Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 9

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Earnings growth rate indicators
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule sformułowana jest hipoteza o tym, że w krajach znajdujących się w okresie transformacji możemy oczekiwać wysokiej mobilności dochodowej, nawet wyższej od obserwowanej w krajach rozwiniętych i że wraz z wygasaniem procesów przekształceniowych mobilność ta winna maleć i ustalić się na poziomie adekwatnym dla osiągniętego stanu technologii i organizacji pracy w gospodarce. Hipoteza ta została udowodniona w oparciu o dane statystyczne pochodzące z paneli gospodarstw domowych Polski, Węgier, Niemiec i Francji - krajów uczestniczących w Projekcie Badawczym PACO (Panel Comparability), koordynowanym przez CEPS, z siedzibą w Luksemburgu. Zastosowano kilka wzajemnie dopełniających się metod analizy. Macierze przejść i towarzyszące im wskaźniki mobilności ukazały brak symetrii w awansach i degradacjach zarobkowych osób o różnym poziomie wykształcenia. Badanie trajektorii zarobkowych umożliwiło ukazanie odmienności w procesach rosnącej i malejącej mobilności w porównywanych krajach, zaś analiza regresji względem średniej dała okazję do wykazania, że procesy mobilności w krajach o ustabilizowanej gospodarce rynkowej są pod znacznie silniejszym wpływem oddziaływań długookresowych niż ma to miejsce w krajach transformacji.
Przekształcenia gospodarcze w kierunku gospodarki rynkowej i stopniowe dostosowywanie się Polski do ustawodawstwa państw, członków Rady Europy oraz UE, stwarzają konieczność realizacji w Polsce postanowień Europejskiej Karty Społecznej w części ustaleń dotyczących prawa człowieka do godziwego wynagrodzenia za pracę. " Wynagrodzenie godziwe" w ujęciu Europejskiej Karty Społecznej to takie, które nie odchyla się znacznie od płac otrzymywanych przez przeważającą liczbę pracowników w danym kraju. Autor rozważa, czy przy obecnym, stosunkowo niskim poziomie PKB realizacja tych zamierzeń byłaby możliwa.
Celem artykułu jest przeprowadzenie oceny różnic w poziomach wynagrodzeń i analiza zróżnicowania wynagrodzeń według sekcji PKD w województwie świętokrzyskim w latach 2013-2020. Wykorzystano do tego dane na temat przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto według sekcji PKD w województwie świętokrzyskim, na podstawie których obliczono procentowe odchylenia od przeciętnego wynagrodzenia w województwie oraz dynamikę wzrostu. Analiza wynagrodzeń została przeprowadzona także dla Polski. W obliczeniach wykorzystano dane statystyczne publikowane w Rocznikach Statystycznych Urzędu Statystycznego w Kielcach i Głównego Urzędu Statystycznego w Warszawie za lata 2013-2020. W województwie świętokrzyskim występowało stosunkowo duże zróżnicowanie wynagrodzeń. Najwyższe wynagrodzenia były w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa. Wysokie wynagrodzenia wynikały z tego, że sekcja ta w analizowanym okresie bardzo dynamicznie się rozwijała. Natomiast działalność finansowo-ubezpieczeniowa w gospodarce rynkowej zyskała na znaczeniu, a specjaliści z tego zakresu musieli być dobrze wynagradzani. Również w administracji publicznej i obronie narodowej wynagrodzenia były wysokie. Najniższe natomiast w sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Województwo świętokrzyskie jest mało atrakcyjne gospodarczo i turystycznie. W analizowanym okresie dynamika wzrostu przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń brutto według sekcji w województwie była zróżnicowana i wyższa niż stopa inflacji, aczkolwiek inflacja rosła. (abstrakt oryginalny)
Zasady sprawiedliwości społecznej powinny być uwzględnione w polityce płac. W artykule podjęto próbę rozwiązania tego problemu w oparciu o zasady dynamiki procesów. Przedstawiono definicje dynamiki absolutnej i względnej oraz ilościowe metody oceny dynamiki. Omówiono również zagadnienie porównywania dynamiki procesów.
W opracowaniu podjęto próbę zidentyfikowania trendów w analizie systemu płacowego, oraz wyróżnienia uniwersalnych kryteriów, które mogą być pomocne w ocenie rozwiązań płacowych w przedsiębiorstwie.
W opracowaniu zanalizowano dochody realne pracowników sektora przedsiębiorstw oraz emerytów i rencistów z pozarolniczego systemu ubezpieczeń społecznych i rolników indywidualnych w 2007 r. Problem miesięcznej dynamiki dochodów oraz ich komponentów (dochodów nominalnych i cen) przebadano metodą rg — nieważonej średniej geometrycznej oraz metodą — uwzględniającą sumę wyrazów szeregu chronologicznego. Otrzymane wyniki pokazały ujemną dynamikę dochodów realnych (mierzoną tempem wzrostu w skali miesięcznej), co oznacza pogorszenie sytuacji w porównaniu z tymi procesami w 2006 r. (abstrakt oryginalny)
Analiza polityki płacowej w 1994 r. w powiązaniu z rozwojem gospodarki narodowej, polityką zatrudnienia, zmianami w sferze świadczeń emerytalno-rentowych, inflacją i przekształceniami gospodarczymi. Charakterystyczną cechą zmian w tym obszarze, począwszy od 1989 roku jest stałe pogorszenie się relacji przeciętnych płac nominalnych pracowników sfery budżetowej w stosunku do płac pracowników sektora przedsiębiorstw.
W artykule autorzy przeprowadzają próbę oceny i budowy tabeli płac zasadniczych na przykładzie Elektrowni im. T. Kościuszki w Połańcu. W analizie zwracono uwagę na fakt, że najtrudniejszą do pokonania barierą wdrożeniową będą środki finansowe na pokrycie przyrostu płac zasadniczych.
Podjęto próbę wskazania głównych kierunków zmian systemów płac w polskich przedsiębiorstwach państwowych i spółkach Skarbu Państwa oraz sposobów rozwiązania zagadnień stanowiących o słabościach tych systemów. Przedstawiono teoretyczne rozważania dotyczące płacy i jej funkcji oraz współczesnych koncepcji wynagradzania. Wychodząc z założenia, że system płac ma zapewnić realizację wszystkich funkcji płac oraz uwzględniać wewnętrzne i zewnętrzne uwarunkowania, przedstawiono warunki, jakie należy uwzględnić na etapie tworzenia tego systemu. Omówiono doświadczenia teoretyczne i praktyczne oraz wyniki badań dotyczące kształtowania płacy zasadniczej z wykorzystaniem wartościowania pracy, a także zasady kształtowania pozostałych składników wynagrodzeń (w tym premiowania). Przedstawiono propozycję zasad kształtowania wynagrodzeń pracowników o szczególnym znaczeniu dla firmy (kadrę kierowniczą, pracowników skierowanych na indywidualną ścieżkę kariery oraz pracowników z wieloletnim stażem pracy i znaczącym wkładem w rozwój firmy). Zaprezentowano także zasady kształtowania środków na fundusz płac oraz ich podziału na komórki organizacyjne i miedzy poszczególnych pracowników.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.