Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 233

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Education of economists
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
Problematyka edukacyjnych standardów rachunkowości jest ściśle związana z teorią, polityką i praktyką rachunkowości. Polska teoria, polityka i praktyka rachunkowości była kształtowana pod wpływem rachunkowości niemieckiej i francuskiej, tymczasem znowelizowana ustawa o rachunkowości wprowadza amerykański model rachunkowości. Będzie to wymagało wszech- stronnej zmiany zarówno filozofii rachunkowości, jak i szczegółowych rozwiązań teoretycznych i praktycznych.(abstrakt oryginalny)
W artykule przeprowadzono krytyczną analizę szkolnictwa wyższego w Polsce w zakresie nauczania rachunkowości. Dokonano porównania nauczania rachunkowości na pierwszym i drugim stopniu studiów na specjalności rachunkowość oraz na innych specjalnościach. Szczególną uwagę zwrócono na standardy nauczania na studiach podyplomowych o specjalności rachunkowość, które m. in. dają uprawnienia dla usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Na tle zapotrzebowania na wiedzę i standardów edukacji w zagranicznych ośrodkach akademickich wskazano na słabości w dotychczasowym kształceniu rachunkowości w Polsce oraz wprowadzenie niezbędnych zmian.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono zmiany w strukturze kierunkowej studiów ekonomicznych od 1924 roku, tj. od kiedy Wyższa Szkoła Handlowa w Warszawie uzyskała pełne prawa akademickie.
Obraz polskiej edukacji wyłaniający się z ankiety Polskiego Forum Akademicko-Gospodarczego przeczy tezie o jej fatalnej kondycji. Gospodarcze otoczenie szkolnictwa dostrzega pozytywne skutki wysiłków reformatorskich podjętych w ostatnich latach. Wyzwaniem czasu jest zwiększenie tempa tych przemian.
International Master Class założył Marc Frei, prezydent szwajcarskiego Neufra-Institut z Lucerny. Studenci szkół ekonomicznych będą się kształcić aby później otwierać w Polsce przedstawicielstwa firm zagranicznych, w których praktykowali i dbać o rozwój ich sieci.
Community of European Management School (CEMS) jest unikatową międzynarodową strukturą edukacyjną stworzoną w 1988 roku przez czołowe europejskie korporacje oraz szkoły zarządzania. Jej celem jest stworzenie takiego modelu edukacji, który wyposażyłby studentów w międzynarodową orientację niezbędną w warunkach globalnej gospodarki, a równocześnie ustanowił standard uznawany we wszystkich krajach Europy.
Artykuł omawia oczekiwania pracodawców co do szkolnictwa wyższego i absolwentów wyższych uczelni ubiegających się o pracę.
Omówiono główne założenia utworzenia Wirtualnej Akademii Ekonomicznej (WAE) oraz jej cele. Przedstawiono także model biznesowy dotyczący powołania i uruchomienia WAE.
Amerykański system szkolnictwa wyższego różni się znacznie od polskiego odpowiednika. W artykule omówiono najistotniejsze różnice. Przedstawiono charakterystyczne cechy organizacji nauczania w szkolnictwie wyższym w Stanach Zjednoczonych. Opisano typowe formy egzaminów. Programy studiów ekonomicznych zaprezentowane w artykule pochodzą z Rutgers University, New Brunswick, New Jersey.
Opisano zasady i realizację gry dydaktycznej "Wyspa", przewidzianej do nauczania podstaw ekonomii.
Przedstawiono historię, dorobek dydaktyczny i naukowy Wydziału Ekonomicznego UMCS - Filia w Rzeszowie, w okresie 22 lat jego istnienia.
Artykuł omawia badania prowadzone w ramach projektu "Społeczno-ekonomiczne mechanizmy kształtujące decyzje o inwestycjach edukacyjnych" w pierwszej połowie 2003 r. Objęło ono studentów I i II roku kierunku studiów - zarządzanie i marketing.
Jednym z aspektów oceny jakości kształcenia, a w konsekwencji syntetycznym miernikiem działania szkoły wyższej może być wynik analiz sukcesu absolwentów na rynku pracy. Celem artykułu jest ocena i analiza zróżnicowania zjawiska bezrobocia wśród rocznika 2014 absolwentów kierunków ekonomicznych polskich uczelni. Przedmiotem analiz są "klasyczne" kierunki ekonomiczne: Ekonomia, Finanse i Rachunkowość, Informatyka i Ekonometria, Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze oraz Zarządzanie. Podmiotem analiz są grupy absolwentów poszczególnych kierunków studiów prowadzonych przez dany wydział na danej uczelni. Do analizy wykorzystano dane ELA, które nie zawierają informacji o ewentualnej pracy absolwentów przed studiami oraz podczas studiów. Analizie poddano grupy 9699 absolwentów 107 kierunków z 51 uczelni. (abstrakt oryginalny)
Nawet bardzo krótkie doświadczenie wykładowcy etyki biznesu na Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu prowadzi do spostrzeżenia, iż nauczanie tego przedmiotu napotyka specyficzne trudności. Biorą się one być może ze splotu spekulatywnego charakteru rozważań, pluralizmu twierdzeń, a także ich zastosowania uzależnionego wyłącznie od osobistych decyzji. Studenci kierunków ekonomicznych, którzy oczekują praktycznej wiedzy dotyczącej prowadzenia działalności gospodarczej i dlatego niechętnie odnoszą się do teorii i filozofii, również etyki biznesu nie uczą się z entuzjazmem. Tym bardziej, iż powszechne jest wśród nich przekonanie o braku poważania dla moralności w codziennym życiu gospodarczym. Co ważne z punktu widzenia niniejszego artykułu, przekonanie o braku moralnego wymiaru biznesu jest u studentów podtrzymywane przez cały okres kształcenia ekonomicznego. W większości akademickich podręczników do marketingu, zarządzania czy finansów skrupulatnie omawiany jest wymiar efektywnościowy, wymiar aksjologiczny czy moralny wspominany jest natomiast najczęściej instrumentalnie, jako aspekt "zarządzania relacjami z otoczeniem", z pracownikami, z klientami. (fragment tekstu)
Wyjaśniono istotę i cel kształcenia matematycznego. Wymieniono umiejętności zdobywane w procesie nauczania matematyki.
Celem niniejszego opracowania (o charakterze deskryptywnym) jest: przybliżenie osoby studenta jako podmiotu kształcenia, ze szczególnym uwzględnieniem cech wieku, zadań rozwojowych i życiowych w okresie młodzieńczym, teorii rozwoju zawodowego, czynników warunkujących proces wyboru kierunku kształcenia i sukces zawodowy. (fragment tekstu)
Współczesny system kształcenia ekonomistów jest wynikiem długotrwałej ewolucji. W procesie rozwoju przystosowywał się on do bieżących potrzeb społecznych, zmieniającej się roli szkoły ekonomicznej i zadań ekonomisty. Dyskusje na temat kształcenia i doskonalenia ekonomistów mają już swoją historię i odradzają się cyklicznie w trakcie lub też po okresach napięć i załamań gospodarczych. Pośrednio dowodzi to, że w dużym stopniu przygotowanie kadr ekonomicznych traktowane jest instrumentalnie. Struktury organizacyjne, programy, treści, metody i środki kształcenia przeżywały się wraz z pewnymi okresami politycznymi i gospodarczymi. Zarówno odbiorcy jak i twórcy - autorzy koncepcji programowych i metodycznych - z upływem czasu przestawali być z nich zadowoleni, co było sygnałem do podejmowania nowych działań, zmieniających dawny stan rzeczy. Dokonywane przeobrażenia okazywały się jednak z czasem niewystarczające, a oczekiwania znacznie różniły się od proponowanej oferty. Modernizacja systemu kształcenia ekonomistów jest bowiem zawsze funkcją rozumienia ich zadań i przyjętych założeń teoretycznych. W odniesieniu do ekonomistów owe zadani* pojmuje się maksymalistycznie, szeroko i wielostronnie, i nie towarzyszą temu zwykle sprzyjające warunki realizacji. Obecna sytuacja studiów ekonomicznych jest bardzo złożona. Poważne przekształcenia systemu społeczno-ekonomicznego (przejście od państwowej gospodarki nakazowo-rozdzielczej do gospodarki rynkowej), wielostronny kryzys, reformy gospodarcze i zmiany polityczne postawiły nauki ekonomiczne wobec wyzwania - muszą one udowodnić swoją przydatność społeczną. Wymaga to dużego wysiłku, a bodźcem do jego podjęcia jest wzrastające zapotrzebowanie na wiedzę ekonomiczną, wiążące się z możliwością i koniecznością jej praktycznego wykorzystania. Zaistniał też drugi, nie mniej ważny, bodziec - chęć zrozumienia tego, co się dzieje wokół nas. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Wpływ studiów ekonomicznych na poziom moralny studentów
75%
W Stanach Zjednoczonych od początku lat osiemdziesiątych minionego wieku prowadzono badania wśród studentów ekonomii, dotyczące ich skłonności do współpracy i filantropii oraz znajomości podstawowych pojęć moralnych, takich jak sprawiedliwość i bezstronność (fairness), a także dotyczące uczciwego postępowania. Niezależnie od zastosowanych metod otrzymywano wyniki wskazujące na niższą skłonność do współpracy wśród studentów ekonomii w porównaniu ze studentami kierunków nieekonomicznych oraz na pogorszenie się tego wyniku po kursie mikroekonomii. Na tej podstawie sformułowano dwie hipotezy: hipotezę o autoselekcji oraz o indoktrynacji. Celem artykułu jest omówienie hipotezy o indoktrynacji na tle przeprowadzonych badań, które polegały ma eksperymentalnych grach, w których uczestniczyli studenci. Znajomość gier ekonomicznych oraz warunków eksperymentowania może rzucić trochę światła na wyniki przeprowadzonych badań. W szczególności nie są tak istotne wyniki tych badań, ile pytanie o możliwość indoktrynacji za pomocą wykładanych treści nauk ekonomicznych i indoktrynacji polegającej na przekazywaniu obrazu samolubnego człowieka ekonomicznego. Źródłami indoktrynacji na studiach ekonomicznych mogą być podręczniki i inne materiały dydaktyczne oraz osoba wykładowcy - jego wiedza, poglądy i umiejętności dydaktyczne. Zatem celowe jest zbadanie treści podręczników ekonomii, zwłaszcza mikroekonomii, w których omawiane są motywy i cechy człowieka ekonomicznego ze względu na możliwość indoktrynacji polegającej na promowaniu samolubnych podstaw i działań. Treść tych podręczników będzie poddana analizie w kontekście dyskusji i wątpliwości dotyczących przedmiotu badań ekonomii, jej metody i statusu nauki pozytywnej. (fragment tekstu)
W procesie edukacyjnym, skuteczna komunikacja jest bardzo ważna, ale trudna do zmierzenia. Zespół badawczy próbował przeanalizować proces komunikacji wśród młodych grup studentów, z naciskiem na kwestie związane z komunikacją pomiędzy studentami oraz komunikacją pomiędzy studentami i profesorami. Analiza ta była połączona z wdrożeniem specjalnej metody edukacyjnej dla specjalizacji ekonomicznych, tzn. symulacji działalności ekonomicznej w firmie. Skuteczna komunikacja w procesie edukacyjnym zależy w dużej mierze od profesora oraz zastosowanej metody, ale waga komunikacji na poziomie grupy oraz zachęcanie do interakcji pomiędzy studentami związanej z ich przyszłą aktywnością musi być również wzięta pod uwagę.(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 12 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.