Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 31

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dynamika inwestycji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Cel - Identyfikacja i ocena aktywności inwestycyjnej nowo powstałych przedsiębiorstw w Polsce. Metodologia badania - Analizie poddano odsetek nowo powstałych przedsiębiorstw prowadzących działalność inwestycyjną według wybranych kryteriów tj. forma prowadzonej działalności (osoby fizyczne, osoby prawne), poziomu zatrudnienia (przedsiębiorstwa zatrudniające pracowników najemnych, przedsiębiorstwa bez pracowników najemnych tzn. takie, w których pracowali tylko właściciele i wspomagający ich członkowie rodzin) oraz rodzaj prowadzonej działalności (przemysł, budownictwo, handel, hotele i restauracje, transport, pośrednictwo finansowe, obsługa nieruchomości i firm, edukacja, ochrona zdrowia, pozostała działalność usługowa). Analizę intensywności zmian w czasie zjawisk dokonano za pomocą wskaźników dynamiki. Wynik - Od momentu wejścia Polski do UE wzrasta aktywność inwestycyjna nowo powstałych przedsiębiorstw. Większą skłonnością do inwestowania odznaczały się podmioty prowadzone przez osoby prawne niż osoby fizyczne. Od 2009 roku systematycznie z roku na rok zmniejszała się aktywność inwestycyjna w przedsiębiorstwach, w których pracował tylko właściciel i jego rodzina. Poziom aktywności inwestycyjnej był zróżnicowany w zależności od branży w jakiej działały nowo powstałe przedsiębiorstwa. Oryginalność/wartość - Wysoki udział przedsiębiorstw aktywnych inwestycyjnie występuje w jednostkach zajmujących się obsługą nieruchomości, zaś niski w przedsiębiorstwach związanych z handlem. Kierunek zmian aktywności inwestycyjnej w poszczególnych branżach był zróżnicowany. W badanym okresie zwiększył się odsetek nowo powstałych przedsiębiorstw prowadzących działalność inwestycyjną w budownictwie, przemyśle, edukacji oraz nieznacznie w obsłudze nieruchomości i handlu, zmniejszył się natomiast w hotelarstwie, pozostałej działalności, transporcie, pośrednictwie finansowym oraz ochronie zdrowia. Najwięcej z roku na rok aktywnych inwestycyjnie przedsiębiorstw rozpoczynających działalność gospodarczą przybywało w branży budowlanej, zaś w największym stopniu aktywność inwestycyjną ograniczały nowo powstałe przedsiębiorstwa z pozostałą działalnością usługową.(abstrakt oryginalny)
Zagadnienie drgań belek i płyt na podłożach pod wpływem obciążeń ruchomych ściśle wiąże się z dynamiką mostów, nawierzchni drogowych, lotniskowych oraz kolejowych. Na trwałość nawierzchni komunikacyjnych niezwykle duży wpływ ma prawidłowe zwymiarowanie konstrukcji. Jednym z najważniejszych czynników jaki należy uwzględnić w procesie projektowania nawierzchni jest obciążenie dynamiczne wywołane ruchomymi pojazdami. Odkształcenia, przemieszczenia i naprężenia w poszczególnych warstwach nawierzchni w dużej mierze zależą od prędkości i przyspieszenia pojazdu. Praca dotyczy niejednorodnej poprzecznie, sprężystej belki Bernoulliego-Eulera spoczywającej na podłożu Winklera obciążonej ruchomą siłą. W referacie przeanalizowano i porównano dwie teorie, a wyniki uzyskane w przykładzie obliczeniowym przedstawiono w formie graficznej.Do pracy dołączono spis dwunastu pozycji literatury przedmiotu.(abstrakt oryginalny)
Spośród opublikowanych ostatnio danych statystycznych kilka było szczególnie zaskakujących. To dlatego wywołały gorącą dyskusję wśród analityków o stanie polskiej gospodarki. Roczne tempo wzrostu PKB w I kwartale br. wynosiło 2,1 proc., czyli prawie o punkt procentowy mniej niż przewidywano.
W aglomeracji warszawskiej niekwestionowanym liderem pod względem wysokości nakładów inwestycyjnych ponoszonych zarówno z budżetów gmin, jak i przez przedsiębiorstwa, jest Warszawa. Przewaga Warszawy nad strefą pozawarszawską jest zdecydowanie wyższa, jeżeli bierzemy pod uwagę wysokość nakładów inwestycyjnych ponoszonych przez przedsiębiorstwa. Na taką dużą przewagę Warszawy częściowo może mieć wpływ fakt, że w systemie publicznej statystyki nakłady inwestycyjne ponoszone na terenach peryferyjnych, ze względu na lokalizację głównej siedziby przedsiębiorstwa w Warszawie, przyporządkowane mogą być stolicy, a nie gminie, gdzie prowadzona jest działalność produkcyjna czy logistyczna. W aglomeracji warszawskiej inwestujące przedsiębiorstwa to przede wszystkim jednostki sektora usług rynkowych, czyli takich, które są siłą napędową współczesnej gospodarki. Rolnictwo odgrywa marginalną rolę i powoli zostaje wypychane nie tylko poza Warszawę, ale także poza strefę pozawarszawskiej aglomeracji. Strefa sąsiadująca z Warszawą już dawno przestała być dla Warszawy podstawowym producentem artykułów żywnościowych. W tym momencie stanowi przede wszystkim zaplecze produkcyjne. Przedsiębiorstwa należące do działu przemysł i budownictwo, zgodnie z analizą nakładów inwestycyjnych, rozwijają się głównie w powiatach: piaseczyńskim, grójeckim oraz pruszkowskim. Pod względem działalności usługowej Warszawa jest, i będzie, niekwestionowanym liderem. Częściowo wiąże się to z funkcją stołeczną Warszawy i faktem, że stanowi ona centrum usługowe nie tylko dla aglomeracji, ale także regionu i kraju. Mimo tego, w powiatach podwarszawskich na pewno w najbliższych latach nastąpi rozwój działalności usługowej. Będzie to działalność towarzysząca szeroko rozumianej sferze produkcyjnej, ale także wynika z faktu, że część powiatów podwarszawskich jest tzw. sypialnią Warszawy i ludności tam mieszkająca wymaga powstania systemu infrastruktury usługowej (sklepy, apteki, banki, przedszkola itp.).(abstrakt oryginalny)
W artykule zaprezentowano informacje dotyczące kierunków rozwoju inwestycji zagranicznych na terenie województwa dolnośląskiego na przestrzeni kilku ostatnich lat. Przedstawiona została dynamika ich napływu w ujęciu ilościowym oraz rodzaje prowadzonej działalności gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono prezentację modelu procesu realizacji inwestycji przedstawionego w konwencji dynamiki systemowej. Omówiono zasady metody Dynamiki Systemowej. Na koniec przedstawiono możliwości rozszerzenia Dynamiki Systemowej o elementy symulacji ciągło-dyskretnej.
Autorzy na podstawie przeprowadzonej analizy porównawczej potencjału rozwojowego przedsiębiorstw w całej gospodarce narodowej i w regionie zachodniopomorskim w latach 1998-2001 wskazują kluczowe przyczyny malejącej dynamiki inwestycji w Polsce. Podkreślają, że pogarszająca się zdolność przedsiębiorstw do inwestowania (możliwość i umiejętność pozyskania, właściwego gospodarowania oraz lokowania kapitału) jest jedną z przyczyn aktualnych problemów gospodarczych kraju.
Światowy kryzys finansowy doprowadził do poważnych zmian w skali i kierunkach bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Zmiany występujące w całej gospodarce światowej miały również swój wpływ na strukturę i dynamikę bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, a co za tym idzie - również i w przemyśle przetwórczym, w którym rola inwestycji zagranicznych w zwiększaniu konkurencyjności i innowacyjności polskich przedsiębiorstw jest większa niż w handlu czy usługach. Dlatego też pokazanie zmian, jakie wystąpiły w tym sektorze w Polsce na tle tendencji ogólnoświatowych, stanowi podstawowy cel opracowania. (fragment tekstu)
9
Content available remote Znaczenie bezpośrednich inwestycji zagranicznych w modernizacji gospodarki kraju
84%
Celem artykułu jest przedstawienie roli i znaczenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w modernizacji gospodarki kraju. W artykule przedstawiono determinanty napływu BIZ, jak również formy napływu kapitału obcego, a także poziom i dynamikę napływu BIZ do Polski. (fragment tekstu)
Kluczową kwestią poruszoną w artykule jest znaczenie Europy jako miejsca docelowego indyjskich inwestycji bezpośrednich. Szczególną uwagę zwraca się na okres ostatnich kilku lat, w którym nastąpiła swoista eksplozja indyjskich BIZ w Europie. Zdecydowana większość projektów inwestycyjnych realizowana jest w państwach UE-15. Szczególnie dynamiczny wzrost indyjskich BIZ nastąpił w Wielkiej Brytanii, głównie za sprawą zrealizowanych tam fuzji i przejęć o dużej wartości. Oprócz Wielkiej Brytanii krajami goszczącymi indyjskie BIZ są m.in.: Niemcy, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Hiszpania, Irlandia, Rosja. Indyjskie przedsiębiorstwa transnarodowe prowadzą działalność w Europie i obecne są w wielu różnych branżach, w tym najczęściej w sektorze usług IT, przemyśle samochodowym, farmaceutycznym i biotechnologicznym oraz metalowym. (abstrakt oryginalny)
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne realizowane przez firmy z państw Europy Środkowo-Wschodniej są zjawiskiem stosunkowo nowym, a w związku z tym również mało znanym. W niniejszym artykule podejmujemy próbą analizy tego zjawiska ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji Czech Polski, Słowenii i Wągier. Poddajemy analizie dynamiką tych inwestycji, ich kierunki geograficzne oraz rozkład branżowy. Ponadto w oparciu o wcześniejsze badania omawiamy motywy podejmowania analizowanych inwestycji, ich formy oraz skutki dla podejmujących je przedsiębiorstw. W oparciu o wspomniane wymiary analizy sprawdzamy, na ile obserwowane procesy zgodne są z postulatami teorii ścieżki rozwoju inwestycyjnego. Poddajemy też analizie przydatność teorii stopniowej internacjonalizacji (tzw. model z Uppsali) w analizie kierunków i sposobów podejmowania bezpośrednich inwestycji zagranicznych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej. (abstrakt oryginalny)
12
84%
Celem artykułu jest wyjaśnienie głównych przyczyn zwiększającego się chińskiego zaangażowania kapitałowego w formie BIZ w Unii Europejskiej, kontrowersji oraz wyzwań dla UE związanych z dynamiką i strukturą chińskich BIZ napływających do Europy. Przeprowadzona analiza pozwoliła na sformułowanie kilku głównych wniosków. Obserwowany w ostatnich latach dynamiczny napływ do Unii Europejskiej chińskich BIZ jest ściśle powiązany z działaniami Chin na rzecz budowania i wzmacniania zdolności konkurencyjnej i pozycji konkurencyjnej tego kraju w gospodarce światowej. Dynamika i charakter chińskich BIZ napływających do Europy budzi kontrowersje w krajach członkowskich UE. Z jednej strony inwestycje te traktowane jest jako zwiększanie wpływów chińskich w Europie, zagrożenie dla przemysłu europejskiego i bezpieczeństwa narodowego (kraje Europy Zachodniej), z drugiej strony jako impuls rozwojowy (kraje Europy Środkowej i Wschodniej). Asymetria między relatywnym zamknięciem Chin i otwartością Europy na BIZ, rosnące trudności w podejmowaniu inwestycji w Chinach i jednocześnie zwiększająca się aktywność inwestycyjna Chin w Europie stanowią wyzwania dla Unii Europejskiej. Działania na rzecz wprowadzenia na poziomie unijnym kontroli napływu BIZ z krajów trzecich dzielą kraje członkowskie UE. Konieczne jest nowe podejście do dwustronnych relacji Unia Europejska- Chiny, wyselekcjonowanie wspólnych interesów w globalnym kontekście, rozpoznanie ich, zidentyfikowanie i uznanie różnic, ustalenie priorytetów we współpracy i ich realizacja. (abstrakt oryginalny)
Trzecia co do wielkości gospodarka świata traci pozycję w globalnym systemie ekonomicznym za sprawą wieloletnich zaniedbań generujących bariery administracyjne, kosztowe, a także kulturowe dla przepływów towarowych i inwestycyjnych. Daleki od potencjału gospodarki japońskiej napływ BIZ wskazuje na konieczność reform dla podniesienia konkurencyjności gospodarki. Rekomenduje się w szczególności usprawnienie procesów przejęć i fuzji, regulacji dotyczących BIZ, strategii sektorowych, redukcję kosztów biznesowych, zwiększenie transparentności systemu, rewitalizację na bazie kapitału zagranicznego. Inwestorzy oczekują w szczególności redukcji stopy podatkowej oraz kosztów pracy. W tym kontekście założenia strategii administracji rządowej powinny być bardziej ambitne. (abstrakt oryginalny)
Uderzenie światowego kryzysu spowodowało w ostatnich miesiącach kolejne weryfikacje prognoz makroekonomicznych, które są coraz bardziej pesymistyczne. Badania koniunktury potwierdzają, że przedsiębiorstwa ograniczają inwestycje i koszty pracy. Największy regres nastąpi w inwestycjach mieszkaniowych, ale wobec silnego pogorszenia perspektyw popytu, gorszej sytuacji finansowej firm i trudniejszego finansowania, obniżą się także inne inwestycje sektora prywatnego.
Od początku roku (2006) polskie TFI pozyskały już 19 miliardów złotych nowych aktywów, czyli więcej niż w całym 2005 roku. Polacy coraz chętniej inwestują w fundusze i mają do nich coraz większe zaufanie. Motywy oszczędzania stają się też coraz bardziej racjonalne. Coraz więcej osób w Polsce przekonuje się do funduszy inwestycyjnych, uznając je za nowoczesny i zarazem bezpieczny – sposób pomnażania oszczędności. Liczbę TFI ocenia się na ok. 1,8 - 2 mln zł. To proporcjonalnie mniej niż w krajach rozwiniętych, ale też nie należy zapominać rynek funduszy, jak i nasza wiedza o tym instrumencie są jeszcze stosunkowo młode.
Wszystko wskazuje na to, że nasz kraj wchodzi na dobre na rynki wschodnie, o czym świadczą rosnące z roku na rok w szybkim tempie obroty handlowe z poszczególnymi krajami, w tym wysoka dynamika eksportu. Najwięksi partnerzy Polski na tym rynku to Rosja i Ukraina, choć obroty towarowe zwiększyły się także w przypadku Białorusi i Kazachstanu. Rok 2007 był okresem rekordowego poziomu i wzrostu obrotów ze wschodnimi partnerami wymiany handlowej Polski.
W artykule określono terminy „inwestycje” i „struktura techniczna nakładów inwestycyjnych”. Przedstawiono podstawową klasyfikację inwestycji i mierników oceny inwestycji. Przeprowadzono analizę dynamiki i struktury technicznej nakładów inwestycyjnych w polskich przedsiębiorstwach przemysłowych w latach 1982–2007. Oceniono zmiany tej dynamiki i struktury oraz sformułowano wnioski. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje kluczowe kwestie związane z funkcjonowaniem szczególnej kategorii przedsiębiorstw, określanych jako firmy dynamiczne. Są to jednostki, tworzone przez ich właścicieli zazwyczaj z zamysłem działalności na większą skalę, a następnie osiągające ponadprzeciętną dynamikę wzrostu zatrudnienia i obrotów. Dokonując szacunku udziału firm dynamicznych w zatrudnieniu, sprzedaży i eksporcie w przemyśle przetwórczym, autor przedstawia implikacje ich funkcjonowania i rozwoju w sferze polityki gospodarczej państwa. (abstrakt oryginalny)
Wskaźniki bezpośrednich inwestycji zagranicznych sugerują, że w najbliższych latach kraje dotychczas uznawane za rozwijające się staną się głównym źródłem inwestycji. Preces ten będzie odbywał się przez otwieranie filii oraz akwizycje i o przejęcia, których głównymi graczami będą przedsiębiorstwa z krajów dotychczas traktowanych jako inwestycyjne cele wielkich koncernów. Powyższy trend był już zauważalny pod koniec roku 2006, kiedy pojawiły się pierwsze raporty podsumowujące ostatnie lata w inwestycjach zagranicznych. Artykuł omawia zmiany na globalnym rynku bezpośrednich inwestycji zagranicznych.
20
Content available remote Nakłady inwestycyjne w specjalnych strefach ekonomicznych w Polsce
84%
W artykule omówiono efekty funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w aspekcie inwestycji, jakie zostały zrealizowane w okresie 2009 - do końca III kwartału 2012 roku. Najpierw omówiono zasady funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych w Polsce. Następnie przedstawiono zasady udzielania pomocy publicznej, zwolnień podatkowych i warunków jakie muszą spełniać przedsiębiorstwa inwestujące w strefach. A także zdefiniowano pojęcie nowej inwestycji, dużego projektu czy dopuszczalnej wielkości pomocy regionalnej. Na koniec omówiono inwestycje ponoszone w strefach ze szczególnym uwzględnieniem wielkości poniesionych nakładów inwestycyjnych oraz struktury inwestycji wg kraju pochodzenia kapitału w 2011 roku. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.