Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 3

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economic slowdown
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Antyrynkowe nastroje można wyczuć na całym Starym Kontynencie. Wywołały je spowolnienie gospodarcze i załamanie na giełdach.
Prowadzenie działalności gospodarczej od 2008 roku do chwili obecnej uwarunkowane było globalnym kryzysem gospodarczym, wywołanym nadmiernym zadłużeniem Zachodu. Na potrzeby niniejszego opracowania istotę globalnego kryzysu sformułowano jako "procesy zachodzące w gospodarce światowej od sierpnia 2008 roku, czyli od czasu gwałtownych spadków cen surowców, załamania wiarygodności szeregu instytucji finansowych o znaczeniu globalnym, dużego spadku cen nieruchomości, silnego obniżenia się indeksów na głównych światowych giełdach, zwiększenia wskaźników bezrobocia na rynkach, a w konsekwencji obniżenia się popytu i zmniejszenia wartości wymiany handlowej" [Urban 2013, s. 187]. Tak negatywne procesy w skali międzynarodowej spowodowały nie tylko znaczący spadek produktu krajowego brutto (PKB) w wielu krajach, ale również dramatyczne w skutkach zagrożenie bankructwem niektórych rządów państw. Bankructwa rządów uznawane są za kolejną, drugą falę kryzysu(fragment tekstu)
|
|
nr 4
469-493
Autor podejmuje próbę odpowiedzi na pytanie, czy obserwowane od dwóch lat spowolnienie gospodarcze w Polsce oznacza trwałe odwrócenie dotychczasowego trendu rozwojowego czy też ma charakter przejściowy i możliwy jest powrót na ścieżkę szybkiego i trwałego wzrostu. W pierwszej części przedstawiono dotychczasową ścieżkę wzrostu gospodarczego w Polsce w latach 1990-2000. Część druga jest poświęcona analizie roli oszczędności i inwestycji we wzroście gospodarczym - sytuacja Polski została tu m.in. pokazana na tle wybranych krajów Europy Środkowowschodniej. W części trzeciej przedstawiono najważniejsze strukturalne i instytucjonalne bariery wzrostu gospodarczego w Polsce.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.