Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 158

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic methodology
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Ernest Nagel and Economic Methodology. a New Look
100%
The article focuses on the 20th economic methodology which is said to be partially developed due to the philosophy of science. It mentions several books that pertains to the methodology of economics and science philosophy including "The Handbook of Economic Methodology," "The Structure of Science: Problems in the Logic of Scientific Explanation," and "The Structure of Science." Furthermore, it features the philosopher Ernest Nagel and his assumptions on the structure of science (original abstract)
Opracowanie stanowi studium w dziedzinie metodologii ekonomii i jej zastosowania w badaniach ekonomiczno-rolniczych. Szczególną uwagę zwrócił autor na metodę modelową i ankietową badań oraz analizę przypadków.
W artykule Autor prezentuje hipotezę, że indywidualizm metodologiczny jako metoda poznawania rzeczywistości gospodarczej jest komplementarny, a nie substytucyjny, względem holizmu metodologicznego. W łonie ekonomii instytucjonalnej nie ma jednolitego poglądu, którą z tych metod należy stosować w badaniach rzeczywistości gospodarczej. Dlatego też pozytywne zweryfikowanie hipotezy badawczej pozwoliło Autorowi wysunąć postulat, aby zmodyfikować paradygmat ekonomii głównego nurtu, uzupełniając go o efekt badań ekonomii instytucjonalnej. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem niniejszego opracowania jest metodologia nauk ekonomicznych, diagnoza stanu i perspektywy rozwoju. W ostatnich latach "metodologia" stała się modnym słowem, używanym często niewłaściwie w kontekście naukowym i technicznym jako pretensjonalny synonim słowa "metoda". (...) W niniejszym opracowaniu przyjmuje się, że metodologia stanowi studium związku koncepcji teoretycznych i uzasadnionych wniosków na temat realnego świata, filozofię nauki zastosowaną do ekonomii. Metodologia, w odróżnieniu od metodyki, jest konsekwencją przyjętej lub założonej epistemologii. (fragment tekstu)
The concept of human nature builds the basis for thinking about economics and its fundamental elements such as methodology, methods and crucial theories. Therefore, changes in the concept of human nature lead to changes in the fundamentals of economics. The goal of the paper is to present this impact using the example of evolutionary and neoclassical economics. The method applied to this research is, among others, a content analysis of the selected texts developed within neoclassical and evolutionary economics and the research undertaken about them. The analysis proves that the main differences between these economic schools might be explained by the diverse assumptions about human nature.(original abstract)
6
Content available remote Nowe metody analizy danych a teoria ekonomii
100%
W niniejszym opracowaniu przedstawiliśmy związki między współczesnymi trendami w badaniach ekonomicznych a nowymi metodami analizy danych. Jako reprezentanta nowego nurtu analizy danych wybraliśmy metody ślepej separacji. Jest to dynamicznie rozwijająca się gałąź analizy danych, która zapoczątkowana pewnymi badaniami neurofizjologicznymi, przekształciła się w szerokie spektrum podejść rozważanych w kategoriach metod separacji, reprezentacji oraz transformacji danych. Do zasadniczych technik w tym obszarze należą przede wszystkim: analiza składowych niezależnych, nieujemna faktoryzacja macierzy oraz algorytmy AMUSE oraz SOBI. W drugiej części opracowania rozważamy różnice pozyskiwania wiedzy w podejściu indukcyjno-eksploracyjnym, którego reprezentantem mogą być metody separacji, a podejściem aprioryczno-dedukcyjnym typowym dla ortodoksyjnych nurtów ekonomii. Wykazujemy, że wbrew często opozycyjnemu ich przedstawieniu są to zasadniczo podejścia komplementarne. W naszej interpretacji wybór podejścia jest związany z relacją ilości danych do wielkości wiedzy eksperckiej o zjawisku.(abstrakt oryginalny)
Autor rozważa problem rodzajów związków w ekonomii oraz problem rytmu powstawania zjawisk ekonomicznych na tle problemu podstawowego okresu obserwacji. Przedstawiono trzy rodzaje związków w ekonomii: przyczynowe, celowe i współistnienia. Rozróżnienie tych związków można, zdaniem autora, powiązać z gilotyną Hume'a i rolą człowieka w odczytywaniu przeszłości i reżyserowaniu przyszłości.
Filozofowie nauki uznają sądy wartościujące za "wypowiedzi wyrażające przemyślaną akceptację (lub potępienie) czegokolwiek przez kogokolwiek" [np. Nagel 1961, s. 76 polskiego wydania], a interesuje ich np. charakter wartości, których dotyczą sądy wartościujące (subiektywny lub obiektywny) [zob. np. Mackie 1988]. W przeszłości sądy te pełniły w nauce ważną funkcję jako składniki wyjaśnień przyczynowych. Na przykład jeszcze Kopernik twierdził, że "dla gwiazd lepiej jest pozostawać w spoczynku niż dla Ziemi, ponieważ gwiazdy są szlachetniejsze i bliższe Bogu" [Carrington 1994, s. 1061]. Dyskusje o sądach wartościujących mają długą tradycję także w etyce, psychologii i - ogólnie - w naukach społecznych. Ekonomiści poważnie zainteresowali się sądami wartościującymi stosunkowo późno, bo - explicite - w pierwszej połowie XIX wieku1. Jednak od tej pory sądy wartościujące stały się bardzo popularnym tematem w ekonomii, co - być może - zasługuje nawet na miano jej osobliwości. (abstrakt oryginalny)
Problemy metodologiczne ekonomii są źródłem ciągłych rozważań nad podejściami badawczymi i metodami, które te podejścia wykształcają. Chęć jak najdokładniejszego po-znania rzeczywistości gospodarczej, a szczególnie skonstruowania idealnej metody, która mogłaby z dużą precyzją wskazywać przyszłe efekty teraźniejszych działań, skutkuje mnożeniem podejść badawczych, z których żadne nie wydaje się być tym idealnym. Celem artykułu jest zwrócenie uwagi na znaczenie poziomu obserwacji zjawisk z punktu widzenia procesu agregacji we współczesnych badaniach ekonomicznych oraz wyróżnienie nowego podejścia badawczego uwzględniającego zagadnienie złożoności.(abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania jest konfrontacja świadomości metodologicznej dwóch ekonomistów, których wpływ na rozwój dwudziestowiecznej ekonomii pozostaje niezaprzeczalny: z jednej strony Michała Kaleckiego - teoretyka, ale także eksperta i doradcy najwyższych władz gospodarczych PRL w kwestiach planowania społecznego, z drugiej zaś Friedricha Augusta von Hayeka, jako najbardziej konsekwentnego krytyka tego rodzaju planowania. Podkreślić na wstępie należy, że przedmiotem konfrontacji nie są same poglądy ekonomiczne obu autorów (choć od poglądów tych nie sposób abstrahować i w związku z tym nieustannie pozostają one niejako w tle), lecz przyjmowane (explicite bądź implicite) założenia, które przesądzają o metodologicznym warsztacie każdego badacza. Innymi słowy fakt, że przedmiotem naukowej refleksji konfrontowanych tutaj autorów pozostaje ekonomia jest właściwie sprawą drugorzędną. Ponadto dodać należy, iż celem pracy nie jest całościowa konfrontacja świadomości metodologicznej obu autorów, która uwzględniałaby jej wszystkie aspekty(konfrontacja taka - w przypadku tak znaczących i płodnych ekonomistów jak Kalecki i Hayek - przekraczałaby zarówno zakres, jak i możliwości niniejszej pracy). Idzie tutaj raczej o rekonstrukcję założeń metodologicznych leżących u podstaw szczególnie tego fragmentu twórczości obu autorów, który odnosi się do możliwości świadomego i celowego kształtowania społeczno-ekonomicznej rzeczywistości. (fragment tekstu)
11
Content available remote Cele polityki gospodarczej w różnych podejściach metodologicznych ekonomii
100%
Celem artykułu jest dokonanie analizy dostępnych definicji celów polityki gospodarczej i ich podział z uwagi na podejście, na jakim się opierają. Realizacji celu służy zatem przedstawienie najważniejszych podejść w ekonomii i ich krótka charakterystyka w odniesieniu do wybranej dziedziny ekonomii - polityki gospodarczej, mające pozwolić na zrozumienie ich najważniejszych determinant. Przyporządkowanie im definicji celów polityki gospodarczej i uzyskanie jasnego systematycznego podziału celów polityki gospodarczej będzie znaczącym ułatwieniem. Artykuł składa się z dwóch części. W pierwszej części została zawarta krótka charakterystyka istniejących podejść w ekonomii i polityce gospodarczej, w drugiej - próba podporządkowania definicji celów polityki gospodarczej tym podejściom.(fragment tekstu)
Celem artykułu jest osadzenie eksperymentu w metodologii badań ekonomicznych. Prezentowane studium stanowi próbę połączenia podejścia ortodoksyjnego do konstruowania metody poznania w naukach ekonomicznych z podejściem heterodoksyjnym. Pierwsze nie traktuje ekonomii jako nauki eksperymentalnej, budując jej metodę na fundamencie hipotetyczno-dedukcyjnym. Drugie przypisuje kontrolowanemu eksperymentowi znaczenie narzędzia empirycznego, które może wzmacniać lub osłabiać potencjał wyjaśniający teorii ekonomicznych. Autor proponuje uznanie metod eksperymentalnych za narzędzie poznania w ekonomii, analogicznie jak w przypadku wnioskowania statystycznego.(abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Iluzja pewności, czyli kilka uwag o modernistycznym samozadowoleniu ekonomii
100%
Współczesna ekonomia głównego nurtu wyróżnia się na tle innych nauk społecznych ściśle modernistycznym charakterem. Ekonomiści nie postrzegają tego jako wady, wręcz przeciwnie - upatrują w tym swej przewagi nad przedstawicielami innych nauk. W ich mniemaniu formalizm i matematyzacja analizy ekonomicznej oraz traktowanie założenia o racjonalności i maksymalizacji jako uniwersalnych w wyjaśnianiu ludzkich zachowań pozwala na formułowanie predykcji ze zdecydowanie większą precyzją, niż ma to miejsce np. w socjologii. Za pomocą aparatury pojęciowej Ludwika Flecka można jednak wykazać, że przeświadczenia te są jedynie wyrazem pewnej iluzji, której ulegają ekonomiści.(abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Radical Constructivism and Methodology of Economics
100%
The rhetorical approach to the methodology of economics is usually considered to be radical. In fact, compared with a strictly modernist orthodoxy, demand attention almost exclusively on the quality of the argumentation, would mean quite far-reaching change in the perception of economics as a science. However, if we consider the possibility of applying constructivist approach to methodological discourse in economics (and this attempt has been made to this Article), it may be that the issues previously taken for granted (such as the formation of the theory and its relationship to economic reality) will be required to profound redefinition.(original abstract)
Prawo Kopernika-Greshama, sformułowane w przedklasycznym okresie rozwoju myśli ekonomicznej, głosi, że pieniądz gorszy wypiera z obiegu płatniczego pieniądz lepszy. Badania nad tym prawem prowadzone są w ramach historii myśli ekonomicznej, historii gospodarczej oraz ekonomii teoretycznej. Brakuje jednak wnikliwej metodologicznej analizy statusu tego prawa. Niniejszy artykuł ma na celu wypełnienie tej luki. W pierwszej części jest zasygnalizowany podział pracy naukowej we współczesnych badaniach nad prawem Kopernika-Greshama. Druga część obejmuje przegląd klasycznych sformułowań tego prawa, wykaz zarzutów metodologicznych wobec niego zgłaszanych oraz niebezpieczeństw stojących przed każdą próbą jego korekty lub uściślenia. W trzeciej części zostaje przeprowadzona rekonstrukcja poprzednika omawianego prawa, czyli warunków jego działania. Czwarta część dotyczy rekonstrukcji następnika prawa Kopernika-Greshama, czyli problemu mocy eksplanacyjnej zależności wypierania. W piątej części jest analizowane zagadnienie statusu metodologicznego tego prawa, przy czym po rozpatrzeniu ujęcia przyczynowego zaproponowane zostało ujęcie funkcjonalne. Część szósta zawiera omówienie modelu dóbr kiepskiej jakości, który jest przykładem heurystycznego wykorzystania prawa Kopernika-Greshama. Wreszcie, w ostatniej części zasygnalizowano niektóre możliwości uogólnienia analizowanego prawa. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to investigate the current debate on the state of economics from a methodological perspective. We claim that the majority of contributions criticizing modern economics are not based on clear methodological principles and thus many of them are not correct. We show this with respect to such issues as the problem of realisticness of models and their assumptions, the role of mathematics in economics, the way we conceptualize the relation between economics (theory) and economy (empiria), as well as the general problem of comparing theories. In doing so we use the research apparatus taken form the philosophy of science and also we benefit a lot from recent developments in the philosophy of economics. Finally, we show one of the paradoxes of that debate, namely that many critics of economics accuse economists of using the wrong language (mathematics) while they do not use proper language themselves while criticizing economics, namely the apparatus taken from the philosophy of science. (original abstract)
Celem badawczym rozdziału jest ukazanie ekonomii ekologicznej w kontekście metodologii ekonomii ze szczególnym uwzględnieniem ortodoksji i heterodoksji. Ekonomia w tym wymiarze składa się z głównego nurtu, heterodoksyjnych peryferii oraz nowych "powrotów" w stronę ortodoksji. Ekonomia ortodoksyjna bywa utożsamiana z ekonomią głównego nurtu, łącznikiem między tymi pojęciami jest oparcie założeń na koncepcjach ekonomii neoklasycznej, odnoszonej do walrasowskiej koncepcji równowagi ogólnej i ekonomii dobrobytu, która tworzy system "zamknięty" w ontologii i epistemologii nauki. Wpisuje się w obszar ekonomii pozytywnej. Obecnie dominuje teza, że ekonomia ortodoksyjna nie jest całkowicie wolna od wartości. W opozycji do ortodoksji występuje heterodoksja (zwykle obszar ekonomii aksjologicznej - normatywnej), która jest częściowo definiowana przez "wykluczenie" z kręgu ekonomistów ortodoksyjnych. Ponadto to "koncepcja parasolowa", obejmująca sprzeczne i niejednokrotnie odrębne projekty lub tradycje. Jej twórcy są wybitnymi indywidualistami (często łączą kilka szkół ekonomicznych). Dominującą w tym nurcie metodą stał się krytyczny realizm. Dotyczy on teorii ekonomicznych, które są ze względu na różne aspekty (np. przedmiot analizy) alternatywne wobec mainstreamu. (fragment tekstu)
Podstawowy wątek niniejszego szkicu dotyczy metodologicznych aspektów ekonomii w ujęciu Oskara Langego. Jest to szkic raczej o ekonomii niż z ekonomii. Metodologiczne komentarze w Dziełach są zawsze wplecione w rozważania merytoryczne i ściśle z nimi związane. Komentarze te wskazują, że autor był świadom stosowanych przez siebie metod badawczych. Rozważania wokół metodologicznej strony ekonomii uprawianej przez Langego mają na celu odtworzenie jego praktyki badawczej oraz konfrontację stosowanych przez niego metod badawczych zalecanych przez współczesne kierunki metodologii (w nomenklaturze anglosaskiej - filozofii nauki). (fragment tekstu)
20
Content available remote Value-free Paradise Is Lost : Economists Could Learn from Artists
75%
Despite the conclusions from the contemporary philosophy of science, many economists cherish the ideal of positive science. Therefore, value-free economics is still the central paradigm in economics. The first aim of the paper is to investi-gate economics' axiomatic assumptions from an epistemological perspective. The critical analysis of the literature shows that the positive-normative dichotomy is exaggerated. Moreover, value-free economics is based on normative foundations that have a negative impact on individuals and society. The paper's second aim is to show that economics' normativity is not a problem because the discussion concerning values is possible and unavoidable. In this context, Weber and other methodologists are investigated. The conclusion of the paper is that science can thrive without strict methodological rules thanks to institutional mechanisms. Therefore, economists could learn from artists who accept the world without absolute rules. This perspective opens the possibility for methodological pluralism and normative approaches. (original abstract)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.