Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 141

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność energetyczna
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
1
Content available remote Energetic Efficiency
100%
Obecnie jednym z głównych celów do osiągnięcia jest optymalizacja zużycia energii w celu osiągnięcia najwyższych oszczędności energetycznych i ekonomicznych. W związku z tym regulacje koncentrują się na promowaniu i uwzględnianiu polityk, które pomagają stopniowo osiągać ten cel. Jednak większość z nich opiera się głównie na zastosowaniu diod LED i innych podobnych elementów. W tym projekcie opracowano metodę zarządzania włączaniem i wyłączaniem oświetlenia w oparciu o zmierzch (cywilny i morski) zamiast obecnych metod, które są oparte na wschodzie i zachodzie słońca lub zmianach jasności. Tak więc opracowana metoda oblicza dokładną pozycję Słońca każdego dnia w roku i zapewnia czas włączenia i wyłączenia z większą dokładnością. W porównaniu z obecnymi metodami zapewnia także oszczędności energetyczne i ekonomiczne. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 12
20-27
Z dniem 5 czerwca 2014 r. upływa termin transpozycji Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (2012/27/UE) z dnia 25 października 2012 r. w sprawie efektywności energetycznej. Na mocy jej postanowień Polska jest zobowiązana do stworzenia systemu zobowiązującego do efektywności energetycznej. Jednym z elementów systemu jest stworzenie instrumentów zwalczających ubóstwo energetyczne. Dotychczas polski prawodawca nie zajmował się tą kwestią, dlatego przy tworzeniu krajowego systemu pomocne w tym zakresie mogą być doświadczenia Wielkiej Brytanii, gdzie system ten działa już od wielu lat. Artykuł zawiera szereg rekomendacji dla polskiego prawodawcy stworzonych na podstawie doświadczeń brytyjskich. Należą do nich m.in. systemowa identyfikacja beneficjentów związana z właściwą diagnozą przyczyn zjawiska ubóstwa energetycznego, różnorodność programów pomocowych ze szczególnym uwzględnieniem programów nakierowanych na poprawę efektywności energetycznej gospodarstw domowych, różnorodne sposoby finansowania oraz stałe monitorowanie zjawiska (zarówno zmian ilościowych jak i jakościowych w odniesieniu do głębokości zjawiska).(abstrakt oryginalny)
|
2013
|
nr 57
317-330
W realizacji strategii Europa 2020 i jej inicjatyw przewodnich, z których istotne znaczenia dla środowiska mają Europa efektywnie korzystająca z zasobów i "Unia innowacji", ogromną rolę przypisuje się zwiększaniu efektywności energetycznej i oszczędzaniu energii. Chcąc zachęcić do podejmowania skutecznych działań w tym zakresie, warto prezentować korzyści z tym związane. Z tego względu w artykule przedstawiono potencjalne korzyści ze zwiększania efektywności energetycznej w budynkach, stawiając na końcu pytanie, czy rynek i jego podmioty są w stanie wykorzystać stworzone im szanse? (abstrakt oryginalny)
4
80%
Purpose: reasons for writing the paper is to present and explained implemented on board seaging vessels energy efficiency management and give an answer to question how SEEMPs are implemented and applied in day to day operation. Design/methodology/approach: an analysis of various shipping companies and ships Ship Energy Efficiency Management Plans. Findings: found that application of SEEMP are varied between shipping companies and is not very well known on board vessels. Research limitations/implications: SEEMP to be clearly explained to ships crew for better understanding and application in day to day operation. Practical implications: suggestion to Shipping Management Companies to simplify SEEMPs. Social implications: reduction of GHG emission. Originality/value: implementation of best practices to improve EEOI.(original abstract)
|
2021
|
nr 39
89-108
W artykule przedstawiono bazę danych charakterystyk energetycznych i operacyjnych budynków użyteczności publicznej jako skuteczne narzędzie informacyjno-techniczne wdrażania polityki energooszczędnej modernizacji budynków. Na podstawie wyników państwowego projektu pilotażowego utworzenia bazy budynków rządowych i budynków wojewódzkich urzędów administracji w artykule zaproponowano wykaz potencjalnych użytkowników bazy w przypadku jej skalowania i na inne typy budynków do poziomu krajowego. Autor określił pożądane elementy konstrukcyjne bazy budynków, źródła informacji do wypełnienia. Na podstawie odpowiednich doświadczeń zagranicznych wskazano strategiczne perspektywy rozwoju bazy budynków, przedstawiono zasady jej prowadzenia. Określono multiplikatywny efekt wdrożenia krajowej bazy budynków i dalsze kierunki badań. (abstrakt oryginalny)
The aim of this paper is to investigate the environmental credentials of steel buildings and to present the environmental impact categories and values in a steel housing activity through a case study of steel office building. In this framework, a life cycle assessment (LCA) methodology was applied, which provides an understanding of the overall environmental performance of a housing construction. The relative influence of the service lives of different building components compared to the energy use of the buildings with a different energy efficiency is presented. As the analysis showed, recycling of construction waste becomes a critical issue, which can ensure a number of environmental benefits. The aim of this research activity was also to point out the need for an integrated approach in the design process, combining environmental performance assessment with structural calculations. Environmental impact assessment of the construction activity was carried out, following the inventory listing, in order to reach to useful conclusions on the environmental study of the project. Although steel and concrete proved to be responsible for the negative environmental impacts the ability of reuse and recyclability of steel has decreased the negative impacts of steel construction on environmental burdens.(original abstract)
|
|
nr 378
60-78
W artykule poruszono kwestię kształtowania efektywności energetycznej jako elementu tworzenia gospodarki niskoemisyjnej. Zagadnienie to jest istotne zarówno dla rządów państw, poszczególnych sektorów gospodarki, jak i przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Ostatni kryzys gospodarczy z lat 2008-2010 był istotny, biorąc pod uwagę omawiany temat, z uwagi na rolę polityki państwa w zwiększaniu efektywności energetycznej. Problematyczne były bowiem nie tylko ceny nośników energii (ropy naftowej), ale także konieczność ograniczenia emisji dwutlenku węgla w kontekście przezwyciężenia zmian klimatycznych. Celem opracowania jest zdiagnozowanie roli państwa i rynku w realizacji praktyk ukierunkowanych na zwiększenie efektywności energetycznej. W artykule uwzględniono dane, przykładowe regulacje, środki zadysponowane na poziomie Unii Europejskiej i w Polsce, oraz dokonano analizy literatury.(abstrakt oryginalny)
25 października 2012 r. Parlament Europejski przyjął nową dyrektywę 2012/27/EU w sprawie efektywności energetycznej. Dyrektywa ta realizuje chociaż nie w pełni wniosek Komisji Europejskiej w sprawie jej przyjęcia i uchylenia dyrektyw 2004/8/WE i 2006/32/WE. Nowa dyrektywa w sprawie efektywności energetycznej, jest wyrazem realizacji strategii rozwoju "Europa 2020". Dokument ten uznaje efektywność energetyczną za kluczowy element działań UE w sektorze energetycznym. Głównym celem strategii jest zmniejszenie negatywnych skutków zmian klimatu oraz wprowadzenie zrównoważonego sposobu wykorzystywania energii. Założenia te mają zostać osiągnięte poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 20% w porównaniu do poziomu z roku 1990. Strategia zakłada również, że 20% energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych. Określa także, że oczekuje się zwiększenia poziomu o 20% Środki wprowadzone przez dyrektywę, określają obowiązek opracowania przez państwa członkowskie strategii, które swym zasięgiem będą wykraczały poza rok 2020. Mają one obejmować renowację budynków, dla zwiększenia ich efektywności energetycznej a także nałożenie na rządy państw członkowskich obowiązku wykorzystywania tylko produktów, usług o wysokiej wydajności energetycznej. Dyrektywa odnosi się także do "Białych Certyfikatów". Rozwiązanie zaproponowane przez dyrektywę obejmuje wprowadzenie systemów krajowych, które wymagają stosowania narzędzi służących poprawie efektywności energetycznej. Systemy te powinny uwzględniać specyfikę krajową sektora energetycznego, jednak ich ogólne rozwiązania powinny być porównywalne na poziomie UE. W artykule został poruszony także problem tzw. "inteligentnych liczników" Pytanie jakie zostało postanowione dotyczy zakresu zbieranych przez nie informacji, co może być sprzeczne z zasadami ochrony danych osobowych.(abstrakt oryginalny)
W Polsce promuje się rozwiązania mające na celu wdrażanie eko-innowacji produktowych, technologicznych i organizacyjnych. Ponadto realizuje się działania i kampanie mające doprowadzić do takich zmian zachowań konsumentów, które spowodują wzrost PKB, poprawę jakości życia, poprawę efektywności energetycznej i obniżenie emisji zanieczyszczeń. Proponowane w tym zakresie rozwiązania są zbieżne z celami zamieszczonymi w dokumentach UE. Podkreśla się w nich potrzebę tworzenia warunków dla trwałego rozwoju, opartego o efektywne i zrównoważone wykorzystanie zasobów naturalnych. W artykule przedstawiono ideę "Zielonej gospodarki" oraz "Zielonych zawodów" wdrażaną dla potrzeb eko-innowacji i poprawy efektywności energetycznej przemysłu. Przedstawiono wymagane umiejętności dla wykonywania nowych zawodów a także sprecyzowano przykładowe nazwy zielonych zawodów. Wyszczególniono czynniki, które dzięki zastosowaniu innowacyjnych zawodów zapewnią poprawę efektywności energetycznej polskiej gospodarki. (abstrakt oryginalny)
Jednym z możliwych sposobów promowania nowych rozwiązań, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się wiedzą jest tworzenie wirtualnych platform. Pozwalają one nie tylko na możliwość znalezienia odpowiedniej informacji, ale też na łączenie zainteresowanych stron oraz budowanie skutecznych narzędzi wspierających strategię badań i rozwoju w dziedzinie, której dotyczy. W artykule dokonano charakterystyki tego typu platform, przedstawiono jedną z koncepcji platformy dla wspierania działań na rzecz innowacyjnych rozwiązań dla rozwoju efektywności energetycznej oraz omówiono wyniki badania metod transferu wiedzy na polskich platformach.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 1
127-146
Ekologizacja energetyki jest elementem powszechnie realizowanej w świecie strategii ekorozwoju, a także filarem zrównoważonej polityki energetycznej Unii Europejskiej. Jednym z podstawowych obszarów działań na rzecz ekologizacji energetyki, są działania związane z poprawą efektywności energetycznej procesów wytwarzania i wykorzystania energii. Działania te są realizowane w celu zwiększenia sprawności przemiany energetycznej procesów wytwarzania energii lub ograniczenia zużycia energii przez odbiorców końcowych. Efektem tych działań realizowanych na płaszczyźnie międzynarodowej jest ograniczenie zużycia paliw kopalnych, zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego państw, a także zapobieganie zmianom klimatycznym poprzez redukcję emisji gazów cieplarnianych. W artykule przedstawiono główne kierunki działań w obszarze ekologizacji energetyki związane z poprawą efektywności energetycznej oraz zasady funkcjonowania w Polsce podstawowych systemów wsparcia tych działań, a także wyniki badań, których celem była ocena skuteczności i zasięgu działań, związanych z realizacją w Polsce w latach 2012-2016, przetargów na wybór przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. (abstrakt oryginalny)
Zwiększenie efektywności energetycznej wywołuje znaczne oszczędności finansowe przy jednoczesnych korzyściach dla środowiska, biznesu, gospodarstw domowych i transportu. Indeks efektywności energetycznej ODEX został opracowany w ramach programu Unii Europejskiej ODYSSEE-MURE i jest corocznie publikowany dla 28 krajów członkowskich UE oraz Norwegii. Celem projektu jest stała obserwacja zużycia energii i zmian efektywności energetycznej w związku z realizacją celów wynikających z unijnej polityki energetycznej. W artykule przeprowadzono analizę dekompozycyjną indeksu ODEX dla Polski na poziomie wszystkich uwzględnionych w indeksie podsektorów i użytkowników końcowych. Celem badania jest określenie głównych czynników poprawy efektywności energetycznej gospodarki Polski w latach 2000-2014 oraz identyfikacja obszarów, w których wciąż istnieje potencjał do dalszej redukcji zużycia energii(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
859-877
Celem lepszego zrozumienia historycznych zmian charakterystyki energetycznej gospodarki i poszczególnych sektorów, konieczne jest określenie sił napędowych tych tendencji. Metoda ta pozwala zidentyfikować wpływ czynników zewnętrznych, takich jak zmiany technologiczne, popytowe i demograficzne, na wahania całkowitego zużycia energii, emisji CO2 oraz innych wskaźników społeczno-gospodarczych. W badaniu wykorzystano metodę dekompozycji strukturalnej do określenia relatywnego znaczenia różnorodnych źródeł zmian w zużyciu energii w polskiej gospodarce i jej głównych sektorach w latach 2000-2015. W artykule przedstawiono metodologię dekompozycji na różne czynniki objaśniające, która uwzględnia oszczędności energii oparte na wskaźnikach typu "top-down", co pozwoliło wskazać, jaka była rola poprawy efektywności energetycznej w zmianach zużycia energii na poziomie różnych podsektorów i użytkowników końcowych. Analiza została poszerzona o zestawienie porównawcze ze statystykami europejskimi w kontekście wdrażania i monitorowania celów energetycznych UE. (abstrakt oryginalny)
Istotne obniżenie temperatury w budynkach o niestałym przebywaniu ludzi może być bardzo efektywnym i mało kosztownym sposobem poprawy efektywności energetycznej budynków. W godzinach nieobecności ludzi wystarczy wyłączyć instalację grzewczą. W tym czasie nastąpi kontrolowany powolny spadek temperatury w pomieszczeniach. Przed pojawieniem się w pomieszczeniach ludzi należy ponownie włączyć instalację (ewentualnie z nadmiarem mocy) w celu zapewnienia szybkiego wzrostu temperatury. Metoda jest znana od dawna, jednak na drodze jej powszechnego zastosowania stoi kilka przyczyn. Po pierwsze, brakuje jakiegokolwiek teoretycznego uzasadnienia i metody obliczeń tego sposobu oszczędzania. Po drugie, omawiana metoda jest często mylona z regulacją według krzywych grzania. Trzecią przyczyną jest błędne przekonanie, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu może przyczynić się do niekorzystnej zmiany rozkładu temperatur w przegrodach zewnętrznych. To mogłoby doprowadzić do ich zawilgocenia i skutkowałoby zjawiskami występowania pleśni, grzybów itd. Badania eksperymentalne autorów miały na celu udowodnienie, że niestacjonarne sterowanie klimatem wewnętrznym w ograniczonym czasie (najdłużej kilkadziesiąt godzin podczas weekendu) nie może przyczynić się do istotnych zmian rozkładu temperatury w przegrodzie budowlanej. Program badawczy przewidywał zastosowanie dwustopniowej metody niestacjonarnego sterowania klimatem wewnętrznym. Godzinę przed odejściem ludzi z pracy (20:00) instalacja grzewcza była wyłączana. Zaobserwowany spadek temperatury w pomieszczeniach był na tyle mały, iż nie było konieczności rozpoczęcia etapu nagrzania z wyprzedzeniem, a instalację grzewczą włączano po rozpoczęciu dnia pracy. Udowodniono, że pomimo całkowitego wyłączenia instalacji grzewczej w pomieszczeniu, na powierzchni i wewnątrz warstwy nośnej konstrukcji budowlanej nie następuje poważna zmiana temperatury. Całość nocnych wahań temperatury zewnętrznej "przyjmuje" na siebie warstwa styropianu, co jest jej właściwym zadaniem technologicznym. (abstrakt oryginalny)
Kluczowe obszary branżowe Strategia "Europa 2020" obejmuje trzy wzajemnie ze sobą powiązane priorytety: rozwój inteligentny: rozwój gospodarki opartej na wiedzy i innowacji; rozwój zrównoważony: wspieranie gospodarki efektywniej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej; rozwój sprzyjający włączeniu społecznemu: wspieranie gospodarki o wysokim poziomie zatrudnienia, zapewniającej spójność społeczną i terytorialną. Interwencje Działania 4.3. PO KL, objętego niniejszym badaniem, realizować będą cele następujących tematów przewodnich Strategii: "Unia innowacji" projekt na rzecz poprawy warunków ramowych i dostępu do finansowania badań i innowacji, tak by innowacyjne pomysły przeradzały się w nowe produkty i usługi, które z kolei przyczynią się do wzrostu gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy. (fragment tekstu)
16
Content available remote Psychological Factors Influence on Energy Efficiency in Households
61%
Research background: Most of the studies and their authors focus on the social and economic impacts of energy-saving behavior. However, they do not focus on the psychological factors affecting the efficiency of energy consumption in households. Lithuania has a lack of a unified and justified opinion on psychological factors that affect the energy efficiency of households.Purpose of the article: The main objective of the article is to identify the psychological factors that influence energy efficiency in households and to identify the appropriate measures to change the individual's energy consumption behavior.Methods: The article was based on analysis of scientific literature and expert evaluation, when experts selected the most influencing psychological factors. Expert valuation allowed to set the right conditions in which individuals are more easily assimilated by means of energy saving.Findings: In most cases, economic and technological factors significantly influence household energy consumption. Increased energy-efficient equipment production and supply is causing an energy consumption growth in households, because they are more inclined to buy and use more efficient electrical equipment. An investigation has showed that the energy consumption is strongly influenced by some cultural and psychological factors: with greater public openness to innovation, the households tend to use energy more efficiently. Also, some psychological indicators have significant impact on energy consumption has - frequently the more pronounced neuroticism or extraversion rate. Since the research was performed only in Lithuania, in the future it will seek to carry out an investigation in several countries and to compare a various factors on the proposed measures and the efficiency of household energy consumption. (original abstract)
17
Content available remote Model-Based Energy Efficient Global Path Planning for a Four-Wheeled Mobile Robot
61%
This paper concerns an energy efficient global path planning algorithm for a four-wheeled mobile robot (4WMR). First, the appropriate graph search methods for robot path planning are described. The A* heuristic algorithm is chosen to find an optimal path on a 2D tile-decomposed map. Various criteria of optimization in path planning, like mobility, distance, or energy are reviewed. The adequate terrain representation is introduced. Each cell in the map includes information about ground height and type. Tire-ground interface for every terrain type is characterized by coefficients of friction and rolling resistance. The goal of the elaborated algorithm is to find an energy minimizing route for the given environment, based on the robot dynamics, its motor characteristics, and power supply constraints. The cost is introduced as a function of electrical energy consumption of each motor and other robot devices. A simulation study was performed in order to investigate the power consumption level for diverse terrain. Two 1600 m2 test maps, representing field and urban environments, were decomposed into 20x20 equal-sized square-shaped elements. Several simulation experiments have been carried out to highlight the differences between energy consumption of the classic shortest path approach, where cost function is represented as the path length, and the energy efficient planning method, where cost is related to electrical energy consumed during robot motion.
|
|
nr 312
118-128
Unia Europejska kładzie olbrzymi nacisk na ochronę środowiska. Priorytetem w tym zakresie jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych, co ma bezpośrednie przełożenie na zmiany klimatu. W artykule zbadano istotność wpływu zmian udziału energii pozyskiwanej ze źródeł odnawialnych oraz energochłonności gospodarek na emisję gazów cieplarnianych w krajach UE. Analiza miała na celu potwierdzenie efektywności działań Unii w zakresie ochrony środowiska.(abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Measuring Energy Efficiency - Structural and Index Decomposition Analysis
61%
Aim: The aim is to recognize the main determinants of the energy efficiency improvement in transport in Poland in the years 2000-2014 using structural and index decomposition analysis, and to identify areas where there is still potential for further reduction of energy consumption. Design / Research methods: Techniques used to analyse changes in energy use are: structural decomposition analysis and index decomposition analysis. Each of these two methods is characterized by distinctive, unique techniques and approaches, as they have developed quite independently. Index decomposition analysis measures the impact of energy efficiency gains on the level of energy consumption, at the most detailed sector disaggregation level allowed by the available data. Whereas structural decomposition analysis allows to analyse the impact of the external factors, such as technological, demand, and demographic effects, on the fluctuations of the total energy consumption. The similarities and differences between the two approaches are summarized and illustrated with a numerical example of Polish transport. Conclusions / findings: The article recognizes the main determinants of the energy efficiency improvement in transport sector in Poland in the years 2000-2014. In case of Poland ODEX shows an overall progress of energy efficiency in transport by 24.3%. Results obtained with decomposition analysis indicate large divergences in energy efficiency improvements between modes of transport and vehicle types and identify areas where there is still potential for further reduction of energy consumption. Results from decomposing structure of energy use, show activity effect to be main reason for energy use growth. The distribution of each mode in total traffic of passengers and goods changes toward less energy efficient modes. The only factor driving down the energy use is energy savings. Originality / value of the article: Using two methods of decomposition analysis and comparing obtained outcomes allows to get a broader view on energy use trends. Results presented in this article are a good starting point for further detailed analysis of changes in energy use of transport.(original abstract)
|
|
nr 2
25
Nowelizacja ustawy o efektywności energetycznej, wraz z uzupełniającym ją rozporządzeniem, porządkuje kwestię sposobu pomiaru zużycia ciepła. Dzieje się tak m.in. dzięki wprowadzeniu obowiązku jego indywidualnego opomiarowania. Zmiany te mogą przynieść bezpośrednie korzyści odbiorcom ciepła, a przy tym będą minimalizowały negatywny wpływ na środowisko naturalne. To jest szansa na oszczędności dla milionów Polaków oraz zapewnienie przejrzystej informacji o zużyciu ciepła. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 8 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.