Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 30

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efektywność rynku
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
1
Content available remote The Efficiency of the Football Betting Market in Poland
100%
Ojczyzną współczesnych zakładów bukmacherskich jest Wielka Brytania. W 1922 r. w Liverpoolu powstało pierwsze biuro bukmacherskie założone przez Johna Mooresa. W dobie internetu sportowe zakłady hazardowe zyskały nowy wymiar. Niniejszy artykuł dotyczy efektywności informacyjnej tego rynku, czyli możliwości uzyskiwania ponadnormatywnych korzyści z inwestycji na nim. Uwaga autora skoncentrowała się na dyscyplinie sportu, która wzbudza największe emocje wśród graczy w Polsce - na piłce nożnej. Celem pracy było wykazanie, że rynek bukmacherskich zakładów piłkarskich jest nieefektywny, co daje możliwości uzyskiwania korzyści przy wykorzystaniu prostych strategii inwestycyjnych. W pracy przeanalizowano prawdopodobieństwa bukmacherskie dotyczące meczy ligowych w polskiej Ekstraklasie w ciągu sześciu lat, tj. od sezonu 2008/2009 do sezonu 2013/2014, pobrane z portalu internetowego http://www.betexplorer. com/. W artykule wykorzystano narzędzia statystyki matematycznej do wnioskowania nad występowaniem efektywności badanego rynku(abstrakt oryginalny)
2
Content available remote Determinanty efektywności usług komunalnych
80%
Efektywność usług komunalnych jest determinowana przez szereg czynników. W niniejszym artykule przedstawiono jedynie najistot-niejsze z nich, które z pewnością nie wyczerpują całej ich listy. W celu prze-prowadzenia gruntowniejszych rozważań zarówno na temat poszczególnych determinant, jak i analizy ich siły oraz kierunku wpływu na efektywność usług komunalnych zasadne wydaje się precyzyjniejsze odniesienie do konkretnego rodzaju usługi. (fragment teksu)
Celem artykułu jest charakterystyka wybranych zagadnień, dotyczących historycznego i współczesnego postrzegania reakcji cen aktywów finansowych na rynku kapitałowym. Podjęto w nim również próbę cząstkowej analizy najistotniejszych przyczyn obecnego poziomu efektywności Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, co istotowo wiąże się z powszechnym zainteresowaniem inwestorów funkcjonowaniem rynków kapitałowych, a szczególnie giełdami papierów wartościowych. Rodzi to zatem konieczność zidentyfikowania mechanizmów kształtujących ceny akcji. Pomocne w tym zakresie mogą okazać się prezentacje założeń następujących kluczowych teorii: Hipotezy o efektywnym rynku; Koncepcji rynku koherentnego; Hipotezy rynków adaptacyjnych. Efektywność rynku kapitałowego, zwłaszcza giełdowego rynku akcji, może być rozumiana w różny sposób, jakkolwiek najczęściej w badaniach ekonomicznych pojęcie to jest utożsamiane z efektywnością informacyjną. Co istotne, dbałość o sprawny rynek kapitałowy jest kluczowa z punktu widzenia rozwoju gospodarczego na bazie innowacji, które w dużej mierze finansowane są właśnie przez ten rynek. Efektywność rynku kapitałowego jest jednym z najczęściej poruszanych wątków wśród praktyków, ponieważ niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje dla inwestorów. W artykule dokonano prezentacji najnowszych unormowań, mających wpłynąć pozytywnie na rozwój rynku kapitałowego w Polsce i na terenie Unii Europejskiej oraz historycznych treści w zakresie wyżej wymienionej hipotezy o efektywnym rynku, koncepcji rynku koherentnego i hipotezy rynków adaptacyjnych. Autorka podjęła również próbę scharakteryzowania współczesnych uwarunkowań wpływających bądź mających wpływać w niedalekiej przyszłości na rozwój rodzimego rynku kapitałowego. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu było przyjęcie lub odrzucenie hipotezy o występowaniu efektu barometru stycznia na podstawie stóp zwrotu z badanych funduszy inwestycyjnych w latach 2003-2017. Metodologia badania - W badaniu wykorzystano miesięczne stopy zwrotu funduszy inwestycyjnych. Wyznaczono skumulowane stopy zwrotu, wykorzystano również model regresji liniowej, a badania poddano testowi dla dwóch wariancji bez powtórzeń. Wynik - Różnice w stopach zwrotu wykazały występowanie barometru stycznia w 10 na 15 badanych przypadków. Wyniki są jednak nieistotne statystycznie, a model regresji liniowej jest słabo dopasowany do rzeczywistości, co może wskazywać na małą przydatność modelu do budowania skutecznych strategii inwestycyjnych opartych na barometrze stycznia. Oryginalność/wartość - Badanie przeprowadzono na podstawie stóp zwrotu z funduszy inwestycyjnych. Wcześniejsze badania przeprowadzane w Polsce nie wskazywały jednoznacznych wyników i dotyczyły głównie indeksów giełdowych, pojedynczych spółek i surowców. (abstrakt oryginalny)
Omówiono zagadnienie efektywności oraz opisano metody określające stopień efektywności rynku. Przedstawiono także wyniki badania dotyczącego efektywności w odniesieniu do rynku innowacyjnych technologii w Polsce.
Występowanie silnej formy efektywności rynku implikuje niemożliwość osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z posiadania dowolnego zbioru informacji. Zatem posiadanie nie tylko informacji cenowej i fundamentalnej, lecz także poufnej, nie pozwala na zbudowanie długookresowej, dochodowej strategii inwestycyjnej. Rynek jest silnie efektywny, gdy wszystkie informacje zarówno publiczne, jak i poufne znajdują szybkie odzwierciedlenie w cenach rynkowych akcji. Akceptacja takiej efektywności wskazuje, że nie tylko inwestorzy bazujący na ogólnie dostępnych danych, ale także ci, którzy korzystają z informacji poufnych, nie są w stanie wygrać z rynkiem i osiągnąć ponadprzeciętnej stopy zwrotu. Ze względu na informację poufną, która nie jest bezpośrednio obserwowalna, autorzy opierają się na domniemaniu posiadania informacji tego typu przez jednostki rekomendujące, ściśle powiązane z rynkiem kapitałowym. W niniejszym artykule podjęto próbę weryfikacji mocnej formy efektywności informacyjnej opierając się na rekomendacjach 52 podmiotów uprzywilejowanych pod kątem dostępu do niepublicznych informacji i specjalistycznej wiedzy. (fragment tekstu)
7
61%
: Insider trading is seen as an unethical behaviour and often as one that negatively affects the market by reducing investors trust and confidence, leading to a decrease in market liquidity. At the same time, markets have become more speculative than before (eg. shorter holding periods), and insider trading deregulation could lead for prices to become more efficient and increase market liquidity. The aim of this article is to confront the common view of insider trading with the practice in the financial market, especially, when considering significant changes of how information is obtained, processed, and then used in financial transactions as, for example with algorithmic trading (High Frequency Trading). The conclusions presented here result from academic literature analysis as well as from the analysis of legal cases of insider trading in selected countries, mainly from the US. (original abstract)
Celem niniejszego artykułu jest analiza stopy zwrotu z akcji notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, pod kątem występowania anomalii polegającej na możliwości osiągnięcia ponadprzeciętnych zysków z inwestycji w papiery wyemitowane przez spółki o małej kapitalizacji w stosunku do inwestycji w spółki duże. Autorzy omówili problem podejmowania decyzji inwestycyjnych oraz poddali badaniu efektywność polskiego rynku.
Efektywny rynek kapitałowy (an efficient Capital market) to taki rynek, na którym ceny instrumentów finansowych zawsze w pełni odzwierciedlają {fully ręflect) wszelkie dostępne informacje'. Tak zdefiniowana efektywność została zawarta w hipotezie efektywności rynku kapitałowego (efficient market hypothesis). (fragment tekstu)
10
Content available remote Modele biznesu a kreacja wartości na rynku kapitałowym
51%
|
|
nr 60
207-216
Artykuł przestawia wielowymiarowe spojrzenie na zagadnienie wpływu modelu biznesu i jegobudowy na wartość przedsiębiorstwa. Odnosi się do tego, że przyczyna sukcesu firmy leży nie tylko po stronie dobrego zarządzania operacyjnego, lecz przede wszystkim dobrze zaprojektowanego i atrakcyjnego dla inwestorów modelu biznesu. W przypadku, gdy model biznesu jest efektywny, jest możliwe osiąganie oczekiwanych dodatnich stóp zwrotu oraz realizacja założonych w prognozach finansowych planów. Krótkookresowe wyniki w zakresie wartości przedsiębiorstwa zmuszają menedżerów do ciągłego dostrajania modeli biznesu do zdolności wytworzenia wartości dla udziałowców. Strategia jest czynnikiem determinującym zmiany modelu biznesu. (abstrakt oryginalny)
Cel - Celem artykułu jest empiryczna weryfikacja czynników wpływających na zmiany wartości spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, dla których wydano rekomendacje. Metodologia badania - Parametry modeli badawczych oszacowano na podstawie danych przekrojowych metodą najmniejszych kwadratów. Wartość zmiennych zależnych obliczono w oparciu o metodykę analizy zdarzeń. Wynik - Zaprezentowane wyniki dowodzą, że ceny akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie reagują silnie i w oczekiwany sposób zarówno na sam fakt wydania rekomendacji, jak i na skalę odchylenia cen rekomendowanych od rynkowych. Ponadto uzyskane rezultaty wskazują także, że kapitalizacje rekomendowanych firm, ich rentowności oraz zasobność w płynne aktywa wpływają na zmianę wartości rekomendowanych firm w efekcie wydania rekomendacji. Oryginalność/wartość - Uzyskane wyniki badania prowadzą do odmiennych wniosków niż większość dotychczas przeprowadzonych badań skuteczności rekomendacji giełdowych na polskim rynku kapitałowym. W badaniu po raz pierwszy zastosowano metodykę doboru próby oraz opisu zmiennych pozwalającą na zweryfikowanie, na ile odchylenie cen rekomendowanych od cen bieżących, stopień płynności, rentowności oraz wielkość rekomendowanego podmiotu wpływają na zmiany wartości rekomendowanych spółek. (abstrakt oryginalny)
12
Content available remote Wpływ ogłoszenia upadłości na złożoność strukturalną zmian cen na GPW
51%
W artykule prezentujemy metodę badania efektywności rynku giełdowego za pomocą teorii informacji. Efektywność rynku badana jest przez stopień redundancji w szeregach czasowych opisujących zmiany cen, a konkretnym narzędziem jest stopa entropii Shannona, którą można także interpretować jako miarę przewidywalności zmian cen (w sensie granicy przewidywalności). Metody tej używamy do analizy szeregów czasowych opisujących logarytmiczne zmiany cen akcji wybranych spółek z Giełdy Papierów Wartościowych, które podległy procesowi upadłościowemu. Znane są badania efektywności całego rynku, natomiast nie jest zbadane dogłębnie, jak skrajnie negatywna sytuacja ekonomiczna samej spółki, a konkretnie informacja o niej, wpływa na efektywność procesów cenotwórczych dotyczących jej akcji oraz na przewidywalność zmian cen tych akcji. Przegląd prezentowany w niniejszym badaniu, oparty na 44 spółkach giełdowych, jest wstępem do szerszej gamy badań dotyczących wpływu zdarzeń pozagiełdowych na złożoność strukturalną procesów cenotwórczych. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 2
51-69
Mówiąc o efektywności rynku kapitałowego mamy na myśli dokładność, z jaką wycenia on papiery wartościowe. Poza obrębem naszych zainteresowań pozostają związki pomiędzy ryzykiem w inwestowaniu w określone papiery wartościowe, a przynoszonymi przez nie dochodami. Należy zauważyć, że na dokładność wyceny istotny wpływ mają informacje docierające do inwestorów i analityków. W związku z tym dokonano podziału stopnia efektywności rynku, w zależności od rodzaju informacji kształtujących ceny walorów. Podziału tego dokonał w 1970 roku Fama. Biorąc pod uwagę rodzaje informacji kształtujące rynek wyróżniamy: rynki słabo efektywne, gdy nie jest możliwe uzyskanie ponadprzeciętnych zysków z tytułu wykorzystania informacji tkwiących w cenach (bieżących i przeszłych): oznacza to, że historyczna analiza szeregów czasowych cen giełdowych nie doprowadzi do uzyskania prognoz bardziej dokładnych niż te, które można postawić biorąc pod uwagę tylko bieżące ceny; rynki średnio efektywne, gdy nie jest możliwe uzyskanie dodatkowych zysków z tytułu wykorzystania wszystkich informacji powszechnie dostępnych dla uczestników rynku (publikowanych prognoz cen, analiz i ocen ekspertów dotyczących kondycji finansowej firm, bilansów firm, prognoz makroekonomicznych): oznacza to, że wszystkie powszechnie dostępne inwestorom informacje zostały już odzwierciedlone w cenach akcji przez działający mechanizm rynkowy; rynki silnie efektywne, gdy nie jest możliwe uzyskanie dodatkowych zysków nawet przy wykorzystaniu informacji prywatnych, niedostępnych dla innych uczestników rynku (na przykład wynikających z funkcji wykonywanej przez inwestora). (fragment tekstu)
Efektywność rynków papierów wartościowych w Polsce i na świecie jest zagadnieniem szeroko opisywanym w literaturze. Cieszy się niezmiennym zainteresowaniem analityków giełdowych. Klasyczne modele rynku kapitałowego wymagają realizacji wielu, często czysto teoretycznych, założeń wynikających po części z hipotez rynku efektywnego. Brak efektywności rynku przyczynił się do krytyki modeli rynku kapitałowego, np. modelu wyceny opcji Blacka-Scholesa.Z powodu sporów o poprawność stosowania modeli autorzy tego artykułu większą wagę przyłożyli do badania zależności między implikowanymi parametrami zmienności a zmiennością historyczną, która również świadczy o efektywności rynku.Rynek opcji na giełdzie papierów wartościowych w Polsce jest bardzo młody, choć już wyraźnie widać, że jego powstanie i rozwój spowodowały istotne zmniejszenie zainteresowania inwestorów warrantami notowanymi na giełdzie.Artykuł ma na celu zbadanie efektywności giełdowego rynku opcji w Polsce na przykładzie opcji indeksowych. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono istotę behawioralnych uwarunkowań decyzji inwestycyjnych, zaproponowano wyodrębnienie behawioralnych zachowań inwestorów i behawioralnych zachowań rynków, a także wskazano potrzebę uwzględnienia wskaźników giełdowych mających cechy behawioralne.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
37-45
Problematyka efektywności rynków finansowych, w tym występowanie efektu tygodniowego, zawsze stanowiła przedmiot zainteresowania badaczy. Zagadnienie to staje się niezwykle ważne z punktu widzenia oceny efektywności zarządzania portfelem aktywów, a także w ujęciu finansów behawioralnych. W artykule została zweryfikowana hipoteza występowania tzw. dni pechowych na przykładzie stóp zwrotu 22 indeksów giełdowych publikowanych przez GPW w Warszawie. Badaniu poddano stopy zwrotu obliczone w następujących ujęciach: cena zamknięcia - cena zamknięcia, overnight, cena otwarcia - cena otwarcia oraz cena otwarcia - cena zamknięcia dla sesji przypadających w następujących dniach: 13. i 4. dzień każdego miesiąca, 13. i piątek oraz 13. i wtorek każdego miesiąca, podczas gdy drugą grupą obserwacji były stopy zwrotu w trakcie pozostałych sesji. W dalszej części opracowania zamieszczono wyniki testowania hipotez statystycznych w ujęciu cena zamknięcia - cena zamknięcia dla sesji odbywających się 13. i w piątek oraz 13. i we wtorek, przy założeniu, że drugą grupę obserwacji stanowią stopy zwrotu odpowiednio w pozostałe piątki i wtorki. (abstrakt oryginalny)
|
2012
|
nr 242
227-239
W artykule przedstawiono wyniki zastosowania liniowej funkcji dyskryminacyjnej oraz logitowego i probitowego modelu prawdopodobieństwa do prognozowania kierunków rocznych zmian indeksu DJCA w latach 2006-2011. Kolejne sesje notowań indeksu, opisane zestawem wskaźników technicznych, sklasyfikowano do jednej z grup (do grupy okresów poprzedzających wzrost lub do grupy okresów poprzedzających spadek jego wartości), jakość klasyfikacji zaś oceniono na podstawie współczynników trafnych klasyfikacji w próbach walidacyjnych. Jakość uzyskanych prognoz okazała się najwyższa wówczas, gdy zastosowano liniową funkcję dyskryminacyjną. Wysokie wartości współczynników trafnych klasyfikacji mogą w tym wypadku zaskakiwać zwolenników hipotezy rynków efektywnych.(abstrakt oryginalny)
18
Content available remote Test strategii Psy Dowa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie
51%
Badania analizują skuteczność strategii inwestycyjnej Psy Dowa w warunkach Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Dywidendowa strategia Dowa jest zorientowana na wartość i polega na inwestowaniu równych nakładów kapitałowych w składowe indeksu WIG20, z najwyższą stopą dywidendy. Otrzymane wyniki sugerują, że stosowanie strategii Psy Dowa może dostarczyć dodatkowej wartość inwestycji na polskim rynku kapitałowym. Ponadto, otrzymane rezultaty są istotne statystycznie. W związku z tym można stwierdzić, że strategia Psy Dowa jest skuteczniejsza od rynku. (abstrakt oryginalny)
Przedmiotem pracy „Analiza wymiaru korelacyjnego przy użyciu testów surogatowych w badaniu efektywności rynku kapitałowego w Polsce” (M. Jakubczyk) jest mechanizm tworzenia kursów na rynku kapitałowym w Polsce w wyniku ujawniania się preferencje uczestników rynku poprzez składanie na WGPW zlecenia kupna i sprzedaży papierów wartościowych. W tym kontekście analizowany jest problem efektywności rynku: występowanie chaotycznej zależności między zmianami kursów akcji. Jako metodę badania wykorzystano analizę wymiaru korelacyjnego zrekonstruowanego atraktora szeregu czasowego w diagramie fazowym. Wnioskowanie statystyczne umożliwiło zastosowanie testów surogatowych. Okazało się, że na WGPW występuje dynamika chaotyczna (niefektywność rynku). Ponadto, dynamika chaotyczna staje się silniejsza w miarę rozwoju tego rynku. Jest przy tym silniejsza dla stóp zwrotu liczonych w krótkich okresach. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Hipoteza efektywnego rynku versus analiza techniczna rynku finansowego
51%
Celem artykułu jest porównanie założeń hipotezy efektywnego rynku z efektami analizy technicznej. Problemem badawczym pracy jest: czy hipoteza efektywnego rynku i analiza techniczna mają sprzeczny charakter czy wzajemnie się uzupełniają? Hipoteza efektywnego rynku opiera się na racjonalności inwestora, a analiza techniczna uwzględnia racjonalność i nieracjonalność inwestora. Dlatego, w artykule przedstawiono pojęcie analizy technicznej i jej założenia. W następnej części pracy przedstawiono metodę badań i przedstawiono hipotezę efektywnego rynku finansowego w kontekście założeń i wyników badań z analizy technicznej, porównując je ze sobą. Potem zaprezentowano zakres wykorzystywania analizy technicznej i jej ocenę przez uczestników rynku finansowego. Na końcu przedstawiono wnioski z przeprowadzonych badań. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.