Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 116

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  EU programme
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Stan wykorzystania środków Europejskiego Funduszu Społecznego w Polsce pozwala na podjęcie badań zmierzających do uzyskania odpowiedzi na bardzo istotne pytania, nurtujące niemal wszystkie instytucje i osoby bezpośrednio lub pośrednio zaangażowane w proces dystrybucji i wydatkowania funduszy europejskich. Na czym polegają działania monitoringowe w projekcie? Czym jest ewaluacja i kto za nią odpowiada? W artykule podjęto próbę udzielenia odpowiedzi na niektóre z tych pytań. Odpowiedzi te powinny stanowić podstawę i punkt wyjścia do szerszej analizy, pozwalającej na przyjęcie odpowiednich rozwiązań regulujących proces wdrażania pomocy wspólnotowej w aktualnym okresie programowania.(abstrakt oryginalny)
Obecnie rusza V Program Badań, Rozwoju Technicznego i Wdrożeń Unii Europejskiej na lata 1999-2002, na który przeznaczono 14,9 mld euro. Nasze jednostki naukowe i firmy mogą starać się o te pieniądze niemalże bez organiczeń.
W lipcu 2004 roku Komisja Europejska zamieściła na swojej stronie internetowej propozycję nowego programu w dziedzinie kultury. Program jest przewidziany na lata 2007-2013 i ma połączyć w sobie wszystkie działania prowadzone obecnie przez Komisję w dziedzinie kultury. Program, który nosi roboczą nazwę "Kultura 2007" został stworzony na bazie doświadczeń zdobytych podczas realizacji programów "Ariane", "Kaleidoscope" oraz "Raphael", programów "Działania przygotowawcze na rzecz współpracy kulturalnej", "Wsparcie ciał aktywnych na polu kultury na poziomie europejskim", "Europejskie Stolice Kultury" i wreszcie, a raczej przede wszystkim, programu "Kultura 2000". Na kształt programu wpłynęły także zakończone w 2002 roku konsultacje publiczne, wymiany poglądów, które miały miejsce podczas licznych spotkań z przedstawicielami środowiska kultury oraz analizy funkcjonowania dotychczasowych programów. Komisja zapewnia, że nowy program będzie bardziej przejrzysty i otwarty dla wszystkich zainteresowanych. Czy tak naprawdę będzie? Przyjrzyjmy się mu dokładniej. (fragment tekstu)
Spośród wszystkich beneficjentów funduszów unijnych w Polsce, jednostki samorządu terytorialnego realizują projekty o największej wartości. Finansowe wsparcie ze środków unijnych dla tych jednostek, w ostatnich kilku latach, stanowiło podstawę wszelkich wydatków inwestycyjnych. W artykule przedstawiono opinie samorządów terytorialnych na temat: funkcjonowania systemu przyznawania dotacji unijnych, dotychczasowych oraz planowanych kierunków inwestowania, ich gotowości: kadrowej, organizacyjnej i finansowej do wykorzystania funduszów unijnych. Do analizy wykorzystano wyniki badania ankietowego, skierowanego do samorządów terytorialnych województwa opolskiego. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Rozwój programu TEN-T (Transeuropean Network-Transport) w Polsce
75%
Jako że Polska na mapie Europy leży w miejscu niezwykle istotnym geograficznie, na naszym terytorium znajduje się wiele odcinków korytarzy transportowych wchodzących w skład TEN-T. Stąd też pojawia się pytanie, jak dobrze firmy, które mogą pozyskiwać fundusze unijne celem przyspieszenia modernizacji i rozwoju infrastruktury oraz ogólnie rozumianego transportu oraz Polska jako kraj korzystają z tych możliwości. Niniejsze opracowanie jest próbą analizy sposobu wykorzystywania możliwości programu TEN-T przez Polskę oraz próbą realizacji prognozowanych inicjatyw. (fragment tekstu)
|
|
5
|
z. 4
346-350
Autor zajął się problemem zakresu i metod pracy doradczej we wdrażaniu programów rolno-środowiskowych.
Unia Europejska, uznając suwerenność państw członkowskich w zakresie systemów edukacji szkolnej, opracowała szereg programów wspólnych mających na celu systematyczne podnoszenie wiedzy ludzi i ich kwalifikacji. Do programów tych zalicza się czołowy program "Uczenie się przez całe życie" i jego konkretyzacje w postaci programów: Comenius, Erasmus, Leonardo da Vinci i Grundtvig. Celem artykułu jest charakterystyka polityki młodzieżowej w UE i prezentacja wybranych programów edukacyjnych dostępnych dla polskich studentów. W podsumowaniu wskazano na potrzebę i przydatność gromadzenia oraz systematyzowania wiedzy na temat programów edukacyjnych. Narzędziem badawczym zastosowanym w artykule był przegląd literatury naukowej i informacji ze stron internetowych. (abstrakt oryginalny)
|
2003
|
nr 6
14-17
Omówiono kryteria zbieżności (konwergencji), które Polska powinna spełniać w momencie wstąpienia do Unii Europejskiej. Są to: kryterium stabilności cen, kryterium stóp procentowych, kryterium kursu walutowego, kryteria fiskalne. Przedstawiono rozporządzenia wspólnotowe określające szczegółowe zasady wydatkowania środków pochodzących z budżetu UE. Załączono zawarty w Projekcie ustawy budżetowej 2003 wykaz środków bezzwrotnych pochodzących z programów pomocy przedakcesyjnej Unii Europejskiej.
W opracowaniu przedstawiono sposoby wykorzystania funduszy unijnych przez dwie gminy z województwa pomorskiego. Pozyskane środki umożliwiły poprawę jakości dróg, rozbudowę parkingów, budowę boisk i ośrodków kultury. Wyniki badań wskazują, iż korzystanie z dotacji zależało od wielkości gminy oraz przedsiębiorczości i pomysłowości lokalnych władz samorządowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje gospodarkę leśną w powiecie kłodzkim, przedstawioną na tle historii regionu oraz w kontekście programów unijnych wspierających zalesienia gruntów rolnych. Powiat kłodzki zlokalizowany jest w Sudetach Środkowych, w mezoregionie Gór Stołowych i Gór Bystrzyckich. Pozytywną cechą powiatu jest wysoki procent zalesienia, który wynosi 42,7%. Należy on do najbardziej zalesionych powiatów w Polsce (wskaźnik dla Polski - 29%). (abstrakt oryginalny)
Celem publikacji jest ocena alokacji międzyregionalnej środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w Polsce w latach 2007-2013. W badaniach zastosowano model optymalizacji wielokryterialnej, uwzględniający zróżnicowanie regionalne potrzeb rolnictwa i obszarów wiejskich w Polsce. Za pomocą modelu symulowano międzyregionalną alokację środków finansowych programu. Wyniki symulacji modelowych porównano z alokacją rzeczywistą programu. Uzyskane wyniki wskazują, że rzeczywisty międzyregionalny podział środków finansowych jest zbliżony do modelowego, co świadczy o alokacji zgodnej z punktu widzenia skuteczności wprowadzanych działań.(abstrakt oryginalny)
|
2000
|
nr 23
40
Zakończył się program pomocy udzielonej Polsce przez Unię Europejską o nazwie RAPID (Rural Areas Programme for Infrastructure and Development). Artykuł ocenia i podsumowuje jego efekty.
Tylko część małych miast ogniskuje procesy rozwoju otaczających je obszarów wiejskich, a w dużej części występuje stagnacja i brak możliwości rozwojowych. Negatywne zjawiska dotknęły w sposób szczególny miasta o charakterze monofunkcyjnym, z ograniczonym potencjałem gospodarczym. Próby ożywiania małych miast wiązały się z odtwarzaniem ich tradycyjnych związków z obszarami wiejskimi oraz generowaniem intensywniejszej aktywności gospodarczej, jednak zasięg tych przedsięwzięć był ograniczony. Lokalne centra charakteryzują się zróżnicowanym zakresem powiązań ekonomiczno-społecznych z wiejskim otoczeniem, a stopień podatności na wzrost społeczno-gospodarczy uzależniony jest od nowych czynników związanych z integracją gospodarczą. Powstają coraz liczniejsze programy ożywiania rozwoju i rewitalizacji, o zróżnicowanym wymiarze przestrzennym, okresie obowiązywania i wiodącej problematyce. Wśród problemów, zwykle utrudniających rozwój małych miast, wymienia się najczęściej stagnację gospodarczą, negatywne procesy demograficzne, wzrost bezrobocia i brak istotnych zmian na wiejskim rynku pracy, słabą akumulację kapitału, dekapitalizację majątku produkcyjnego, usługowego i mieszkaniowego, degradację układu miejskiego, niewykorzystanie jego wartościowych elementów oraz słabą dostępność komunikacyjną. Wyraźnie rośnie świadomość skali i zróżnicowania wagi problemów koniecznych do rozwiązania w bardzo licznych lokalnych ośrodkach. Formułowane programy, nawet jeśli początkowo miały charakter wewnątrzkrajowy, w układzie Unii Europejskiej stopniowo stają się częścią przedsięwzięć międzynarodowych lub wręcz wynikają z ogólnej polityki Komisji Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Bariery w realizacji ewaluacji projektów unijnych w polskich organizacjach pozarządowych wynikają z niewystarczających zasobów (ludzkich, wiedzy i umiejętności, organizacyjnych i finansowych). Dominująca funkcja rozliczeniowa ewaluacji rodzi ryzyko utrwalenia podejścia do ewaluacji jako procedury wymaganej jedynie przy rozliczeniu środków unijnych.(abstrakt oryginalny)
Artykuł zawiera opis dwóch programów reformy administracji SEM 2000 (Soud and Efficient Management) oraz MAP 2000 (Modernisation of Administration and Management Policy) opartych na trzech kluczowych zasadach: decentralizacji, racjonalizacji i uproszczeniu.
|
|
nr 11
86-98
Raport przedstawiający efekty i stan realizacji programu pomocowego Unii Europejskiej Odbudowa, którego głównym celem jest pomoc gminom w odbudowie zniszczonej przez powódź w lipcu 1997 r. infrastruktury społecznej i gospodarczej. Program został włączony do Krajowego Programu Operacyjnego PHARE 1997.
Celem opracowania jest prezentacja zjawiska ewaluacji z uwzględnieniem kryteriów oceny. Przedstawiono funkcje, cele oraz możliwości wykorzystania wyników ewaluacji. Wyniki uzyskane w trakcie badań ewaluacji powinny odzwierciedlać przyjęte cele i kryteria. W procesie ewaluacji ważne jest określenie co jest skutkiem, w jakim punkcie realizacji jesteśmy i czy nie zeszliśmy z założonej ścieżki, którą mamy dojść do celu, co należy zrobić, aby naprawić lub udoskonalić oceniony stan. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 7
67-74
W artykule przedstawiono wyniki badań ponad 90 planowanych lub już realizowanych projektów europejskich, w ramach których określono specyficzne cechy tych projektów i ich postrzeganie przez osoby przygotowujące lub już kierujące projektami europejskimi. Przedstawiono też kamienie milowe w procesie realizacji tych projektów.
W artykule przedstawiono priorytety polityki UE w zakresie nauczania języków obcych, wraz z omówieniem założeń, celów i wkładu polityki w poprawę komunikacji w wielokulturowej Europie w wyniku projektów LINGUAPORTA, LOST IN... i АВС-LINGUATOUR opracowanych przy wsparciu z programów unijnych Socrates/Lingua. Prezentowane są finalne produkty tych projektów: portal internetowy LINGUAPORTA dla studentów języka czeskiego, niemieckiego i polskiego jako obcego oraz dwa interaktywne produkty edukacyjno-rozrywkowe: LOST IN... (dla studentów języka czeskiego, duńskiego, niderlandzkiego i polskiego ) oraz ABC-LINGUATOUR (czeski, niemiecki i polski).
Celem opracowania była syntetyczna ocena podziału środków z UE na 16 województw. Stwierdzono, że regionalny podział funduszy z Unii Europejskiej w latach 2000-2005 jest efektem przyjętej metody, która premiuje województwa o większej liczbie mieszkańców. W liczbach bezwzględnych największymi beneficjentami okazały się: Mazowsze, Śląsk i Małopolska, a więc regiony o wysokim stopniu urbanizacji, wyposażone w szerokie otoczenie biznesu i posiadające stosunkowo bogate zaplecze naukowe. Równocześnie pozyskują one najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Mamy więc do czynienia z podwójnym uprzywilejowaniem tych województw w stosunku do pozostałych regionów. W liczbach względnych, które opisano indeksem pozyskanych środków w stosunku do udziału w tworzonym PKB, dominują natomiast: Warmia i Mazury, Podlasie oraz Pomorze Zachodnie. Nie oznacza to jednak, że w ten sposób następuje niwelowanie istniejącego dystansu między wymienionymi regionami a województwami o najwyższym poziomie rozwoju. Badania nie potwierdziły też zależności pomiędzy PKB per capita a kwotami pomocy przypadającymi na jednego mieszkańca. Brak jakiejkolwiek zależności (dodatniej lub ujemnej) jest logicznym efektem przyjętego założenia, iż regionalny podział środków z Unii Europejskiej jest uwarunkowany głównie liczbą mieszkańców; wskazuje też na to, że przyjęte kryteria nie różnicują województw pod kątem oczekiwanych efektów ekonomicznych. Przyjmują natomiast egalitarne podejście, czyli przydział na każdego mieszkańca kraju statystycznie "po równo". (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.