Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 525

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
Celem artykułu jest próba oceny efektywności spółek pracowniczych. Dla realizacji tego celu wykorzystywane zostały wyniki badań empirycznych, które były przeprowadzone w 38 spółkach pracowniczych regionu kujawsko-pomorskiego. Ocenay efektywności dokonano poprzez analizę zmian głównych parametrów ekonomiczno-finansowych spółek pracowniczych w okresie od momentu powstania spółek do końca 1998 roku.
2
Content available remote Enterprise Performance Measurement and Management
100%
Na przestrzeni ostatnich lat coraz więcej uwagi poświęca się kwestii oceny efektywności finansowej przedsiębiorstwa. Cechą charakterystyczną współczesnego środowiska ekonomicznego są nieustanne zmiany. Rozwój środowiska biznesowego umożliwia nowe spojrzenie na ocenę efektywności finansowej przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwa w gospodarce zorientowanej rynkowo dążą przede wszystkim do wzrostu wartości firmy, co wynika ze strategii przedsiębiorstwa. Prosta i szybka ocena efektywności przedsiębiorstwa jest jednym z najważniejszych wymagań stawianych przez właścicieli i inwestorów. Wiedza z zakresu zarządzania wskazuje na to, że jeżeli przedsiębiorstwo chce odnosić sukcesy w perspektywie długoterminowej, sama ocena minionego rozwoju przy wykorzystaniu wskaźników finansowych jest niewystarczająca. Przedsiębiorstwo należy monitorować i oceniać systemowo, a zadaniem zarządzających jest wykorzystywanie nowych metod i narzędzi zarządzania. Jednym z modeli stosowanych w zarządzaniu efektywnością przedsiębiorstwa jest model Balanced Scorecard (Zrównoważona Karta Wyników). Model ten obejmuje, oprócz kryteriów finansowych, także kryteria niefinansowe.(abstrakt oryginalny)
Dominująca logika firmy jest ważną koncepcja teoretyczną w obszarze strategii. Jej podstawowym założeniem jest teza, że w firmie powstaje zespół rutyn i percepcji, który reguluje funkcjonowanie firmy. Prezentowane w tym artykule badania miały na celu odpowiedź na pytanie, jak dominujaca logika wpływa na efektywność i sukces organizacji.
Artykuł powstał w oparciu o badania literatury z zakresu efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw. Omówiono problem definiowania oraz pomiaru efektywności funkcjonowania przedsiębiorstw; poruszono kwestię podejścia wielowymiarowego. W artykule wskazano również kierunki dalszych badań z zakresu relacji pomiędzy współpracą międzyorganizacyjną a efektywnością funkcjonowania przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Jednym z podstawowych zadań kierownictwa każdego przedsiębiorstwa jest takie zaangażowanie sił i środków swojej firmy, aby uzyskać względną przewagę nad konkurentami. Wymaga to starannego zbadania i w miarę możności przystosowania elementów składających się na przewagę konkurencyjną. Poniżej podejmiemy próbę przedstawienia tych elementów, a także ich źródeł i wzajemnych powiązań, ze szczególnym uwzględnieniem elementu efektywności. Ograniczone rozmiary opracowania wpłynęły na jego szkicowy charakter. (fragment tekstu)
Celem niniejszego artykułu jest uzasadnienie tezy o istotności wpływu procesów twórczej destrukcji na kształtowanie się szeroko rozumianej efektywności przedsiębiorstwa. Zwracając uwagę na konieczność wieloaspektowego podejścia do problemu efektywności, powinno się podkreślić konieczność bycia efektywnym w wymiarze zarówno operacyjnym, jak i strategicznym. Następnie, przywołując wyniki badań prezentowanych w literaturze przedmiotu, należy wskazać na nieuchronność (w celu zachowania atrybutu efektywności) dokonywania zmian w modelach biznesowego działania przedsiębiorstwa. Zmiany te muszą być sprzężone procesami innowacji i destrukcji. Koncentracja na procesach twórczej destrukcji - czyli tej, która umożliwia wprowadzenie innowacji, tworzącej warunki do jej urzeczywistniania się - na procesach "oduczania się" przestarzałych metod działalności, stanowi dzisiaj warunek sukcesu firm na rynku i realizacji zadań przetrwania i rozwoju. (fragment tekstu)
Artykuł wskazuje potrzebę doskonalenia operacji magazynowych, które są wykonywane nieefektywnie w wielu przedsiębiorstwach w Rosji. Zestawienie niezbędnych działań zostało zebrane na podstawie podejścia logistycznego, którego wdrożenie przyczyni się do rozwiązania problemów systemowych oraz wyeliminowania wąskich gardeł. Dla jednego z kierunków wypracowano algorytm sekwencji działań, umożliwiający racjonalne zarządzanie pracami planistycznymi. (abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie jednej z technik przejmowania kontroli nad spółkami, jakimi są wykupy menedżerskie (management buyout - MBO). Główny nurt rozważań koncentruje się na opisaniu podanych w teorii uwarunkowań, znaczenia ekonomicznego i źródeł efektywności tego typu transakcji oraz skonfrontowaniu ich z praktyką nielicznych MBO w Polsce. Transakcje wykupów menedżerskich są jedną z bardziej kontrowersyjnych i dotychczas mniej rozpoznanych w naszym kraju form strategii działania inwestorów na rynku kontroli przedsiębiorstw. Techniki wykupu przedsiębiorstw (buyouts) narodziły się w Stanach Zjednoczonych w latach sześćdziesiątych XX w,. lecz dominujący ich rozwój wystąpił w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. (fragment tekstu)
Głównym celem artykułu jest prezentacja procedury doskonalenia systemu zarządzania środowiskowego skierowanej do przedsiębiorstw województwa podkarpackiego posiadających wdrożony certyfikowany system zarządzania środowiskowego ISO 14001 lub planujących jego implementację. Procedura została zbudowana przy użyciu analizy korelacji tau-Kendalla pomiędzy wyróżnionymi determinantami systemu ISO 14001 a zmiennymi charakteryzującymi wyniki przedsiębiorstw, tj. przychodami netto, wynikiem finansowym i efektywnością przedsiębiorstw. Charakterystyki systemu zostały przypisane do kolejnych etapów modelu systemu zarządzania środowiskowego, a te, których rozwój przekładał się na poprawę wyników przedsiębiorstw, zostały uznane za kluczowe, stanowiąc obszary, w których w szczególności powinny się doskonalić przedsiębiorstwa. Za istotne dla wyników przedsiębiorstw uznano: zaangażowanie wszystkich pracowników we wdrażanie systemu, stosowanie procedur dla realizacji celów i zadań, stosowanie procedur dla ograniczania zanieczyszczeń, terminowość audytów wewnętrznych, mierzenie efektów działalności środowiskowej, doskonalenie w minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko oraz przegląd kierownictwa. Zbieżność ocen przedsiębiorstw dotyczących poziomu rozwoju przyjętych wyznaczników systemu została zmierzona przy użyciu współczynnika konkordancji, a jej istotność statystyczna za pomocą testu Friedmana.(abstrakt oryginalny)
Omówiono istotę zagadnienia efektywności organizacji oraz koncepcję strategicznej karty wyników. Przedstawiono podstawowe problemy dotyczące wykorzystania strategicznej karty wyników w systemie pomiaru efektywności organizacji.
Głównym celem prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych jest radykalna poprawa efektywności ich działania. Proces prywatyzacji w Polsce trwa już od ponad dziesięciu lat. Jest więc coraz więcej przesłanek, aby dokonać oceny, czy i w jakim stopniu są już widoczne pozytywne skutki prywatyzacji.(abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono analizę wybranych zagadnień i wyników badań nad zależnością "efektywność zarządzania zasobami ludzkimi - efektywność firmy". Podejmowane w artykule kwestie zarządzania zasobami ludzkimi zostały zawężone do wybranych zagadnień: strategicznego zarządzania zasobami ludzkimi, wynagradzania, rekrutacji. Celem całości opracowania, było udowodnienie tezy, że efektywność zarządzania zasobami ludzkimi, powinna być kształtowana w stałej konfrontacji z parametrami ekonomicznymi.
14
Content available remote Sprawność sektorów niefinansowych w Polsce w latach 2006-2010
76%
Celem artykułu było porównanie wybranych wskaźników sprawności w sektorach niefinansowych w Polsce oraz próba pokazania sektorowego zróżnicowania tych wskaźników. Ponieważ badania objęły lata 2006-2010, artykuł ukazał, czy i w jakim stopniu na sprawność badanych sektorów oddziaływał kryzys finansowy. W artykule podjęto również próbę ustalenia zależności liniowych między wskaźnikami sprawności a wskaźnikami rentowności i płynności finansowej z wykorzystaniem współczynnika korelacji liniowej Pearsona.(abstrakt oryginalny)
W artykule wskazano zasadność zastosowania rachunkowości zarządczej - w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw, głównie w aspekcie podnoszenia efektywności ich funkcjonowania. W pierwszej kolejności przedstawiono rolę omawianych przedsiębiorstw w gospodarce narodowej. Następnie zaprezentowano system rachunkowości zarządczej z punktu widzenia efektywności. W rezultacie wyszczególniono kluczowe aspekty warunkujące wdrożenie rachunkowości zarządczej w omawianych przedsiębiorstwach.(abstrakt oryginalny)
Podstawą strategii realizowanych w przedsiębiorstwach jest pewien spójny i powtarzalny w czasie wzorzec postępowania, który reguluje decyzje i działania firmy. Najczęściej wzorzec ten nazywany jest "dominującą logiką". W artykule opisano wyniki badań jakościowych nad dominującą logiką polskich firm w latach 90.
Dotychczasowe badania naczelnych organów kierownictwa dotyczyły zależności między cechami grupy a jej efektywnością i efektywnością przedsiębiorstwa. Jednak uzyskiwane w różnych badaniach wyniki nie pozwoliły na sformułowanie spójnych wniosków. W związku z tym, miejsce statycznych cech grup zarządzających coraz częściej zajmują procesy grupowe, które są podstawą koncepcji dynamiki grupowej. W pracy przedstawiono szczegółowo trzy dynamiczne modele efektywności zespołów najwyższego kierownictwa. Pierwszy z nich, autorstwa Murphy i McIntyre, obrazuje powiązanie między cechami i funkcjonalnością grupy a jej efektywnością. W drugim modelu zaproponowanym przez Forbes i Milliken, dynamika grupowa została ujęta w ramach trzech wzajemnie powiązanych procesów - norm wysiłku, konfliktu poznawczego oraz wykorzystywania wiedzy i umiejętności, które z jednej strony zależą od cech grupy, a z drugiej wpływają na wykonywanie zadań. Trzeci model opisany przez Edmondson i in., określa elementy, które wpływają na przebieg procesów grupowych. Według autorów jest to dynamika sytuacji wyrażająca się asymetrią informacji, asymetrią interesów i interakcją tych dwóch czynników. Wnioski wynikające z pracy dotyczą wzrastającej popularności koncepcji dynamiki grupowej w badania Zarządów i Rad Nadzorczych. Jednocześnie stwierdzono brak wyboru metod służących analizie procesów grupowych naczelnych organów kierownictwa. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania była próba oceny efektywności nakładów ponoszonych na działalność innowacyjną przedsiębiorstw przemysłu spożywczego w Polsce. Przeprowadzono analizę działalności innowacyjnej przedsiębiorstw przemysłu spożywczego na tle przedsiębiorstw przetwórstwa przemysłowego i przedsiębiorstw przemysłu ogółem w Polsce w latach 2010-2012. Zbadano nakłady i efekty prowadzonej działalności innowacyjnej. Przemysł spożywczy okazał się mało innowacyjny i jednocześnie najmniej efektywny w porównaniu do pozostałych analizowanych grup. (abstrakt oryginalny)
Efektywność jest kategorią ekonomiczną w trwały sposób związana z ekonomią, spotykaną często nie tylko w ekonomii, ale zdecydowanie powszechniej. W związku z popularyzacją tego pojęcia powstało wiele różnic w sposobie jej definiowania. Istnieje zatem potrzeba redefinicji pojęcia efektywności zarówno na poziomie ogólnym, jak i w oparciu o teorie ekonomiczną, a nie potoczne znaczenie tego słowa. Powinien być to etap konieczny w procesie oceny efektywności przedsiębiorstwa, nazbyt często zawężanej jedynie do analizy finansowej. Istnieją sektory przedsiębiorstwa istotne z jego perspektywy funkcjonalnej i strategicznej, których analiza w obecnej praktyce jest pomijana lub zaniedbywana i nie składa się na analizę efektywności całego przedsiębiorstwa. Celem artykułu jest próba nowego zdefiniowania kategorii efektywności. Powinien być to niezbędny etap przygotowawczy analizy, prowadzący do globalnego spojrzenia na efektywności w kontekście całego przedsiębiorstwa, nie tylko poszczególnych jego obszarów. Hipoteza badawcza brzmi: w odpowiedzi na rozbudowanie kompleksowości przedsiębiorstw i złożoności ich oceny oraz zbyt powszechne użycie pojęcia efektywności, rozszerzenie elementów tworzących ogólną ocenę efektywności poprawi realną ocenę aktywności przedsiębiorstw. Metody użyte w pracy to studia literaturowe i analiza krytyczna, obserwacja prosta rynku przedsiębiorstw w Polsce oraz metoda intuicyjna. Wynikiem przeprowadzonej analizy jest uporządkowanie definicji efektywności oraz wprowadzenie ogólnego, nowo zdefiniowanego pojęcia efektywności, które umożliwi objęcie całości przedsiębiorstwa i tym samym zbliży badaczy do analizy faktycznego poziomu efektywności ogólnej. (abstrakt oryginalny)
Celem opracowania było określenie zależności pomiędzy wielkością wskaźnika natychmiastowej płynności finansowej a efektywnością funkcjonowania przedsiębiorstw rolniczych. Analiza dotyczyła zyskowności ziemi, rentowności aktywów trwałych i obrotowych, kapitału własnego, sprzedaży oraz ekonomicznej wydajności pracy. Badania przeprowadzono w spółkach Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR), przedsiębiorstwach z dzierżawą ziemi od ANR oraz w przedsiębiorstwach, w których wystąpił zakup ziemi od ANR. Okres badawczy to lata 2002-2004. Analizowane przedsiębiorstwa rozmieszczone były na terenie całej Polski. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 27 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.