Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 11

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EEC regional aid
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedstawiono najważniejsze przesłanki polityki regionalnej Unii Europejskiej w stosunku do regionów wykazujących cechy niedorozwoju, programy pomocy regionalnej funkcjonujące w UE od 1987 roku, problemy rozwoju regionalnego w Polsce i konieczne zmiany w polskiej polityce regionalnej dostosowujące ją do wymagań Unii.
2
Content available remote Początki Wspólnej Polityki Rolnej w EWG
80%
Na mocy Traktatu Rzymskiego ustanowiona została Wspólna Polityka Rolna (WPR). W Traktacie określone zostały jej cele i zasady. W trakcie tworzenia WPR dokonano jej podziału na: politykę rynkową i strukturalną. Źródłami finansowania tej polityki były fundusze: EFOGR, EFS i EFRR. W wyniku konsekwentnie prowadzonej WPR poprawie uległa w EWG struktura agrarna, zmalało zatrudnienie w rolnictwie, wzrosła produkcja rolna i jej intensywność, zapewniona została także samowystarczalność EWG w zakresie większości artykułów żywnościowych. Wraz jednak ze wzrostem produkcji rolnej powiększały się w magazynach zapasy, których eksport warunkowany był wydatkowaniem z budżetu EWG coraz większych kwot na subsydia. W konsekwencji w szybkim tempie zaczęły wzrastać wydatki z budżetu na finansowanie tej polityki. Niezbędna stała się reforma WPR, którą wdrożono w 1986 roku. Wprowadzone modyfikacje WPR nie przyniosły jednak spodziewanych rezultatów. Od tego czasu polityka ta była jeszcze kilkakrotnie reformowana. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono charakterystykę instytucji zajmujących się restrukturyzacją gospodarki w województwie rzeszowskim, sieć powiązań między nimi, ocenę ich roli i podejmowanych działań, zwracając także uwagę na niezbyt wielkie wykorzystanie środków pomocy z funduszy PHARE-STRUDER.
Autor podjął próbę syntetycznego przedstawienia regionalnych aspektów polskiej transformacji gospodarczej. Omówiono uwarunkowania i czynniki polityki regionalnej państwa oraz przebieg i skutki procesów transformacji w układzie regionalnym.
Autorka krótko scharakteryzowała gospodarkę NRD i jej strukturę własnościową, a następnie przedstawiła przekształcenia systemowe w tym obszarze po zjednoczeniu Niemiec. Omówiła różne programy rządowe, których zadaniem było doprowadzenie do restrukturyzacji gospodarczej wschodnich landów, ze szczególnym naciskiem na przekształcenia własnościowe i aktywizację gospodarczą tych regionów.
Regionalną strukturę gospodarczą Niemiec kształtuje polityka państwa, konfrontowana i harmonizowana z polityką regionalną Unii Europejskiej. Polityka regionalna w Niemczech realizowana jest głównie w ramach Wspólnego Zadania "Poprawa regionalnej struktury gospodarczej". Od roku 1969 opracowywane są corocznie, a następnie realizowane "ramowe plany" działań w zakresie pomocy dla regionów i wyrównywania różnic rozwojowych. Autorka skoncentrowała się na omówieniu tego programu, pomocy państwa dla regionów strefy przygranicznej, ogólnoniemieckiego systemu wyrównań finansowych między krajami związkowymi, konsekwencjach polityki regionalnej UE dla Niemiec oraz przedstawiła charakterystykę i perspektywy rozwoju regionalnego wschodnich landów Niemiec.
Przedmiotem artykułu jest problem masowego bezrobocia w niektórych regionach Polski (m.in. łódzki, wałbrzyski, katowicki). Autorka przeanalizowała proces bezrobocia w latach 1990-1992 i założenia restrukturyzacji gospodarki w regionie łódzkim, a także przedstawiła krótko program "STRUDER" - trzyletni plan rozwoju regionalnego dla rejonów najbardziej zagrożonych finansowany przez EWG.
Omówiono najważniejsze elementy polityki regionalnej Unii Europejskiej (fundusz regionalny, inicjatywy Wspólnoty, dokumenty dotyczące strategii rozwoju regionalnego Europy), dostosowania Polski w okresie stowarzyszenia z Unią Europejską, a w szczególności programy pomocy Unii w sferze polityki regionalnej, które mają pomóc Polsce tworzyć instrumenty polityki regionalnej odpowiadające standardom UE, oraz strategiczne kierunki dostosowań.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.