Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 445

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
W pracy spróbujemy przedstawić kilka podstawowych problemów związanych z praktycznym wykrywaniem zależności nieliniowych oraz udokumentowaniem chaotycznych właściwości układów dynamicznych generujących dane ekonomiczne w postaci równomiernie dokonywanych skalarnych ciągów obserwacji. (fragment tekstu)
Przedmiotem artykułu są niektóre dyskusyjne problemy metod badawczych analizy ekonomicznej. W niniejszym opracowaniu pojecie odchyleń cząstkowych zostało przedstawione w nowym świetle, co przewartościowuje dotychczasowe niektóre poglądy ekonomistów. Pierwsza cześć rozprawy przedstawia metodę różnic cząstkowych, kiedy jest niemożliwe znalezienie logicznej interpretacji ekonomicznej dla odchyleń cząstkowych łącznych. Następnie autor artykułu proponuje nową koncepcje metodologiczną „ 3 x M ", która wyjaśnia istotę niektórych narzędzi badawczych analizy ekonomicznej. Należy dodać, iż autor tej pracy proponuje nowe określenia pewnych pojęć, odmienne od dotychczas stosowanych w literaturze ekonomicznej, zaś niektóre propozycje, które znajdują się w tej pracy, są oryginalnym wkładem autora na polu metod analizy ekonomicznej. (abstrakt oryginalny)
Rekultywacja zbiorników przypływowych i zaporowych jest szczególnie istotna dla ich funkcjonowania i pełnienia przez nie funkcji ekonomicznych, społecznych, przyrodniczych i innych, do których zostały powołane. Artykuł prezentuje studium przypadku zastosowania analizy efektywności ekonomicznej do oceny ex-ante wybranych metod rekultywacji (usuwanie hypolimnionu i wydobywanie osadów) dla trzech zbiorników przypływowych w zlewni rzeki Kłodnicy w województwie śląskim. Zaprezentowane wyniki i ich dyskusja mają znaczenie praktyczne, służące wyborowi konkretnego sposobu rozwiązania poprawiającego jakość zbiorników, jak również stanowią wkład w rozwój metod oceny efektywności ekonomicznej rekultywacji zbiorników wodnych w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Analiza przyczynowa, będąca pewnym etapem analizy ekonomicznej, zajmuje się określaniem wpływu poszczególnych czynników na badanie odchylenia wskaźników ekonomicznych. Metody tej analizy zależą od sposobu obliczania tych wpływów, czyli od tzw. odchyleń cząstkowych. W artykułach (Gryglaszewska, Stanisz 1988a) i (Gryglaszewska, Stanisz 1988 b) porównaliśmy wzory na odchylenia cząstkowe w różnych metodach analizy finansowej, tj. w metodzie wskaźnikowej, proporcjonalnego podziału odchyleń, funkcyjnej, ważonego podziału odchyleń oraz w nowej metodzie, przedstawionej w pracy (Żwirbla 1986). W niniejszym artykule porównamy odchylenia cząstkowe danego czynnika w metodzie logarytmicznej z innymi metodami: z metodą proporcjonalnego podziału odchyleń, wskaźnikową i funkcyjną. (fragment tekstu)
Zasadniczym celem opracowania jest wskazanie, iż funkcjonalny wymiar analizy ekonomicznej wiąże się wprost nie tylko z misją i celem ostatecznym przedsiębiorstwa, lecz także z koniecznością zapewniania trwałych warunków jego egzystencji. (fragment tekstu)
Celem opracowania było poszukiwanie korzeni analizy ekonomicznej w okresie od starożytności do formalnego nazwania tej dyscypliny naukowej przez F. Quesnay'a we Francji w XVIII wieku. Zaprezentowano ślady stosowania tej wiedzy w Despotiach Wschodnich, starożytnym Egipcie, Grecji, Rzymie i Europie w ciągu kilku tysiącleci. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule dokonamy przeglądu postulatów przedstawionych przez różnych autorów i zaproponujemy kryteria, jakie naszym zdaniem powinny spełniać prawidłowo formułowane metody analizy ekonomicznej. Rozpatrujemy wielkość ekonomiczną S, którą można uzyskać jako iloczyn trzech czynników (wielkości ekonomicznych) a, b, c, tj. S = abc (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono rozważania dotyczące analizy ekonomicznej i kontroli ekonomicznej, które są bardzo zróżnicowane zarówno w literaturze makroekonomicznej, jak i w praktyce gospodarczej.
Artukuł prezentuje nową architekturę do tworzenia inteligentnych systemów temporalnych zwaną RRIM. Architektura ta jest oparta na koncepcji wykorzystania quasi-obiektów, używanych w warstwie reprezentacji. Koncepcja jest przedstawiona i omówiona szczegółowo. Omówione są również inne warstwy systemu. Autor prezentuje zalety nowej architektury i omawia możliwości włączenia do architektury istniejących już rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
O jakości przeprowadzanej analizy i poziomie jej użyteczności praktycznej decydują w dużej mierze prace przygotowawcze, obejmujące m.in. zebranie materiałów źródłowych. Obok wewnętrznych źródeł analizy, wśród których zasadniczą rolę odgrywa sprawozdawczość finansowa, istotne znaczenie mają także źródła zewnętrzne. Ich rolą jest dostarczenie informacji o działalności na określonym rynku, a także umożliwienie porównań z wynikami innych przedsiębiorstw z otoczenia (krajowego, międzynarodowego). Wśród wielu źródeł zewnętrznych, na szczególną uwagę mogą zasługiwać: informacje Krajowego Rejestru Sądowego, informacje agencji informacyjnych, w tym wywiadowni gospodarczych, agencji ratingowych, roczniki i inne opracowania statystyczne, informacje giełdowe i bankowe oraz inne publikacje fachowe.(abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule chcemy wyjść poza ten zbiór pokazując pewne analogie między wybranymi metodami a probabilistyką. Zajmjemy się też związkami zagadnień separowalności z analizą ekonomiczną. (fragment tekstu)
W niniejszym artykule omówimy związki zachodzące pomiędzy metodami kolejnych podstawień, różnic cząstkowych, podstawień krzyżowych, wskaźnikowej, proporcjonalnego podziału odchyleń, funkcyjnej, a także mniej znaną metodę ważonego podziału odchyleń. Porównamy, na drodze algebraicznej, wzory wyrażające wpływ poszczególnych czynników na wartość odchylenia, czyli wzory na tzw. odchylenia cząstkowe w różnych metodach. Wiedząc, że metoda różnic cząstkowych daje identyczne wyniki jak metoda wskaźnikowa, a także z uwagi na fakt, że metoda podstawień krzyżowych prowadzi do tych samych wyników co metoda funkcyjna, pominiemy w naszych badaniach metodę różnic cząstkowych i metodę podstawień krzyżowych. Nie będziemy również zajmować się metodą podstawień łańcuchowych, gdyż nie jest ona poprawna pod względem matematycznym. Otóż, w metodzie tej, przy różnej kolejności podstawień, otrzymujemy różne wielkości odchyleń cząstkowych, wyrażających wpływ tego samego czynnika. Tak więc nasze porównania dotyczyć będą metody wskaźnikowej, metody proporcjonalnego podziału odchyleń, metody funkcyjnej i metody ważonego podziału odchyleń. (fragment tekstu)
Skuteczne zarządzanie małym przedsiębiorstwem - w obecnych warunkach prowadzenia działalności - wymaga wsparcia informacyjnego, dostosowanego do potrzeb decydentów. Takich informacji dostarcza analiza ekonomiczna. W artykule wskazano na uwarunkowania tworzenia takiego systemu analiz ekonomicznych. Zaproponowano koncepcję systemu analizy składającego się z dwóch członów, tj. analizy strategicznej i analizy operacyjnej dla procesowego zarządzania operacyjnego. W dalszej części określono warunki jej realizacji wiążąc je z rozwojem przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Raport przedstawia wyniki badania na temat Informacja o kapitale intelektualnym w raporcie rocznym przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Jednym z najważniejszych problemów, na jaki napotykają badania naukowe jest weryfikacja proponowanych teorii i stawianych hipotez. W szczególności problem ten jest wyraźnie zauważalny na gruncie nauk ekonomicznych. Złożoność systemów ekonomicznych sprawia, że bardzo trudne - a często wręcz niemożliwe - jest określenie wpływu wybranych czynników na funkcjonowanie całego systemu. Ewolucja systemów ekonomicznych obejmuje bowiem jednoczesne zmiany tak wielu parametrów, że zazwyczaj nie jest możliwa nawet ich identyfikacja, nie wspominając już o określeniu sposobu (np. kierunku i siły) w jaki wpływają na obserwowane zmiany. Aby jednak uniknąć sytuacji, w której nie będzie możliwe formułowanie jakichkolwiek teorii, konieczna stała się rezygnacja z części formalnego procesu wnioskowania. Modyfikację tę opisuje stwierdzenie Friedmana, że jakość teorii ekonomicznej ocenić można na podstawie zgodności jej wskazań z obserwacjami, a nie na podstawie analizy prawdziwości (realizmu) jej założeń. W praktyce oznacza to, że dla prawdziwości teorii ekonomicznej nie jest przeszkodą odwołanie do nie w pełni poprawnych założeń (np. o racjonalności zachowań). (fragment tekstu)
Ekonomiczna analiza prawa jest dziedziną nauki, która do badania systemu prawa wykorzystuje narzędzia ekonomiczne. Dorobek tej nauki jest również wykorzystywany do badania skutków rozwiązań prawnych przed i po wprowadzeniu regulacji. Zbliżenie ekonomii i prawa wynika z rosnącej potrzeby kompleksowego podejścia do zjawisk funkcjonowania i rozwoju systemów gospodarczych, ich bezpieczeństwa prawnego i efektywności w warunkach dynamicznego rozwoju. Artykuł stanowi wprowadzenie do problematyki nowej interdyscyplinarnej nauki - ekonomicznej analizy prawa (Management & Law). (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Pyramids Scheme a Continuum to Value Destruction
100%
W artykule przedstawiono aspekty teoretyczne piramid finansowych, w tym model punktu krytycznego ich bankructwa oraz rozwój piramid na świecie. Analizę ekonomicznych i społecznych konsekwencji funkcjonowania i upadku piramid finansowych przeanalizowano m.in. w oparciu o przypadek Albanii. Jako główną przyczynę działalności piramid pokazano moral hazard, zarówno menedżerów jak i klientów. Dokonano przeglądu najważniejszych instrumentów dezaktywacji piramid na przykładzie polskich regulacji w tym zakresie. W końcowej części zaprezentowano propozycje działań zapewniających eliminację tego typu biznesu na rynku finansowym, w tym potrzebę zajęcia stanowiska przez Komisję Europejską.(abstrakt oryginalny)
18
100%
In the kernel method, it is necessary to determine the value of the smoothing parameter. Not without significance is the fact of using the objectivity in the selection of this parameter and a certain automation of the selection procedure, which is important especially for novice users of kernel methods in the process of statistical inference. In the paper some methods of choice of the smoothing parameter are presented with the results of the simulation study that indicate these methods of selecting the smoothing parameter as handy tool when kernel methods are used in economic analyses. (original abstract)
Niniejszy artykuł poświęcony jest fragmentowi dorobku profesora Krupskiego głównie z zakresu ujęcia zasobowego. Autorzy artykułu nawiązują do 5 rocznicy śmierci profesora Krupskiego z przekonaniem o profetycznym charakterze Jego dorobku naukowego. Dorobek ten konfrontowany jest z koncepcjami wyrażanymi w dziełach innego uczonego, któremu poświęcona jest monografia, mianowicie profesora Edwarda Taylora. Autorzy podkreślają wspólne, ale też odmienne podejścia do rozwiązywania trudnych problemów gospodarowania. (abstrakt oryginalny)
The article addresses basic issues associated with the economic analysis of liability in tort principles. The deliberations focus on an attempt to define the economic and social consequences of introducing various combinations of principles of tortious liability for damage suffered as a result of the activities of one entity borne in the goods of another. Lack of liability situations are treated in some detail as well as liability based on the principle of risk and the principle of fault. The analyses were conducted based on unilateral and bilateral models. Factors coming into play in determining the economically effective level of carefulness in actions are discussed. A series of other factors of significant relevance for the choice of an optimal principle of liability from the economic point of view are also highlighted. In this context the role of the level of activity of entities, availability of insurance policies and costs associated with pursuing compensation claims are discussed. The deliberations are concluded with a summary, which also entails a critical look at the method of economic analysis of law. (original abstract)
first rewind previous Strona / 23 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.