Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 14

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  E-Europe
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Układ z Schengen w realiach dezintegracji ładu przestrzennego Europy
100%
Przedmiotem artykułu są dwojakie konsekwencje przystąpienia Polski w 2009 roku do układu z Schengen. Jako pierwsze następstwo, otwartej przestrzeni znoszącej blokady graniczne, uznano w nim nieuchronność zmian infrastrukturalnych na pograniczach państw sąsiedzkich powiązanych tym układem. Szczegółowego ich przeglądu dokonano na przykładzie pogranicza polsko-niemieckiego. Drugim w kolejności logicznym następstwem tej integracji staje się scalanie regionów historycznych jakie na pograniczach tych istniały, zanim rywalizujące o nie państwa podzieliły je swymi granicami. Wymaga to zupełnie nowego podejścia do tworzenia euroregionów. Ex definitione powinny być nimi tylko regiony historyczne porozrywane granicami państwowymi. Podziały administracyjne, właściwe dla Europy Państw, zostaną wówczas docelowo zastąpione przez regiony historyczne Europy Ojczyzn(fragment tekstu)
Zainteresowania badaczy społeczną odpowiedzialnością biznesu (CSR) sięgają lat 40. minionego wieku. Jak dotąd badacze przedstawili wiele różnych teorii oraz dowodów empirycznych dotyczących narodzin i rozwoju CSR oraz jego wpływu na działalność przedsiębiorstw. Niewiele jednak wiemy o tym, jak będzie kształtować się przyszłość CSR. Pewne procesy społeczno-gospodarcze i polityczne, takie jak: postępująca globalizacja, liberalizacja handlu, słabnąca rola państw, zdają się sugerować, że przedsiębiorstwa będą odgrywać coraz większą rolę w społeczeństwie. W szczególności będą one coraz częściej angażować się w dobrowolne działania na rzecz pracowników, społeczności lokalnej i środowiska przyrodniczego. Celem tego artykułu jest odpowiedź na pytanie: jaka będzie przyszłość CSR w Europie? Aby ocenić przyszłą rolę CSR, została zastosowana metoda delficka, w ramach której odbyły się trzy rundy badania wśród ponad 500 ekspertów z całej Europy. W artykule zaprezentowano również znaczenie różnych grup interesariuszy oraz polityk i instrumentów CSR dla wzrostu znaczenia społecznie odpowiedzialnych zachowań przedsiębiorstw w przyszłości. Wreszcie są wskazane przyszłe trendy, które zdaniem ekspertów będą miały wpływ na wzrost znaczenia CSR w wybranych sektorach gospodarki, tj. przemyśle samochodowym, budownictwie, sektorze informacji i komunikacji, handlu detalicznym oraz przemyśle tekstylnym.(abstrakt oryginalny)
3
Content available remote Analiza systemowa bezpieczeństwa cyberprzestrzeni państwa
75%
W referacie przedstawiono ogólny model cyberprzestrzeni państwa, który tworzy swoista synteza: technosfery (teleinformatycznej platformy), infosfery (systemu multimediów) oraz systemu użytkowników. Ponadto omówiono możliwe i prawdopodobne sytuacje konfliktowe w cyberprzestrzeni: infowar, cyberwar, netwar i cyberterroryzm. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest analiza głównych założeń koncepcji społeczeństwa informacyjnego w Unii Europejskiej, a także ocena przebiegu jej realizacji. Uzupełnieniem tej analizy jest charakterystyka Strategii Lizbońskiej, w ramach której zaplanowano działania przyspieszające realizację budowy europejskiego społeczeństwa informacyjnego („e-Europe"). (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono działania Rady Europy na rzecz podniesienia świadomości i zrozumienia problematyki społeczeństwa informacyjnego. Omówiono także inicjatywę Unii Europejskiej pod nazwą "e-Europa, Społeczeństwo Informacyjne dla wszystkich". Celem tej inicjatywy jest przyspieszenie pozytywnych zmian na terytorium UE, zapewnienie by ewolucja w kierunku SI odbyła się drogą spójności i integracji.
6
Content available remote The Chosen Areas of Transport System Integration in Europe
75%
W artykule syntetycznie przedstawiono obszary integracji systemów transportowych w Europie. Scharakteryzowano cele i założenia działań integracyjnych organów Unii Europejskiej podejmowanych w ostatnim pięćdziesięcioleciu, począwszy od stworzenia Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej w 1957 roku, przez kolejne edycje białych i zielonych ksiąg, wyznaczenie korytarzy transportowych, skończywszy na TEN i programach ramowych.(abstrakt autora)
Nowy plan "e-Europe 2005", przyjęty na szczycie europejskim w Sewilli, zakłada szybki rozwój rządowych usług elektornicznych i stworzenie stabilnych ram prawnych dla zbudowania społeczeństwa informacyjnego w Europie. Niestety proces informatyzacji polskich urzędów to jeden z najsłabiej rozwiniętych obszarów. Przyspieszenie prac widoczne jest jedynie w obszarze elektornicznej wymiany informacji, wymuszonej obowiązującą ustawą o dostępie do informacji publicznej.
Omówiono istotę społeczeństwa informacyjnego i jego miejsce w Unii Europejskiej. Następnie podjęto problem zidentyfikowania barier (prawnych, o charakterze społecznym, instytucjonalnych) przeszkadzających w rozwoju społeczeństwa informacyjnego w Polsce, w aspekcie programu "eEurope", i przyszłego członkostwa Polski w UE. Wskazano także alternatywne sposoby eliminacji tychże barier.
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej umożliwiło krajowym przedsiębiorstwom uczestnictwo w wielkim unijnym torcie, jakim są fundusze europejskie. Pewna jego część została również przeznaczona dla najmniejszych przedsiębiorstw. Obecny okres (lata 2007-2013) charakteryzuje się tym, że część kompetencji do dysponowania funduszami unijnymi przekazano na niższy szczebel administracyjny w ramach regionalnych programów operacyjnych. Środkami zarządzają urzędy marszałkowskie, również tymi o które ubiegać się mogą mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa na inwestycje, a także te charakteryzujące się innowacyjnością. Środki te zaliczane są do dotacyjnych instrumentów, polegających na refundacji poniesionych kosztów. Jednak Komisja Europejska postanowiła również zastosować innowacyjne podejście do wsparcia sektora MSP. W tym celu stworzono nowy mechanizm wsparcia - Inicjatywę JEREMIE.(fragment tekstu)
Przybliżono dokument przedstawiony przez Komisję Europejską pt. "eEurope - An Information Society for All". Wyjaśniono na czym polega gospodarka oparta na wiedzy, zarządzanie wiedzą i zarządzanie zasobami informacyjnymi. Poruszono problemy związane z portalami korporacyjnymi i telenauczaniem. Przedstawiono polski rynek technologii informacyjnej na tle Unii Europejskiej.
From 2016 till 2020 iEER project partners will learn from each other to build better services and regional policies in order to support startups. The project aims to break down silo mentality and bring together all actors having a hand in entrepreneurial success. Universities, local and regional authorities, entrepreneurship support organisations and SMEs are closely involved in the project both on the local and interregional levels. International studies on macro and micro level are conducted as well as analyses of the regional context of ecosystems supporting the entrepreneurship. Individual perspective of startups and small companies is taking to the account. The article describes practical aspects related to the support of the entrepreneurial ecosystem, which is an additional asset. The research method itself is a method of classical data analysis (desk research) and case studies, but the description of idea how to boost youth entrepreneurship and entrepreneurship ecosystem itself is a new approach. Results of the iEER project analyses are presented in article, as well as comparative study of Westpomerania Region to other regions in Europe(author's abstract)
Unia Europejska w stretegii Lizbońskiej postawiła sobie za cel intensywny rozwój gospodarczy, którego efektem ma być osiągnięcie przez UE pozycji najbardziej konkurencyjnej gospodarki na świecie do 2010 r. Aby to osiągnąć, nieodzowne jest sięgnięcie w szerszym wymiarze do technologii IT, także przez sektor publiczny państw wchodzących do struktur unijnych.
Rola informacji we współczesnej gospodarce rynkowej ciągle wzrasta. Informacja jest pożytecznym narzędziem diagnostycznym w gospodarce. Nowym paradygmatem trzeciej cywilizacji jest zarządzanie wiedzą i informacją. Inicjatywa UE pod nazwą "e-Europe - An Information Society for All" ma na celu przyspieszenie działań na rzecz transformacji społeczeństwa europejskiego do społeczeństwa informacyjnego. Zarządzanie informacjami internetowymi ma istotne znaczenie dla obywateli i dla państwa.
Artykuł omawia znaczenie elektronicznej informacji finansowej, która wymaga prawnej harmonizacji w skalach: krajowej, regionalnej i globalnej. Autorka przedstawia polskie i unijne regulacje prawne dotyczące transakcji zawieranych drogą elektroniczną. Postuluje potrzebę stworzenia w Polsce podstaw prawnych do wprowadzenia elektronicznych urzędów.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.