Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 38

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efekt zarażania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote Efekt zarażania w działaniu przedsiębiorstwa
100%
W artykule uściślono pojmowanie wykorzystywanego w różnych dziedzinach badawczych pojęcia zarażanie. Przedstawiono przyczyny wzrostu zastosowań tego terminu. Odwołano się przy tym do rosnącej złożoności systemów społecznych. Zidentyfikowano istotę zarażania, określając jego cechy i wypracowując jego definicję. Zaproponowano typologię zarażania. Ujęto dwa modele rozprzestrzeniania się zarażania. Uwzględniono w tym względzie zaufanie, czynniki fundamentalne, emocje. Zdefiniowano termin efekt zarażania. Przedstawiono również modele zachowań przedsiębiorstwa wobec zarażania. Wskazano na rolę inercji i elastyczności, ale także nadwrażliwość organizacji. Zaprezentowane rozważania teoretyczne ilustrowano przykładami wywodzącymi się z praktyki gospodarczej.(abstrakt oryginalny)
Efekt zarażania ma kluczowe znaczenie dla sfery realnej, finansowej i politycznej. Ciekawa jest kwestia centralizacji i samouczenia w systemie złożonym w odniesieniu do zdolności odpowiadania na efekt eskalacji zjawiska zarażania. Metoda analizy systemowej jest najwłaściwsza do analizy tej kategorii zjawisk. Na studium przypadku wybrano Malezję, dotkniętą zarówno kryzysem z lat 1997-1998 i 2008-2010. Hipoteza: systemy scentralizowane są bardziej podatne na zarażanie, ale samouczenie w systemie i odpowiedź na zarażanie może być szybsza, została dowiedziona na przypadku Malezji. Kraj ten był podatny na zarażanie ze względu na powiązania z sąsiadami: wysoką korelację z Indoenzją i mniejszym z Tajlandią, a centralizacja w systemie doprowadziła do szybkiego rozprzestrzeniania się zjawiska zarażania. Z drugiej strony scentralizowana, czasem uznawana za kontrowersyjną reakcja Mahathira bin Mohammada pozwoliła Malezji przezwyciężyć kryzys szybciej i wdrożyć szeroko mechanizmy samouczenia.(abstrakt oryginalny)
The paper looks at the issues related to the research on and assessment of the contagion effect. Based on several examinations of two selected EU countries, Poland paired with one of the EU member states; it presents the interaction between their economic development. A DCC-GARCH model constructed for the purpose of the study was used to generate a covariance matrix Ht, which enabled the calculation of correlation matrices Rt. The resulting variance vectors were used to present a linear correlation model on which a further analysis of the contagion effect was based. The aim of the study was to test a contagion effect among selected EU countries in the years 2000-2014. The transmission channel under study was the GDP of a selected country. The empirical studies confirmed the existence of the contagion effect between the economic development of the Polish and selected EU economies.(original abstract)
4
Content available remote Badanie cykliczności na rynku instrumentów finansowych
75%
Celem badania jest weryfikacja zjawiska cykliczności na rynku papierów wartościowych i derywatów. W badaniu została przyjęta metoda punktów zwrotnych, z kolei identyfikację szczytów i dna rynków dokonano na podstawie metody Claessensa. Ponadto analizie zostanie poddany poziom synchronizacji cykliczności wahań wybranych wskaźników rynkowych w krajach o zróżnicowanym poziomie rozwoju gospodarczego. Nasilające się zjawiska synchronizacji rynków powodują większą przewidywalność zachodzących na nich zmian, ale z drugiej strony potęgują ryzyko systemowe. Próba badawcza obejmuje rynek rozwinięty - Niemcy, rynki wschodzące - Polska, Rosja i rynek graniczny - Ukraina. Badanie zostało przeprowadzone w latach 1996-2015. Wyniki badania potwierdzają obecność znacznego poziomu synchronizacji cykli, co jest potwierdzeniem istotnych powiązań między rynkami. Zjawisko to może się nasilać w oparciu o efekt zarażania przy realizacji niestabilności finansowej, w tym systemowej(abstrakt oryginalny)
Our paper studies the impacts of the Dieselgate scandal on the required rate of return on equity investments into VW, Daimler, and BMW. The object of investigation is the beta coefficient that determines the risk premium in the Capital Asset Pricing Model (CAPM). Our research takes a deep dive into the developments from the turning point of the scandal (the EPA NOTICE 2015) on September 18, 2015 - when a Notice of Violation of the Clean Air Act was issued to Volkswagen by the EPA - to the end of February 2016. This period also covers FORMAL COMMENCEMENT 2016, when the U.S. Department of Justice first sued Volkswagen on behalf of the EPA. The spillover (contagion) effect of fraudulent practices of VW impacted BMW, Daimler and other companies in the industry that share a similar business model and market segment. Our research of historical market betas has not confirmed the expectation that in the context of the Dieselgate scandal the return required on equity investments into VW, Daimler, and BMW would soar. The Dieselgate scandal proves that the reliability of beta estimates is an inverse function of market volatility. Historical market beta is, therefore, not a good estimate of the required rate of return for the companies in question. (original abstract)
Przedstawione rozważania na temat integracji rynku finansowego w UE pokazują złożoność i szeroki zakres obszarów podlegających integracji oraz istotną rolę regulacji wspólnotowych i instytucji UE. Integracja obejmująca rynek pieniężny, kapitałowy i bankowy zmniejsza ryzyko inwestycyjne, poprawia alokację i dostęp do kapitału oraz przyczynia się do zwiększenia wzrostu gospodarczego. Można stwierdzić, że proces integracji rynku finansowego w UE po etapie stagnacji wchodzi w stadium bardziej aktywnych działań podejmowanych przez UE. Ostatnie kilka lat przyczyniły się do zwiększenia świadomości regulatorów i uczestników rynku o konieczności integracji rynku finansowego, i zapoczątkowały debatę nad jego przyszłym modelem. Osiągnięcie pełnej integracji zajmie zapewne jeszcze wiele czasu i wysiłku, a być może stan taki nie będzie nigdy osiągnięty, jednak odejście od tej idei nie jest alternatywą. Należy pamiętać również o zagrożeniach wynikających ze zintegrowanych gospodarek w obrębie UE, które mogą przyczynić się do zwiększenia ryzyka kryzysów finansowych poprzez tzw. efekt zarażania. W tym obszarze nieoceniony jest właściwy model nadzoru nad rynkiem finansowym zarówno na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym oraz właściwa jakość regulacji prawnej i jej implementacja przez poszczególne państwa. Szans na przyspieszenie procesów integracyjnych należy upatrywać w rozszerzeniu strefy euro oraz powstawaniu nowych instrumentów finansowych i segmentów rynku(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono wyniki badania powiązań w świetle metody Diebolda i Yilmaza pomiędzy notowaniami najważniejszych linii lotniczych w Stanach Zjednoczonych i w Europie. Wyznaczono indeks powiązań dla dziennych zwrotów i zmienności dla całej próby oraz w ujęciu dynamicznym. Wyniki badania wskazują, że notowania wszystkich analizowanych linii lotniczych są ze sobą powiązane, ale istnieje wyraźny podział na dwa rynki. Powiązania między rynkiem europejskim a amerykańskim są znacznie słabsze niż efekty zarażania pomiędzy liniami lotniczymi z jednego rynku. Efekty zarażania są silniejsze dla zwrotów niż dla zmienności. Ponadto średni poziom indeksu powiązań jest wyższy w Stanach Zjednoczonych niż w Europie. Na zmiany poziomu powiązań w czasie miały wpływ wydarzenia z otoczenia makroekonomicznego i rynku kapitałowego oraz długotrwała zmiana poziomu ceny ropy naftowej.
8
Content available remote Kryzys na rynku kredytów subprime a stan polskiej gospodarki
75%
W marcu 2008 sytuację na rynku kredytów hipotecznych subrime w Stanach Zjednoczonych określono kryzysem. Upadek wielu firm sektora finansowego zaangażowanych w ryzykowne kredyty doprowadził do rozprzestrzenienia się kryzysu w gospodarce światowej. Celem tego artykułu jest pokazanie powodów powstania kryzysu oraz jego ewentualnego wpływu na stan polskiej gospodarki. Poprzez rozważenie przyczyn kryzysu w USA oraz kanałów jego rozprzestrzeniania oceniono ryzyko przeniesienia kryzysu do Polski oraz wskazano konsekwencje załamania dla rozwoju polskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Wpływ zagranicznych rynków kapitałowych na zmienność indeksu WIG
63%
W gospodarkach rozwijających się procesy integracji charakteryzują się cechami wyróżniającymi je spośród krajów rozwiniętych. Szczególnym wydaje się efekt transmisji kryzysów na rynkach kapitałowych. Niewątpliwie aktualnym zjawiskiem jest przenoszenie negatywnych informacji z gospodarek rozwiniętych na rynki rozwijające się. W kontekście ostatniego kryzysu finansowego nadal pozostaje aktualna teoria o specyficznym układzie gospodarek w kształcie "centrum" oraz "krajów peryferyjnych". Każde zmiany w ramach polityki makroekonomicznej czy na rynku finansowym wymuszają weryfikację swojej polityki i działań na peryferiach. Zgodnie z tym kierunkiem transmisji, efekt zarażania przechodzi z krajów lepiej rozwiniętych - centrum - na kraje słabiej rozwinięte, stanowiące peryferia. Wysoka korelacja rynków finansowych powoduje istotne trudności w skutecznej dywersyfikacji ryzyka. Celem niniejszego badania jest odpowiedź na pytania: jak zmienność wybranych indeksów rynków kapitałowych wybranych państw wpływa na zmienność warszawskiego WIG? Czy mamy do czynienia z tzw. efektem zarażania? Jak zmienia się to zjawisko w czasie: przed, w trakcie i po kryzysie? Badanie zostało przeprowadzone na danych z okresu 2.01.2003-31.10.2012 przy użyciu modelu GARCH (1.1). (abstrakt oryginalny)
W artykule uporządkowano wiedzę dotyczącą pojęcia zarażania, które wykorzystuje się w czasopiśmiennictwie ekonomicznym. Stwierdzono, że do zarażania dochodzi wtedy, gdy następuje znaczne nasilenie powiązań między podmiotami ekonomicznymi, prowadzące do zwielokrotnienia pierwotnego szoku. Warunki, w jakich następuje zarażanie, zachodzą wtedy, gdy podmioty ekonomiczne mają te same aktywa. Rozprzestrzenianie się kryzysu finansowego, od upadku Lehman Brothers do kryzysu zadłużenia, opisano, wykorzystując pojęcie zarażania i mechanizmy jego przenoszenia. (abstrakt oryginalny)
This paper analyses the volatility transmission from changes in prices in oil and developed stock markets to emerging markets. We test for volatility contagion from these two factors while allowing for interaction between them in order to account for diversification effects using the M-GARCH framework in a traditional two-factor market model. We find evidence that for all the periods under observation the covariance between developed markets and oil prices is negative. This negative covariance leads to a diversification effect, which lowers the impact of developed market prices on the systemic risk of emerging markets and gives support for the decoupling hypothesis concerning emerging market volatility during the beginning of the global financial crisis (GFC).(original abstract)
W okresie ostatnich trzydziestu lat w systemie finansowym wskutek nadmiernego wykorzystania mechanizmów lewarowania nawarstwił się gigantyczny dług. Doszło do alienacji rynków finansowych od sfery realnej gospodarki. Powstały nierównowagi, które doprowadziły do globalnego kryzysu. Jeśli chodzi o mechanizm przebiegu kryzysu, to uzależniony jest on od tempa i skali przenoszenia zjawisk. W tym względzie sporą rolę odgrywa efekt zarażania (contagion effect). Sieć powiązań finansowych i łatwość przenoszenia informacji przyspieszają rozprzestrzenianie się kryzysu, który jest potęgowany przez strach, panikę i zachowania stadne. W 2011 r. globalny kryzys finansowy przeszedł w fazę nasilonego kryzysu zadłużenia państw strefy euro. Taka sytuacja rodzi wieloaspektowe konsekwencje dla podmiotów gospodarczych. Dlatego zostaną omówione mechanizmy rozprzestrzeniania się kryzysu przy wykorzystaniu koncepcji zarażania. (fragment tekstu)
Przedmiot badań: W niniejszym artykule badane są powiązania między rynkami giełdowymi stosującymi strategię bezpośredniego celu inflacyjnego największych gospodarek Europy Środkowo-Wschodniej w latach 2020-2021. Cel badawczy: Badanie empiryczne ma na celu identyfikację wpływu pandemii koronawirusa oraz niepewności na rynkach giełdowych i walutowych na skalę zarażania między rynkami kapitałowymi w Europie Środkowo-Wschodniej. Metoda badawcza: Wykorzystywana jest metoda regresji kwantylowej. Wyniki: Rezultaty wskazują, że zarówno globalna, jak i krajowa niepewność na rynku giełdowym wpływała na transmisję szoków pozytywnych i negatywnych. Zaobserwowane zostały również powiązania między niepewnością na rynkach walutowych Polski, Czech i Węgier a intensywnością transmisji szoków między giełdami tych krajów. Przebieg pandemii koronawirusa miał silny wpływ na zachowania inwestorów i wzmacniał transmisję szoków.(abstrakt oryginalny)
Cel - w artykule zdefiniowano zjawisko zarażenia oraz przedstawiono zarys teorii jego przebiegu. Celem jest empiryczne potwierdzenie jego występowania oraz wskazanie różnic między krajami rozwiniętymi i rozwijającymi się w zakresie oddziaływania handlowego i finansowego kanału zarażenia. Metodologia - w tym celu wykorzystano estymację logitową, której wyniki posłużyły do weryfikacji postawionych hipotez. Wynik - uzyskano oszacowania parametrów, pozytywnie weryfikujące stawiane hipotezy. Potwierdzono występowanie zarażenia, a także dowiedziono, iż kanał finansowy jest podstawowym kanałem zarażenia. Kanał handlowy miał większe znaczenie w krajach rozwiniętych. Oryginalność, wartość - wyniki przedstawione w artykule są efektem w pełni oryginalnych badań autora. Szeroka próba badawcza (zarówno pod względem liczby państw, jaki przekroju czasowego) oraz zastosowany podział na kraje rozwinięte i rozwijające się są główną wartością dodaną badania. (abstrakt oryginalny)
Zjawiska zachodzące w ostatnich latach na światowych rynkach finansowych i związana z nimi ewolucja sposobu postrzegania, zmuszają do poszukiwania nowych metod badawczych, pozwalających na implementację elementów regionalnych do struktur makroekonomicznych modeli danego kraju. Pośród nich na szczególną uwagę zasługują modele przestrzenne. Jedną z płaszczyzn, będących przedmiotem tego typu analiz w ostatnich latach jest efekt zarażania, polegający na przeniesieniu kryzysu z jednej gospodarki na inną, przy wykorzystaniu specyficznych kanałów infekowania. Celem opracowania jest prezentacja dotychczasowego dorobku badań w zakresie zastosowania modelowania przestrzennego w analizach efektu zarażania oraz określenie możliwych kierunków rozwoju tej dziedziny. Praca zawiera również wyniki badań dotyczących zjawiska, na podstawie, których wskazano najważniejsze problemy estymacji pojawiające się w przypadku wykorzystania modeli przestrzennych.(abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Contagion and Divergence on Sovereign Bond Markets
63%
The paper gives evidence for significant interdependency between sovereign bond yields during pre-crisis period as well as after the recent global debt crisis broke out. These interdependencies can be classified either as contagion or divergence. Both effects should be understood as an increase in interdependency among different assets as a result of a significant shock. Contagion refers to positive interdependency, while the negative correlation illustrates divergence effect. Basing on selected bonds, we found out that divergence effect prevails over contagion. What is more, there has been more divergence among the European Monetary Union (EMU) countries than between the EMU sovereigns and Japanese or the US bonds. Despite the increase of contagion level after the crisis, there was no worldwide retreat from bond markets as a result of global turbulences. While there is a numerous literature on sovereign bond contagion, we propose our methodology for bond divergence effect measuring. The paper organizes and presents main concepts for contagion effect modeling within both spatial and time approach. As the same index is utilized for contagion and divergence modeling, it is possible to analyze and compare these two opposite effects together basing on selected sovereign bond market data. (original abstract)
W opracowaniu przedstawiono zjawisko "zarażania" jako jednej ze ścieżek transmisji międzynarodowych kryzysów ekonomicznych. Przeprowadzono analizę synchronizacji wahań koniunktury gospodarczej w Stanach Zjednoczonych oraz innych 28 krajach w okresach kryzysu i ożywienia gospodarczego. Istnieje duże podobieństwo w przebiegu wahań koniunktury gospodarczej w badanych krajach z wahaniami koniunktury w Stanach Zjednoczonych. W kontekście przedstawionych w opracowaniu definicji transmisji koniunktur przez zarażanie za wstępowaniem tego zjawiska przemawiają następujące przesłanki: podczas okresu kryzysu wartości współczynników korelacji pomiędzy gospodarką objętą kryzysem, a gospodarką nazwaną jako "zarażana" wahania są zdecydowanie większe w stosunku do ich wartości w okresach wzrostu gospodarczego. Gwałtowność oraz skala wahań w okresie kryzysu są znacznie większe niż wynikałoby to z klasycznej transmisji impulsów koniunkturalnych. (abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Efekt zarażania - przypadek Islandii
63%
W niniejszym opracowaniu przedstawimy najważniejsze aspekty związane z dotychczasowym podejściem do oceny możliwości wystąpienia efektu zarażania oraz przypadek Islandii, który wykazał liczne słabości sieci bezpieczeństwa finansowego, które przyczyniły się do przenoszenia zarażenia.(fragment tekstu)
The main purpose of this article is to explain leadership process from followercentric perspective through emotion contagion theory. The article provides overview of followercentric approaches in leadership research and emotion contagion theory with the recent developments of (social) neuroscience and psychology, which allowed examining emotions in a more comprehensive way. Finally, the conceptual model of emotion contagion in leadership process is presented. Emotion contagion is rarely addressed in leadership context. This article contributes to stimulation of this debate and discussion on still underrepresented subjects in leadership research, such as followercentric approach, importance of emotions in leader-follower communication, and emotional contagion theory in leadership context. Moreover, the proposed model is an integrated model that can be considered in empiric research, including the most recent developments in alternative methods (e.g. (social) neuroscience methods in leadership), enabling further development of leadership theory and contributing to leadership effectiveness.(original abstract)
W latach dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku gospodarki rynków wschodzących doświadczyły szeregu kryzysów, które zaczynały się od wydarzeń w konkretnym kraju a następnie szybko rozprzestrzeniały się do innych państw i regionów. Zjawisko to często określa się mianem efektu zarażania (ang. contagion), chociaż wśród ekonomistów nie ma zgody co do tego, czym w istocie jest zarażanie i jak powinno być zdefiniowane. Według niektórych ekonomistów konieczne jest określenie, w jaki sposób kryzysowe zaburzenie rozprzestrzenia się na inne kraje, i przyjęcie, że o efekcie zarażania można mówić jedynie w przypadku występowania specyficznych mechanizmów tego rozprzestrzeniania. Definicja efektu zarażania wprowadzona przez Forbes i Rigobona [7], [8], określa to zjawisko jako istotny wzrost poziomu powiązań międzyrynkowych następujących po wstrząsie gospodarki, który miał miejsce w jakimś kraju. Zatem zgodnie z tą definicją, nie można mówić o efekcie zarażania w sytuacji dwóch rynków, które wykazują wysoki stopień zgodnych zmian zarówno w okresie stabilnym, jak i w okresie kryzysu. Przytoczona powyżej definicja jest stosunkowo wąska, ale jej zaletą jest to, iż pozwala badać bezpośrednio, czy zarażanie ma miejsce. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.