Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 430

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic history
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
W artykule omówiono działalność i zadania Rady Ekonomicznej w całym okres jej istnienia w latach 1957-1962.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono w krótkim zarysie życie, przebieg i osiągnięcia pracy zawodowej Eugeniusza Kwiatkowskiego.
Po rozbiorze Polski w 1795 r. zachodnie tereny kraju - głównie Wielkopolska - stały się częścią państwa pruskiego. Polska i Prusy należały do wschodnioeuropejskiego kompleksu gospodarczego, ale Prusy były nieco lepiej rozwinięte gospodarczo i lepiej zorganizowane. W XIX w. pruskie elity były nastawione romantycznie i prowadziły politykę bastionu zorientowaną na obronę Niemczyzny przed naporem Słowian. Pruskie państwo odgrywało wiodącą rolę w gospodarce i podporządkowało ją celom militarnym. Przykład państwa pruskiego był szczególnie popularny wśród polskich elit na początku XX w. Na podstawie pruskich wzorów Polacy uczyli się, że głównym aktorem nie jest jednostka, ale państwo. Przypadek państwa pruskiego był po 1918 r. źródłem inspiracji dla ideologii narodowej. Badania nad polskimi gminami dowodzą, że wpływ zaboru pruskiego na współczesny rozwój Polski był raczej szkodliwy niż wspierający. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem opracowania jest przedstawienie wpływu (negatywnego i pozytywnego), jaki reparacje, które w wyniku traktatu z 1944 roku musiała Finlandia płacić ZSRR, wywarły na jej rozwój gospodarczy.
Przedstawiono materiały statystyczne dotyczące Królestwa Polskiego z okresu do 1918 r., przechowywane w Rosyjskim Państwowym Archiwum Historycznym w Sankt Petersburgu w zespole akt Cetralnego Komitetu Statystycznego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Cesarstwa Rosyjskiego. Omówiono je w podziale na materiały dotyczące organizacji badań statystycznych oraz materiały zawierające wyniki badań statystycznych.
6
Content available remote Rossiâ v postimperskom prostranstve
80%
Artykuł omawia historię polityczną i gospodarczą Rosji w okresie post-imperialistycznym.
7
Content available remote Rossijskoe gosudarstvo: včera, segodnâ, zavtra
80%
Artykuł omawia historię gospodarczą Rosji, jej współczesne problemy gospodarcze oraz perspektywy rozwoju na przyszłość.
Przedstawiono wyniki spisu ludności, mieszkań i nieruchomości, który przeprowadzono w związku z przyłączeniem przedmieść do Warszawy w roku 1916. Materiał statystyczny zaprezentowano w następujących podrozdziałach: terytorium, ludność, nieruchomości, budynki, stan sanitarno-higieniczny
9
Content available remote Wywiad z Michaiłem S. Gorbaczowem
80%
Wywiad z Michałem S. Gorbaczowem byłym prezydentem Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich przeprowadzony przez Michaiła Siergiejewicza profesora Rosyjskiej Akademii Gospodarki Narodowej i Administracji Publicznej przy Prezydencie FR, na temat głasnost' i pieriestrojka.
Przedstawiono dziewięć raportów Delegata Rządu Polskiego w Gdańsku - Mieczysława Jałowieckiego w okresie od czerwca do sierpnia 1919 r. Zaprezentowane teksty są pierwszymi oficjalnymi sprawozdaniami Delegata Rządu Polskiego w Gdańsku do Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Raporty ukazują specyfikę pracy Mieczysława Jałowieckiego jako Delegata Rządu w przededniu powołania Komisariatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Wolnym Mieście Gdańsku w styczniu 1920 roku.(abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Dylematy kwestii agrarnej w panoramie dziejów
80%
Zasadne jest twierdzenie, że rolnictwo wszystkich krajów świata od zarania dziejów boryka się z kwestią agrarną, różnie się objawiającą w kolejnych okresach. Istota problemu polega na tym, że ziemia jest czynnikiem niekonkurencyjnym w stosunku do dwóch pozostałych - pracy i kapitału. Zważyć trzeba, że dzieje się to w warunkach przymusu konsumpcji żywności. Ci natomiast, którzy gospodarują ziemią, by zaspokoić potrzeby żywnościowe innych, są skazani na permanentny dysparytet dochodów, wynikający przede wszystkim z braku mobilności owego czynnika. Autorzy wskazują na przejawy kwestii agrarnej na przestrzeni wieków, podejmując próbę udowodnienia, iż był to ten sam uniwersalny dylemat, ale jego symptomy były różnorakie. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest ukazanie historycznych doświadczeń krajów europejskich w tworzeniu unii walutowych. Charakteryzując unię walutową należy wziąć pod uwagę wszystkie formy unii walutowej jakie funkcjonowały jako rezultat współpracy różnych państw. Unia walutowa może polegać na związaniu walut krajów unii z jedną walutą, wprowadzeniu wspólnej waluty funkcjonującej równolegle z walutami narodowymi oraz wprowadzeniu jednej jedynej waluty. (fragment tekstu)
5 lutego 1937 r. Eugeniusz Kwiatkowski - wiceprezes i minister skarbu przedstawił na posiedzeniu Komisji Budżetowej Sejmu RP swój ambitny program inwestycji państwowych, w tym plan budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego. Uczeń i biograf E. Kwiatkowskiego przypomina uwarunkowania, cele i efekty tego przerwanego wybuchem wojny projektu. Proponuje też kontynuację wysiłków organizacji rządowych, gospodarczych, samorządowych i oświatowo-kulturalnych w rejonie dawnego COP-u, terenów województw: małopolskiego, podkarpackiego, lubelskiego i świętokrzyskiego.
W tej części (46) Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy kolejne fragmenty wydanej w 1866 r. książki F. W Raiffeisena Spółdzielcze kasy pożyczkowe jako środek zaradczy na biedę wiejskiej ludności jak również miejskich rzemieślników i robotników. W bieżącym roku przypada 200. rocznica urodzin jej autora, wybitnego prekursora wiejskich kas oszczędnościowo-kredytowych, jednego z patronów światowego ruchu unii kredytowych. Pierwsza część książki ukazała się w zimowym numerze kwartalnika.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dorobek publicystyczny Czesława Bobrowskiego w okresie międzywojennym.
W kolejnej (49) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy o dokonaniach jednego z najwybitniejszych społeczników okresu zaborów i Drugiej Rzeczypospolitej, tj. o księdzu prałacie Wacławie Blizińskim - założycielu instytucji spółdzielczych, kulturalnych i oświatowych, działaczu społecznym i polityku ludowym, spółdzielcy, wieloletnim proboszczu w Liskowie koło Kalisza, pośle (1919-1922) i senatorze (1938-1939), niezłomnym propagatorze Ewangelii oraz encykliki Leona XIII Rerum novarum. Przypominamy tekst na podstawie: Wacław Bliziński, Działalność spółdzielni i organizacyj rolniczych w Liskowie. Referat wygłoszony na zjeździe spółdzielni w Wilnie w dniu 18 grudnia 1927 roku, Związek Rewizyjny Polskich Spółdzielni Rolniczych w Warszawie, Warszawa 1928 (odbitka z "Czasopisma Spółdzielni Rolniczych" z 1928 r.).(abstrakt oryginalny)
W kolejnej (45) części Biblioteki Myśli Spółdzielczej przypominamy fragmenty książki "Spółdzielcze kasy pożyczkowe jako środek zaradczy na biedę wiejskiej ludności jak i również miejskich rzemieślników i robotników. Praktyczna instrukcja do tworzenia takich spółdzielni, poparta szesnastoletnim doświadczeniem jako założyciel takowych", wyd. I, 1866, poświęconej powstaniu i rozwojowi spółdzielni kredytowych systemu Raiffeisena w Niemczech. W kolejnym numerze ukaże się druga część tłumaczenia tej publikacji.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie słowno-liczbowych opisów zawartych w pracach polskiego XV-wiecznego duchownego, kronikarza i historyka Jana Długosza jako źródeł, na podstawie których możliwe jest stworzenie statystycznego obrazu ówczesnej sytuacji gospodarczej, szczególnie w skali mikro (parafia, dekanat) i mezo (diecezja). Omówione zostały biografia i wybrane prace Długosza. Uwagę zwrócono na elementy państwoznawstwa w dorobku Długosza, zwłaszcza w Regestrum Ecclesiae Cracoviensis oraz we wprowadzeniu do Annales (wyliczenie i opis polskich rzek, jezior i miast nadbrzeżnych - Chorographia), a także przykład skrupulatnego opisu sytuacji gospodarczej zaczerpnięty z Liber beneficiorum. Dzieło to w powiązaniu z analogicznymi rejestrami lub inwentarzami uposażeń kościelnych w diecezjach poznańskiej i wrocławskiej, sporządzanymi w zbliżonym okresie, stanowi ważne źródło w badaniach państwoznawczych dotyczących historii gospodarczej kraju u schyłku średniowiecza. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono dzieje zasobów mineralnych, ich wydobycia i organizacji na terenie Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Omówiono także uregulowania prawne przemysłu wydobywczego i aspekty ekonomiczne związane z zatrudnieniem i pomnażaniem dochodu skarbu państwa.
first rewind previous Strona / 22 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.