Następnie przedstawiono amerykańskie i Wspólnotowe sposoby uszczelniania systemu antydumpingowego oraz sposoby opracowywania i interpretacji przepisów antydumpingowych WTO przez te dwa podmioty prawa międzynarodowego.
Przepisy prawa antydumpingowego od wielu lat są przedmiotem kontrowersji i ożywionych dyskusji. Ze względu na fakt, że do stołu negocjacyjnego zasiadają przedstawiciele różnych krajów, mających różne tradycje handlowe i przejawiających odmienne stanowiska co do charakteru prawa antydumpingowego, osiągnięcie w tej sprawie konsensusu jest niezwykle trudnym wyzwaniem. W listopadzie 2011 roku rozpoczęła się kolejna runda negocjacji w ramach WHO, która podobnie jak poprzednie zmierzała do pogodzenia interesów narodowych sygnatariuszy Porozumienia Antydumpingowego.(fragment tekstu)
Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy firmy zagraniczne uprawiają w Polsce dumping i jakie są metody ochrony polskiego przemysłu przed dumpingiem.
Omówiono procedurę postępowania antydumpingowego w świetle regulacji WTO. Przedstawiono i przeanalizowano dane dotyczące wszczętych postępowań antydumpingowych.
5
100%
The paper examines specific aspects of China's membership in the World Trade Organization (WTO). China has been a member of WTO since 11 December 2001. The main thesis of this paper is that the Chinese membership in the WTO is not full because China has still not been granted "Market Economy" status. This is the reason why the anti-dumping procedures against China are much simpler than against any other WTO member. The main goal of this paper is to describe the antidumping procedure in the WTO and present the differences between procedures against countries with Non-Market Economy Status (China example) and with Market Economy Status.(abstrakt oryginalny)
Omówiono postępowania antydumpingowe prowadzone przez Komisję Europejską przeciwko polskim producentom.
W artykule poruszono kwestie dyskryminacji cenowej, cen medialnych, wieloskładnikowych, wiązanych, dumpingowych, kartelowych czy transferowych. Przedstawiono konsekwencje stosowania niedozwolonych praktyk. Zaprezentowano przepisy regulujące kwestie cen transferowych oraz maksymalnych odsetek i prowizji od kredytów.
"Równanie do najgorszych" to tłumaczenie angielskiego Race to the Bottom, wyrażenia, które charakteryzuje międzynarodową konkurencję za pomocą zwolnień z ochrony środowiska, dzięki czemu rządy chciałyby przyciągnąć zagranicznych inwestorów. Zjawisko ma bogatą literaturę i cieszy się złą sławą, choć dyskutanci niejednokrotnie grzeszą nieznajomością podstawowych faktów. "Równanie do najgorszych" trafi ło na czołówki gazet w 1992 roku, po tym jak Larry Summers - główny ekonomista Banku Światowego - w grudniu 1991 podpisał słynne wewnętrzne memorandum zawierające słowa: the economic logic behind dumping a load of toxic waste in the lowest wage country is impeccable and we should face up to that ("logika ekonomiczna podpowiada, że zanieczyszczenia powinny lądować w krajach najuboższych"). (fragment tekstu)
Unia Europejska i Stany Zjednoczone są dla siebie najważniejszymi partnerami, jeśli chodzi o obroty handlowe i wielkość inwestycji zagranicznych. Dlatego też są one gotowe toczyć zawzięte boje handlowe o dostęp do rynku partnera, wykorzystując do tego forum Światowej Organizacji Handlu (WTO). Sporów takich obecnie toczy się szesnaście, z czego trzy czwarte z inicjatywy Brukseli. Chociaż dotyczą one mniej niż 1% wartości transatlantyckiego handlu, stają się dla obu stron coraz bardziej dotkliwe. We wrześniu 2003 r. Unia ogłosiła, iż rozważa wprowadzenie środków odwetowych wobec Stanów Zjednoczonych za niedostosowanie się do werdyktu WTO z 2000 r. w sporze dotyczącym amerykańskiej ustawy antydumpingowej z 1916 r. (Antidumping Act of 1916), przewidującej stosowanie środków prawa cywilnego i karnego do zwalczania dumpingu. (fragment tekstu)
Dumping stanowi jedną z form dyskryminacji cenowej, której celem jest maksymalizacja zysku przedsiębiorcy w wyniku dywersyfikacji cen produktów oferowanym różnym segmentom nabywców. Producent posiadający pozycję dominującą, ustala odmienne poziomy cen na rynkach, w zależności od stopnia elastyczności cenowej popytu na dane dobro. (fragment tekstu)
Choć to Unia Europejska wiedzie prym w światowym eksporcie, a Stany Zjednoczone sprzedają mniej towarów za granicę niż UE (a nawet mniej niż same Niemcy), to jednak w imporcie nie mają sobie równych. Stąd tak istotną sprawą dla eksporterów z całego świata, w tym Polski, jest obecność na rynku amerykańskim. Warto zatem wiedzieć, że amerykańskie postępowanie antydumpingowe zostało tak skonstruowane, aby jego wynik w dużej mierze zależał od współpracy eksporterów podejrzanych o dumping z prowadzącymi je organami.
Omowiono postępowanie antydumpingowe wobec Polski dotyczące płyt pilśniowych.
Wraz z malejącą rolą ceł i ograniczeń ilościowych - klasycznych instrumentów ochrony rynku przed konkurencją zagraniczną - wzrasta znaczenie środków tzw. protekcjonizmu uwarunkowanego. Stosowanie ich jest dopuszczalne tylko wtedy, kiedy zaistnieją ściśle określone warunki. Do najważniejszych instrumentów protekcjonizmu uwarunkowanego zalicza się środki przeciwdziałające szkodliwym skutkom importu dokonywanego na warunkach uznawanych za nieuczciwe (dumping, subsydia), a także nadmiernego importu.
Przedstawiono definicje dumpingu i antydumpingu. Przybliżono przepisy antydumpingowe w Unii Europejskiej. Na koniec zamieszczono ocenę antydumpingu.
Celem artykułu jest ocena racjonalności dochodzeń antydumpingowych. Porównanie wyników wielu badań, mimo ich różnych założeń i metod, pozwala na stwierdzenie, że inicjowanie postępowań antydumpingowych związane jest najczęściej z motywami pozaekonomicznymi, a ich zależą w dużej mierze od etapu procedury dochodzenia. Dla zachowania przejrzystości konsekwencje wynikające ze stosowania przepisów antydumpingowych zostały podzielone na efekty związane z prowadzeniem dochodzenia oraz efekty związane z nałożeniem sankcji ostatecznych. Rozważania opierają się jedynie na wnioskach płynących z analiz empirycznych.
W artykule sformułowano ocenę sprawności nadzoru MFW nad polityką kursową krajów członkowskich, sprawowanego na podstawie decyzji z 2007 r. Przedstawiono w nim zasady i procedury nadzorcze, formułując wniosek, iż nowa decyzja dotycząca nadzoru nie umożliwia Funduszowi powstrzymywania konkurencyjnych dewaluacji i deprecjacji walut państw członkowskich. Sprawność nadzoru w tym zakresie osłabia przede wszystkim zawieszenie mechanizmu konsultacji wielostronnych. Dlatego też w dłuższej perspektywie niezbędne jest rozszerzenie statutu MFW, ponieważ jasne sprecyzowanie kompetencji Funduszu w sprawach nadzoru nad polityką kursowa krajów członkowskich jest warunkiem skutecznego przeciwdziałania wojnom walutowym i destabilizacji kursów walutowych na świecie.(abstrakt oryginalny)
Problematyka zróżnicowanej integracji europejskiej jest jednym z ważnych tematów analitycznych w ramach badań nad Unią Europejską. Intensyfikacja wielowymiarowego kryzysu integracji europejskiej, która nastąpiła po 2008 r., przekłada się nie tylko na podtrzymanie, ale wręcz na wzrost zainteresowania tematem zróżnicowanej integracji, i to zarówno w świecie akademickim, jak i politycznym. Systemowy kryzys integracji europejskiej, który zaczął się w pełni uwidaczniać po wybuchu kryzysu strefy euro, rozpalił debatę między zwolennikami pogłębiania integracji, częściowego rozluźnienia jej, a nawet kontrolowanej dezintegracji. W obliczu tak silnie spolaryzowanych stanowisk uczestników debaty europejskiej dyskusja wokół zróżnicowanej integracji nie jest oczywiście czysto akademicka. Ogniskują się w niej przecież fundamentalne pytania o przyszły kształt integracji europejskiej i ścierają się narodowe interesy państw członkowskich. (fragment tekstu)
Przedstawiono ogólne założenia polityki cenowej Niemiec, opisano też zjawisko dumpingu na rynku niemieckim oraz system prognozowania gospodarczego w Niemczech i podstawowe zasady regulacji antydumpingowej w Unii Europejskiej.
Zgodnie z umowami o wolnym handlu, które Polska podpisała z WTO, EFTA, CEFTA oraz z Unią Europejską, dokonała się lub jest realizowana liberalizacja wymiany handlowej. Polega ona m.in. na zmniejszeniu lub zniesieniu stawek celnych. Liberalizacja nie oznacza jednak bierności w polityce handlowej, zwłaszcza zaś braku ochrony przed nadmiernym i nieuzasadnionym importem. Dotychczas Polska 7 razy wszczęła postępowanie ochronne.
Autorka omawia zastosowanie środków antydumpingowych przez Unię Europejską wobec importu z Polski niektórych typów palet drewnianych.
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.