Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efekt dnia tygodnia
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
W pracy zbadano występowanie efektu dnia tygodnia na Giełdzie Papierów Wartościowych S.A. w Warszawie (GPW) w okresie od stycznia 2002 do grudnia 2005. W tym celu posłużono się modelami autoregresyjnymi z warunkową heteroskedastycznością GARCH. Okazało się, że efekt sezonowości dziennej jest obecny w wyraźny sposób w równaniach na średnią i w słabszy w równaniach na wariancję warunkową. W równaniach średniej statystycznie istotne okazały się wysokie stopu zwrotu osiągane w poniedziałki i piątki. W wypadku wariancji warunkowej wychwycono podwyższoną zmienność poniedziałkową. (abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Day-of-the-Week Effects in Liquidity on the Warsaw Stock Exchange
100%
Celem artykułu jest analiza występowania efektu dnia tygodnia w płynności spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie S.A., z wykorzystaniem dziennych wartości względnego wolumenu jako miary płynności. Badaniu poddano w szczególności występowanie tzw. efektu odwróconego U w dziennym względnym wolumenie 53 spółek, z podziałem na grupy według wartości rynkowej, w okresie od stycznia 2005 r. do grudnia 2014 r. W badaniu wykorzystano modele OLS-HAC oraz GARCH. Na podstawie uzyskanych wyników stwierdzono, że dzienny względny wolumen na giełdzie warszawskiej jest generalnie istotnie niższy w poniedziałki (tzw. efekt poniedziałku) oraz istotnie wyższy w środy (tzw. efekt środy) w porównaniu do pozostałych dni tygodnia. Ponadto zaobserwowano, że częściowy efekt odwróconego U występuje głównie w dziennym względnym wolumenie spółek o największej kapitalizacji. Efekt ten oznacza jednoczesną obecność efektów poniedziałku i środy, przy braku tzw. efektu piątku, czyli spadku dziennego względnego wolumenu w piątek do poziomu z początku tygodnia. (abstrakt oryginalny)
This paper investigates the degree of persistence in the financial markets' data during different days of the week over the last twenty years. This allows taking a brand new look on the day-of-the-week effect and providing additional evidence against the efficient market hypothesis. The variety of the financial markets includes developed and emerging stock markets, FOREX, commodity and cryptocurrency markets. To measure the level of persistence the R/S analysis is used. The findings indicate that the level of persistence is different for different days of the week. This is inconsistent with the Efficient Market Hypothesis: data do not follow a random walk; and there can be indirect evidence in favor of the day-of-the-week effect. Conclusions on non-randomness of the data are important, because they allow choosing the best model to describe price dynamics so that to increase the predictive power of the existing models. Differences in the long-memory properties of the market data during different days of the week is an important finding that can lead to better understanding of the behavior of financial markets. High level of persistence implies data predictability, and therefore suggests that trend following technics can be applied to make profits from trading. (original abstract)
Praca ta porusza problem występowania możliwości arbitrażu na rynku akcji na giełdzie londyńskiej w latach 1985-2012. W szczególności przedmiotem badania jest stosunek między wartością obecną a wartością wynikająca z kontraktów terminowych na indeks FTSE 100. Badanie ukazuje, iż można zaobserwować wzrost różnicy między tymi wartościami, a tym samym należy się spodziewać możliwości występowania arbitrażu. Niemniej jednak należy się zastanowić, czy możliwość arbitrażu rzeczywiście istnieje, a wzrost nie jest tylko odzwierciedleniem zmiany w mierniku stopy wolnej od ryzyka używanej przez uczestników rynku do wyceny instrumentów finansowych. Ponadto w pracy ukazano wpływ efektu dni tygodnia na możliwości arbitrażu.(abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Testing Day of the Week Effect on Precious Metals Market
84%
Efektywność rynku zakłada, że ceny aktywów powinny cechować się losowością i nieprzewidywalnością tak, aby potencjalni uczestnicy rynku nie byli wstanie generować ponadprzeciętnych zysków. Oznacza to, że w szeregach czasowych nie powinno występować zjawisko sezonowości, które jednoznacznie wyznacza pewien wzorzec zachowań aktywów finansowych. W referacie podjęto próbę weryfikacji efektu dnia tygodnia na rynku metali szlachetnych. Wybór obszaru badawczego nie jest akcydentalny. Metale szlachetne stanowią alternatywę dla klasycznych inwestycji kapitałowych, zwłaszcza w przypadku kryzysów finansowych i gospodarczych. Ponadto literatura przedmiotu wykazuje lukę w obszarze analiz dynamiki na rynkach towarowych w porównaniu z aktywami rynku kapitałowego. Wyniki nie są jednoznaczne. Efekt dnia tygodnia zaobserwowano przede wszystkim dla stóp zwrotu złota i palladu (cały okres i okres wzrostu) oraz sporadycznie dla stóp zwrotu srebra (okres trendu spadkowego). Badanie wykazało, że w kontekście kryteriów informacyjnych należy stosować modele AR-APARCH z gruboogonowymi rozkładami prawdopodobieństwa dla reszt. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiona jest analiza efektu dnia w tygodniu na GPW w Warszawie. Na początku opisane są najczęściej prezentowane sposoby rozpoznawania analizowanej formy sezonowości. Następnie przeprowadzone zostały szczegółowe testy statystyczne zmierzające do sprawdzenia istotności, zarówno statystycznej, jak i ekonomicznej, rejestrowanych zakłóceń cenowych. Ostatecznie formułowane są wnioski na temat możliwości wykorzystania efektu dnia w tygodniu do osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków. Na podstawie wykonanych badań można stwierdzić, że względne zmiany indeksów podczas sesji: poniedziałkowych, wtorkowych etc. są na tyle niewielkie, iż wyłącznie inwestorzy instytucjonalni, mogący znacznie zredukować koszty transakcyjne, mają szansę wykorzystania rozpoznanych nieprawidłowości do osiągnięcia ponadprzeciętnych korzyści finansowych. Tym samym wykorzystanie tak określonego przejawu nieefektywności w funkcjonowaniu procesu stanowienia cen w przypadku inwestorów indywidualnych może być uzupełnieniem innych strategii inwestycyjnych, lecz samo w sobie nie stanowi źródła zysków kapitałowych.(abstrakt oryginalny)
Efekt dnia tygodnia należy do jednej z najczęściej badanych anomalii kalendarzowych występujących na giełdach papierów wartościowych. Po raz pierwszy został zaobserwowany dla rynku amerykańskiego w badaniach m.in. Frencha, Gibbonsa i Hessa, Rogalskiego, Smirlocka i Starksa, oraz Harrisa, Wykazują oni występowanie na giełdach amerykańskich niższej stopy zwrotu dla poniedziałku, najczęściej ujemnej, oraz najwyższej średniej stopy zwrotu dla piątku. Efekt dnia tygodnia może również przypadać na inne dni - najniższa dzienna stopa zwrotu dla Japonii i Australii występuje we wtorek. Dla polskiego rynku istnieniem efektu dnia tygodnia zajmowali się m.in.: Szyszka, Buczek, Kompa i Matuszewska oraz Landmesser, Badania Szyszki dotyczyły 29 spółek i 3 indeksów w okresie od 3.10.1994 r. do 1.10.1999 r. Średnie poniedziałkowe dzienne stopy zwrotu okazały się dodatnie i w większości przypadków wyższe niż w pozostałe dni. Dla 22 spółek i 3 indeksów okazały się statystycznie istotne. Szyszka zaobserwował też w badanym okresie dla 25 z 29 spółek prawidłowość dotyczącą wtorku: wtorkowe dzienne stopy zwrotu były przeciętnie ujemne, ale nie zawsze najniższe spośród wszystkich dni tygodnia. Analizując dzienne stopy zwrotu dla rocznych podokresów, w czterech okresach z pięciu najwyższe średnie stopy zwrotu zaobserwowano w poniedziałek. Dla wszystkich spółek można było jednak znaleźć co najmniej jeden podokres, w którym najwyższa przeciętna stopa zwrotu realizowana była w inny dzień niż poniedziałek. Poza poniedziałkiem naj- wyższe średnie stopy zwrotu przypadały najczęściej w środę, najrzadziej we wtorek i piątek. Badania dla kolejnych lat na WGPW dla 65 spółek i indeksu WIG w okresie 2001-2004, przeprowadzone przez Buczka, świadczą o zaniknięciu efektu poniedziałku. (fragment tekstu)
Magazynowanie energii jest coraz ważniejszym aspektem sektora energetycznego w Polsce ze względu na rosnącą popularność odnawialnych źródeł energii. Jego jednym z głównych celów jest wspieranie wykorzystania energii odnawialnej w miksie energetycznym kraju. W prezentowanym artykule dokonano analizy potencjału ekonomicznego zakupu i sprzedaży energii elektrycznej na Rynku Dnia Bieżącego i Rynku Dnia Następnego Towarowej Giełdy Energii SA (Polski Rynek Energii: TGE) w zakresie magazynowania energii. W czterech scenariuszach energię kupowano i sprzedawano na RDN/IDM lub kupowano na jednym rynku i sprzedawano na drugim, aby określić najkorzystniejszy przypadek. Badano dwa czteromiesięczne okresy w latach 2021 i 2023. Przeprowadzono analizę magazynu litowo-jonowego, który posiada dwugodzinny cykl ładowania w celu magazynowania energii. Zaproponowano metodologię identyfikacji dwóch najwyższych i dwóch najniższych cen energii w celu nałożenia ograniczeń na czas zakupu i sprzedaży. Analizie poddano także porę dnia, w której te ceny występowały. Obliczono roczne i okresowe zyski, które można uzyskać z zakupu i sprzedaży zmagazynowanej energii. Przeprowadzone obliczenia i analizy umożliwiły porównania międzyrynkowe. Obliczono czas zwrotu magazynowania energii oraz zbadano opłacalność inwestycji. W ostatniej części przedstawiono wnioski oraz możliwości i sugestie dalszych badań w tym obszarze. Jak obliczono, najbardziej opłacalnym przypadkiem po uwzględnieniu efektywności ekonomicznej był zakup na RDN i sprzedaż na RDN w części 2023 roku: 18 751,61 [EUR/MWh mocy]. Dla porównania, najwyższą wartość za rok 2021 uzyskano w przypadku sprzedaży i zakupu na IDM, z zyskiem na poziomie 7531,23 [EUR/MWh mocy].
W niniejszym artykule przeprowadzona została wstępna analiza efektu dnia w tygodniu. Na podstawie wyników dotyczących względnych zmian wartości WIG-u i WIG-u 20 można stwierdzić, iż przejawem tego rodzaju sezonowości na GPW w Warszawie są poniedziałkowe, czwartkowe i piątkowe wzrosty kursowe oraz środowe zniżki notowań. Warto zauważyć, że rejestrowane zmiany mają miejsce zwykle w okresach od początku grudnia do końca lutego. Pomimo że zjawisku temu towarzyszy najczęściej wzrost zmienności, to nie jest on znaczący. W konsekwencji zachowanie polskiego rynku kapitałowego na przykładzie tej formy sezonowości należy uznać za odbiegające od schematu, jakiemu podlegają giełdy amerykańskie.(abstrakt oryginalny)
10
Content available remote Efekt dni tygodnia w różnych segmentach rynku głównego GPW
84%
Zaprezentowany tekst dotyka tematyki rynków finansowych w kontekście teorii behawioralnych. Autor podejmuje próbę weryfikacji występowania jednego z popularnych efektów kalendarzowych, jakim jest efekt dni tygodnia, na polskim rynku akcji. Dodatkowym aspektem podjętego badania jest rozróżnienie, czy omawiany efekt występuje w równym stopniu w trzech wyróżnionych segmentach rynku, względem wielkości przedsiębiorstwa. Liczne głosy z nurtu finansów behawioralnych mówią, iż występowanie anomalii kalendarzowych jest bardziej widoczne w przypadku niewielkich spółek, które nie znajdują się w centrum zainteresowania głównych inwestorów. W niniejszym tekście podjęto próbę weryfikacji owej hipotezy uzupełniając ją o test występowania danego efektu w przedsiębiorstwach dużych i średnich, w rozumieniu GPW. W badaniu wykorzystano dane dotyczące trzech indeksów Giełdy w Warszawie reprezentujących wskazane trzy podgrupy podmiotów, czyli WIG20, mWIG40 i sWIG80. Uwzględniono notowania tychże spółek od stycznia 1998 do grudnia 2014 roku. W celu weryfikacji postawionej hipotezy o występowaniu efektu dni tygodnia wśród tych spółek posłużono się modelowaniem ekonometrycznym. W toku przeprowadzonej analizy potwierdzono brak występowania efektu dni tygodnia w zaproponowanej próbie badawczej. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu była ocena ryzyka inwestycji w walutę kryptograficzną Bitcoin. Szczególna uwaga została zwrócona na ryzyko inwestycji na polskich giełdach Bitcurex, BitBay, BitMarket.pl i LocalBitcoins. Do oceny ryzyka inwestycji wykorzystana została miara VaR. Porównano również ryzyko inwestycji w kryptowalutę bitcoin z ryzykiem inwestycji w wybrane waluty "tradycyjne" oraz zwrócono uwagę na efekt dnia tygodnia na giełdach Bitcoin. Inwestycja w kryptowalutę obarczona była większym ryzykiem niż inwestycje w waluty "tradycyjne". Największym ryzykiem charakteryzowała się inwestycja na polskiej giełdzie LocalBitcoins. Jednocześnie na tej giełdzie przeciętna dzienna stopa zwrotu była najwyższa. (abstrakt oryginalny)
Coraz większym powodzeniem cieszą się warsztaty z zakresu tzw. mindfulness, redukcji stresu czy umiejętności zarządzania emocjami. I choć wciąż mnożą się różnego rodzaju oferty sposobów na relaks, Polacy nadal nie dostrzegają wagi regularnego, efektywnego wypoczynku. Według badań - 65% menedżerów dalej pracuje podczas urlopu a 79% ankietowanych nie bierze L-4 nawet wówczas, kiedy naprawdę poważnie chorują. Efekty chodzenia do pracy z infekcjami oraz udawanie przebywania na urlopie przynosi dla nas katastrofalne skutki. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.