Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 175

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Działalność ubezpieczeniowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
Omówiono modelowanie procesu ryzyka w działalności ubezpieczeniowej oraz powiązania pomiędzy modelowaniem procesu ryzyka a teorią ruiny. Zwrócono także uwagę na związek procesu ryzyka z reasekuracją.
Problem posiadania lokalu biurowego dostosowanego do działalności ubezpieczeniowej ma pierwszorzędne znaczenie. Wszelkiego rodzaju adaptacje lokalów wynajętych napotykają różnorodne trudności i dość często okazuje się, że pomimo przeznaczenia na adaptację dość znacznych środków, lokal nie spełnia oczekiwań i to zarówno ze strony zespołów pracowniczych, jak i naszych klientów. W tej sytuacji szereg firm ubezpieczeniowych dochodzi wcześniej czy później do wniosku, że jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest budowa własnego, od początku już odpowiednio zaplanowanego lokalu biurowego. (fragment tekstu)
|
1997
|
nr 10
67-68
Artykuł przedstawia podstawowe zadania i cele Państwowego Urzędu Nadzoru Ubezpieczeń oraz omawia efekty pierwszego roku działalności.
|
|
nr 1-2
37-38
Włączając się w dyskusję na temat "Ubezpieczenia gospodarcze w III Rzeczypospolitej", Inspektorat PZU SA w Nowym Targu przedstawia poniżej swoje uwagi i propozycje dotyczące nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej. Swoje spostrzeżenia opieramy na trzydziestoletnich doświadczeniach pracowników z zakresu ubezpieczeń ludności, której przypadło im służyć w tym czasie. Przyłączamy się do poglądu, że na obecnym etapie rozwoju gospodarczego, a zwłaszcza w czasie integracji Polski z organami europejskimi, obecny system ubezpieczeń majątkowych jest jeszcze niewydolny.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 42
22-24
Na koniec 1997 r. zezwolenie ministra finansów na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w Polsce miało 51 zakładów ubezpieczeniowych. W ciągu I półrocza 1998 r. wydane zostały kolejne 3 licencje. Łącznie do 30 czerwca br. licencje w dziale I ubezpieczeń na życie posiadały 23 zakłady, a w dziale II ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych 31 - zakładów.
Ukraina jest największym, po Rosji, państwem europejskim. Jej powierzchnia wynosi 603,7 tys. km2, a zamieszkuje w niej (według danych z połowy 2000 roku) 49,6 min mieszkańców. Jej strategiczne położenie na skrzyżowaniu dróg prowadzących z Europy do Azji i z Rosji na Bliski Wschód, rozwinięta infrastruktura i ogromne bogactwa naturalne powinny sprzyjać dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu. Rzeczywistość jest jednak całkiem inna. Po uzyskaniu przez Ukrainę w 1991 roku niepodległości, przez kolejne 9 lat jej dochód narodowy ciągle spadał. Dopiero w 2000 roku nastąpił przełom i produkt krajowy brutto zaczął wzrastać.(abstrakt oryginalny)
Sektor ubezpieczeń odgrywa fundamentalną rolę w gospodarce rynkowej. Stanowi on odrębny i specyficzny segment rynku usług finansowych. W 2007 roku na rynku ubezpieczeniowym działało sześćdziesiąt siedem zakładów ubezpieczeniowych (w tym trzydziestu dwóch ubezpieczycieli życiowych i trzydziestu pięciu ubezpieczycieli majątkowych). Z kolei według form organizacyjno - prawnych ubezpieczycieli w Polsce działa siedem towarzystw ubezpieczeniowych wzajemnych a pozostałe sześćdziesiąt to ubezpieczeniowe spółki akcyjne. (fragment tekstu)
|
|
nr 14
16-20
Rynek ubezpieczeń w Polsce kryje w sobie wiele nie wykorzystanych jeszcze możliwości, które dostrzegają między innymi zagraniczni inwestorzy. Jest on bowiem rynkiem bardzo młodym, stwarzającym dobre warunki dla tych, którzy chcą na nim funkcjonować. Z jednej strony jest do zagospodarowania ogromny obszar zarówno ubezpieczeń osobowych i majątkowych, jak i ubezpieczeń na życie, z drugiej - działalności ubezpieczeniowej sprzyja korzystne ustawodawstwo.
|
|
nr 1120
109-116
Opracowanie omawia szanse, zagrożenia oraz perspektywy rozwoju ubezpieczeń zdrowotnych w Polsce.
|
|
nr 1
80-83
Ustawa sejmowa do 1999 roku blokuje wejście na rynek firm zachodnich. To ostateczny termin opracowania przez rodzinne przedsiębiorstwa ubezpieczeniowe strategii, które pozwoliłyby im skutecznie walczyć z konkurencją, odnieść sukces i umocnić pozycję na długie lata. W artykule podano przykład przewartościowania i zburzenia tradycyjnych wzorów postępowania kanadyjskiej firmy ubezpieczeniowej North American Life Assurance Company.
Gdyby chcieć krótko scharakteryzować sytuację na polskim rynku ubezpieczeń, można by ją określić jako "brak stabilności". Przejawia się to zarówno w wewnętrznych, jak i zewnętrznych aspektach działalności ubezpieczeniowej. Proces rozpoczęty w 1990 roku wydaniem nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej trwa nadal i nic nie wskazuje na to, by sytuacja ta miała się poprawić w najbliższym czasie.(fragment tekstu)
Istota problemu prawnego omawianego w niniejszym artykule sprowadza się m.in. do ustalenia na przykładzie art. 21 ust. 4 u.dz.u.r., czy ilekroć w przepisach prawa mowa jest złożeniu oświadczenia "pisemnie", o "pisemnym oświadczeniu", czy o "pisemnym żądaniu", należy przez to rozumieć każdorazowo "formę pisemną" czynności prawnej, o której mowa w art. 78 § 1 k.c. Stanowisko takie (nietrafne) zdaje się zajmować Komisja Nadzoru Finansowego. Różnorodność terminologiczna i związane z nią wątpliwości co do wykładni przepisów w zakresie formy czynności prawnej powodują problemy dla zakładów ubezpieczeń w relacjach z Komisją Nadzoru Finansowego, dla której "pisemne oświadczenie" jest tożsame z "oświadczeniem złożonym w formie pisemnej". Stanowisko KNF nie tylko poważnie utrudnia praktykę, wpływa na koszty i bezpieczeństwo działania ubezpieczycieli, ale też nie jest uzasadnione z punktu widzenia ochrony klientów. Budzi ono zdumienie w czasach cyfryzacji, a tym bardziej COVID-19. Jeżeli można przyjąć, że do oświadczeń i żądań, o których mowa w art. 21 ust. 4 u.dz.u.r. nie stosuje się wymogów wskazanych w art. 78 § 1 k.c., to automatycznie powstanie szersze pole do bardziej elastycznej oceny wymogów faktycznych co do takiej formy. Oznaczać to będzie, że przy zachowaniu pewnych - koniecznych z punktu widzenia celu wyżej wymienionego przepisu i ochrony klienta - wymogów technicznych co do dokumentów elektronicznych, możliwe będzie skuteczne złożenie oświadczeń w formie innej, niż tradycyjna forma pisemna (rozumiana jako złożenie własnoręcznego podpisu na papierze).(abstrakt oryginalny)
13
Content available remote Spółka europejska na europejskim rynku ubezpieczeniowym
75%
Celem opracowania była prezentacja formy spółki europejskiej jako możliwej do prowadzenia działalności ubezpieczeniowej na terenie UE, jej wad i zalet oraz analiza wykorzystania tej formy prawnej (według stanu na styczeń 2008 r.) na rynku UE. (fragment wstępu)
Przedstawiono badania empiryczne dotyczące kosztów działalności ubezpieczeniowej w polskich zakładach ubezpieczeń. Omówiono problematykę zarządzania kosztami działalności ubezpieczeniowej w kontekście kreowania wartości ubezpieczyciela, a także poruszono zagadnienia kalkulacji kosztów działalności ubezpieczeniowej.
W opracowaniu scharakteryzowane zostały podstawowe warunki umożliwiające sprawowanie efektywnego nadzoru państwowego: posiadanie niezależności operacyjnej i odpowiednich środków (zasobów), prawo gromadzenia informacji i kontroli przestrzegania ustalonych norm prawnych oraz prawo do wprowadzania w życie swoich decyzji (wykorzystanie środków nadzorczych). Konieczna jest także współpraca z innymi organami nadzoru i wymiana informacji między nimi. Informacja pojawia się w każdym z uwarunkowań efektywnego nadzoru, a realizacja zadań nadzorczych i odpowiednia alokacja środków nadzorczych zagwarantowana jest regulacjami prawnymi, które umożliwiają zbieranie, gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wykorzystanie informacji przez organy nadzoru, służąc podejmowaniu racjonalnych decyzji. (abstrakt oryginalny)
16
75%
|
2020
|
2 (26)
115-128
Koszty działalności ubezpieczeniowej w sprawozdawczości finansowej przedsiębiorstw ubezpieczeniowych zaliczane są do kosztów technicznych, które stanowią ponad 90% kosztów ubezpieczycieli. Koszty te z jednej strony są jednym z czynników wpływających na wysokość składki ubezpieczeniowej, a z drugiej strony oddziaływają na wynik finansowy ubezpieczyciela. W pracy poddano analizie koszty działalności ubezpieczeniowej zakładów ubezpieczeń Działu II w latach 2009-2018. Analizę przeprowadzono na podstawie danych PIU. Wyznaczono statystyczne normy rynkowe wskaźników kosztów: działalności ubezpieczeniowej, administracyjnych oraz akwizycji. Porównano zmiany wyznaczonych norm w roku 2018 w odniesieniu do roku 2009. Oceniono obciążenie składki ubezpieczeniowej badanymi kosztami.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie praw, które przysługują członkom Towarzystw Ubezpieczeń Wzajemnych. Przedstawione zostaną uprawnienia wynikające z umowy ubezpieczenia zawartej przez członka z towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych, a także prawa związane z samym członkostwem w TUW. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
87-114
Przedsiębiorstwa prowadzące działalność ubezpieczeniową mogą być zorganizowane w różne formy organizacyjno-prawne. Formy te wykształcały się na przestrzeni dziejów i dostosowywały do panujących warunków ekonomiczno-społecznych. Współcześnie na świecie przeważają dwie formy zakładów: spółki akcyjne prowadzące komercyjną działalność ubezpieczeniową i towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych najbardziej typowe dla ubezpieczeń niekomercyjnych. Pomimo ilościowej przewagi TUW, największe znaczenie ekonomiczne mają spółki akcyjne. Występują one w trzech podstawowych modelach: amerykańskim, brytyjskim i niemieckim. Polskie prawo spółek oparte jest na modelu niemieckim. Od niedawna funkcjonuje również Spółka Europejska (SE), forma spółki akcyjnej stworzona przez UE do działalności paneuropejskiej. Ubezpieczeniowe spółki akcyjne są regulowane zarówno prawem spółek jak i prawem ubezpieczeniowym, określającym warunki podejmowania, prowadzenia działalności oraz jej kończenia. W artykule przeanalizowano podstawowe rodzaje współczesnych przedsiębiorstw ubezpieczeniowych. Podkreślono rosnące znaczenie keptywów, jako form samoubezpieczenia korporacji. Opisano również przekształcenia przedsiębiorstw ubezpieczeń wzajemnych w zakłady komercyjne. Śledzenie rozwoju form przedsiębiorstw ubezpieczeniowych występujących w UE i na świecie w warunkach globalizacji i swobody prowadzenia usług ubezpieczeniowych ma zarówno wymiar poznawczy jak i praktyczny. Nadto, owa różnorodność form podlega procesom koncentracji i coraz większej konsolidacji. Pojawia się wówczas w postaci grup kapitałowych, których znaczenie w sektorze finansowym jest coraz większe.(abstrakt oryginalny)
Reforma systemu ubezpieczeniowego dokonana ustawą o działalności ubezpieczeniowej z 1990 roku wprowadziła obowiązujący już w prawie wspólnotowym zakaz łączenia działalności w ramach ubezpieczeń na życie i pozostałych ubezpieczeń. Do prawa unijnego ten zakaz został wprowadzony przez Pierwszą dyrektywę "życiową".(abstrakt oryginalny)
Towarzystwa ubezpieczeń proponują coraz to nowe produkty nie tylko dla klientów banku, ale także dla tych instytucji. W bankach można kupić m.in.: ubezpieczenia komunikacyjne, turystyczne, polisy lokacyjne w formie ubezpieczeń na życie i dożycie (na rynku pojawiło się co najmniej kilkaset produktów strukturyzowanych w formie lokato-polis), wiele rodzajów ubezpieczeń do kart płatniczych i kredytowych, do kredytów hipotecznych, konsumpcyjnych, różnego typu produkty assistance. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 9 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.