Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 1187

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Economics
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
Przedstawiono tekst wystąpienia na posiedzeniu Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN z okazji 50-lecia istnienia tego komitetu. Wskazano działania podejmowane w zakresie znaczenia czynnika ludzkiego oraz systemu kształcenia jako ważnego problemu rozwoju ekonomiki rolnictwa, agrobiznesu i terenów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Komitet Ekonomiki Rolnictwa PAN (synteza 1957-2007)
100%
Przedstawiono zredagowany tekst wystąpienia na posiedzeniu Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN z okazji 50-lecia istnienia tego komitetu. Wskazano działania podejmowane w zakresie ważnych problemów rozwoju nauki w zakresie ekonomiki rolnictwa, agrobiznesu i terenów wiejskich. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono najważniejsze fakty, refleksje i opinie dotyczące pięćdziesięcioletniej działalności Komitetu Ekonomiki Rolnej PAN. (abstrakt oryginalny)
Upływa półwiecze od ukazania się serii prac z zakresu teorii równowagi (K.J. Arrow, G. Debreu (1954); D. Gale (1955); G. Debreu (1959); L.W. McKenzie (1959)), które zrewolucjonizowały teorię ekonomii, nadając jej fragmentom postać aksjomatycznych systemów dedukcyjnych matematycznych twierdzeń zinterpretowanych ekonomicznie. Rozwiązano przy tym fundamentalny problem istnienia ogólnej równowagi konkurencyjnej oraz jej optymalnych w sensie Pareto własności, wyznaczając nadto standardy racjonalności naukowej do dziś obowiązujące w analizie ekonomicznej, takie jak ścisłość, ogólność i prostota ujęcia problemu badawczego. W tym kontekście zasadna zdaje się refleksja nad matematyzacją, a w szczególności nad aksjomatyzacją ekonomii w zakresie jej źródeł, ograniczeń, adekwatności empirycznej oraz matematyki jako języka nauki. (fragment tekstu)
5
Content available remote Homo oeconomicus - zarys ewolucji pojęcia
100%
Klasyczna metafora niewidzialnej ręki Adama Smitha odnosi się do tego, jak rynek, w idealnych warunkach, zapewnia efektywną alokację ograniczonych środków. Jednak w praktyce warunki zwykle nie są idealne; na przykład konkurencja nie jest zupełnie wolna, konsumenci nie dysponują pełnymi informacjami, zaś indywidualnie zorientowana produkcja oraz konsumpcja mogą generować zarówno społeczne koszty, jak i korzyści. Co więcej, wiele transakcji nie odbywa się na otwartym rynku, ale wewnątrz firm, w targach pomiędzy jednostkami albo grupami interesów oraz wśród innych ustaleń instytucyjnych [...]. Teoria projektowania mechanizmów, zapoczątkowana przez Leonida Hurwicza i dalej rozwijana przez Erica Maskina i Rogera Myersona, znacznie poprawiła nasze rozumienie mechanizmów optymalnej alokacji w takich sytuacjach [...] - tak Szwedzka Królewska Akademia Nauk pisała o laureatach Nagrody Nobla z dziedziny ekonomii w 2007 roku. (fragment tekstu)
Autor przedstawia sylwetkę Margaret Thatcher i rolę jaką odegrała w historii Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. (fragment tekstu)
Artykuł jest metanaukowym rozważaniem nad problemem skuteczności ekonomii w zakresie wyjaśniania zjawisk ekonomicznych oraz konieczności jej przeorientowania w obliczu niemożności poradzenia sobie z przewidzeniem i wyjaśnieniem współczesnego kryzysu finansowego i jego konsekwencji. Artykuł stanowi też próbę odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób ekonomia personalistyczna dokonuje przeorientowania ekonomii i jakie wynikają z tego konsekwencje dla ekonomii jako nauki. Szukając odpowiedzi na to pytanie, w pierwszej kolejności autor wskazuje na powody, dla których konieczna jest reorientacja ekonomii, następnie charakteryzuje człowieka-osobę jako kierunek ekonomii personalistycznej oraz konsekwencje reorientacji ekonomii w kierunku personalistycznym.(abstrakt oryginalny)
Dynamiczny rozwój technologii telekomunikacyjnych i informatycznych przyczynił się do popularyzacji gier masowych rozgrywanych w środowisku wirtualnym. Skala zjawiska, jak również liczba przeprowadzonych transakcji polegających na sprzedaży wirtualnych dóbr jest dowodem na to, że gry w cyberprzestrzeni mogą generować całkowicie realne przychody. Celem pracy jest wskazanie zjawisk ekonomicznych wewnątrz wirtualnego świata gry, który stał się interaktywnym miejscem dokonywania transakcji handlowych. Zwrócono uwagę na proces kreowania walut wirtualnych oraz odpływ realnej wartości do nowego medium. Ze względu na szerokie spektrum zjawiska ekonomii wirtualnych światów analizę ograniczono do walut i transakcji finansowych wewnątrz świata gry. Praca ma charakter badawczo-analityczny i może stanowić przyczynek do podjęcia badań empirycznych(abstrakt oryginalny)
Problem wieloznaczności w języku ekonomii jest bardzo istotną barierą w rozwoju nauki w aspekcie zarówno teoretycznym, jak i empirycznym. Mnogość nowych pojęć ekonomicznych powoduje chaos w analizach, badaniach oraz ocenie zjawisk gospodarczych, jak również w samej ekonomii jako nauce. Celem artykułu była analiza problemu wieloznaczności języka ekonomii. Omówiono najważniejsze cechy język ekonomii. Następnie scharakteryzowano główne rodzaje wieloznaczności językowej. Część teoretyczną wzbogacono przykładami wieloznaczności pojęć, takich jak: bezrobocie, ubóstwo oraz wykluczenie społeczne.(abstrakt oryginalny)
Przedstawiono najważniejsze problemy nauk ekonomiczno-rolniczych w pięćdziesięcioletniej działalności Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN. Wskazano historycznie trzy okresy tej działalności i szczegółowo je scharakteryzowano. (abstrakt oryginalny)
11
Content available remote Kierunki prac Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN w latach 2007-20101
80%
Przedstawiono najważniejsze kierunki działania Komitetu Ekonomiki Rolnictwa PAN w najbliższych latach. Wskazano na wiele niezbędnych działań, ze szczególnym uwzględnieniem podejmowania wszystkich ważnych problemów rozwoju nauki w zakresie ekonomiki rolnictwa, agrobiznesu i terenów wiejskich, wypracowywania poglądów na ważne tematy gospodarcze, przygotowywania ekspertyz dla ciał decyzyjnych, oddziaływania na rozwój młodych kadr naukowych, a także wykorzystania osiągnięć nauk ekonomicznych w rozwiniętych krajach Unii Europejskiej i USA do aplikacji w Polsce. (abstrakt oryginalny)
Barter to najstarszy system ekonomiczny. Bezpośrednia wymiana barterowa towar za towar zwana również barterem klasycznym funkcjonowała przed wymyśleniem pieniądza. Pierwsze systemy barterowe zostały powołane do życia jako narzędzie ekonomiczne, służące do walki z kryzysem gospodarczym. Współczesne platformy barterowe działają w oparciu o podobne zasady, jednak korzystają z wiedzy i doświadczeń oraz innowacji komunikacyjno-technologicznych. Systemy barterowe z XX wieku stanowiły odpowiedź na kryzysy gospodarcze i deficyt pieniędzy w gospodarce. Współczesny barter wielostronny jest narzędziem współpracy zwiększającym możliwości poszczególnych przedsiębiorstw. Wielostronna wymiana barterowa stosowana jest w komercyjnym handlu barterowym, jako narzędzie typu "business to business" (b2b), gdzie transakcje przeprowadzane są elektronicznie za pośrednictwem internetu w dowolnym miejscu na świecie, bez ograniczeń czasowych. Barter wielostronny służy uczestnikom do zdobywania klientów, stosuje metody przyczyniające się do wzrostu sprzedaży, oszczędzania gotówki, sprzedaży zapasów, prowadzenia działań marketingowych bez dużych nakładów finansowych, dzięki współpracy może przyczyniać się do poprawy sytuacji ekonomicznej społeczności lokalnych(abstrakt oryginalny)
Michał Kalecki and Jonh Maynard Keynes are two great twentiethcentury economists who laid the foundations of the new theory of economics which was based on the assumptions of State interventionism. In defiance of the orthodox subjective marginal economics, they both made an attempt to analyse the economy, taking up macroanalysis and rejecting Say's law as well as the belief in a self-establishing economic equilibrium at the same time. They rejected the assumptions of economic liberalism (laissez-aller policy; laissez-faire policy) which were based on "the invisible hand of the market" and while pragmatically approaching economic issues they took up the broad analysis of the role of the State and the range of its influence on the course of economic processes.(fragment of text)
Istnieją dwa dość odmienne poglądy na temat roli historii w życiu. Autorem pierwszego byl Cyceron (Marcus lullius Cicero, 106 p.n.e.-43 p.n.e.), który twierdził, że historia jest pamięcią życia, nauczycielką życia (Historia vita memoriae, magistra vitae). Wiele lat później Georg Wilhelm Friedrich Hcgel (1770-1831) zauważył, że: "Doświadczenie i historia uczą, że ani lud ani rządy nigdy niczego się z historii nie nauczyły i nigdy nie postępowały według nauk, które należało by z niej czerpać". Dodajmy, że Hegel nie sądził, aby miało to być wynikiem jakiejś niepoprawnej ludzkiej głupoty. W gruncie rzeczy chodzi o to, że w wiedzy o przeszłych faktach nie możemy znaleźć instrukcji dla działań przyszłych -dzieje bowiem nie są cyklicznym powrotem, a określone rozwiązania ustrojowe mogą funkcjonować tylko w obrębie określonej epoki1. Komu należy przyznać rację - Cyceronowi czy Heglowi? Czy tylko jeden z nich ma wyłączną rację, czy żaden jej nie ma, a może obaj mają ją po trochu? Nie próbując udzielić odpowiedzi uniwersalnej, ograniczmy się jedynie do życia gospodarczego oraz nauki ekonomii. Czy dla współczesnych ekonomistów (teoretyków i praktyków) końca pierwszej dekady XXI wieku historia jest (bywa) nauczycielką życia, czy też zachowują się oni tak, jakby z historii (kryzysów finansowych, spekulacji, giełd papierów wartościowych, banków inwestycyjnych i komercyjnych) niczego się nie nauczyli?(fragment tekstu)
Badania nad ekonomiczną problematyką ochrony środowiska podjęte przez nas w 1976 roku w Akademii Ekonomicznej w Katowicach wyprzedziły powołanie jednostki organizacyjnej, statutowo związanej ze środowiskiem przyrodniczym. Uzyskane wyniki badań i szeroko akcentowana w wymiarze politycznym, społecznym i międzynarodowym potrzeba ochrony środowiska przyrodniczego spowodowały, że w 1984 roku na Wydziale Handlu, Transportu i Usług w Akademii Ekonomicznej w Katowicach (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) powołany został Zakład Polityki Sozologicznej, który realizował badania poprzez powoływanie zespołów interdyscyplinarnych, do których zapraszano pracowników Akademii Ekonomicznej, niezależnie od ich instytucjonalnego przyporządkowania, a także pracowników spoza uczelni. (fragment tekstu)
Ogólnie rzecz biorąc, zjawisko histerezy polega na zależności stanu danego układu nie tylko od wpływu bodźców zewnętrznych, ale także od jego własnej historii. Często efekt ten jest niemal niezauważalny. Istnieją jednak dziedziny, w których odgrywa on pierwszorzędną rolę i musi zostać uwzględniony w ich realistycznym opisie. W jednej kategorii zjawisk efekt histerezy prowadzi do możliwości utknięcia układu w "pułapce": społecznej, ekologicznej lub ekonomicznej, co może być właściwością bardzo niepożądaną z punktu widzenia ludzkiego uczestnika, zwłaszcza w przypadku gdy jest takiej możliwości nieświadomy. W drugiej kategorii zjawisk mogą pojawić się cykliczne oscylacje współzależnych wielkości. W niniejszej pracy przedstawiono pokrótce obydwa efekty - "pułapki" oraz oscylacji, na przykładach układów fizycznych, ekologicznych i społeczno-ekonomicznych.(abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Ekonomia społeczna współczesna heterodoksja
80%
Celem artykułu jest określenie roli i znaczenia ekonomii społecznej (ES) w nurcie współczesnej heterodoksji (dynamicznej, silnie złożonej, wewnętrznie zróżnicowanej) wobec zmian w obszarze nauki ekonomii. Przyjmuje się, że ES jako dziedzina heterogoniczna, o profilu społecznym może odegrać znaczącą rolę dla przemian w obrębie heterodoksji, w tym także dla dalszego rozwoju nauki ekonomii.(fragment tekstu)
Przedstawiono trzy koncepcje teorii regulacji rynków przez państwo: interesu publicznego, przechwycenia i regulacji. Ponadto zaprezentowano główne przyczyny porażek w procesie regulacji, które przejawiają się w rozbieżności pomiędzy aktywnością władzy państwowej a interesem publicznym.
Background: Lack of established Polish terminology is a serious limitation of the development of health-related quality of life (HRQoL) studies in Poland. Our goal is to suggest the best translations in order to create the Polish dictionary of QoL terms. Methods: In February 2012, QoL Special Interest Group of ISPOR Poland Chapter took on the task of preparing Polish dictionary of HRQoL terms. The following steps were planned: (1) preparation of a list of target English-language terms, (2) preparation of a reference list of translations already used in Polish literature, (3) step-by-step translation of English terms by individual experts (4) analysis and approval of proposed translations by Expert Committee, (5) re-analysis of key terms, (6) preparation of pre-final dictionary, (7) reviews by Review Committee, (8) preparation and publication of the final version. Expert Committee was comprised of seven Polish investigators with vast experience in the field of HRQoL studies. Review Committee was formed by three authorities in the field of psychometrics, statistics and epidemiology. Results: Until June 2013, there were 13 meetings of Expert Committee: three focused on the development of methodology and ten - on analysis and approval of proposed translations. Initially, we identified 1640 English terms from different sources. After removal of duplicates, final English list comprised of 1314 terms. Pre-final version of vocabulary, ready for peer-review, consists of 1051 Polish translations. Conclusions: We anticipate, that dictionary prepared by the ISPOR Poland Chapter will support practical usage of patient HRQoL in Poland.(original abstract)
Przedstawione rozważania nie wyczerpują zakresu problematyki dotyczącej ewoluowania koncepcji "efektywności", ale wyraźnie wskazują na jej historycznie ukształtowaną wieloznaczeniowość. Aż do XVIII w. określenia "efektywny" używano w znaczeniu każdego działania przynoszącego jakiś rezultat (wynik, skutek). Kolejnym etapem semantycznej ewolucji pojęcia "efektywny" było odniesienie uzyskanego rezultatu do rezultatu pożądanego, a więc w koncepcji efektywności pojawił się "pożądany skutek działania" - cel. Jednocześnie spowodowało to, że(fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 60 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.