Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 75

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność kosztowa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
Efektywność kosztowa jest kluczowym pojęciem analizy ekonomicznej. Niestety bywa często naruszana, co wiąże się z niekompetencją lub hipokryzją, prowadzącą do niepotrzebnego windowania kosztów czegoś, co mogłoby zostać osiągnięte taniej. Należy jednak stwierdzić, że niektóre wymagania, sprawiające wrażenie nieefektywnych kosztowo, mogą być uzasadnione, jeśli ochronę środowiska rozumieć kompleksowo, czyli łącznie z organizacją monitoringu i egzekwowania przepisów. Trudno analizować efektywność kosztową projektów, realizujących kilka celów równocześnie, ale są i na to wypraktykowane sposoby. (abstrakt oryginalny)
Społeczno-ekonomiczne konsekwencje nierównowagi na rynku pracy skutkują podejmowaniem prób wypracowania działań i programów zmierzających do zapewnienia optymalnego poziomu zatrudnienia. Implikują także konieczność zdefiniowania celów, sposobów realizacji i oceny tych działań, a tym samym uwzględnienia w nich aspektów efektywności. Mając na uwadze powyższe, w artykule przedstawiono wybrane zagadnienia dotyczące efektywności aktywnych programów rynku pracy w województwie śląskim. Z uwagi na ograniczoną objętość pracy badanie skoncentrowano na efektywności kosztowej. (abstrakt oryginalny)
Zwiększenie zdolności retencyjnych zlewni rzecznej można osiągnąć poprzez realizację działań o charakterze technicznym (infrastrukturalnym) lub stosowanie zabiegów nietechnicznych (agrotechnicznych). W artykule przeprowadzono ocenę efektywności kosztowej rozwiązań technicznych i nietechnicznych możliwych do wdrożenia w obrębie zlewni rzeki Kani. W wyniku zastosowania wskaźnika dynamicznego kosztu jednostkowego stwierdzono, że rozwiązaniem najbardziej optymalnym, tj. najmniej kosztownym dla społeczeństwa, będzie uzyskanie poprawy zdolności gromadzenia i przetrzymywania wód w drodze zabiegów agrotechnicznych. Jednocześnie rozwiązanie to zapewni osiągnięcie porównywalnego efektu do tego, jaki zostałby osiągnięty w wyniku budowy zbiornika retencyjnego.(abstrakt oryginalny)
Efektywność kosztowa jest tak ważna, że warto jej poświęcić uwagę parę razy. Jeśli bowiem osiągnięcie jakiegoś celu dużo kosztuje, to zadajemy pytanie, czy należy je podejmować. Ochrona środowiska cieszyłaby się większym poparciem, gdyby nie wymagała zbyt dużych ciężarów. Dlatego więc dobrze byłoby dbać o to, by podejmowane działania nie byty zbyt drogie. Czy da się stwierdzić, że wydajemy na ochronę środowiska tylko tyle, ile rzeczywiście trzeba, aby osiągnąć to, co chcemy? Ekonomia podpowiada, że w tym celu należy porównać jednostkowe koszty podejmowanych przedsięwzięć. Jeśli znajdują się wśród nich bardzo drogie, które by można było zastąpić tańszymi, to znaczy, że ochrona środowiska kosztuje więcej niż to jest konieczne, a więc efektywność kosztowa została naruszona. (abstrakt oryginalny)
5
Content available remote Ocena efektywności kosztowej inwestycji proekologicznych
100%
Wykorzystanie metody efektywności kosztowej do oceny projektów inwestycyjnych umożliwia wybór projektu gwarantującego osiągnięcie danego efektu najniższym kosztem. W artykule przedstawiono wybrane mierniki efektywności kosztowej inwestycji proekologicznych ze szczególnym uwzględnieniem dynamicznego kosztu jednostkowego i rocznego kosztu jednostkowego.(abstrakt oryginalny)
Zainteresowanie efektywnością kosztową pojawiło się pod koniec XX wieku. Początkowo analizy obejmowały głównie pojedyncze przedsięwzięcia inwestycyjne, obecnie przenoszone są na poziom lokalny. Są to głównie analizy ex post dotyczące wyboru technologicznych sposobów redukcji zanieczyszczeń. Zastosowanie analizy efektywności kosztowej ex ante do oceny strategii, planów czy też polityki nadal nie zostało wprowadzone do powszechnej praktyki, aczkolwiek pojawiają się pewne próby takich analiz. W artykule dokonano przeglądu światowych dokonań naukowych, legislacyjnych oraz praktycznych w tym zakresie.(abstrakt oryginalny)
Autor omówił warunki skutecznego stosowania strategii przywództwa kosztowego. Jej motywem przewodnim jest niski koszt wytwarzania w porównaniu z firmami konkurencyjnymi bez obniżania jakości wytwarzania wyrobów. Wyniki badań pokazały, że wiele przedsiębiorstw wytwarzając po najniższych kosztach osiągają korzyści, dzięki tzw. efektowi doświadczenia, który dowodzi, że całkowity koszt jednostkowy produktu zmniejsza się o stały procent każdorazowo, gdy podwaja się wartość produkcji. Strategia przywództwa kosztowego jest szeroko stosowana w firmach amerykańskich, japońskich i polskich. Autor przytoczył firmy, które są dobrze znane ze swoich tanich strategii kosztowych: Boeing, Black & Decker, Toyota Motors, Honda Motors, General Motors, Cash & Carry Makro, Browary Żywiec i Carlsberg Okocim.
8
Content available remote Ocena efektywności zakładów pracy chronionej z zastosowaniem modeli DEA
75%
Zakłady pracy chronionej odgrywają ważną rolę w gospodarce przez aktywowanie zawodowe osób niepełnosprawnych. Aby przedsiębiorstwo mogło uzyskać status zakładu pracy chronionej, musi spełnić wiele wymogów. Otrzymanie statusu zakładu pracy chronionej wiąże się ze spełnieniem licznych wymagań, ale uprawnia także do korzystania z wielu instrumentów finansowego wsparcia, którego głównym celem jest obniżenie ryzyka funkcjonowania tego typu przedsiębiorstw. Celem przeprowadzonych badań była analiza efektywności kosztowej i dochodowej z zastosowaniem modeli DEA. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest prezentacja założeń i wyników analizy kosztów operacyjnych w sektorze dystrybucji energii w Polsce. Stosując bayesowskie wersje tzw. stochastycznych granicznych modeli kosztu dokonujemy oceny efektywności kosztowej wszystkich czternastu spółek dystrybucyjnych na podstawie danych rocznych z lat 2001-2006. Opis działania podmiotów gospodarczych, wykorzystany w badaniach, bazuje na ekonometrycznych modelach procesu produkcyjnego, które powstają w efekcie połączenia mikroekonomicznej teorii kosztu z rozważaniami uwzględniającymi nieefektywność jednostek produkcyjnych (przedsiębiorstw) na skutek niewłaściwego wykorzystania przez nie czynników produkcji. (fragment tekstu)
Celem artykułu jest przedstawienie analizy efektywności kosztowej polityki ochrony środowiska w Polsce w latach 2002-2012. Zaprezentowano wskaźniki efektywności kosztowej w trzech głównych dziedzinach ochrony środowiska: ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu, gospodarka ściekowa i gospodarka odpadami. Dokonano również porównań wskaźników efektywności kosztowej w układzie międzynarodowym. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego artykułu jest przeprowadzenie oceny efektywności ekonomicznej na podstawie dynamicznego kosztu jednostkowego (dynamic generation cost - DGC) oraz wykazanie użyteczności tej metody przy doborze rozwiązań kształtujących retencję zlewni rzecznej na terenach zurbanizowanych. W ostatnich latach zaobserwowano (między innymi w warunkach Wielkopolski) nasilenie się zjawisk niekorzystnych, często nawet ekstremalnych, takich, jak susze i powodzie. Szczególnego znaczenia nabierają ze względu na powodowane straty powodzie miejskie, wywołane między innymi coraz szybszym odprowadzaniem (spływem) wód powierzchniowych związanym z rosnącym udziałem powierzchni nieprzepuszczalnych (uszczelnionych). Problem ten dotyka zarówno obszary miast, jak i podlegających intensywnej suburbanizacji gmin wiejskich w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast, jak na przykład Poznań. Przeciwdziałanie tym zjawiskom wymaga zastosowania kompleksowych rozwiązań technicznych i nietechnicznych, które można zdefiniować jako zabiegi z zakresu małej retencji wodnej. Istotny jest przy tym wybór rozwiązań najbardziej optymalnych, czyli takich, które zapewnią nie tylko osiągnięcie założonego celu (poprawa zdolności retencyjnej), ale będę także generowały możliwie najniższe koszty z punktu widzenia interesu społecznego (zarówno inwestycyjne, jak i eksploatacyjne). Dlatego w niniejszym artykule wykorzystując metodę DGC przeanalizowano trzy alternatywne rozwiązania, które w równym stopniu przyczyniają się do poprawy zdolności retencyjnych zlewni rzeki Skórzynki oraz wskazano rozwiązania najbardziej optymalne dla społeczeństwa (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest analiza metod pomiaru efektywności kosztowej banków komercyjnych uczestniczących w fuzjach i przejęciach. Liczne badania w tym zakresie, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, nie rozstrzygają jednoznacznie, które metody powinny być potraktowane priorytetowo w ocenie efektywności kosztowej w przypadku procesów konsolidacyjnych.(fragment tekstu)
O efektywność kosztową nie trzeba się martwić w działaniach rynkowych. Powinna ona jednak być ważnym składnikiem analiz ekonomicznych w dwóch przypadkach: przy formułowaniu wymagań ochrony środowiska i przy subwencjonowaniu ochrony środowiska. W żadnym z tych przypadków nie można zakładać, że podmioty podejmujące decyzje czynią to w sposób najtańszy z możliwych. Dysponują bowiem nie swoimi pieniędzmi, tylko cudzymi. W pierwszym przypadku decydują o tym, co ma robić kto inny; w drugim zaś - wydają środki publiczne. Pierwszy przypadek był szczegółowo analizowany na tych łamach. Tym razem uwaga zostanie poświęcona subwencjonowaniu. (abstrakt oryginalny)
14
Content available remote Efficiency of Non-Life Insurance Companies and Its Determinants
75%
Artykuł prezentuje ocenę efektywności 29 zakładów ubezpieczeń majątkowych w Polsce w latach 2002-2016 oraz wyznacza czynniki ją kształtujące. Do oszacowania efektywności wykorzystano metodę SFA, a model Tobita do identyfikacji jej determinant. Badania wskazały, że efektywność charakteryzuje się znaczną zmiennością, a jej wartości zmieniają się od 62,5% w 2002 r. do 65,8% w 2007 r. i 59,4% w 2016 r. Efektywność większości zakładów była mała, a średnia w sektorze była podwyższana wynikami niewielkiej grupy najbardziej wydajnych podmiotów. Na efektywność pozytywnie wpłynęła wartość pozyskiwanej przez zakład składki oraz ponoszonych przez nią kosztów akwizycji, wzrost rentowności i przeciętnego wynagrodzenia w sektorze ubezpieczeń majątkowych oraz spadek koncentracji sektora. Firmy działały efektywniej w środowisku obniżającej się dynamiki wzrostu PKB i stopy inflacji. Relacje te były istotne dla całego sektora, a także dla grup firm charakteryzujących się większą i mniejszą efektywności. (abstrakt oryginalny)
The main subject of this paper is the optimization of a model of disposal and treatment of municipal waste, as well as computer software MRGO + (Model for Regional Waste Management), through which the model was implemented. It has been verified by the author and adapted to the needs of the proposed model to optimize the disposal and treatment of medical waste in the example of the Podlaskie Province. This paper describes the optimization study aimed to analysis of the impact of reducing the capacity incinerators of medical waste on the value of the cost-effectiveness index (E). The study was conducted on the example of the analysis of medical waste management system in north-eastern Poland, in the Podlaskie Province. (original abstract)
W warunkach braku wskaźników efektywności gospodarki odpadami komunalnymi i skuteczności recyklingu trudno monitorować i dokonywać ewaluacji polityk gmin i regionów w aspekcie ich zrównoważonego rozwoju. Celem pracy jest przedstawienie przestrzennego zróżnicowania efektywności kosztowej odbierania odpadów komunalnych i skuteczności recyklingu głównych frakcji odpadów. Analizie poddano gminne ewidencje odpadów komunalnych, formularze otrzymane z gmin i sprawozdania statystyki publicznej. Efektywność kosztowa odbierania i skuteczność recyklingu odpadów komunalnych są uwarunkowane czynnikami ekonomicznymi i społecznymi. Ograniczony popyt na surowce wtórne i zanieczyszczenie odpadów stanowią główne uwarunkowania stosunkowo niskiej skuteczności recyklingu odpadów komunalnych.(abstrakt oryginalny)
Celem rozważań jest identyfikacja kosztów polityki ekologicznej niezbędnych do przeprowadzenia analizy efektywności kosztowej tej polityki. Dokonano przeglądu literatury w tym zakresie, a także zaprezentowano wyniki własnych badań. Stwierdzono, iż w literaturze przedmiotu dominują dwa podejścia: tradycyjne - w którym koszty polityki ekologicznej są rozumiane jako suma nakładów inwestycyjnych i kosztów eksploatacyjnych oraz rozszerzone - uwzględniające koszty zewnętrzne. Dostrzeżono również występowanie tzw. kosztów transakcyjnych, związanych z wdrażaniem i funkcjonowaniem instrumentów polityki ekologicznej. (abstrakt oryginalny)
Mimo wszechobecności nowych technologii i towarzyszących im usług elektronicznych w życiu codziennym, analiza dowolnego systemu opieki zdrowotnej wskazuje na wciąż niski stopień implementacji rozwiązań IT w opiece zdrowotnej. Celem pracy jest wskazanie, na podstawie przeglądu literatury, iż informatyzacja prowadzi do większej efektywności kosztowej. Na tym tle została dokonana ocena stopnia informatyzacji systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Poruszone zostały również aspekty nieefektywnych działań, bariery utrudniające informatyzację systemu oraz kierunki optymalnych rozwiązań, które mogą pozytywnie wpłynąć na efektywność systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Wskazano, iż za niski stopień informatyzacji odpowiada funkcjonujący model polityczny. Z jednej strony jest to obszar, na który przeznaczane są coraz większe fundusze publiczne, z drugiej obserwuje się niski stopień dojrzałości relacji między interesariuszami modelu opieki zdrowotnej. Zmiana orientacji modelu, z producenta na konsumenta, może przyczynić się do szybszej i bardziej efektywnej dyfuzji innowacji, co poskutkuje racjonalizacją kosztów w systemie.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przedstawia alternatywną metodę kalkulacji progu efektywności kosztowej w procesie oceny technologii medycznych. Metoda oparta na teoretycznym modelu funkcji zdrowia wykorzystuje rezultat analizy ekonometrycznej w kalkulacji kosztu życia w oparciu o historyczne dane epidemiologiczne i alokację zasobów finansowych w publicznym systemie ochrony zdrowia. Metodę demonstrujemy na przykładzie grupy chorób niedokrwiennych serca. Wyniki analizy wskazują, iż obecnie stosowany w Polsce sztywny próg efektywności nie odzwierciedla rzeczywistych kosztów związanych z poprawą efektu zdrowotnego. (abstrakt oryginalny)
Celem pracy jest analiza empiryczna efektywności kosztowej bibliotek publicznych przeprowadzona za pomocą metody DEA (Data Envelopment Analysis). Uzyskane wyniki porównano następnie z rezultatami otrzymanymi za pomocą metodologii alternatywnej w pracy [Osiewalski, Osiewalska 2006], w której wykorzystano podejście bayesowskie dla estymacji stochastycznej, granicznej funkcji kosztu bibliotek publicznych. Praca ma również cel metodologiczny, jakim jest porównanie obu podejść do analizy efektywności kosztowej. Wskazano wady i zalety obu metodologii oraz podobieństwa i różnice pomiędzy nimi(abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 4 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.