Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 103

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic calculation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
Wzrost wartości majątku netto gospodarstwa wiejskiego dla rodziny rolniczej stanowi najważniejsze kryterium oceny podejmowanych decyzji dotyczących zarówno rozwoju gospodarstwa rolniczego, jak i gospodarstwa domowego. Okazuje się. że w ostatnich latach w naszym kraju wzrost ten był wynikiem przede wszystkim zmian przeszacowań posiadanego majątku. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote W kwestii pojęcia rozrachunku gospodarczego
100%
Celem niniejszego opracowania jest próba całościowego spojrzenia na pojęcie rozrachunku gospodarczego, ukazania rozmiarów polaryzacji poglądów na najistotniejsze kwestie dotyczące tego zjawiska oraz weryfikacji tych poglądów w świetle dorobku naukowego oraz doświadczeń państw socjalistycznych w dziedzinie doskonalenia systemu zarządzania gospodarką. Z uwagi na rozmiary przedsięwzięcia autor koncentruje uwagę na najistotniejszych problemach teoretycznych, ujmując je w sposób możliwie najbardziej syntetyczny.(fragment tekstu)
W niniejszym artykule przedstawiono rachunkowość w świetle potrzeb rachunku ekonomicznego oraz rozwój zadań i funkcji rachunkowości. Następnie omówiono istotę i uwarunkowania stymulacyjnej funkcji rachunkowości. Na koniec przedstawiono możliwości wykorzystania stymulacyjnej funkcji rachunkowości.
Rezultaty etapu wstępnej estymacji opłacalności funkcjonalnej IPP umożliwiają podjęcie wstępnej decyzji o przystąpieniu do realizacji SI o przewidywanym stopniu skomplikowania oraz o wymaganej funkcjonalności, pracochłonności i produktywności funkcjonalnej lub rezygnacji z niej oraz wybór najbardziej dopasowanych do wymagań użytkownika ofert potencjalnych wykonawców SI, tj. takich, które spełniają warunki konieczne opłacalności funkcjonalnej IPP oraz są z jej punktu widzenia najkorzystniejsze - będą one stanowiły przedmiot dalszej, szczegółowej estymacji. Ze względu na znaczenie funkcjonalności SI dla użytkownika systemu informatycznego ocena opłacalności funkcjonalnej planowanego IPP stanowi niewątpliwie właściwą (chociaż niekoniecznie jedyną) podstawę do podjęcia racjonalnej decyzji inwestycyjnej przez zamawiającego, zwłaszcza w odniesieniu do różnych kategorii IPP: (abstrakt oryginalny)
Doświadczenia jednoznacznie wykazują, że jednym z najważniejszych czynników, od których zależą dobre wyniki finansowe przedsiębiorstw, jest umiejętne spełnianie oczekiwań odbiorców. Sprzyja temu większe zainteresowanie się przedsiębiorstw nabywcami - wzmożenie marketingu, inwestowanie w rozwijanie długoterminowych, przyjaznych relacji z odbiorcami, dostosowywanie oferty sprzedażowej do ich zróżnicowanych wymagań. Jednocześnie konieczne jest zachowanie reżimu finansowego, tak, by wypracowana, dobra pozycja rynkowa prowadziła do poprawy wyników finansowych. Stosowanie takiego podejścia jest szczególnie istotne w średnich i małych przedsiębiorstwach, gdyż z uwagi na słabszą siłę przetargową muszą się one wykazywać większą sprawnością działania. W trudnych czasach, prorynkowa polityka handlowa, wsparta dużą elastycznością i dyscypliną wewnętrzną, warunkuje wręcz możliwość odniesienia sukcesu. Opisana sytuacja stawia przed księgowymi nowe zadania - wspierania zarządzających w dążeniu do wypracowania takich relacji z odbiorcami, które są wzajemnie satysfakcjonujące, a dla przedsiębiorstwa opłacalne. Wymaga to od księgowych rozszerzenia wiedzy o znajomość nowych metod rachunkowości zarządczej i umiejętność sporządzania prorynkowych rachunków ekonomicznych. Kilku takim rachunkom poświęcone jest opracowanie.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników projektu pilotażowego dotyczącego rachunków wydatków na ochronę środowiska, prowadzonego w Polsce w 2014 roku. Rachunek ten, prowadzony zgodnie ze standardami Europejskiego Systemu Rachunków (ESA), obejmuje całą gospodarkę narodową w podziale na sektory działalności, takie jak: sektor instytucji rządowych i samorządowych, przedsiębiorstwa, sektor usług ochrony środowiska oraz gospodarstwa domowe. Dane zgromadzono w układzie dziewięciu dziedzin ochrony środowiska. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie wyników projektu pilotażowego dotyczącego rachunków sektora towarów i usług związanych z ochroną środowiska (EGSS), realizowanego w Polsce w 2015 r., prowadzonego zgodnie ze standardami Europejskiego Systemu Rachunków Narodowych. Rachunek uwzględnia działalność gospodarki narodowej dotyczącą produktów wytworzonych w celu ochrony środowiska i gospodarowania zasobami naturalnymi. Dane gromadzono według klasyfikacji działalności gospodarczej, w układzie dziedzin ochrony środowiska oraz klasyfikacji działalności związanej z gospodarką zasobami. (abstrakt oryginalny)
8
Content available remote Racjonalność w rachunku ekonomicznym rolnictwa
75%
Pojęcie racjonalności działania należy do podstawowych terminów w naukach społecznych. Często pojęcie to opatruje się przymiotnikami w zależności od przedmiotu (sfery), którego działanie dotyczy. Pojęcie racjonalności jest nieodzowne w rachunku ekonomicznym. Mają miejsce różnice w odniesieniu do treści racjonalności w rachunku mikroekonomicznym, jaki stosują podmioty gospodarujące (gospodarstwa rolne), oraz w rachunku makroekonomicznym (społecznym), jakim powinny posługiwać się instytucje polityczne (państwo). W tym ostatnim przypadku w rachunku ekonomicznym trzeba uwzględniać wiele czynników, które są pomijane w rachunku mikroekonomicznym. Dwa z nich - szczególnie istotne - nie mogą być pominięte w rachunku społecznym. Chodzi o tzw. efekty zewnętrzne oraz ograniczoność środowiska naturalnego. Internalizacja tych czynników do rachunku mikroekonomicznego stanowi jedno z podstawowych zadań instytucji politycznych (państwa). (abstrakt oryginalny)
W artykule została podjęta próba sklasyfikowania decyzji dotyczących sposobu funkcjonowania systemu informacyjnego rachunkowości w jednostkach gospodarczych. Dokonano tego ze względu na dwa kluczowe kryteria, za które uznano zakres czasowy oczekiwanych skutków podejmowanych decyzji oraz charakter efektów, jakie w wyniku określonej decyzji mają być osiągnięte. Poddając analizie literaturę przedmiotu, zdefiniowano również pojęcie decyzji o charakterze inwestycyjnym, odnoszącej się do sposobu prowadzenia rachunkowości. Znaczenie decyzji tego rodzaju wynika z faktu, że generując pewne koszty lub wydatki, mogą one wywierać istotny wpływ na efektywność mierzoną w skali całego przedsiębiorstwa. Scharakteryzowano także podstawowe kryteria rachunku ekonomicznego, jakie kadra zarządzająca powinna brać pod uwagę przy podejmowaniu decyzji dotyczących sfery rachunkowości.(abstrakt oryginalny)
W opracowaniu scharakteryzowano niektóre, najczęściej stosowane w gospodarce rynkowej, dynamiczne metody rachunku ekonomicznej efektywności inwestycji. Następnie, za ich pomocą, podjęto próbę oceny ekonomicznej efektywności alternatywnych projektów realizacji przedsięwzięcia ekologicznego z mikroekonomicznego punktu widzenia. W ocenie ekonomicznej efektywności alternatywnych projektów realizacji badanego przedsięwzięcia ekologicznego wykorzystano następujące dynamiczne metody: wartość zaktualizowaną netto (NPV), wewnętrzną stopę zwrotu (IRR) i zmodyfikowaną formułę rozwiniętą (E). (fragment tekstu)
Celem artykułu jest syntetyczne przedstawienie typologii metod kastomizacji oprogramowania standardowego. Analiza przeprowadzona została w oparciu o systemy informatyczne zarządzania, w szczególności klasy EKP / ERP II, dla których zaprezentowane zostały praktyczne przykłady metod adaptacji oprogramowania. (abstrakt oryginalny)
Przy ograniczonej wiedzy matematycznej i jeszcze słabszej znajomości psychologii, pozwolę sobie skoncentrować uwagę na pewnych aspektach problematyki ryzyka w ekonomii, a ściślej decyzjach w obszarze rachunku ekonomicznego. (fragment tekstu)
13
Content available remote Uwarunkowania zmian dochodowości pracy w rolnictwie polskim w latach 2004-2013
75%
Głównym celem pracy jest analiza zmian dochodowości pracy w polskim sektorze rolnictwa. Analizę oparto na Rachunkach Ekonomicznych dla Rolnictwa, tj. obowiązującym w UE zharmonizowanym sprawozdaniu finansowym, umożliwiającym analizę sytuacji gospodarczej w rolnictwie według jednolitych zasad. Podstawę przeprowadzonych badań stanowiły zaproponowane systemy wskaźników dochodowości pracy oraz analiza czynnikowa (metoda logarytmowania). Badania wykazały, że w okresie poakcesyjnym dochodowość pracy w rolnictwie wzrastała realnie średniorocznie o około 4,47%, a w 2013 roku, w stosunku do 2004 roku, poziom dochodowości pracy był w ujęciu realnym wyższy o blisko 60%. W świetle analizy czynnikowej głównymi determinantami zmian dochodowości pracy w krajowym rolnictwie był wzrost wydajności pracy oraz dopłaty do produkcji. (abstrakt oryginalny)
Subiektywna ocena sytuacji ekonomicznej gospodarstwa rolnego stanowi istotne zagadnienie badawcze, gdyż niezależnie od zmieniających się warunków ekonomicznych gospodarowania w rolnictwie, nie można pomijać uwarunkowań wiążących się ze sferą świadomości społecznej. Opinie i postawy rolników mają bowiem decydujący wpływ na rolniczą rzeczywistość. Podejmowane przez nich decyzje produkcyjne często są wypadkową wielu czynników wykraczających poza obiektywny rachunek ekonomiczny. Mając na uwadze liczne uwarunkowania wpływające na ocenę ekonomicznej sytuacji indywidualnych gospodarstw rolnych, celem niniejszego artykułu jest wskazanie społeczno-ekonomicznych determinant tej oceny w percepcji ich właścicieli na podstawie analizy wyników badań ankietowych przeprowadzonych na próbie blisko 400 rolników w województwie podlaskim. (fragment tekstu)
15
75%
Rachunki ekonomiczne środowiska są modułem statystycznym umożliwiającym konwersję danych zgromadzanych w systemach statystycznych w użyteczne wskaźniki łączące dane związane ze środowiskiem z danymi gospodarczymi. Rachunki te, opierając się na nomenklaturze rachunków narodowych, umożliwiają lepszą ekstrapolację trendów, co z kolei jest niezbędne do korygowania kierunków i instrumentów polityki gospodarczej. Wszystkie wprowadzane w UE rozwiązania są zgodne z międzynarodowymi wytycznymi.. Niemniej jednak z faktu, że prace na tymi rachunkami prowadzone były równolegle na szczeblu międzynarodowym i unijnym, zrodził się pewien bałagan informacyjny. Artykuł ma więc charakter przeglądowy i porządkujący natłok informacji w tym temacie. Celem artykułu jest analiza strategii Unii Europejskiej w związku z kształtowaniem rachunków gospodarczych środowiska. Przeprowadzona została jednak znacznie szersza analiza dokumentów źródłowych, a nie tylko samych dokumentów programujących rozwój tych rachunków w UE, co umożliwia lepsze zrozumienie przyczyn tworzenia tych rachunków i ich odmienności względem tradycyjnych zasobów statystycznych(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest odpowiedź na pytanie: jakie są ekonomiczno-rynkowe efekty wsparcia finansowego rolnictwa ekologicznego w Polsce? Odpowiedź na nie zostanie przedstawiona w wyniku realizacji celów szczegółowych. Pierwszym z nich jest zbadanie na ile dopłaty ekologiczne uczestniczą w generowaniu dochodu rolniczego, a na ile marże z rynku żywności ekologicznej. Kolejnym celem szczegółowym jest przeanalizowanie wpływu systemu wsparcia finansowego rolnictwa ekologicznego na postępowanie oraz decyzje rolników posiadających certyfikat rolnictwa ekologicznego, dotyczące wyboru kierunków sprzedaży produkcji w gospodarstwie ekologicznym. Jednocześnie ważne jest zbadanie opinii rolników posiadających certyfikat rolnictwa ekologicznego odnośnie ich dzisiejszej sytuacji i zmian, które powinny nastąpić w przyszłości oraz określenie kierunku w jakim powinna pójść polityka UE wobec rolnictwa ekologicznego. (fragment tekstu)
W pracy zaprezentowano teoretyczne i praktyczne aspekty ekonomicznego rachunku fuzji przedsiębiorstw. Przeprowadzona analiza obejmuje następujące etapy: analizę wskaźnikową, wycenę kandydata do przejęcia, analizę korzyści nabycia i podjęcie decyzji. Praktyczna część pracy dotyczy fuzji dwóch firm budowlanych: Budimex SA i Exbud SA.
The author develops a model of probable responses of state enterprises to changes in the macroeconomic policy under conditions of transformation of the economic system. It is assumed that, over the period of changing economic system, state enterprises are not interested in accumulation of their own means for development purposes. On the other hand, when running into debt, which happens frequently, they show excessive, in relation to the possibilities, expectations of aid from outside. Imparts of changes in economic policy on the financial position of these enterprises are considered. It is observed that the ways of adjustment most advantageous for the enterprise are the least advantageous from the macroeconomic point of view. As a result, the improvement in the microeconomic efficiency, one of the main goals of transformation of the economic system, is advancing very slowly. (original abstract)
Ocena stopnia racjonalności gospodarowania zasobami przyrody powinna Być dokonywana zarówno w skali makro- jak i mikroekonomicznej. W skali makroekonomicznej centralny planista musi antycypować różne zależności gospodarcze i preferencje społeczne, dokonując wyboru przy braku wielu danych, w warunkach znacznej niepewności. Mimo tych różnorakich uwarunkowań, rachunek ekonomiczny może stanowić na tym szczeblu gospodarowania ważne narzędzie ułatwiające podejmowanie decyzji, Funkcję taką może pełnić przy określaniu konkretnych programów gospodarczych podporządkowanych realizacji celu podstawowego przejawiającego się w gospodarce socjalistycznej w postaci wzrostu jakości życia, jak np. przy alokacji środków inwestycyjnych, gdzie warunkiem determinującym zachowanie, bądź wzrost poziomu jakości życia jest stan środowiska przyrodniczego.(fragment tekstu)
20
Content available remote Market Socialism and Economic Calculation
75%
The purpose of this paper is to examine unappreciated criticism of the market socialism model that was developed in the 1930s during the Socialist Calculation Debate. Our aim is to present two related theses: (1) market socialism is not different from the "standard" version of socialism, and as a consequence of that (2) no type of socialism can mimic capitalist market process. The first section briefly summarizes the importance and misunderstandings of the market socialism model. The second section discusses its omitted criticism. The third section contrasts calculation under market socialism with calculations under a capitalist regime. The last section presents concluding comments.(original abstract)
first rewind previous Strona / 6 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.