Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 413

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic forecast
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
1
Content available remote Forecasting Turning Points with Composite Leading Indicators - the Case of Poland
100%
This paper concerns the problem of short-term forecasting of economic activity. With the use of Composite Leading Indicators the business cycles of Polish economy are forecasted for 1992-2007 and confronted with real data. Results of Composite Leading Indicator analysis conducted for the end of 2007 suggest possible downturn phase at the beginning of 2008. (original abstract)
Artykuł zawiera prognozy dotyczące Polski na rok 2005 z 12 największych działów gospodarki: handel, telekomunikacja, IT, surowce, ochrona zdrowia, rolnictwo, branża spożywcza, media, ubezpieczenie, banki, budownictwo, motoryzacja, turystyka.
|
|
nr 6
14-17
Autor stara się odpowiedzieć na pytanie czy i w jakim tempie będzie się w nadchodzących latach zmniejszał dystans w rozwoju gospodarczym, dzielącym Polskę od UE?
Artykuł omawia koniunkturę gospodarczą w skali ogólnoświatowej, zwracając szczególną uwagę na sytuację w krajach strefy euro, w krajach Azji, Europy Wschodniej i oczywiście gospodarkę Stanów Zjednoczonych.
Przedstawiono szanse krajów Europy Środkowo-Wschodniej na wejście do Unii. Zanalizowano czynniki ekonomiczne w tych krajach i ich rozwój do roku 2001. Następnie omówiono szczegółowo gospodarki i prognozy gospodarcze krajów kandydujących: Czechy, Estonia, Polska, Słowenia i Węgry.
W opracowaniu przedstawiono problematykę możliwości prognozowania cykli koniunkturalnych. Przeprowadzone badania obejmują zarówno zagadnienia cykliczności rozwoju gospodarek, jak i prognozowania koniunktury na rynkach kapitałowych. Jako nadrzędny cel opracowania przyjęto zbadanie dwóch zależności: zmian PKB i zmian cen miedzi oraz kondycji ekonomiczno-finansowej ogółu przed- si ́biorstw i wybranych, trzech grup przedsiębiorstw - producentów dóbr inwestycyjnych ("Budownictwo", "Transport, gospodarka magazynowa i łączność" i "Produkcja metali"). Rezultaty badań pozwoliły stwierdzić, że zmiany wyników osiąganych przez producentów dóbr inwestycyjnych (przede wszystkim działu "Produkcja metali") wyprzedzają zmiany wyników ogółu przedsiębiorstw działających w Polsce. (abstrakt autora)
Przedstawione dalej prognozy i opinie stanowią konsensus ilościowo-jakościowy z odpowiedzi na nasze pytania, które napłynęły do dnia 6 grudnia 2021 r. od wybitnych polskich ekonomistów. Prognozy ilościowe nadesłało 15 ekspertów, a 42 ekspertów przedstawiło swoje opinie nt.: największych zagrożeń dla koniunktury gospodarczej, największych zagrożeń dla stabilności systemu finansowego, rekomendowanych działań w obszarze polityki Dodatkowo, w tej edycji Raportu zapytaliśmy o najważniejsze zagrożenia dla wiarygodności polskiego złotego w perspektywie 2023 r. (fragment tekstu)
|
|
nr 3
3-6
Gospodarka niemiecka w 1996 r. przeżywała okres stagnacji. W opinii niemieckich kół gospodarczych jest to czas tzw. średniookresowego osłabienia wzrostu gospodarczego. Artykuł stanowi analizę stanu gospodarki Niemiec w 1996 r.
Prezentowany artykuł stanowi skróconą wersję sprawozdania z delegacji autora do Niemiec w grudniu 1996 r. Celem delegacji było zapoznanie się z doświadczeniami Niemiec w zakresie organizacji i metod pracy nad rozpoznawaniem przyszłości oraz współdziałania między organami administracji rządowej a instytucjami naukowymi w procesie prognozowania gospodarczego.
Przedmiotem artykułu są perspektywy rozwoju gospodarki Polski w najbliższych 15 latach. Za pomocą dwóch scenariuszy rozwoju starano się zilustrować tezę, że rozwój społeczno-gospodarczy Polski nie jest zagwarantowany i nie będzie też automatyczny.
Artykuł jest autorską refleksją na temat syntetycznego ujęcia wizji rozwoju gospodarki Polski w perspektywie do 2015 roku.
|
|
nr 25
16-17, 19
Artykuł omawia raport Międzynarodowego Funduszu Walutowego zatytułowanego "Światowa prognoza gospodarcza" opublikowanego wiosną 1999 r.
Przedmiotem artykułu jest analiza procesu konwergencji gospodarczej Polski w Unii Europejskiej i w relacji do krajów o największym potencjale gospodarczym w latach 1999-2011 oraz ocena możliwości zmniejszania luki rozwojowej w perspektywie 2040 roku z uwzględnieniem niektórych prognoz do 2060 roku. Z analizy wynika, że Polska w grupie nowych krajów członkowskich UE-9 nie wyróżniła się wysokim tempem zmniejszania luki gospodarczej do 2011 roku, niemniej od 2006 roku nastąpiło duże przyspieszenie procesu konwergencji, wzrost PKB per capita w latach 2005-2011 wynosił 29,7%, a średni wzrost PKB per capita w UE-27 - 4%. Prognozy zmniejszania luki gospodarczej w perspektywie średniookresowej są dla Polski dobre, a po 2020 roku będzie spadać stopa wzrostu PKB. Zdecydowane spowolnienie gospodarcze jest przewidywane po 2040 roku wraz z rosnącym tempem spadku liczby ludności. Istnieje więc realne zagrożenie ponownego wzrostu luki gospodarczej. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Miejsce Polski w świecie
80%
|
|
nr 1
107-116
Miejsce Polski w świecie systematycznie spada i w najbliższych dziesięcioleciach powinno spadać nadal, przynajmniej w rozumieniu podstawowych, ustalanych długoterminowo miar. Tylko częściowo tłumaczą to procesy zewnętrzne i powszechne, marginalizujące większość mniejszych państw. Ważniejsze i nawet kluczowe wydają się niematerialne czynniki wewnętrzne, pozornie łatwe do poprawy, a mimo to zadziwiająco stabilne: niedostatek refleksji nad procesami historycznymi, nieświadomość stanu państwa oraz brak lub infantylizm wizji jego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Autor artykułu zwraca uwagę, na przykładzie Niemiec, jakie powinny być tworzone modele gospodarcze w Polsce, aby nie popełniać tych samych błędów co Niemcy.
Autor ukazuje problemy, z jakimi borykają się niemieccy politycy, przedsiębiorcy oraz obywatele. Niemcy są pogrążone od dłuższego czasu w kryzysie, politycznym i gospodarczym, autor pokazuje jakie mogą być tego przyczyny. W artykule zamieszczono krótkie wypowiedzi niemieckich polityków na temat przyczyn kryzysu.
Niemcy i Francja są coraz bliżej gospodarczo i politycznie. Najpierw ustalili wspólną politykę w sprawie Iraku. Później sprzymierzyli się, by rozwiązywać takie problemy, jak kwestie dotacji na rolnictwo, konstytucji frderacji oraz polityki gospodarczej. Zdaniem autora sojusz francusko-niemiecki może doprowadzić do alienacji innych państw.
W pracy omówiono zagadnienie nowych możliwości, jakie stwarza technika sieci neuronowych w zadaniach związanych z prognozowaniem procesów gospodarczych. Zasygnalizowano w niej jedynie fakt, że z wielu badań i eksperymentów wynika bezsporna przydatność sieci neuronowych jako narzędzi służących prognozowaniu ekonomicznemu - np. kursów walut, ceny akcji czy wiarygodności kredytobiorców. Ze względu na ogromną liczbę publikacji, jakie ukazały się na ten temat w ostatnich latach, w pracy zebrano i omówiono w skrócie jedynie najważniejsze wyniki. Praca nie może więc być traktowana jako wyczerpujące kompendium obejmujące wszystkie aspekty wymienionego w tytule zagadnienia, należy jednak mieć nadzieję, że wskazując na istniejące możliwości i odsyłając do konkretnych danych zawartych w bogatej literaturze przedmiotu - praca spełni swoje zadanie, inspirując polskich badaczy do podjęcia samodzielnych prac w zakresie zagadnień prognozowania i wykorzystaniem sieci neuronowych, a praktyków (zwłaszcza organizatorów życia gospodarczego) zachęci do sięgania po nowe, ale w wielu przypadkach wysoce użyteczne narzędzie, jakim jest technika sieci neuronowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 21 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.