Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 91

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic immigration
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
Dzisiaj na rynku pracy firmy rywalizują nie tylko o rodzime kadry, lecz także o osoby przyjeżdżające do pracy z Ukrainy. Ich zatrudnienie nie jest już dzisiaj tańszą alternatywą, ale często jedyną szansą na utrzymanie specjalistów, a tym samym możliwością stabilnego kontynuowania działalności firmy. Spółka Sanpro, należąca do Grupy Impel, w ciągu kilkunastu lat swojej działalności zyskała unikalne kompetencje w tym obszarze i wyspecjalizowała się w rekrutowaniu oraz utrzymaniu pracowników ze Wschodu. (fragment tekstu)
2
Content available remote Ukrainian Nationals in the Labor Market of Wielkopolska
100%
Since the Poland's accession to the European Union, Ukrainian nationals have shown growing interest in the Polish labor market. They are employed as seasonal workers, including in the agriculture sector, or as blue-collar workers offered jobs where no qualifications are required. They substitute the Polish workers who migrated to the UK, Western Europe countries or Scandinavia. The increased interest in Poland may be explained by their commitment to improve their own economic situation, and by the condition of the Polish labor market which is getting better and better. The main purpose of this paper is to characterize the labor market of Wielkopolska while addressing the economic migration of Ukrainian nationals. The topic discussed herein is only an outline and a starting point for further in-depth studies on migration processes towards Poland. During the research, Ukrainian nationals were found to be the largest group of employees migrating to the Wielkopolskie voivodship. The intensified migration of foreign workers to the labor market of Wielkopolska is related to low unemployment rates and increased availability of new jobs. As noted in this paper, skilled Ukrainian workers dominated in the labor inflow until 2015 whereas from 2016, the Ukrainian economic migrants are mostly blue-collar workers offered jobs where no extensive skills are required.(original abstract)
3
Content available remote Imigranci w Polsce i wyzwania integracyjne
100%
Niniejszy artykuł ma na celu społeczno-demograficzną charakterystykę imigrantów w Polsce oraz zarysowanie ich głównych problemów i wyzwań integracyjnych. Rozpoczyna się od omówienia liczebności społeczności imigranckiej w Polsce oraz głównych cech tej społeczności jako całości. W dalszej części bardziej szczegółowo omawiane są dwie najliczniejsze grupy osiedlających się w Polsce (Ukraińcy i Wietnamczycy), dość dobrze znane i zbadane, oraz dwie mniej liczne i o wiele słabiej zbadane, lecz dynamicznie się rozwijające (Turcy i Indusi). Oprócz informacji na temat ich liczebności, historii migracji, statusu prawnego, miejsca na rynku pracy i wewnętrznego zróżnicowania, analizowane są również wybrane wyzwania integracyjne. Artykuł bazuje na danych urzędowych, źródłach zastanych oraz badaniach własnych autora nad nowymi społecznościami imigracyjnymi w Polsce.(fragment tekstu)
W artykule omówiono wybrane wyniki badań przeprowadzonych wśród 42 cudzoziemców pracujących w Polsce w charakterze opiekunów osób starszych. Celem badania było m.in. uzyskanie wiedzy o zakresie świadczonej opieki odnoszącej się do: prowadzenia domu, pomocy medycznej, towarzyszenia osobie starszej.Prezentowane badania mają charakter eksploracyjny. Polegały na realizacji indywidualnych wywiadów pogłębionych (IDI). W dotarciu do respondentów wykorzystano metodę kuli śniegowej (snowball sampling) oraz Respondent Driven Sampling (RDS). Dane analizowano z wykorzystaniem programu MAXQDA.Problemem badawczym podjętym w artykule jest rola, jaką w opiece senioralnej sprawują imigranci - badania służyły m.in. ustaleniu, czy pełnią oni funkcje komplementarne czy substytucyjne wobec rodzin podopiecznych. Na podstawie przeprowadzonych badań ustalono, że do obowiązków opiekunów seniorów należy najczęściej: przygotowanie posiłków, sprzątanie, pranie oraz robienie zakupów. Pracownicy z zagranicy odpowiadają także za podawanie leków, robienie zastrzyków i rehabilitację podopiecznych. Większość badanych imigrantów przyznała, że ich zadaniem jest też spędzanie czasu z osobą, którą się opiekują - np. pójście na spacer, rozmowa, zjedzenie razem posiłku oraz wspólne oglądanie telewizji.Określono, że na zakres obowiązków imigranta opiekującego się seniorem wpływają przede wszystkim dwa czynniki: stan zdrowia podopiecznego oraz tryb świadczenia pracy. Nieco inne obowiązki miały osoby mieszkające ze swoim podopiecznym (tzw. living-in) niż osoby samodzielnie wynajmujące mieszkanie i świadczące pracę opiekuńczą na godziny (tzw. living-out). (abstrakt oryginalny)
Artykuł ma charakter teoretyczno-badawczy, a jego celem była ocena wpływu procesów migracyjnych na kulturę organizacyjną. Dla osiągnięcia postawionego celu przeprowadzono badania ankietowe wśród 120 pracowników pochodzących z 104 organizacji reprezentujących region północno-wschodniej Polski. W toku procesu badawczego szczególną uwagę zwrócono na aktualne zjawisko nasilonej imigracji obywateli ukraińskich na terytorium Polski. Na tej podstawie sformułowano wnioski końcowe, z których najistotniejsze stanowią, że: w opinii badanych pracowników najbardziej negatywny wpływ na kulturę organizacyjną wywiera dołączenie do zespołu osoby pochodzącej z innego kraju; co ósmy ankietowany był świadkiem dyskryminacji pracownika ze względu na różnice kulturowe; co czwarty badany postrzega obywateli ukraińskich jako potencjalnych rywali na rynku pracy; różnice kulturowe podnoszą ryzyko powstawania konfliktów w organizacji. Wśród respondentów istnieje dość charakterystyczna grupa antagonistów zróżnicowania kulturowego w organizacjach, jak również osób negatywnie nastawionych do imigrantów z Ukrainy, których odsetek szacuje się na około 30%. Co z tego wynika: do procesu kształtowania kultury organizacyjnej w czasie wzmożonej aktywności migracyjnej należy podchodzić wyjątkowo ostrożnie, zakładając opór pracowników, wzrost ryzyka konfliktów interpersonalnych i przejawów dyskryminacji mniejszości narodowych. (abstrakt oryginalny)
6
75%
Celem niniejszej publikacji jest wyjaśnienie wpływu zmian migracyjnych, które miały miejsce na Ukrainie w warunkach zaostrzenia sytuacji społeczno-gospodarczej i politycznej w ostatnich latach na kształtowanie i przemiany rynku pracy Polski Wschodniej. Wykorzystując oficjalne i nieoficjalnych dane za pomocą metod statystycznych określono główne kierunki migracji Ukraińców do Polski, ich charakterystykę ilościową, zatrudnienie sektorowe we wschodnim regionie i kierunki doskonalenia polityki imigraсyjnej. (abstrakt oryginalny)
W niniejszym opracowaniu omówiono wyniki badania przeprowadzonego wśród 263 przedsiębiorców z województwa opolskiego reprezentujących różne branże, a także różnorodnych pod względem wielkości. O determinanty i warunki korzystania z zagranicznej siły roboczej zapytano zarówno pracodawców mających doświadczenie w zatrudnianiu cudzoziemców, jak również po raz pierwszy objęto nimi przedsiębiorców, którzy dotychczas z pracy obcokrajowców nie korzystali. Mają więc w skali regionu charakter pionierski (należą także do nielicznych tego typu zrealizowanych w Polsce). Badania miały na celu: 1. Ustalenie powodów, które skłoniły lub skłoniłyby pracodawców do zatrudnienia zagranicznej siły roboczej. 2. Określenie wielkości i branży pracodawców, którzy zatrudniają obcokrajowców, rozważają taką możliwość lub w ogóle nie biorą tego pod uwagę. 3. Wskazanie warunków zatrudnienia i wysokości wynagrodzeń oferowanych (lub możliwych do zaoferowania) cudzoziemcom. 4. Określenie uzyskiwanych (lub oczekiwanych) korzyści z pracy obcokrajowca. 5. Ustalenie barier zatrudniania zagranicznych pracowników. 6. Poznanie opinii pracodawców dotyczących zagranicznych pracowników, ewentualnych preferencji odnośnie do krajów ich pochodzenia. 7. Wskazanie perspektyw dotyczących korzystania z pracy obcokrajowców. (fragment tekstu)
Poniższa analiza dotyczy badania jakościowego, przeprowadzonego w latach 2016-2017. Respondentami byli Ukraińcy, Brytyjczycy oraz Hiszpanie mieszkający i pracujący w Polsce. Celem takiego wyboru respondentów było dążenie do uwzględnienia doświadczeń zarówno migrantów z państw trzecich (w tym wypadku Ukrainy), jak też migrantów wewnątrzunijnych. Ta ostatnia grupa jest zróżnicowana, uwarunkowania państwa opiekuńczego w poszczególnych krajach wysyłających są odmienne. Jeśli chodzi o Hiszpanów, to zauważa się upowszechnienie migracji w reakcji na kryzys gospodarczy i ograniczenie wydatków publicznych na kluczowe sfery welfare, takie jak opieka zdrowotna i edukacja12. Wybór dwóch różnych krajów pochodzenia imigrantów wewnątrzunijnych pozwala zaobserwować zarówno praktyki korzystania z welfare charakterystyczne dla obywateli UE jako pewnej grupy, jak też badać zróżnicowanie wzorów zachowań wśród obywateli UE z różnych państw członkowskich. Przeprowadzono dziesięć wywiadów z Ukraińcami oraz dwadzieścia wywiadów z obywatelami UE. Wywiady przeprowadzono w języku ukraińskim, rosyjskim (społeczność ukraińska), angielskim (społeczność brytyjska i hiszpańska) oraz hiszpańskim (społeczność hiszpańska). Dwa wywiady z Ukraińcami przeprowadzono ponadto w języku polskim - jest to zaznaczone w poszczególnych cytatach. Przytaczane wypowiedzi są zatem w większości tłumaczeniami.(fragment tekstu)
9
Content available remote Immigration in the Post-Accession Poland
75%
Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku spowodowało wiele zmian instytucjonalnych, ekonomicznych i społecznych. Konsekwencje członkostwa można zaobserwować również w procesach migracyjnych. Otwarcie granic i rynków pracy wywołało falę emigracji z Polski, która trwa nadal, mimo słabszej sytuacji ekonomicznej w krajach Europy Zachodniej. Większość opracowań naukowych zajmujących się procesami migracyjnymi skupia się właśnie na analizie tego zjawiska, i jego skutkach dla polskiej gospodarki. Powstaje jednak pytanie: jak kształtuje się imigracja do poakcesyjnej Polski? Podjęto próbę odpowiedzi na następujące pytania: 1. Jaka jest skala imigracji w Polsce po przystąpieniu do UE? 2. Jakie zmiany nastąpiły w jej strukturze geograficznej? 3. Jaki jest wpływ imigrantów na polski rynek pracy? Celowi temu podporządkowano strukturę opracowania. W pierwszej części przedstawiono obowiązujące uwarunkowania prawne pobytu cudzoziemców w Polsce. W kolejna części omówiono charakterystykę tendencji w rozmiarach i strukturze imigracji w Polsce, a ostatnią poświęcono analizie imigracji zarobkowej.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Employers' Openness to Labour Immigrants
75%
The paper presents the elucidation of the concept of migration and theories describing the process of migration, determines the issue of openness to immigration and presents its theoretical explanation.. The analysis of the empirical studies conducted in Lithuania assessing the openness of employers to labour immigrants was performed including the analysis of immigration trends in this country. The factors determining the attitudes towards immigration and immigrants are presented being divided into the main groups of economic and social-cultural factors. (original abstract)
11
Content available remote The Willingness to Employ Immigrants in Polish Organizations
75%
Objective: For a long time Poland has been perceived as a rather homogenous society. However, cultural diversity and differences started to become visible after 1989 and have gained on importance since then. Combined with an increasing shortage of native workforce, the question of immigrants' employment by Polish organisations becomes a burning issue. We have therefore decided to determine whether the fact of employing immigrants or the intention to do so in the foreseeable future affects the perception of foreign workers and the necessity of hiring them Methodology: For this purpose, we conducted a survey among 263 entrepreneurs from the Opolskie Voivodship.Findings: The study has demonstrated a very strong, statistically-relevant correlation between the willingness to employ immigrants and the attitude towards an employee's country of origin. Also correlations between other analysed variables have been found statistically relevant.Value Added: The paper is an introduction to a debate on the role of immigrants on the Polish labour-market as it presents the point-of view of employers and their willingness to employ immigrants.Recommendations: It is recommended for decision-makers to facilitate access of a wider group of immigrants to the Polish labour market, especially since a significant group of employees recognises the upcoming issue of workforce shortages and the necessity to reach for foreign employees in order to stay competitive. (original abstract)
12
Content available remote Zarządzanie różnorodnością w dobie niedoboru rodzimych pracowników
75%
Celem niniejszego artykułu jest wskazanie, w jaki sposób współczesne przemiany na polskim rynku pracy pogłębiają problemy z zaspokojeniem popytu na pracę rodzimymi pracownikami, wymuszając stosowanie przez coraz większą liczbę przedsiębiorstw instrumentów zarządzania różnorodnością. Dla realizacji tak sformułowanego zamierzenia badawczego zastosowano krytyczną analizę literatury, statystyczną analizę komparatywną oraz, w niewielkim zakresie, analizę przypadków. W dalszej części artykułu zaprezentowano podstawy koncepcji zarządzania różnorodnością oraz przeprowadzono analizę sytuacji na polskim rynku pracy wskazującą na postępujący deficyt zasobów rodzimej siły roboczej i posiłkowanie się w coraz większym stopniu pracą obcokrajowców. Następnie wskazano, jakie instrumentarium zarządzania różnorodnością powinno wykorzystywać się w zróżnicowanym kulturowo środowisku pracy. (fragment tekstu)
W latach 2013-2017 polski rynek pracy charakteryzował wzmożony wzrost liczby oświadczeń o powierzeniu zatrudnienia cudzoziemcom złożonych przez pracodawców oraz liczby zezwoleń na pracę dla obywateli państw trzecich. Ponad 95% wszystkich oświadczeń zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy i ok. 80% zezwoleń na pracę wydawanych przez wojewodów dotyczyło pracowników z Ukrainy. Jednym z województw o największym napływie siły roboczej z Ukrainy było województwo podkarpackie. Celem artykułu jest przedstawienie wybranych kwestii dotyczących dynamiki i charakteru zmian na podkarpackim rynku pracy, spowodowanych napływem pracowników z Ukrainy. Analizie poddano nie tylko dynamikę zmian, ale również podjęto starania, aby zbadać w jakich sektorach, z jakich grup pracowniczych znajdują zatrudnienie Ukraińcy oraz jaka jest ich korelacja z zapotrzebowaniem podkarpackiego rynku pracy. Analizę sytuacji na poziomie regionalnym przedstawiono na tle analogicznych rozważań w ujęciu ogólnopolskim. W opracowaniu wykorzystano metodę desk research oraz metodę analizy statystyczno-opisowej. Analizie poddano dane statystyczne pochodzące z baz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ukazujące efekt realizacji przez organy administracji publicznej przepisów Ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2017 r., poz. 1065, z późn. zm.). W związku z powyższym, dane dotyczą oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy dla cudzoziemca i zezwoleń na pracę złożonych i wydanych w latach 2011-2017 na terenie Polski oraz na Podkarpaciu. Analiza danych empirycznych osadzona została w teorii dualnego rynku pracy oraz koncepcji push-pull. (abstrakt oryginalny)
W Polsce następuje spadek bezrobocia, którego poziom jest obecnie na tyle niski, że coraz częściej przedsiębiorcy mają problemy ze znalezieniem odpowiednich pracowników. Nowym źródłem ich pozyskiwania okazali się imigranci, głównie z Ukrainy. W związku z tym za cel artykułu przyjęto zbadanie, jak duża jest podaż imigrantów, czym się charakteryzują oraz jakie są perspektywy na najbliższe lata, biorąc pod uwagę czynniki wypychające z Ukrainy i przyciągające do Polski. Uzyskane wyniki pozwalają wyciągnąć wniosek, że w najbliższych latach czasowa podaż pracowników z Ukrainy powinna utrzymywać się na poziomie 1 mln osób.(abstrakt oryginalny)
Do jednego z najważniejszych czynników determinujących konkurencyjność przedsiębiorstw zalicza się dostęp do wysoko wykwalifikowanych pracowników oraz do elastycznej i relatywnie niedrogiej średnio i nisko wykwalifikowanej siły roboczej. Nie bez znaczenia dla kształtowania się tego zjawiska pozostają występujące w większości krajów wysoko rozwiniętych tendencje demograficzne: starzenia się i spadku liczebności populacji. (fragment tekstu)
This paper addresses challenges related to political participation of immigrants and/or third country nationals (TCNs) in Poland and provides both legal and policy information on its framework. Drawing on both official statistical data and research findings the paper reports empirical results from the comprehensive qualitative study DivPol. The authors do hope its findings will stimulate further, in-depth research on barriers that need to be overcome in order to increase the participation of immigrants in Poland, and support discussion on arguments, if there are any, to make the case for the diversity and long-term cohesion of democracy. (abstrakt oryginalny)
Imigracja zarobkowa do Polski zyskuje na znaczeniu. Celem artykułu jest pokazanie imigracji, w tym w szczególności imigracji zarobkowej jako zjawiska, które należałoby uwzględniać w strategiach rozwoju regionalnego i lokalnego. To nowy element, który może mieć istotny wpływ na przeobrażenia pewnych obszarów. Za przykład wybrano województwo opolskie. Rozpoczęto od pokazania migracyjnej specyfiki Opolszczyzny oraz zmian demograficznych następujących w regionie. Następnie zaprezentowano wybrane wyniki badania przeprowadzonego wśród 263 pracodawców z województwa opolskiego, które dotyczyło m.in. wykorzystywania przez przedsiębiorców zagranicznej siły roboczej, oceny województwa opolskiego jako regionu imigracyjnego oraz wskazania perspektyw dotyczących napływu cudzoziemskich pracowników. Na podstawie zapisów wybranych strategii regionalnych i lokalnych pokazano ponadto w jaki sposób postrzegany jest w nich napływ imigrantów(abstrakt oryginalny)
Artykuł dotyczy pracy imigrantów w USA w ośrodkach zatrzymania oraz możliwości kwalifikowania tej pracy jako pracy przymusowej. Podstawowe kwestie, jakie zostały poruszone w artykule dotyczą: wysokości wynagrodzenia otrzymywanego przez osoby osadzone w ośrodkach, zagadnienia czy praca ta ma charakter dobrowolny, jakie są warunki jej wykonywania i wreszcie czy osobom osadzonym w centrach zatrzymania przysługują uprawnienia zbiorowe związane z pracą, a więc prawo do zrzeszania się i efektywnych negocjacji warunków pracy i płacy. Celem publikacji jest przedstawienie dyskusji toczącej się w USA dotyczącej tego, czy osoby osadzone w ośrodkach zatrzymania dla imigrantów podlegają pod dwie fundamentalne regulacje federalne: Ustawę o Uczciwych Standardach Pracy (Fair Labour Standard Act, FLSA), w której znajduje się federalna gwarancja płacy minimalnej oraz Ustawę o Stosunkach Pracy (National Labour Relation Act, NLRA), w której znajduje się gwarancja prawa do zrzeszania się i zakaz dyskryminacji, której podstawą byłoby organizowanie się pracowników lub ich działalność w związku zawodowym zakaz dyskryminacji, której podstawą byłaby działalność związkowa. (abstrakt oryginalny)
Population migration activity in the Carpathian region of Ukraine is currently high in intensity and scale compared to the national average. This situation is caused by subjective factors (lower living standards and quality of life, employment problems, escalation of armed conflict in the east) and objective factors (globalization and increasing population mobility, development of transnational corporations, digitalization of the economy, simplification of border-crossing procedures). The aim of the research is to model and visualize the impact of population migration on the social and economic development of the Carpathian region of Ukraine and to determine an optimal value and critical range of external migration for the region. Based on the modelling, assuming that socio-economic development of the Carpathian region corresponds to the level of integral coefficient for Poland in 2018 (calculated using a multiplicative approach), the acceptable level of external migration was determined. It is 0.850 for Lviv region (actual migration level was 1.479 in 2018); 0.653 for Chernivtsi region (0.695); and 1.488 for Zakarpattya region (2.149). The critical range of the intensity of external population migration is 0.723-1.264 for Lviv region, 0.499-0.578 for Chernivtsi region, 0.006-0.008 for IvanoFrankivsk region, and 0.479-0.769 for Zakarpattya region.(original abstract)
20
75%
W artykule podjęty został problem różnych strategii argumentacyjnych w obrębie dyskursu o imigrantach. W pierwszej części znalazł się krótki opis zjawiska imigracji w Polsce. Kolejna część to wyjaśnienie głównych metodologicznych założeń (społeczne reprezentacje, ramowanie) oraz użytych w analizie kategorii analitycznych. W głównej części artykułu zaprezentowano wyniki badania. Koncentrują się one na różnych typach strategii argumentacyjnych obecnych w tygodnikach "III RP" i "IV RP". Wnioski z badań wskazują na sprzeczność i antagonizmy między dwoma typami narracji o imigrantach i o proponowanych rozwiązaniach kryzysu. W ostatniej części tekstu zawarto tezy mówiące o tym, że "sprawa" imigrantów jest jednym z kluczowych czynników podtrzymujących podziały społeczne, zwłaszcza jeśli powiąże się ją z postawami społecznymi wobec modernizacji i transformacji systemowej.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 5 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.