Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 37

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic coordination
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
100%
Problematyka rachunku ekonomicznego należy do teorii podejmowania decyzji, która, jak wiadomo, zazębia się z wieloma innymi dziedzinami teorii ekonomii, statystyki i in. Jeżeli chodzi o problematykę rachunku ekonomicznego w odniesieniu do naszego przedmiotu badań, to ma ona do siebie i to, że jej wyjaśnienie teoretyczno-modelowe (o czym obszerniej będzie mowa niżej) jest niemożliwe bez penetracji innych węzłowych problemów integracji, jak chociażby kwestie cen. Stąd też łatwiej jest określić układ odniesienia rozwiązań teoretyczno-metodycznych w obszarze naszych badań niż przeprowadzić linię demarkacyjną oddzielającą problemy, które zamierzamy badać, od innych problemów omawianej teorii. Stąd też możemy stwierdzić, że badania nasze będą zmierzały do udzielenia odpowiedzi na pytania: jakie powinny być racjonalne przesłanki podejmowania decyzji planistycznych w dziedzinie współpracy krajów RWPG w jednej (ale najważniejszej) sferze powiązań planowych a także, że nie ma potrzeby, aby z tego tytułu zajmować się wszystkimi podstawowymi zagadnieniami teorii integracji socjalistycznej. Więcej o miejscu naszej problematyki w teorii integracji socjalistycznej na razie nie możemy powiedzieć. Bardziej precyzyjnie sprawy te będzie można wyjaśnić w trakcie badań. (fragment tekstu)
Koordynacja jest jednym z istotnych czynników integracji przedsiębiorstw działających w strukturach typu łańcuch dostaw lub sieć. Badania wskazują, że koordynacja jest jedną z barier integracji łańcuchów dostaw obok braku zaufania, braku zrozumienia zasad, nieodpowiednich systemów informatycznych i różnic w wyznaczonych celach. (fragment tekstu)
Celem opracowania jest próba odpowiedzi na pytanie, w jakim stopniu są wdrażane w Polsce Zalecenia Rady UE w ramach tzw. semestrów europejskich. Zalecenia te dotyczą szeroko rozumianej koordynacji polityki ekonomicznej, a oceny ich realizacji przez polskie władze dokonano na podstawie corocznych Sprawozdań krajowych, przygotowywanych przez Komisję i zatwierdzanych przez Radę. Porównywane są w nich Zalecenia przygotowane dla danego państwa członkowskiego (np. Polski) w poprzednim roku z ich wdrożeniem w danym roku. Wnioski z tej analizy sugerują, że koordynacja polityki ekonomicznej państw UE, w tym Polski, w ramach semestrów europejskich, mimo różnych słabości, jest użytecznym instrumentem dostosowywania działań państw UE w różnych obszarach ich gospodarek do wcześniej uzgodnionych priorytetowych celów ugrupowania.(abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Specyfika i zakres prawa finansowego Unii Europejskiej
75%
Zasadniczo polska nauka prawa finansowego dosyć szeroko podejmuje problematykę związaną z finansami publicznymi Unii Europejskiej (UE). Zauważyć jednak należy, że rozważania w dużej mierze odnoszą się do zagadnień szczegółowych prawa finansowego UE, np. w obszarach harmonizacji podatkowej czy jednolitego rynku finansowego. Występuje natomiast niedosyt lub nawet znikomość publikacji o charakterze doktrynalno-teoretycznym, odnoszących się do ogólnych i zasadniczych zagadnień prawa finansowego UE. Do takich zaliczyć można m.in. kwestie definicyjne, zakres i strukturę wewnętrzną tego prawa, jego źródła etc. Generalnie należy wskazać na dwa obszary, które powinny stać się przedmiotem badań podstawowych w odniesieniu do wskazanych powyżej elementów. Pierwszy to prawo finansowe samej UE, a drugi - to jego wpływ i skutki tego wpływu na polskie prawo finansowe. W niniejszym artykule podjęte zostaną rozważania odnoszące się do tego pierwszego obszaru, mające na celu określenie specyfiki oraz zakresu prawa finansowego UE. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Organizacja sieciowa jako mechanizm koordynacji procesów gospodarczych
75%
Na poziomie organizacyjnym sieć można zdefiniować jako dwie lub więcej organizacji zaangażowanych w długookresową, celową relację współpracy, która umożliwia tym organizacjom zdobycie lub utrzymanie przewagi konkurencyjnej nad podmiotami spoza sieci, a jednocześnie zapewnia elastyczność i adaptatywność do zmieniającego się rynku. Sieć to nowy typ organizacji, który jest radykalnie inny od Weberowskiej biurokracji lub od modelu transakcji rynkowych. Ma on właściwości płynnych, elastycznych oraz licznych relacji, które przecinają różne granice wewnątrz i na zewnątrz organizacji i które są możliwe dzięki postępowi w technologii informatycznej. Kluczowe są relacje bezpośrednie oraz społeczne spotkanie.(fragment tekstu)
6
75%
Ile powinno być łóżek szpitalnych i jakiego rodzaju? Te z pozoru proste pytania nastręczają wiele trudności decydentom systemów ochrony zdrowia w większości krajów. Podaż (rodzaj, liczba i rozmieszczenie) łóżek szpitalnych determinuje stopień zabezpieczenia potrzeb zdrowotnych populacji i znacząco wpływa na koszty sektora zdrowia.(fragment tekstu)
Artykuł jest omówieniem wybranych wyników badania, które dotyczyły współwystępowania wyselekcjonowanych technik koordynacji działań z najczęściej stosowaną techniką - negocjacji. Praca składa się z następujących części: część pierwsza została poświęcona systemom zaś druga przesłankom podjęcia tematu z odniesieniem do teorii koordynacji (działań). Część kolejna prezentuje wyniki badań, które dotyczą współwystępowania techniki negocjacji (jako najbardziej popularnej) i wybranych technik koordynacji działań. Publikację kończy podsumowanie, które prezentuje wnioski z przeprowadzonego badania. Prezentowany tekst ma charakter badawczy. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem artykułu jest refleksja nad teoretycznymi podstawami badań dotyczących działania grup interesu. Należy zgodzić się z twierdzeniem, iż fundamentalny element teoretycznej świadomości badaczy zajmujących się tym zagadnieniem jest oparty na założeniach i modelach ekonomii klasycznej i neoklasycznej. Służą one do opisu funkcjonowania rynku, a zwłaszcza mechanizmu koordynacji indywidualnych decyzji jego uczestników. Przyjmując zasadność i doniosłość tego "rdzeniowego" elementu teoretycznego, należy jednocześnie wskazać na pewne jego cechy, które uniemożliwiają pełną prezentację tytułowego problemu koordynacji rynkowej. Chodzi bowiem o to, iż tautologiczny charakter klasycznych i neoklasycznych założeń sprawia, że pozostające ich konsekwencją koncepcje, zmierzające do ustalenia i opisania mechanizmów rynkowej koordynacji, mają charakter statyczny i zatrzymują się w miejscu, w którym rozpoczyna się dopiero prawdziwy przedmiot teorii ekonomicznej. (fragment tekstu)
9
63%
The aim of this article is to present the essence of policy mix and the extraordinary actions undertaken by the monetary and fiscal authorities in Poland in response to the recent financial crisis. In the article, the hypothesis has been put forward that the challenges faced by monetary and fiscal authorities have contributed to carrying out coordinated actions, especially in support of economic growth during the recent financial crisis. As a result, in Poland during the last financial crisis, it seemed to observe greater cooperation between monetary and fiscal authorities. (original abstract)
W artykule przeprowadzono wywód uzasadniający stabilizującą rolę logistyki w osiąganiu dobrostanu w okresie zaskakujących i niespodziewanych zmian. Zaprezentowane argumenty bazują na zmieniających się w czasie związkach logistyki z dobrostanem, jak również na reaktywności logistyki na zmiany w otoczeniu. (abstrakt oryginalny)
W pierwszej części opracowania scharakteryzowano podstawowe różnice pomiędzy sieciową formą koordynacji gospodarki a koordynacją w ramach rynku oraz hierarchii wewnątrz organizacyjnej. W części drugiej omówiono zasobową koncepcję przewagi konkurencyjnej oraz współczesne modele zarządzania przedsiębiorstwem. W dalszych częściach artykułu analizowano dylematy dostosowania instytucji nadzoru korporacyjnego do tych uwarunkowań, ze szczególnym uwzględnieniem polskiego systemu nadzoru korporacyjnego.(abstrakt oryginalny)
Celem badań zaprezentowanych w artykule jest wpisanie wymiarów bliskości międzyorganizacyjnej w model koordynacji przepływów materiałowych w sieci dystrybucji. Węzłem koordynującym przepływy materiałowe w scentralizowanej sieci dystrybucji jest przedsiębiorstwo flagowe. W artykule wskazano, że modele koordynacji przepływów materiałowych w sieci dystrybucji różnią się w zależności od obsługiwanych przez przedsiębiorstwa flagowe segmentów odbiorców. (abstrakt oryginalny)
13
63%
Głównym celem niniejszego opracowania jest ukazanie koordynatora inicjatyw klastrowych będącego inicjatorem powstania i ekspansji innowacyjnych powiązań integracyjnych. Koncepcja lidera klastra niezbędnego do kreowania efektywnych działań w zakresie tworzenia i zarządzania strukturą klastrową wpisuje się w szerszą koncepcję, gdzie za czynnik sprawczy innowacyjności klastrów uznaje się kapitał ludzki i społeczny. Prawidłowo funkcjonujące klastry wpływają nie tylko na konkurencyjność regionu, ale również na rozwój gospodarki lokalnej i regionalnej.(abstrakt autora)
Celem niniejszej pracy jest stworzenie podstaw teoretycznych do dalszych badań porównawczych nad krajowymi systemami gospodarczymi. Stąd taki tytuł opracowania. Zamiarem było stworzenie zespołu wskaźników (mierników), które będą podstawą oceny krajowych systemów gospodarczych. Obejmują one następujące problemy: własność, sferę produkcji (oddziaływanie państwa na możliwość prowadzenia działalności gospodarczej, podmioty gospodarcze, wielkość produkcji, jego strukturę itp.), sferę redystrybucji, rynek pracy, system finansowy, środowisko naturalne. Chciano pokazać, co można uzyskać dzięki danym wskaźnikom, jaka jest ich wartość informacyjna, możliwość interpretacji. Wskaźniki, które analizujemy są na ogół znane. Jednak interesujące jest ich znaczenie z punktu widzenia oceny krajowych systemów gospodarczych. Nie zajmowano się więc wskaźnikami oceny skuteczności (efektywności, konkurencyjności) systemu gospodarczego, takimi jak np. PKB per capita, HDI, tempo wzrostu gospodarczego itp. Zainteresowano się wskaźnikami, zarówno mierzalnymi, przedstawionymi za pomocą konkretnych liczb, jak i opisowymi, które pozwalają na rozróżnienie krajowych systemów gospodarczych, ich podział na grupy (typy, rodzaje). Powyższe opracowanie ma być podstawą do dalszych badań empirycznych. W następnych latach przedmiotem zainteresowania stanie się bowiem analiza porównawcza systemów gospodarczych 25 krajów członkowskich Unii Europejskiej, najpierw sfera produkcji, a później sfera redystrybucji. Zebrane i opisane, na obecnym etapie badawczym, wskaźniki pozwolą przypisać poszczególne kraje członkowskie UE do określonych grup krajowych systemów gospodarczych. Celem jest stworzenie własnych teoretycznych modeli systemów gospodarczych. W dalszej perspektywie obszarem zainteresowania będzie problematyka międzynarodowej konkurencyjności systemów gospodarczych, zbadanie skuteczności (efektywność) poszczególnych modeli gospodarczych. (skrócony abstrakt oryginalny)
W niniejszym artykule przedstawiono instrument koordynacji polskiej polityki proinnowacyjnej pod nazwą Wspólne Przedsięwzięcie. Ten nowy mechanizm koordynacji polityki publicznej wpisuje się w podejście good governace. Jest on realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Głównym celem artykułu jest wskazanie zasadności i płaszczyzn implementacji Wspólnego Przedsięwzięcia z uwzględnieniem uwarunkowań polskich. Autor zaprezentował założenia programu oraz pierwsze jego efekty w postaci uruchomionych już inicjatyw. W polityce publicznej, do której zaliczana jest polityka innowacyjna kluczowym zagadnieniem jest właśnie koordynacja. Wynika ona zarówno z uwarunkowań podmiotowych, jak i przedmiotowych. Wielość aktorów oraz obszarów potencjalnych zastosowań efektów polityki innowacyjnej sprawia, iż wymagane jest współdziałanie podmiotów publiczno-prywatnych, które uzupełniają się zasobami oraz dzielą ryzyko wspólnych przedsięwzięć. Po pierwszych doświadczeniach z realizacji tej inicjatywy wypada wyrazić nadzieję, iż spełni ona zakładane cele, do których zalicza się między innymi: zdywersyfikowanie ryzyka finansowania projektów innowacyjnych, wzrost zaangażowania przedsiębiorstw i jednostek naukowych w działalność innowacyjną czy koordynację polityki proinnowacyjnej na linii centrum -regiony. Wypada wyrazić także przekonanie, że podobne instrumenty będą także kreowane w innych politykach publicznych. (abstrakt oryginalny)
Artykuł jest próbą identyfikacji instytucjonalnej komplementarności instytucji w modelach gospodarczych i określenie zależności między charakterem koordynacji a efektywnością gospodarki. (fragment tekstu)
Artykuł przedstawia zagadnienia koordynacji sieciowej w kontekście innowacyjności regionu. Autor zaprezentował wybrane definicje sieci, a także koncentruje się na zdefiniowaniu istoty koordynacji sieciowej, uwzględniając dwa podstawowe kierunki badań: analizę sieci społecznych (Social Network Analysis) i badania sieci polityk publicznych (Policy Network Studies). Przybliżył także podstawowe pojęcia związane z innowacyjnością. Dzięki temu mógł zarysować procesy koordynacji sieciowej w regionalnym systemie innowacji. W tym celu posłużył się wynikami badań realizowanych przez Małopolską Szkołę Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Na podstawie przytoczonych wyników w przyjętych wymiarach analizy ukazano, jak kształtują się wybrane procesy związane z koordynacją sieciową w województwie małopolskim. Pracę kończą podsumowanie i zbiór wniosków płynących ze wskazanych uwarunkowań procesów koordynacji sieciowej. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono różne rodzaje form koordynacji przedsiębiorstw rolnych z odbiorcami produktów rolnych oraz ich wpływ na zakres kontroli zasobów produkcyjnych. Analiza próby o charakterze panelowym pozwoliła stwierdzić, że zakładana hipoteza o wzroście udziału produktów sprzedawanych w ramach kontraktów została sfalsyfikowana dla produkcji roślinnej, a potwierdzona jedynie dla produkcji zwierzęcej. Pomimo okresowego spadku liczby przedsiębiorstw zawierających z wyprzedzeniem umowy o sprzedaży produktów, w przyszłości przewidywane jest objęcie formalną koordynacją zbycie niemal całej produkcji zwierzęcej w badanej zbiorowości. Wsparcie producentów głównie za pomocą dopłat bezpośrednich, znaczne okresowe wahania cen produktów roślinnych, stan i zakres inwestycji w powierzchnię przechowalniczą w przedsiębiorstwach rolnych nie sprzyjają procesowi koordynacji działań z odbiorcami w zakresie tego działu produkcji. (abstrakt oryginalny)
Współdziałanie podmiotów rynkowych jest uwarunkowane różnorodnymi czynnikami wynikającymi z systemu funkcjonowania gospodarki narodowej, takimi jak: system kierowania sferą produkcji i handlu, struktura podmiotowa tych sfer oraz stan równowagi rynku. Ten ostatni czynnik wydaje się mieć zasadnicze znaczenie dla stosunków między podmiotami rynkowymi. Koniecznym warunkiem zgodnego współdziałania podmiotów działających na rynku jest równowaga rynku rozpatrywana w ujęciu dynamicznym, jako zgodność tendencji zmian zamierzeń popytowo-podażowych. Równowaga rynku występuje bowiem wtedy, gdy siła nabywcza ludności odpowiada wartości oraz strukturze asortymentowej towarów i usług przeznaczonych w tym samym czasie do sprzedaży. Mówiąc inaczej równowaga rynkowa oznacza taki stopień zaopatrzenia rynku, przy którym każda w zasadzie potrzeba rynkowa może być zrealizowana w odpowiednim, pożądanym przez nabywcę czasie i punkcie przestrzeni. Ponieważ teoretyczne i praktyczne problemy zachowania równowagi rynkowej są przedmiotem obszernych i wnikliwych opracowań naukowych, ograniczymy się do zasygnalizowania niektórych skutków braku równowagi rynkowej. Brak równowagi rynkowej wywołuje zdecydowanie negatywne skutki zarówno ekonomiczne, społeczne, jak i polityczne. Przedłużajcy się brak równowagi rynkowej prowadzi prostą drogą do totalnej reglamentacji na rynku wewnętrznym. Efektem tego są obserwowane aktualnie zjawiska straty czasu nabywców, pojawienie się wielce niepożądanego zjawiska "czarnego rynku" itp. Brak równowagi rynkowej podważa również zaufanie do efektywności gospodarowania. Trwałe zachwianie równowagi rynkowej rodzi nieuchronnie opinie o nieracjonalnym gospodarowaniu i w efekcie podważa wiarę w możliwości sprawnego działania społeczeństwa. Chroniczny niedobór masy towarowej na rynku działa również demoralizująco na przedsiębiorstwa działające na rynku i jakość pełnionych przez nie funkcji. Zachwiana równowaga rynkowa przyczynia się pośrednio do pogorszenia jakości produkcji, ułatwia zbyt wyrobów gorszych, osłabia presję na producentów w kierunku lepszego dostosowania produkcji do potrzeb, zmniejsza troskę o jakość i asortyment towarów. Zarazem naruszenie równowagi rynku powoduje, że stosunki między podmiotami rynkowymi wymagają daleko idącej koordynacji administracyjnej. Poniżej rozpatrzymy organizację i funkcjonowanie koordynacji administracyjnej w sferze handlu w warunkach braku równowagi rynku. Przepisywanie powyższej problematyce istotnego znaczenia wynika z faktu, że w ostatnich latach zagadnienie koordynacji administracyjnej w handlu jako środka służącego do przywrócenia i zachowania równowagi rynkowej stało się zagadnieniem szczególnej wagi. Aktualność oraz wysoka ranga społeczna problemu skłaniają do podjęcia próby zarysowania teoretycznych podstaw koordynacji, ze szczególnym uwzględnieniem rozwiązań organizacyjnych stosowanych w praktyce. Kolejno rozważymy następujące zagadnienia: 1) pojęcie koordynacji, 2) metody, cele i środki koordynacji, 3) rodzaje koordynacji administracyjnej w handlu wewnętrznym. W uwagach końcowych starano się ocenić funkcjonowanie instytucjonalnych form systemu koordynacji administracyjnej w handlu. (fragment tekstu)
W artykule zbadano relacje pomiędzy krajowymi i terenowymi organami władzy publicznej w Chile w kontekście odpowiedzi państwa na pandemię COVID-19, w szczególności analizując zasadę koordynacji oraz specyfikę stanu wyjątkowego. Analiza została przeprowadzona w świetle przepisów konstytucyjnych chilijskiego ustroju politycznego. Chociaż organy szczebla niższego niż krajowy, zwłaszcza burmistrzowie, podjęły szeroko zakrojone działania dla zapobiegania skutkom pandemii na obszarach swojej właściwości, to nie towarzyszyły temu reformy prawne czy praktyczne, mające na celu zintegrowanie instytucjonalnych czy proceduralnych zmian w kierunku włączenia organów terenowych w procesy decyzyjne. W okresie stanu wyjątkowego instytucje formalne i nieformalne nie zdołały podjąć się niezbędnej koordynacji swoich zadań na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Dlatego też pandemia COVID-19, trwająca w czasie ogólnokrajowej debaty konstytucyjnej w Chile, stała się okazją do omówienia instytucji i rozwiązań mogących doprowadzić do utworzenia skutecznego i sprawiedliwego systemu relacji między organami władzy publicznej w zdecentralizowanym państwie unitarnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.