Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 29

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic and social phenomenon forecasting
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
|
|
z. 2
69-81
W dążeniu do poprawienia dokładności prognoz pojawił się pomysł syntezy prognoz danej kategorii, pochodzących z różnych źródeł. W efekcie otrzymuje się jedną prognozę łączoną (combined forecast) opartą na uśrednieniu prognoz indywidualnych. Jednym z problemów pozostaje sposób doboru wag do takiej prognozy. W artykule zastosowano techniki łączenia na kwartalnych prognozach głównych makrokategorii transformującej się gospodarki Polski. Zasadniczym celem artykułu jest odpowiedź na pytania: (i) czy łączenie prognoz, przy bardzo skąpej ilości informacji z przeszłości, przynosi poprawę dokładnośći?; (ii) jak wyznaczyć wagi i ile informacji z przeszłości uwzględnić, by możliwie najbardziej poprawić dokładność prognoz?. Odpowiedź na postawione pytania autor przeprowadza na danych zebranych dla potrzeb projektu PHARE "Niezależne Prognozy Makroekonomiczne". Są to kwartalne prognozy PKB, inflacji i bezrobocia następujących podmiotów prognozujących: CDMiF, IBnGR, LIFEA i NOBE formułowane w maju 1997, grudniu 1997 i maju 1998.
|
|
nr 3
19-20
"10 szokujących prognoz" analityków Saxo Banku można by potraktować jako klasyczny przykład czarnowidztwa, gdyby nie to, że w ub. roku ci sami analitycy dokładnie przewidzieli obecną recesję. Sami analitycy swoje coroczne szokujące prognozy na nadchodzący rok traktują jako ćwiczenie "czarnego łabędzia". To, że są trafne wynika ze skrupulatnych wyliczeń. To, że są mroczne natomiast z tego, że ludzie - również ekonomiści - są najczęściej nastawieni optymistycznie. I bywa, że przewidując przyszłość dla gospodarek, używają myślenia życzeniowego. (abstrakt oryginalny)
|
|
30
175-188
Artykuł poświęcony jest podziałowi zbioru obiektów ze względu na wiele odrębnych kryteriów, tak aby otrzymane w wyniku podziału podzbiory obejmowały jednostki podobne jednocześnie ze względu na wszystkie kryteria. Mając na uwadze istotne cechy tych kryteriów wzięto pod uwagę dwie różne sytuacje: 1) zbiór kryteriów podziału można traktować jako jedno "nadkryterium”; 2) zbiór kryteriów podziału nie może być uważany za jedno "nadkryterium”.
Przedstawione tu wyniki badań empirycznych dotyczą zastosowania wybranych metod do szeregów dziennych notowań kursów walutowych NBP, a także ich średnich tygodniowych. Celem jest wykazanie zależności wyników wykrywania długiej pamięci od stopnia agregacji zmiennych. Oprócz wykorzystanych wcześniej metod, zastosowano bezpośrednią estymację parametru integracji ułamkowej w ramach modelu ARFIMA(0,d,0). (fragment tekstu)
5
Content available remote Znaczenie ryzyka długowieczności dla stabilności systemów emerytalnych
75%
Z roku na rok ludzie żyją coraz dłużej. Zwiększa się średnia oczekiwana długość życia od momentu narodzin w krajach wysoko rozwiniętych, przede wszystkim po przekroczeniu granicy 65 lat. Ryzyko długowieczności, w tym jego nieprzewidywalność, wiąże się z licznymi konsekwencjami dla stabilności systemów emerytalnych. Rosnące wydatki i wydłużający się czas pobierania świadczeń emerytalnych powodują, że systemy emerytalne przestają być efektywne. Konieczne jest zaproponowanie nowych rozwiązań reformujących systemy emerytalne i zmieniających ich rolę. Wśród najważniejszych opisanych w artykule zwrócono uwagę na potrzebę dostosowania wieku emerytalnego do szacowanej długości życia, prywatyzację systemów emerytalnych, a także możliwość transferu ryzyka długowieczności na rynek kapitałowy. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Prognozowanie długookresowe zjawisk społeczno-gospodarczych oraz badanie ich wzajemnych relacji nabiera szczególnego znaczenia w ostatnich latach. Niemniej jednak okresy prognoz kilkunasto- oraz kilkudziesięcioletnie mogą stanowić duże wyzwanie. Opieranie się tylko na historycznych wielkościach i szukanie tam prawidłowości nie będzie uzasadnione w przypadku gospodarek będących podmiotem globalnego systemu, jakim jest gospodarka Górnego Śląska. Dynamika rozwoju wschodzących gospodarek krajów Unii Europejskiej wymaga uwzględniania szeregu czynników politycznych, społecznych, gospodarczych, co zostało podkreślone w pracy. Przyjęta metodologia badawcza wypełnia w dużym stopniu potrzebę uwzględniania opinii ekspertów w modelowani i prognozowaniu wielkości makroekonomicznych. (fragment tekstu)
|
|
nr 49
35-45
W artykule zawarto analizę makroekonomicznych uwarunkowań upadłości przedsiębiorstw w Polsce. W części teoretycznej omówiono czynniki mające wpływ na skalę i dynamikę upadłości. W części empirycznej przedstawiono analizę, dzięki której: - zweryfikowano statystyczną istotność omówionych czynników, - skonstruowano modele, które można będzie wykorzystać do prognozowania skali i dynamiki upadłości w Polsce.
W artykule przedstawiono prognozę emigracji z Polski do krajów Unii Europejskiej po formalnym przyjęciu Polski do UE. Prognozę oparto na dwóch modelach. Pierwszy opisuje migrację z krajów Europy Południowej (Hiszpania, Grecja i Portugalia) w latach 1983-95, drugi - migrację wewnątrz Niemiec po zjednoczeniu. Stwierdza się, że prognozowana emigracja będzie mniejsza niż przewidywano pod warunkiem, że luka rozwojowa między Polską a krajami Unii będzie się zmniejszać w czasie.
|
|
55
|
z. 3
5-9
W pracy pokazano zastosowanie twierdzenia Kroneckera-Capellego do wyznaczania wartości prognozowanej yτ zmiennej Y modelu trendu Y= α + βt + e Bez uprzedniej konieczności wyznaczania oszacowań a i b parametrów odpowiednio α i β. (abstract oryginalny)
Wyniki, jakie nasza gospodarka osiąga w bieżącym roku stanowić będą dobrą bazę wyjściową do przyspieszonego wzrostu gospodarczego, oczekiwanego w latach 2004-2006.
|
|
nr 1
11-25
Ukazano pożytki płynące z właściwego rozumienia statystyki w społeczeństwie. W pierwszej części skoncentrowano się na komunikatach instytucji statystyki publicznej, odnoszących się do takich wielkości jak płace w gospodarce, indeksy cen, inflacja. W dalszej części przedstawiono wyniki sondaży opinii społecznej.
Celem artykułu jest przetestowanie założeń odnośnie prognozowania na podstawie modelu odnowy. Główne punkty przedstawionego artykułu to: rozkład prognozowanej zmiennej, prognozy długookresowe, wyniki obliczeń symulacyjnych oraz założenia i metoda obliczeń symulacyjnych.
Celem niniejszego opracowania jest porównanie metod uzyskiwania trafnych prognoz tych zjawisk ekonomicznych, występowanie których nieodłącznie związane jest ze zmianami o charakterze periodycznym. Zastosowanym przykładem są informacje o miesięcznym zróżnicowaniu dochodów budżetu państwa uzyskiwanych z tytułu podatku VAT od towarów i usług w Polsce. Spośród wielu wybrany został szereg przedstawiający w sposób niemal modelowy przebieg zjawiska złożonego z dwóch elementów: wyraźnie zarysowanego trendu liniowego i wahań sezonowych o cyklu rocznym. Dane wykorzystane w opracowaniu mają charakter obserwacji miesięcznych i są publikowane przez MFW w "International Financial Statistics" IMF, a w Polsce ukazują się w "Biuletynie Statystycznym" GUS. Prezentowane dane opracowane zostały do statystycznych i analitycznych celów Międzynarodowego Funduszu Walutowego, przy użyciu definicji i klasyfikacji stosowanych przez MFW w systemie GFS ("A Manual on Government Finance Statistics" IMF 1986). Ponadto, główne agregaty danych oraz ich metodologiczny opis są dostępne na internetowych stronach opracowanych przez MFW - dla upowszechnienia standardów prezentowania gospodarczych i finansowych danych - "Biuletynu Standardu Udostępniania Danych" (Dissemination Standard Bulletin Board). (fragment tekstu)
Celem badań jest, po pierwsze, przygotowywanie analiz oraz prognoz zjawisk ekonomicznych zachodzących w regionie (skala mezo) na tle gospodarki krajowej (skala makro). Po drugie, celem badań jest identyfikacja i analiza powiązań pomiędzy zjawiskami zachodzącymi w gospodarce polskiej w skali całego kraju (skala makro) i regionu (skala mezo - analiza 'kraj versus region'). Ich zrozumienie powinno wzbogacić lokalne podmioty gospodarcze w wiedzę i umiejętność oceny bieżącej sytuacji, a w rezultacie zwiększyć zdolność reagowania na wydarzenia w skali gospodarki krajowej, unijnej czy nawet światowej.(fragment tekstu)
15
63%
W artykule zostały opisane warunki konieczne do realizacji procesu prognozowania działań strategicznych typu foresight. Proces ten składa się z analizy sytuacji bieżącej, która pozwala opracować diagnozę badanego obszaru oraz z części prognostycznej. Rezultatem implikacji działań na etapie diagnozy i prognozy jest opracowanie scenariuszy rozwoju, dotyczących badanego obszaru. Opisano również, w sposób kompleksowy, część decyzyjną dotyczącą procesu prognozowania strategicznego typu foresight, rezultatem którego będzie wybór optymalnego scenariusza rozwoju.(abstrakt oryginalny)
Możliwe są dwa warianty przyszłego wzrostu gospodarczego w Polsce. Są to: wzrost szybszy z narastaniem różnic regionalnych i wzrost wolniejszy, o mniejszych różnicach regionalnych. Używając modelu struktury przestrzennej kraju, sporządzono wariantową prognozę wzrostu gospodarczego, obejmującą zarówno tempo wzrostu w skali kraju, jak i zróżnicowania regionalne poziomu rozwoju. W zależności od założonego celu: czy to ma być wzrost szybszy czy też bardziej równomierny, uzyska się różnice w tempie wzrostu gospodarczego w skali kraju. Różnice te mogą wynieść nawet 2% rocznie. Oznacza to 10-letnią różnicę w uzyskaniu przez Polskę średniego poziomu wzrostu gospodarczego w UE. (abstrakt oryginalny)
Zaprezentowano obszary zastosowań analizy predykcyjnej w marketingu. Przedstawiono narzędzia ilościowe do predykcji dynamicznej i statycznej.
|
|
nr 1
49-59
Artykuł przedstawia badania dotyczące jakości prognoz formułowanych przez dyrektorów jednostek handlowych w Polsce. W sytuacji słabej trafności prognoz podjęto próbę zbadania przyczyny tego faktu. Do oceny dokładności prognoz zastosowano 2 mierniki ex post są to współczynniki: Theila oraz rozbieżności dla różnic. Artykuł został oparty na badaniach empirycznych. Podstawą ocen prognoz są wyniki z badań koniunktury prowadzonych przez GUS. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
13-25
Podstawowym celem opracowania jest wskazanie perspektyw rozwoju polskiej wsi w perspektywie kilku dekad. Autor zidentyfikował najważniejsze tzw. megatrendy mające wpływ na przyszły obraz Polski. Należą do nich: globalizacja, rozwój nowych potęg gospodarczych, lokalizm, polaryzacja demograficzna, przemiany środowiska naturalnego, dywersyfikacja źródeł energii, rozwój społeczeństwa informacyjnego i opartego na wiedzy. W dalszej części opracowania omówiono najważniejsze współczesne procesy oraz zjawiska społeczne, gospodarcze i środowiskowe na obszarach wiejskich, które będą kształtowały przyszłość polskiej wsi. Obraz wsi w ciągu najbliższych 20-30 lat prawdopodobnie nie ulegnie radykalnym przemianom, ale można postawić tezę, że będzie ona bardziej różnorodna, bardziej aktywna i bardziej atrakcyjna. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było zbadanie efektywności pod względem dokładności otrzymanych prognoz, metody najbliższych sąsiadów oraz metod będących modyfikacjami tej metody. Badania przeprowadzono na podstawie rzeczywistych danych finansowych. Ze względu na długość szeregów czasowych wzięto pod uwagę szeregi finansowe pochodzące z rynków walutowych oraz papierów wartościowych. Spośród spółek wybrano te, które zadebiutowały na GPW w Warszawie stosunkowo wcześnie, dzięki czemu otrzymano dość długie szeregi czasowe. Uwzględniono szeregi czasowe utworzone przez kursy : franka szwajcarskiego, euro, jena japońskiego, dolara amerykańskiego wobec złotego; cen akcji : Dębicy, ING Banku Śląskiego, Jutrzenki, Żywca oraz indeksów : WIG i WIG20, w okresie od 01.01.1999 r. do 30.11.2009 r. Analizowane szeregi finansowe zbudowano w oparciu o dane dostępne na stronie internetowej Banku Ochrony Środowiska S.A.. Do przeprowadzenia niezbędnych obliczeń wykorzystano arkusz kalkulacyjny Microsoft Excel oraz program napisany przez autorkę w języku Delphi. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.