Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 136

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Dyskryminacja kobiet
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
Raport Women in Transition jest szóstym z kolei raportem regionalnym przygotowanym w ramach projektu MONEE przez International Child Development Centre. Projekt MONEE zajmuje się analizą sytuacji społecznej i polityki w stosunku do dzieci i rodziny w krajach Europy Centralnej i Wschodniej, krajach Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) i republikach nadbałtyckich. Projekt jest realizowany °d 1992 r . Okazją do przygotowania raportu jest dwudziesta rocznica konwencji rzecz likwidacji wszystkich form dyskryminacji kobiet(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu przedstawiono sytuację kobiet w Polsce z punktu widzenia ich dyskryminacji, mimo istniejącej konstytucyjnej zasady równości obywateli bez wględu na płeć (art 67 us.2 Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej z 1952r. i art.77 Małej Konstytucji z 1992 r.). Pokazano także na przykładach, jak ustawowo przestrzega się zasady równości w innych krajach. Omówiono również założenia polskiego projektu ustawy o równym statusie kobiet i mężczyzn.
W społeczeństwach współistnieją grupy dyskryminujące wybrane kategorie osób oraz grupy dyskryminowane. Liczne badania pokazują, iż sytuacja kobiet na rynku pracy jest trudniejsza niż sytuacja mężczyzn, co może dowodzić tego, że kobiety są grupą dyskryminowaną w stosunku do mężczyzn w sferze pracy zawodowej. Celem niniejszego artykułu jest wskazanie grup, które mogą być zainteresowane dyskryminacją kobiet w sferze pracy zawodowej i przyczyn takiej dyskryminacji oraz przyczyn samodyskryminacji, bowiem kobiety godzą się na pracę, w której nie mają takich samych warunków, jak mężczyźni. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego artykułu są kwestie związane z nierównym traktowaniem kobiet i mężczyzn w sferze zawodowej w Polsce oraz w krajach Unii Europejskiej w latach 1992-2001. Zaprezentowano różne rodzaje i formy dyskryminacji, z jakimi spotykają się kobiety na europejskich rynkach pracy oraz sposoby walki z przejawami dyskryminacji kobiet, w szczególności na polskim rynku pracy.
Dyskryminacji jest jednym z głównych problemów na rynku pracy. Może dotyczyć takich cech jak płeć, wiek, rasa, narodowość lub poglądy polityczne oraz religijne. Autorka skupiała się na różnicach w wynagrodzeniach, ze względu na płeć. W pierwszej części podała pełną charakterystykę znaczenia wynagrodzenia dla pracowników. Drugą część poświęciła opisaniu wynagrodzeń kobiet i mężczyzn na rynku pracy w Polsce. Badanie zrealizowała na podstawie danych GUS za lata 1997-2002.
Niniejszy artykuł poświęcono wynagrodzeniom, które stanowią kwantyfikowalny czynnik dyskryminacji kobiet na rynku pracy. Celem artykułu jest przedstawienie problemu dyskryminacji kobiet na rynku pracy oraz jej rodzajów, a także udowodnienie występowania tego zjawiska w rzeczywistości gospodarczej. Główną hipotezą artykułu jest stwierdzenie, że kobiety, pracujące na równorzędnych stanowiskach z mężczyznami oraz posiadające porównywalne wykształcenie, generalnie zarabiają mniej oraz napotykają na więcej barier w drodze do awansu. W artykule zastosowano metodę badania dokumentów oraz statystyk pochodzących z Głównego Urzędu Statystycznego. Przeprowadzona analiza potwierdziła założoną hipotezę. Ponadto dowiedziono, że relacja wynagrodzeń kobiet i mężczyzn, w badanym okresie, uległa pogorszeniu. Natomiast płeć była cechą, która pozwoliła na ukazanie zróżnicowania w zatrudnieniu. Ograniczenie badań stanowiła niedostateczna ilość informacji na temat dyskryminacji kobiet na rynku pracy spowodowana dostępnością niewielu publikacji o tej tematyce.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zjawisko zawodowej dyskryminacji kobiet. Dzięki wykorzystaniu metody przeglądu literatury omówiono teoretyczny aspekt zagadnienia oraz dokonano prezentacji możliwych środków i sposobów zwalczania tej patologii w obliczu wciąż niewielkiego spożytkowania potencjału kobiet na rynku pracy. Celem niniejszego opracowania jest wykazanie, że kobiety mają znaczący potencjał, który wciąż w bardzo niewielkim stopniu wykorzystywany jest przez organizacje. Liczne programy i projekty realizowane w ramach zwalczania dyskryminacji nadal nie są wystarczające, a zjawisko zawodowej nierówności płci dotyka wielu kobiet. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Polityka genderowa Unii Europejskiej - geneza i ewolucja
75%
|
|
nr 2
201-222
Wydawać by się mogło, że współcześnie nikt już nie kwestionuje znaczenia kobiet dla gospodarki, nadal jednak występują istotne nierówności w traktowani u kobiet i mężczyzn w tej sferze, nie wspominając już o innych dziedzinach życia. Mimo że obserwuje się coraz silniejszą obecność kobiet na rynku pracy oraz postępy w zdobywaniu przez nie coraz wyższego poziomu wykształcenia, kobiety są wielokrotnie dyskryminowane indywidualnie, instytucjonalnie i systemowo. Brak równości kobiet i mężczyzn jest pogwałceniem praw podstawowych, tymczasem równość płci może być atutem ekonomicznym i gospodarczym. Aby osiągnąć priorytety strategii Europa 2020, a mianowicie inteligentny, trwały i sprzyjający włączeniu społecznemu wzrost, należy częściej i skuteczniej wykorzystywać potencjał i umiejętności kobiet. Urzeczywistnienie celu strategii Europa 2020, polegającego na osiągnięciu wskaźnika zatrudnienia kobiet i mężczyzn wynoszącego 75 %, nie jest możliwe do osiągnięcia bez równego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w tym procesie. (fragment tekstu)
Szwajcaria wprowadziła prawa wyborcze kobiet w 1971 roku i była jednym z ostatnich krajów w Europie aby to zrobić, ze względu na federację narodową. Biorąc pod uwagę pewne cechy tego kraju, jest to idealny kraj do badania skutków uwłaszczenia kobiet na podstawie zakresu i rozmiaru rządu. Korzystamy z tego wyjątkowego wydarzenia, aby przeanalizować te dynamiki za pomocą egzogennego, naturalnego eksperymentu, który daje nam podstawę do wnioskowania o potencjalnym związku przyczynowym. W ten sposób rozszerzamy oryginalny zestaw danych o przychodach i wydatkach na poziomie kantonu, z nowymi danymi i stosujemy podejście polegające na różnicy w różnicach, aby stwierdzić, że prawa wyborcze kobiet potencjalnie wpływają zarówno na rozmiar, jak i zakres rządu, ze zmiennym ogromem. W rzeczywistości preferencje głosowania kobiet są bardziej konserwatywne w odniesieniu do preferencji mężczyzn. Z jednej strony okazuje się, że preferencje kobiet mają negatywny wpływ na wielkość rządu, ale z drugiej strony mają pozytywny wpływ na ogólny stan zdrowia i bogactwo kraju, ponieważ kobiety wolą bardziej społeczną redystrybucję. Na samym początku przyjęcia praw wyborczych do Szwajcarskiej konstytucji istniała prawdopodobna luka frekwencji, ponieważ nie wszystkie 25 kantonów dało kobietom prawo do głosowania. Zauważamy, że wpływ praw wyborczych kobiet na rząd staje się z czasem silniejszy.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Dyskryminacja kobiet na rynku pracy
75%
Sytuacja kobiet na rynku jest zdecydowanie gorsza niż mężczyzn. Jest im trudniej znaleźć pracę, zatrudnienie odpowiednie do swoich wysokich kwalifikacji. Są postrzegane jako pracownicy "gorszej kategorii". Mniej zarabiają, napotykają na problemy tzw. szklanego sufitu. Bezrobocie kobiet jest wyższe niż mężczyzn; po urlopach macierzyńskich trudno jest im odnaleźć się na tynku pracy. W polskim prawie ustawa zabrania form dyskryminowania pracowników, jednak w przypadku kobiet, przejawy dyskryminacji są stosowane często. (abstrakt oryginalny)
Współcześnie w wielu obszarach życia społecznego występują mity, które w sposób fałszywy, uproszczony, choć pozornie logiczny, starają się wyjaśnić złożoną materię relacji międzyludzkich. Takie mity znajdujemy również w opracowaniach starających się wyjaśnić społeczne dylematy rynku pracy. Bardzo często w obszarze rynku pracy różnice pomiędzy kobietami i mężczyznami wyjaśnia się, stosując pojęcie dyskryminacji. To łatwe i medialnie nośne wyjaśnienie służy już nie tylko objaśnianiu zjawisk w zakresie tego rynku, ale stało się podstawą podejmowania coraz szerszych akcji mających na celu walkę z dyskryminacją, tak w wymiarze praktycznym, jak i ideologicznym. Czy jednak dyskryminacja kobiet na rynku pracy nie jest tylko współczesnym mitem, który stał się tak oczywisty dla wszystkich, że nie warto o nim dyskutować? W związku z tym warto postawić następującą tezę: dyskryminacja kobiet na rynku pracy jest mitem, który odwołując się do prawdziwych przesłanek, prowadzi do fałszywych wniosków. (fragment tekstu)
Sugerowana w tytule opracowania próba prześledzenia dokonujących się w naszym kraju przeobrażeń wzorów ról kobiecych mieć będzie wybiórczy charakter nie tylko z uwagi na złożoność i rozległość problematyki, ale również na konieczność uwzględnienia niezbędnej cezury czasowej w celu wyboru punktu odniesienia dla wydobycia owych zmian. W związku z tym prowadzona analiza uwzględniać będzie okres realnego socjalizmu jako punktu wyjściowego i powstałej po roku 1989 rzeczywistości społeczno-ustrojowej jako stanu docelowego. Jej główny cel sprowadzać się będzie do wykazania, że utrzymującą się w naszym kraju dyskryminację kobiet w sferze pracy i w polityce generują przede wszystkim czynniki kulturowe, wśród których wyróżnia się przynależny do przeszłości tradycyjny wzór ról płci. (fragment tekstu)
The aim of this paper is to outline the scope and character of the changes introduced to the Polish legal system with respect to gender equality as a result of the accession of the Republic of Poland to the European Union (EU) in 2004. Analysis concentrates on selected EU and Polish legal acts, as well as doctrine and statistical data. Reference is made to relevant case law of the Court of Justice of the EU and Polish courts. This paper seeks to draw out the fact that, if not for the nature of the EU as supranational organization that results in the legal obligation of its Member States to implement EU antidiscrimination law under the scrutiny of the competent international court (the CJEU), changes to the Polish legal system in the area of gender equality would have taken longer to implement, or may not have been made at all. The paper takes into consideration that the EU plays a key role in promoting gender equality as a public good, including beyond its borders, supporting third countries in achieving tangible gender equality results. In this respect, the EU's actions help to promote gender equality as "shared global priority."(original abstract)
This paper critically examines the claim that Utah is "the most sexist state" in the United States, as suggested by a WalletHub report ranking it lowest in "Women's Equality." Utilizing an economic analysis from the Austrian School perspective, this study scrutinizes the data, metrics, and conclusions of reports by the Utah Women & Leadership Project (UWLP). The analysis focuses on distinguishing statistical disparities from sexism, proposing that observed gender inequalities in Utah are largely influenced by cultural and economic factors, particularly the state's high marriage rate and traditional gender roles. Contrary to the notion that sexism predominantly drives gender disparities, the paper argues that personal choices and subjective value theory play significant roles in shaping these outcomes. The study highlights the importance of considering cultural context, individual preferences, and the marital asymmetry hypothesis when interpreting gender-related data, challenging the assertion that Utah's gender disparities are primarily due to sexist attitudes. The findings suggest that Utah's gender gaps in areas such as income and workforce participation are more accurately attributed to the state's unique cultural and economic landscape rather than pervasive sexism.(original abstract)
|
1994
|
nr 1
93-95
W świecie sztuki, podobnie jak i w innych dziedzinach życia kobiety stale muszą udowadniać, że nie są gorsze od mężczyzn. Ten krótki esej poświęcony jest dyskryminacji kobiet także w dziedzinie sztuki.
|
1994
|
nr 1
141-147
Przedstawiono wnioski Generalnego Sprawozdawcy z Konferencji dotyczącej równości kobiet i mężczyzn w zmieniającej się Europie, która odbyła się w Poznaniu w dniach 31 marca-2 kwietnia 1992 roku.
Mimo, że Polska osiągnęła znaczące sukcesy w najważniekszych dziedzinach życia społecznego, to jednak, jak wynika z badań, narasta rozczarowanie i frustracja. Powodem jest między innymi ubożenie społeczeństwa i wzrost bezrobocia. Artykuł jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy jest nadzieja na uporanie się z tymi problemami w najbliższych latach.
Zgodnie z dyrektywą 75/117/EWG Polska jest zobowiązana do wdrażania polityki przeciwdziałającej dyskryminacji kobiet na rynku pracy przejawiającej się nierównym wynagradzaniem pracy jednakowej wartości. Istotne jest zatem oddzielenie efektu dyskryminacyjnego od różnic wynikających z heterogenicznych charakterystyk produktywności oraz odmiennych preferencji. Zakładając stabilność preferencji w czasie, pokazano wpływ referowania kariery zawodowej na różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w Polsce. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Kobiety w gospodarstwach domowych w Polsce
63%
W wyniku emancypacji kobiet i ich zwiększającej się niezależności się od mężczyzn, popularność zaczął zyskiwać partnerski model rodziny. Społeczeństwo powoli przestaje postrzegać je wyłącznie jako żony i matki dbające o ognisko domowe, ale zaczyna doceniać ich autonomiczność. W związkach, gdzie pracują i zarabiają obydwie osoby, żyje się dostatniej, rośnie też dochód rozporządzalny w gospodarstwach domowych. Pozwala to na przeznaczenie większej sumy pieniędzy na zaspokojenie indywidualnych potrzeb każdego z partnerów. W niniejszym artykule skupiono się na podkreśleniu roli kobiet zarówno w rodzinie, jak i na rynku pracy w Polsce. Jednym z podstawowych źródeł majątku gospodarstwa domowego jest bowiem wynagrodzenie za pracę, które jest uzależnione od płci. Celem artykułu jest analiza pozycji kobiety w gospodarstwach domowych jako matki (gospodyni) i dostawcy zasobów pieniężnych do gospodarstwa domowego. Analiza danych statystycznych oraz teorii i zasobów internetowych pozwoli odpowiedzieć na pytanie, czy rola kobiety zmienia się, czy nadal jest traktowana marginalnie w świecie, gdzie mężczyzna jest nadal głową domu. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest prezentacja, analiza i ocena polskiego prawodawstwa, działającego na rzecz wyrównywania szans płci w Polsce w latach 1989-2011, jak też sytuacji na polskim rynku pracy w tym okresie pod względem poziomu aktywności zawodowej, bezrobocia oraz wynagrodzeń za pracę. Sytuacja ta jest rozpatrywana w powiązaniu z postępującym procesem liberalizacji prawa w zakresie dotyczącym dyskryminacji ekonomicznej, a także polityki wyrównywania szans kobiet i mężczyzn. Pierwsza część artykułu odnosi się głównie do regulacji prawnych oraz instytucji działających w Polsce w kontekście dyskryminacji ekonomicznej w podziale na trzy okresy: 1989-1996, 1997-2003 i 2004-2011. W drugiej części przedstawiono natomiast analizy i oceny dotyczące funkcjonowania polskiego rynku pracy, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji kobiet w zakresie poziomu aktywności zawodowej, bezrobocia oraz wynagrodzeń za pracę w ramach wcześniej wymienionych okresów. W konkluzjach wskazano, że równouprawnienie formalne nie wystarczy do tego, aby uzyskać równouprawnienie w praktyce życia gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 7 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.