Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic activities costs
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W artykule dokonano przeglądu najważniejszych źródeł kosztów internacjonalizacji przedsiębiorstw. Przedstawiono pojęcia: kosztu prowadzenia działalności za granicą (ang. cost of doing business abroad), kosztu bycia obcym (ang. liability of foreignness), kosztu bycia nowym (ang. liability of newness) oraz kosztów związanych z zarządzaniem złożoną kulturowo organizacją. Wskazano ponadto przesłanki podjęcia badań nad kosztami internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
195-213
Celem artykułu jest przedstawienie istoty i klasyfikacji czynników wpływających na kształtowanie się kosztów przedsiębiorstwa na podstawie literatury polskiej z zakresu rachunkowości oraz próba zidentyfikowania kluczowych czynników kosztotwórczych w przedsiębiorstwach handlowych branży informatycznej - grup kapitałowych notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Na podstawie przeprowadzonych badań można stwierdzić, że opisowe elementy rocznego raportu umożliwiają, po bardzo wnikliwej analizie prezentowanych treści, określenie istotnych czynników kosztototwórczych: o charakterze strategicznym, głównie strukturalnych; na poziomie całej grupy kapitałowej i na poziomie wybranych działań, które mają znaczenie w optymalizacji kosztów szczególnie znaczących procesów. (abstrakt oryginalny)
Podstawowym zadaniem systemów rachunkowości jest dostarczanie informacji sprawozdawczych wykorzystywanych zarówno przez odbiorców zewnętrznych, jak i kierownictwo danego podmiotu. W artykule przedstawiono wykorzystanie kosztów do oceny efektywności prowadzenia rachunkowości. Omówiono wskaźniki struktury kosztów, obrazujące zmiany wartości kosztów w czasie, odchyleń wartości kosztów oraz pozostałe wskaźniki odnoszące się do kosztów.
W artykule przedstawiono wyniki badania wizerunku Warszawy tkwiącego w świadomości przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w stolicy. Omówiono aktywne elementy składające się na obraz stolicy oraz zalety inwestycyjne tego miasta. Zaprezentowano również wady prowadzenia tam działalności gospodarczej – wysokie koszty nieruchomości oraz pracy.
Przedstawiono sytuację ekonomiczną reprezentatywnej części gospodarstw rolnych uczestniczących w Polskim FADN, po wstąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Badania obejmują analizę ponoszonych kosztów i osiąganych dochodów przez gospodarstwa w latach 2006-2008. Otrzymane wyniki wykazały, że wszystkie obliczone kategorie kosztów z roku na rok wzrastały. Uzyskana natomiast wartość produkcji wahała się, nie dotrzymując tempa wzrostu ponoszonym kosztom. Wobec powyższego osiągane przez gospodarstwa dochody nie dorównywały wynagrodzeniom netto w gospodarce narodowej. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
537-546
Artykuł jest poświęcony problematyce opłat publicznych. Autorka podejmuje w nim próbę omówienia ich znaczenia w działalności gospodarczej. Opłaty publiczne nie tylko stanowią jeden z kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale także wpływają na decyzje o podjęciu działalności, jej przedmiocie i zakresie. Ogólne tezy dotyczące znaczenia opłat publicznych w działalności gospodarczej zostały omówione na przykładzie branży transportu drogowego. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą taką działalność, są obciążeni wieloma różnymi kategoriami opłat publicznych. W opracowaniu analizie problemowej poddano najważniejsze z tych opłat. (abstrakt oryginalny)
|
2002
|
nr 3
94-98
Artykuł dotyczy polskich operatorów logistycznych. Autorka podkreśla znaczenie jakie dla każdej, nawet najmniejszej firmy mają koszty związane z logistyką, z tego powodu firmy decydują się na outsourcing logistyczny. Możemy tu ponadto znaleźć ranking i krótką charakterystykę największycvh, polskich firm logistycznych.
|
|
nr 1
36-38
Polskie firmy coraz lepiej radzą sobie z problemem kosztów. Jak na ironię widocznym tego dowodem jest wysokie bezrobocie. Nie doceniają jednak one sztuki posługiwania się ceną, podobnie zresztą jak część przedsiębiorstw zagranicznych. A "sztukę" w tym wypadku należy odróżnić od rzemiosła czy zwykłej rutyny.
Biedronka to marka sieci dyskontów spożywczych działających w Polsce. Pierwsze sklepy Biedronki powstały w 1995 r. Dwa lata później właścicielem sieci została portugalska grupa Jeronimo Martins działająca w sektorze FMCG (fast-moving consumer goods). Obecnie (tj. w 2014 r.) Jeronimo Martins Polska S.A. posiada ok. 2500 sklepów w ok. 900 miejscowościach i zatrudnia ok. 55 000 pracowników. Jednym z filarów strategii biznesowej są niskie ceny oferowanych produktów, co znalazło odzwierciedlenie nawet w znaku towarowym sieci ("Biedronka. Codziennie niskie ceny"). W ramach realizacji tej strategii firma podjęła działania skutecznie obniżające koszty, m.in. współpracuje z wieloma przedsiębiorstwami, które produkują specjalnie na jej zamówienie tzw. marki własne sieci. Bardzo często producentami tych towarów są firmy dysponujące znanymi markami i równolegle będące w stanie spełnić warunki dostaw wynikające z modelu biznesowego dystrybutora. W wielu przypadkach jedynie odmienna nazwa towaru i dopisek na etykiecie (wyprodukowano dla Jeronimo Martins Polska S.A.) pozwalają zidentyfikować te produkty. Przywództwo cenowe oparte na niskich kosztach było główną determinantą braku możliwości płatności bezgotówkowych w sieci Biedronka. Porównując roczne koszty obsługi transakcji gotówkowych i bezgotówkowych - związanych z wysokim poziomem tzw. opłaty interchange dla transakcji bezgotówkowych w Polsce - podjęto decyzję o wyłącznie gotówkowym sposobie rozliczeń transakcji kupna - sprzedaży w sklepach sieci Biedronka. Warto pamiętać, że opłata interchange bezpośrednio obciąża sprzedawcę, zmniejszając jego marżę zysku. W związku z tym sprzedawca musi zaakceptować niższą marżę lub przerzucić całość lub część opłaty na kupujących poprzez podniesienie cen oferowanych produktów. (fragment tekstu)
|
|
nr 3-4
47-64
Analiza działalności gospodarczej przedsiębiorstw hotelarskich i obsługi podróży w 1997 r. na tle roku poprzedniego. Porównanie uzyskanych wyników z wynikami działalności produkcyjnej, handlowej, budowlanej itp.
|
|
nr 333
190-199
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się bezpośrednio z podejmowaniem decyzji, które mają na celu generowanie zysków przedsiębiorstwa. Działania te są związane z ponoszeniem określonych kosztów. Wiedza na temat ponoszonych kosztów, miejsca ich powstawania, czy struktury dostarcza managerom informacji pomocnych w podejmowaniu decyzji oraz kontrolowaniu zachodzących w jednostce procesów. Informacje kosztowe pochodzące z rachunku kosztów są niezbędne dla potrzeb podejmowania decyzji cenowych. Celem artykułu jest przedstawienie wpływu kosztów działalności przedsiębiorstwa na decyzje związane z ustalaniem cen finalnych wytwarzanych przez jednostkę produktów w przedsiębiorstwie produkującym wyroby dla dzieci.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono okazję do zmian struktur biznesowych w Europie Środkowej i Wschodniej jaką otrzymały spółki międzynarodowe po akcesji Polski do Unii Europejskiej. Opisano kilka rozwiązań (komis, wspólne centra oraz produkcja na zlecenie), które obniżą koszty i uproszczą działalność, dzięki czemu można bardziej poprawić konkurencyjność firmy.
H. Wapnaruk-Gruchman dokonała oceny źródeł i metody finansowania instytucji muzycznych. Jako zasadnicze kryterium tej oceny przyjęto racjonalność ekonomiczną i społeczną świadczonych usług muzycznych. Ocena dokonana w świetle wymienionego kryterium wskazuje na konieczność dostosowania systemu finansowania inwestycji muzycznych do specyficznego charakteru usług świadczonych przez te instytucje oraz do zasad ich podziału, zgodnego z założeniami polityki kulturalnej państwa w omawianym zakresie. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.