Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 7

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic policy in debtor nations
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Przedmiotem artykułu jest zadłużenie zagraniczne Polski, z którym Polska weszła w lata 90-te. Autorka przeanalizowała realizację poszczególnych etapów programu dostosowawczego MFW, którego wdrożenie w gospodarce polskiej było warunkiem redukcji zadłużenia przez kraje zrzeszone w Klubie Paryskim.
2
Content available remote Kryzys finansów publicznych czy kryzys płatniczy krajów PIIGS?
100%
Artykuł ten poświęcony jest analizie przyczyn, które leżały u podłoża owego kryzysu wiarygodności. Według rozpowszechnionego wyjaśnienia jego przyczyną była znaczna nierównowaga finansów publicznych. Wyjaśnienie takie nie jest błędne, jest wszakże dalece niewystarczające. Aby uzasadnić ten pogląd wystarczy odwołać się do prostych przykładów. Wielka Brytania odnotowała w ostatnich latach dwucyfrowe deficyty finansów publicznych przy dość wysokim poziomie długu publicznego. Belgia miała stosunkowo znaczne deficyty przy jednoczesnym długu publicznym bliskim poziomu 100% PKB. Żaden z tych krajów nie doświadczył takiej presji rynkowej, w szczególności wyrażającej się wzrostem rentowności obligacji skarbowych czy obniżeniem ratingów, jak kraje grupy PIIGS, spośród których bynajmniej nie wszystkie miały gorsze wskaźniki sytuacji fiskalnej. (fragment tekstu)
W ostatnich latach aktywna i pasywa zagraniczne polskich podmiotów systematycznie wzrastały. Świadczy to o rosnącej integracji polskiego rynku finansowego z rynkiem międzynarodowym. Podobne zjawiska występowały również w innych krajach tej części Europy. Międzynarodowa pozycja inwestycyjna jest zestawieniem zagranicznych aktywów i pasywów podmiotów krajowych. W przypadku Polski była ona dotychczas zawsze ujemna, co oznacza, że Polska pozostawała dłużnikiem netto. Wiodącym celem opracowania było zaprezentowanie ilościowych zmian w międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski ze szczególnym uwzględnieniem ich przyczyn. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Public Debt as a Problem of the European Union
100%
The article is aimed at analyzing the consequences of debt crisis in European Union. Special attention is paid to changes in economic policy. In the first paragraph theoretical background of public debt is presented. In the second paragraph the level of public debt in European Union is compared with other countries. Finally, changes in the public debt policy are presented.(original abstract)
Po przejściowym osłabieniu się złotego w 2015 roku, jego kurs wzmocnił się w 2016 roku. Okazało się, że nowa polityka gospodarcza, mimo zwiększenia wydatków socjalnych i innych kontrowersyjnych rozwiązań, jaką wprowadził bądź zamierzał wprowadzić nowy rząd, nie osłabiła ani sytuacji budżetowej, ani polskiego systemu bankowego. W rezultacie kurs złotego wzmocnił się, wracając do poziomu sprzed wyborów. Pomogła w tym także sytuacja w bilansie płatniczym. Saldo rachunku bieżącego było - rozpatrując czas obecnego wieku - na historycznie niskim poziomie, zaś do Polski ciągle napływał zagraniczny kapitał pożyczkowy. Niemniej w bilansie płatniczym coraz wyraźniej widać tendencję do zwiększania eksportu polskiego kapitału prywatnego, co wskazywałoby na swoiste "dojrzewanie polskiej gospodarki" w stosunkach z zagranicą. Znajduje to odbicie w stanie aktywów międzynarodowej pozycji inwestycyjnej Polski. W ostatnich latach rosną bowiem polskie zagraniczne inwestycje bezpośrednie i portfelowe. Polska ma jednak bardzo dużą ujemną pozycję inwestycyjną netto, w związku z czym rachunek dochodów pierwotnych zamyka się dużym strukturalnym deficytem. Polska jest jednym z relatywnie największych, licząc do PKB, krajów dłużniczych. Rodzi to niebezpieczeństwo wystąpienia w Polsce kryzysu płatniczego w przypadku pojawienia się, w odpowiedniej skali, szoków wewnętrznych lub zewnętrznych. (abstrakt oryginalny)
Autor dokonał skrótowego przeglądu teorii zadłużenia zagranicznego, a następnie sformułował zasadnicze kierunki działań, których podjęcie ułatwiłoby stosunki wierzyciele-dłużnicy. Są to: inwestycje bezpośrednie, kontynuowanie strategii przeczekania, kreowanie nowych finansowych instrumentów, wykorzystanie globalnych debt-equity swaps, oraz odgórnych ograniczeń stopy procentowej, wprowadzenie instumentów regulacji poziomu stopy inflacji i stopy procentowej w państwach wierzycielskich, strategia przestawiania gospodarek krajów dłużniczych na produkcję eksportową.
Grecki dług ma opinię śmieciowego, aczkolwiek w końcu ubiegłego roku wydawało się, iż kraj ten wychodzi na prostą. Faktem jest, iż ów ogromny dług jest praktycznie nie do spłacenia a jedynym wyjściem może być jego częściowe umorzenie. Jednak do tego celu nieodzowna jest polityczna wola decydentów w Unii Europejskiej, Europejskim Banku Centralnym i Międzynarodowym Funduszu Walutowym. Swoje przysłowiowe "trzy grosze" w rejonie Bałkanów gospodarczo próbuje dorzucić i wykorzystać na swój sposób i Rosja. (abstrakt autora)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.