Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ecological management system
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Troska o stan środowiska naturalnego stała się jednym z ważniejszych czynników uwzględnianych w nowoczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem i zaowocowała ideą tzw. ekologicznego systemu zarządzania. Podstawą oceny firm stała się wydana w 1992 r. brytyjska norma BS 7750. Pierwszą polską firmą, która stworzyła i wdrożyła w swoim Zakładzie Urządzeń Ciepłowniczych system ekologicznego zarządzania wg normy BS 7750 jest elbląska ABB Zamech Ltd. Skuteczność tego systemu została potwierdzona przyznaniem certyfikatu przez norweską firmę Det Norske Veritas.
2
Content available remote Wizerunek ekologiczny przedsiębiorstwa w kontekście ryzyka społecznego
75%
W artykule skoncentrowano się na analizie badań dotyczących stanu świadomości przedsiębiorców w kontekście pracy nad strategią postępowania w kryzysie. Jednocześnie sformułowano zalecenia i sugestie dla przedsiębiorców w zakresie kreowania wizerunku i wykorzystania social media w warunkach kryzysowych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł omawia zasady działania Systemu Eko-zarządzania i Auditowania (EMAS) oraz program jego promocji w Polsce, mający na celu podnieść świadomość społeczną na temat EMAS oraz system zarządzania środowiskiem.
Referat koncentruje się na dwóch aspektach systemu rolnictwa ekologicznego: pierwszym, pozytywnym, wynikającym z wysokiej jakości produktów żywności ekologicznej oraz rosnącego popytu na tę żywność, drugim, obejmującym sprzeczności związane z realizacją tego systemu gospodarowania, które wynikają z braku odpowiednich przepisów warunkujących przestrzeganie reguł związanych z realizacją systemu rolnictwa ekologicznego. Określono skalę realizacji ekologicznego systemu gospodarowania w rolnictwie w kraju na tle wybranych krajów UE. Wnioski są niejednoznaczne, gdyż ten system gospodarowania stanowi szansę dla polskiego rolnictwa, lecz nie powinien być realizowany w dotychczasowy sposób.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Pułapki decyzyjne a system zarządzania środowiskowego
75%
W pracy przedstawiono przykłady dysfunkcji psychologicznych, proceduralnych oraz organizacyjnych, których konsekwencjami są błędne decyzje. Celem artykułu jest wskazanie elementów, które w procesie decyzyjnym związanym z funkcjonowaniem ekoinnowacji organizacyjnych (takich jak formalne systemy zarządzania środowiskowego) stanowią swoiste pułapki, utrudniające dochodzenie do trafnych wniosków i blokujące generowanie wartościowych rozwiązań. Pułapki decyzyjne związane z wdrożeniem, funkcjonowaniem i certyfikowaniem systemu zarządzania środowiskowego są konsekwencją znacznej swobody w zakresie interpretacji wymogów międzynarodowego standardu ISO 14001. Norma odnosi się jedynie do kwestii zarządczych. Przedsiębiorstwa posiadające certyfikat ISO 14001 nie są zobowiązane do udowadniania swojej efektywności ekologicznej. Część z nich potrafi wprost kamuflować faktycznie znaczące aspekty środowiskowe po to, aby spełnić oczekiwania stawiane w łańcuchu dostaw, a sprowadzające się jedynie do uzyskania zaświadczenia. Brak systemowego podejścia do zarządzania proekologicznego generuje dodatkowe koszty. Informacje z auditów środowiskowych wykorzystywane są do rozgrywek personalnych - nie zaś do doskonalenia systemu, w celu generowania korzyści ekonomicznych, ekologicznych oraz społecznych(abstrakt oryginalny)
Praca opisuje podstawy prawne i normatywne, na których opierają się systemy zarządzania środowiskowego. Opracowanie zawiera opis wymagań normy ISO 14001 oraz rozporządzenia EMAS, które stanowią wytyczne do wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego. Autorzy przedstawiają korzyści z wdrożenia systemu zarządzania środowiskowego oraz z jego oceny przez niezależną stronę trzecią.(abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Environmental Management in Germany
63%
Artykuł porusza problematykę zarządzania środowiskowego w Niemczech. Szczególny nacisk położony zostaje na funkcjonowanie w tym kraju systemów zarządzania środowiskowego według norm serii ISO14000 (norma ISO14001 - podstawa certyfikacji systemu zarządzania środowiskowego) oraz Europejskiego Systemu Zarządzania Środowiskowego - EMAS. Celem pracy jest analiza funkcjonowania zarządzania środowiskowego w niemieckiej gospodarce oraz inicjatyw proekologicznych wśród podmiotów gospodarczych z uwzględnieniem globalnych problemów ekologicznych oraz aktualnych zagadnień występujących w gospodarce światowej. W artykule podkreślona zostaje silna pozycja gospodarcza Niemiec. Kraj ten wytwarza około 20% PKB całej Unii Europejskiej, zaliczając się do najsilniejszych państw tej organizacji. Niemcy są największym unijnym eksporterem, co ma wpływ na silną pozycję tego kraju w światowych obrotach handlowych. Zarządzanie środowiskowe zajmuje bardzo ważne miejsce w funkcjonowaniu niemieckich przedsiębiorstw i organizacji, o czym świadczy wysoka liczba certyfikacji (4877 na koniec 2007 r.) według normy ISO14001, zaliczająca ten kraj do czołówki europejskiej. W artykule przedstawiono analizę wdrożeń systemu EMAS. Wynika z niej, że Niemcy plasują się na pierwszym miejscu wśród państw członkowskich UE pod względem liczby organizacji występujących w rejestrze EMAS (1417 podmiotów w 2009 r.). Kraj ten jest również pionierem praktycznego wdrażania zasad zarządzania środowiskowego, ponieważ powstało w nim pierwsze stowarzyszenie (Niemieckie Stowarzyszenie na rzecz Zarządzania Środowiskowego), które przyjęło zbiór zasad funkcjonowania w zakresie zarządzania środowiskowego. Tradycja w praktycznym wdrażaniu aspektów proekologicznych w działalności gospodarczej i społecznej, wysoka kultura i organizacja pracy stanowią o sile i skuteczności proekologicznych działań niemieckich przedsiębiorstw. Ważnym elementem wspierającym zarządzanie środowiskowe w tym kraju jest również wysoki poziom świadomości ekologicznej społeczeństwa oraz władz publicznych. Segregacja odpadów, recykling oraz oszczędność energii elektrycznej stały się atrybutami dnia codziennego, a zarządzanie środowiskowe nieodłącznym elementem w zarządzaniu organizacją teraz i w przyszłości.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono cele ekologiczne w hierarchii celów przedsiębiorstwa. Przybliżono zarządzanie środowiskowe w przedsiębiorstwie. Omówiono ekologiczne strategie przedsiębiorstwa.
10
Content available remote Rola ekologistyki w zarządzaniu odpadami w mieście
63%
: Celem artykułu jest przedstawienie znaczenia ekologistyki dla procesu zarzą- dzania odpadami na obszarach miast. Rozwój miast oraz dynamiczny wzrost konsumpcji przyczynia się do zwiększonego wytwarzania odpadów. Powoduje to konieczność usprawnienia procesu ich przemieszczania i utylizacji. Zadaniem tym zajmuje się ekologistyka wspomagająca proces zarządzania miastem. W artykule autor przedstawił ponadto podstawowe obszary wsparcia logistyki w zakresie gospodarki odpadami.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Propozycja programu nauczania przedmiotu controlling ekologiczny
63%
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji programu nauczania przedmiotu controlling ekologiczny. Opracowanie artykułu poprzedziły studia z literatury dotyczącej pojęcia i istoty controllingu ekologicznego oraz możliwości wykorzystania jego instrumentów w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi. Ponadto poddano analizie programy nauczania na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w celu umiejscowienia w nich przedmiotu controlling ekologiczny. Wnioski wynikają również z własnych obserwacji i doświadczeń autorki. Główną metodą zastosowaną w artykule jest analiza źródeł oraz metody dedukcji i indukcji. (fragment tekstu)
Jednym z podstawowych atrybutów produktu jest jakość, rozumiana jako "zdolność produktu lub usługi do zaspokojenia potrzeb użytkowników". Takie pojęcie jakości koncentruje się na nabywcy oraz stosunku, jaki wiąże go z dobrem mającym zaspokoić jego potrzeby. Nie uwzględnia natomiast konieczności brania pod uwagę także środowiska, w którym żyje człowiek, co poruszono w opracowaniu.
W artykule zaprezentowano sposoby budowania kompetencji ekologicznych przez przedsiębiorstwa, które posiadają wdrożony system zarządzania środowiskowego opartego o wymagania normy ISO 14001. Autor tego opracowania dokonał analizy mechanizmów kreowania kompetencji ekologicznych w wybranej grupie (małych, średnich i dużych) przedsiębiorstw z województwa dolnośląskiego. W tym celu zastosowano badanie ankietowe, skierowane do osób zajmujących kierownicze stanowiska. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Controlling ekologiczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym
63%
Artykuł podejmuje problematykę ekologicznego controllingu w przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko wokół niego. Przedstawiono definicję pojęcia controlling ekologiczny, a także ekonomiczny punkt widzenia dotyczący wdrażania do przedsiębiorstwa takiego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
15
63%
Praca przedstawia wdrażanie Systemu Zarządzania Środowiskowego i Audytu (EMAS) w Polsce i Unii Europejskiej. Analizuje obowiązujące przepisy dotyczące wdrażania oraz sam proces wdrażania systemu. Określa również korzyści oraz koszty wynikające z rejestracji organizacji w systemie. Praca przedstawia również obecny stan wdrażania systemu EMAS w krajach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorek budowanie wizerunku przedsiębiorstwa etycznego i szanującego filozofię zrównoważonego rozwoju to znakomity sposób wyróżnienia się na rynku oferującym konsumentowi bogactwo produktów o podobnej jakości i cenie. Przyjęcie przez wiele firm przyjaznej środowisku postawy warunkowane jest żądaniami konsumenckimi: proekologiczny wizerunek może zwiększyć sprzedaż, a ekologiczny skandal - poważnie nadszarpnąć reputację firmy. Autorki przekonują, że warto przyjrzeć się oddolnym inicjatywom konsumenckim i prezentują szereg przykładów firm uwzględniających proekologiczne tendencje.
Ekologizacja procesów biznesowych prowadzi do poprawienia jakości funkcjonowania przedsiębiorstwa w otoczeniu. Artykuł omawia zalety zastosowania w strukturze przedsiębiorstwa elementów ekologicznych.
Niniejszy artykuł analizuje znaczenie dobrowolnych działań środowiskowych dla funkcjonowania firmy. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiło się wiele trendów, które podwyższają znaczenie przyjaznego podejścia do środowiska naturalnego z perspektywy udanych działań przedsiębiorstw. Określony poziom ochrony środowiska naturalnego jest wyznaczany za pośrednictwem wymogów prawnych danego kraju. Obecnie przedsiębiorstwa mogą w tej dziedzinie rozwijać inne działania wychodzące ponad poziom wymogów obowiązkowych. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu podstawowych dobrowolnych instrumentów w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, a w przypadku wybranych instrumentów opis ich wykorzystania w Republice Czeskiej. Kolejnym celem jest zwięzłe przedstawienie opinii mieszkańców Republiki Czeskiej na temat stanu i ochrony środowiska w Republice Czeskiej. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z kilku dobrowolnych instrumentów. Za główne dobrowolne instrumenty są uważane: EMAS i oznakowanie ekologiczne. Za potencjalne korzyści obu typów narzędzi wskazuje się możliwe oszczędności oraz zwiększenie przychodów. W Czechach wykorzystywane są oba typy dobrowolnych instrumentów. Ich zastosowanie nie jest jednak zbyt powszechne. W Czechach przyznano mniej niż 100 licencji "produkt przyjazny dla środowiska" a certyfikację EMAS posiada mniej niż 30 organizacji. Badania dotyczące wpływu dobrowolnych instrumentów środowiskowych na efektywność przedsiębiorstw pokazują, że ich wydajność środowiskowa się zazwyczaj podwyższa, choć nie jest zawsze osiągana. Badania przeprowadzone wśród czeskich konsumentów pokazują, że są oni raczej zadowoleni ze stanu środowiska naturalnego. Większość mieszkańców zgadza się z działaniami i inwestycjami mającymi na celu ochronę środowiska naturalnego. Z owych badań można również wnioskować, że na terenie Czech istnieje potencjalny popyt na produkty przyjazne środowisku. (abstrakt oryginalny)
Artykuł podejmuje problematykę efektów systemu zarządzania środowiskowego (SZŚ) ISO 14001 w przedsiębiorstwach. Na wstępie dokonano przeglądu literatury o tematyce ekoinnowacyjnej, w tym wdrażania SZŚ oraz wskazano główne czynniki motywujące organizacje do stosowania rozwiązań przyjaznych środowisku. Następnie przedstawiono główne korzyści uzyskiwane w przedsiębiorstwach w efekcie stosowania systemu ISO 14001 przytaczane w publikacjach zagranicznych, jak i krajowych. Do najczęściej wskazywanych profitów należą: dostosowanie działalności do obowiązujących przepisów i prawa środowiskowego, wzrost zaangażowania kadry kierowniczej, pracowników czy dostawców w kwestie środowiskowe oraz redukcja wytwarzanych zanieczyszczeń. W drugiej części artykułu przedstawiono wyniki badań własnych przeprowadzonych w drugiej połowie 2014 r. wśród przedsiębiorstw z województwa podkarpackiego mających wdrożony SZŚ ISO 14001. Badania przeprowadzono za pośrednictwem internetu, a dane empiryczne pozyskano z 66 przedsiębiorstw. Celem badania było m.in. poznanie opinii przedsiębiorstw odnośnie do korzyści uzyskiwanych ze stosowania SZŚ ISO 14001. Przedsiębiorcy pozytywnie ocenili wpływ SZŚ na działalność poszczególnych obszarów przedsiębiorstwa. W opinii przedsiębiorstw stosowanie systemu przyczyniło się w największym stopniu do usprawnienia procesu dostawy, za najważniejszą korzyść organizacje uznały poprawę swojego wizerunku. W artykule zweryfikowano hipotezę badawczą głoszącą, że wydłużanie okresu stosowania systemu ISO 14001 przez organizacje pozytywnie wpływa na poziom korzyści generowanych przez ten systemem zarządzania. Przedsiębiorstwa, które stosowały system przez dłuższy czas, korzystniej oceniały jego wpływ na poszczególne aspekty swojej działalności. (abstrakt oryginalny)
Koncepcja zrównoważonego rozwoju staje się coraz popularniejsza, zajmując istotne miejsce w teorii zarządzania. Jawi się jako długofalowy proces, którego zadaniem jest równoważenie trzech wymiarów: społecznego, ekologicznego i ekonomicznego, gdzie wymiar ekologiczny uwzględnia skutki działalności przedsiębiorstwa mające wpływ na środowisko przyrodnicze. Celem artykułu jest ukazanie, jakie działania realizuje przedsiębiorstwo, aby wywierać na planetę Ziemię jak najmniejszy negatywny wpływ. Prowadzi ono biznes w sposób zrównoważony, a jego działalność warunkuje zrównoważone zarządzanie, którego nieodłącznym elementem jest zarządzanie zasobami ludzkimi. Analiza omawianego przypadku ukazuje, że zarządzanie i prowadzenie działalności w koncepcji zrównoważonej stanowi podstawy do wyeliminowania, w jak największym stopniu, negatywnego wpływu działalności firmy produkcyjnej na środowisko przyrodnicze. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej, na podstawie kwerendy literatury, przedstawiono teorię z zakresu zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego zarządzania przedsiębiorstwem, skupiając się w szczególności na aspekcie ekologicznym. Na drugą część składa się analiza przypadku - przedsiębiorstwa, które realizuje omówiony aspekt w swojej działalności biznesowej. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.