Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU agricultural policy
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Artykuł przedstawia zmiany w polityce wobec wsi i rolnictwa Unii Europejskiej w latach 2007-2013. Przedstawiono genezę Wspólnej Polityki Rolnej i jej pierwotne cele. Opisano także podstawowe formy wsparcia producentów rolnych i mieszkańców terenów wiejskich oraz ich ewolucję w kolejnych latach. Zaprezentowano istotę przemian Wspólnej Polityki Rolnej w Unii Europejskiej w obecnym okresie budżetowym, zarówno w zakresie mechanizmów wsparcia, jak i organizacji oraz źródeł finansowania. W podsumowaniu opisano wybrane scenariusze kształtu polityki rolnej po roku 2013, rozważane w projektach instytucji kierowniczych Unii Europejskiej.(abstrakt oryginalny)
Zasadniczym instrumentem wspierającym przemiany strukturalne w rolnictwie i rozwój obszarów wiejskich w okresie przedakcesyjnym w krajach kandydujących do UE, w tym i w Polsce jest program SAPARD. Celem tego programu jest ułatwienie integracji sektora rolnego w tych krajach z Unią Europejską poprzez: przyspieszenie przyjmowania dorobku Wspólnot, stymulowanie rozwoju obszarów wiejskich restrukturyzację gospodarki żywnościowej. Wynika stąd, że realizowane ze środków programu SAPARD przedsięwzięcia mają przygotować administrację do zagospodarowania wielokrotnie większych środków, jakie wieś otrzyma po przystąpieniu do Wspólnoty. Winny one służyć również płynnemu włączeniu rolnictwa i obszarów wiejskich krajów kandydujących w system polityki rolnej i polityki strukturalnej realizowanej w tej organizacji. Komisja Europejska zastrzegła jednak, że ze środków tego programu nie mogą być dofinansowane przedsięwzięcia mające na celu wzrost produkcji rolnej. (fragment tekstu)
W pracy przedstawiono poziom i strukturę alokacji środków finansowych, przeznaczonych dla sektora rolnego w ramach Perspektywy Finansowej 2007-2013 dla krajów UE-27 ze szczególnym uwzględnieniem krajów EŚiW. Porównano także wielkość tych środków w odniesieniu do liczby pracujących w sektorze rolnym w danym kraju, ha wykorzystywanych UR i na statystyczne gospodarstwo oraz ich udział w wartości dodanej brutto wytwarzanej przez sektor rolny. (abstrakt oryginalny)
Produkcja rolna jest uzależniona od wielu czynników. W coraz większym stopniu na wielkość i dynamikę produkcji rolnej mają wpływ warunki pozaprzyrodnicze, w szczególności warunki ekonomiczne. Słabe warunki naturalne można zrekompensować zastosowaniem odpowiednich technologii produkcji, co z kolei wiąże się z koniecznością posiadania większego kapitału. W krajach o podobnych warunkach przyrodniczych produkcja rolna powinna się kształtować podobnie, tzn. powinno zachodzić zjawisko autokorelacji przestrzennej. Celem niniejszego artykułu jest identyfikacja regionalnego zróżnicowania, za pomocą statystyk autokorelacji przestrzennej, produkcji rolnej w krajach Unii Europejskiej. Wykorzystano w tym celu statystykę globalną I Morana oraz zaprezentowano zmiany produkcji rolnej w krajach UE w latach 2004-2012. W toku badań dowiedziono, że w odniesieniu do produkcji rolnej występuje autokorelacja przestrzenna, i wskazano jej zróżnicowanie przestrzenne na terenie Unii Europejskiej. (fragment tekstu)
Za jedną z przyczyn powstania WPR podaje się potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego jednoczącej się Europy. Impulsem jednoczenia się Europy po wojnie była chęć uniknięcia konfliktu zbrojnego między dawniej zwaśnionymi państwami. Powstanie WPR było jedną z przyczyn, która spowodowała, że EWG okazała się organizacją o wiele trwalszą niż Europejskie Stowarzyszenie Wolnego Handlu, które zakładało liberalizacje wyłącznie w handlu artykułami przemysłowymi. Bez utworzenia mechanizmu protekcyjnego jakim jest WPR rolnictwo europejskie nie wytrzymało by konkurencji z rolnictwem amerykańskim. Cele Wspólnej Polityki Rolnej zostały zapisane już w Traktacie Rzymskim. W Polsce zmiany strukturalne w rolnictwie przebiegały inaczej niż w krajach "starej Unii". W latach 90-tych nie brakowało w Polsce opinii, że dokonując zmian strukturalnych w polskim rolnictwie i jego otoczeniu należy wzorować się na modelu zachodnio europejskim - czyli przejść tą drogą, którą kraje EWG przeszły w latach 60-tych. W Polsce od początku procesu transformacji zaczęła wzrastać stopa bezrobocia - w roku 1990 wynosiła 6,5%, a w następnym roku 12,2%. Najwyższy poziom osiągnęła w 2002 roku - 20 %, natomiast w roku 1997 (kiedy była ona najniższa) wynosiła 10,3 %. Dla porównania w Unii Europejskiej w okresie gdy stopa bezrobocia była najwyższa wynosiła 10,4 %. Wielkości te pokazują, w jak odmiennej od Unii Europejskiej sytuacji jest Polska i potwierdzają, że jest to "historycznie" zupełnie inny czas. Sytuacja w Polsce różniła się także tym, że nadwyżki siły roboczej migrowały na wieś. Wieś od początku transformacji do akcesji do Unii Europejskiej wchłonęła miliony bezrobotnych (wliczając w to bezrobocie rejestrowane i ukryte), pełniła więc funkcję wentylu bezpieczeństwa, bowiem żyjący na wsi - pomimo, że na bardzo niskim poziomie - mieli jednak zapewnioną egzystencję. Wprowadzenie w Polsce funkcjonującego w Europie Zachodniej modelu farmerskiego, nie tylko nie rozwiązało by powyższego problemu ale spowodowało by dalsze pogorszenie sytuacji i było niemożliwe, ponieważ wymagało by stworzenia do 2010 roku blisko 4 milionów miejsc pracy, co zdecydowanie przekraczało i przekracza możliwości polskiej gospodarki. W publikacjach o integracji europejskiej zazwyczaj znajdują się pochlebne oceny WPR. Za umiarkowany sukces można uznać zapewnienie standardowej żywności na dużą skalę po relatywnie niskich cen. Nie rozwiązano kwestii dochodów rolniczych. Ponadto nie rozwiązano problemów związanych z ochroną środowiska a ponadto WPR doprowadziła do zniszczenia tkanki społeczno-kulturowej, której znaczenie jest trudno przecenić. Sytuacje pogarsza fakt, że polityka ta pochłania ogromne środki finansowe. Powyższa ocena jest kompleksowa i odnosi się do sposobu i efektu w jakim funkcjonuje WPR. (fragment tekstu)
6
Content available remote Wokół problemu "błędu złożenia" we Wspólnej Polityce Rolnej UE
100%
Celem pracy jest znalezienie odpowiedzi na pytanie, na ile wspólna polityka rolna dąży do osiągnięcia optymalności na poziomie mikro i makroekonomicznym, przy jednoczesnym uwzględnieniu kryteriów społecznych i środowiskowych. Autorzy chcą zwrócić uwagę na problem "błędu złożenia" mechanizmów WPR, czyli sprzeczności w dążeniu do zrównoważenia sektora rolnego. Z przeprowadzonej oceny instrumentarium unijnej polityki rolnej wynika, że osiągniecie optimum równocześnie w trzech płaszczyznach (ekonomicznej, społecznej i środowiskowej) jest niemożliwe, można tylko dążyć do zmniejszenia rozbieżności. W artykule wykazano, że część rozwiązań WPR nie jest wolna od klasycznego błędu złożenia, chociaż kolejne reformy polityki rolnej zmierzają w kierunku jego ograniczenia. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono ewolucję polityki rolnej Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych w świetle mierników wsparcia rolnictwa obliczonych w krajach OECD. Artykuł podzielono na trzy części. W pierwszej części opracowania przedstawiono metodologię badania. W części drugiej dokonano analizy zmian wskaźników wsparcia sektora rolnego w Unii Europejskiej i Stanach Zjednoczonych. Część trzecia zawiera natomiast wnioski wynikające z przeprowadzonej analizy. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Drogi i bezdroża Wspólnej Polityki Rolnej
100%
Celem artykułu jest analiza dotychczasowych reform oraz stanu dyskusji nad trudnym problemem upraszczania zasad WPR. Na tle jej historii oraz wcześniejszych reform scharakteryzowano wady dotychczasowego systemu prawno-administracyjnego, uzasadniono konieczność zmiany filozofii w tym zakresie oraz zarysowano kierunki dalszych reform. Analizę rozpoczęto rozważaniami zaczerpniętymi z teorii ekonomii instytucjonalnej, zakładającej wspieranie mechanizmów rynkowych efektywnymi rozwiązaniami instytucjonalnymi. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest przedstawienie głównych przesłanek i uwarunkowań systemowych zmian wspólnej polityki rolnej EWG/UE. Podkreślając znaczenie zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych czynników prowadzących do zasadniczej reformy WPR - autorka wyraża pogląd, że czynnikiem sprawczym pierwszych zasadniczych zmian w WPR były konflikty handlowe i Porozumienie Rolne (AoA) zawarte w czasie Rundy Urugwajskiej GATT (1986-1993). (fragment tekstu)
10
Content available remote Polityka rolna Unii Europejskiej w świetle mierników OECD
100%
Artykuł prezentuje charakter zmian Wspólnej Polityki Rolnej, jakie dokonywały się w ciągu minionych 15 lat, przez pryzmat mierników wsparcia rolnictwa obliczanych w krajach OECD. Najbardziej widoczne jest niewątpliwie dążenie Unii do ograniczania udziału wydatków na realizację tej polityki. Potwierdzenie we wskaźnikach znajdują także działania na rzecz ograniczania instrumentów zniekształcających mechanizm rynkowy. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote The Distribution of Direct Payments of CAP to Producers Amongst EU Member States
100%
The paper attempts to contribute to the discussion of the agricultural support distribution in the framework of Common Agricultural Policy of the European Union. Author used European Commission statistics of direct payments to explore the distribution patterns across farm holdings in EU Member States. The results show that distribution of direct payments is skewed towards a small number of very large holdings in a few Member States. Across the whole EU, 85% of direct payments funded from common budget went to the largest 19% of their recipients in 2005. In Poland, income from direct payments was also unfairly distributed. (original abstract)
12
100%
Opracowanie zawiera analizę polskiego handlu zagranicznego zbożami i ich przetworami w latach 2003 - I kwartał 2006 z uwzględnieniem struktury towarowej, geograficznej i uwarunkowań handlu po integracji z Unią Europejską. W latach 2003 - 2005 udział zbóż i produktów ich przetwórstwa stanowił średnio 7,5% w ogólnej wartości eksportu rolno-spożywczego i 7,2% w wartości importu. Wartość eksportu zbóż wykazywała tendencję wzrostową, a około 70% eksportu stanowiły produkty zbożowe wysoko przetworzone. (abstrakt oryginalny)
Centralne instytucje Unii Europejskiej i środowiska naukowe w niektórych krajach unijnych rozpoczęły prace, które pozwalają wstępnie zarysować kształt wspólnej polityki rolnej na kolejną unijną perspektywę finansową. Na podstawie analizy oficjalnych dokumentów polskich i unijnych oraz opracowań powstałych w środowiskach naukowych w artykule sformułowany został pogląd, że wspólna polityka rolna w następnej unijnej perspektywie finansowej nie będzie tylko nieco skorygowaną wersją polityki realizowanej obecnie. Okoliczności wymuszają bowiem wprowadzenie głębszych zmian, ale nie należy oczekiwać całkowitego zerwania z dotychczasową praktyką. Prace nad sformułowaniem wspólnej polityki rolnej na następną perspektywę finansową będą najprawdopodobniej wymagać od polskiego rządu szukania rozwiązań kompromisowych, a więc także ustępstw. Przewidywanie zakresu tych działań jest jednak niemożliwe przed poznaniem stanowisk innych krajów ugrupowania unijnego w przedmiotowej sprawie i bez oceny ich skłonności do kompromisu.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono dwa współistniejące dyskursy, które przez swoją dominację wpłynęły na kształtowanie polityki rolno-żywnościowej w krajach UE: dyskurs wolności handlowej (reprezentowany przez światopogląd chrematystyki) oraz dyskurs wielofunkcyjności (bazujący na koncepcji rządomyślności). Jako spójną alternatywę dla nich ukazano dyskurs agroekologii (ekosystemowy). (abstrakt oryginalny)
W 2008 roku zakończył się przegląd instrumentów Wspólnej Polityki Rolnej, tzw. Health Check, którego celem była weryfikacja dotychczas funkcjonujących mechanizmów polityki rolnej. Zaprezentowano wnioski z tego przeglądu, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań najbardziej korzystnych dla Polski. (abstrakt oryginalny)
W dniach 12-14 listopada 2003 roku Komisja Europejska zorganizowała w Salzburgu Drugą Konferencję poświęconą obszarom wiejskim (ang. Planting Seeds for Rural Futures), na którą zaproszono około 1000 osób. Obok przedstawicieli Komisji Europejskiej na czele z Franzem Fischlerem znaleźli się reprezentanci licznych instytucji z państw członkowskich i kandydujących, naukowcy, członkowie organizacji pozarządowych oraz przedstawiciele mediów. Pierwsza konferencja na temat rozwoju wsi "Wieś Europejska - perspektywy na przyszłość" odbyła się w Cork w listopadzie 1996 roku. Od tego czasu sytuacja rolnictwa i obszarów wiejskich zmieniła się, koncepcje z Cork wymagają pewnych weryfikacji. Obecnie Unia Europejska stoi przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o kierunek rozwoju polityki dotyczącej rolnictwa i wsi. Dotychczasowy kierunek jest krytykowany zarówno na forum WTO za formę wspierania rolnictwa, jak i przez konsumentów, których wymagania względem wsi i jej produktów wzrastają, a także beneficjentów wsparcia, mających świadomość regionalnych i narodowych dysproporcji transferu środków do rolnictwa i na obszaru wiejskie. Wspólna polityka rolna, początkowo spójna i odpowiadająca potrzebom beneficjentów, z biegiem czasu przestała spełniać wymogi społeczeństwa UE i społeczności wiejskich. Niezbędne jest więc ponowne określenie roli rolnictwa i mieszkańców wsi w społeczeństwie, które musi być świadome, czym jest rolnictwo dla utrzymania żywotności obszarów wiejskich, środowiska, kultury, tradycji, za co konsument tych dóbr musi zapłacić. (fragment tekstu)
Kształt strategii dalszego rozwoju rolnictwa unijnego nabiera coraz większego znaczenia w dobie wyzwań stojących przed UE oraz dynamicznie rozwijających się krajów azjatyckich i Płd. Ameryki. Obecna debata o przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej oraz decyzje dotyczące struktury i priorytetów budżetu unijnego w kolejnej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 zdecydują o tym, czy rolnictwo unijne będzie w stanie konkurować na rynkach globalnych w nadchodzących dekadach. W artykule podjęto próbę analizy wybranych uwarunkowań, które wpływają na stanowiska Komisji Europejskiej i krajów członkowskich w zakresie przyszłości polityki rolnej UE po 2013 r. oraz przedstawiono skutki koncepcji "zazieleniania" tej polityki dla konkurencyjności rolnictwa unijnego na arenie międzynarodowej. (abstrakt oryginalny)
Na podstawie treści dokumentów próbował będę odpowiedzieć na pytanie, czy i w jakim zakresie polska polityka rolna ewoluuje w kierunku polityki zintegrowanego i zrównoważonego rozwoju wsi i rolnictwa, tak jak on jest aktualnie pojmowany w ramach wspólnej polityki rolnej UE. (fragment tekstu)
Wspólna polityka rolna UE jest w fazie znaczących zmian związanych z nową perspektywą finansową po 2013 roku. W procesie tym istotną rolę przypisuje się dobrom publicznym. Artykuł omawia zagadnienia środowiskowych dóbr publicznych w kontekście reform WPR. (abstrakt oryginalny)
Zapewnienie wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności stało się jednym z priorytetów wspólnej polityki rolnej prowadzonej zarówno na poziomie Unii Europejskiej, jak i poszczególnych państw do niej wchodzących, w tym Polski. W związku z tym w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 zostało zaproponowane działanie 133. mające zapoznać konsumentów ze specyfiką produktów wysoko jakościowych i wskazać korzyści wynikające z ich spożycia. Jego celem było zwiększenie popytu na produkty rolne i środki spożywcze objęte mechanizmami jakości żywności oraz pogłębienie wiedzy konsumentów zarówno dotyczącej mechanizmów jakościowych, jak i zalet produktów objętych tymi systemami. Wykorzystano wielowymiarową analizę wsparcia finansowego pozwalającą poznać aktywność grup producentów rolnych w poszczególnych krajach członkowskich realizujących działanie 133. "Działania informacyjne i promocyjne". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.