Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Effective competition
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Niniejszy artykuł omawia rodzaje przewagi konkurencyjnej w kontekście ich źródeł i logiki, stanowi przyczynek do lepszego zrozumienia stosowanych przez firmy strategii konkurencji. Pod pojęciem przewagi konkurencyjnej rozumie się w niniejszym artykule relatywnie lepszą pozycję danej firmy w stosunku do konkurentów na danym obszarze geograficznym lub w danej branży, będącej efektem obranej strategii konkurencji przedsiębiorstwa. Pojęcie natomiast logiki przewagi konkurencyjnej odnosi się w niniejszej pracy do strategicznego sposobu budowania przewagi i osiągania dzięki danej przewadze jak najlepszego efektu na konkurencyjnym rynku. W artykule zostaną przedstawione trzy główne podziały rodzajów przewagi konkurencyjnej, z ich szczegółowym omówieniem, zaczynając od podziału porterowskiego, przez podział zaproponowany przez K. Obłója, a kończąc na podziale zaproponowanym przez M. Stankiewicza. (fragment tekstu)
Złożoność i dynamiczne procesy zmian współczesnego świata stawiają ogromne wyzwania zarówno przed działającymi na hiperkonkurencyjnym rynku firmami, jak i przed badaczami z zakresu zarządzania. W efekcie takiego stanu rzeczy można obserwować, iż powoli postępująca ewolucja teorii i kierunków zarządzania uległa znacznemu przyspieszeniu, a badacze otaczającej nas rzeczywistości - praktycy oraz teoretycy - starają się poprzez różne podejścia i koncepcje dostarczyć szerokiej publiczności wytłumaczenia zachodzących zjawisk, wskazówek oraz rad odnośnie do działania w biznesie. Jednym z takich nowych podejść do zarządzania i analizy działania firm na konkurencyjnych rynkach jest koncepcja zarządzania uwagą (attention economy), która koncentrując się na zagadnieniu współcześnie rzadkiego zasobu, jakim jest uwaga, dostarcza ciekawych obserwacji zarówno dla potrzeb komunikacji przedsiębiorstwa z otoczeniem, jak i z punktu widzenia zarządzania wiedzą i informacją w firmie. (abstrakt oryginalny)
Dziś o biznesie należy zacząć myśleć jak konsument, a nie jak handlowiec. Trzeba starać się spełniać oczekiwania nie zarządu czy działu sprzedaży, lecz kupujących. Dłużej trwający sukces może zagwarantować satysfakcja i zadowolenie klientów, a nie samo realizowanie targetów sprzedaży. I właśnie te firmy, które starają się odwracać standardowe i utrwalone latami podejście - od wewnątrz organizacji na zewnątrz na rzecz kierunku od rynku do wewnątrz firmy - notują teraz zyski i umacniają przewagę. Są to firmy z uwagą słuchające swoich klientów. Przedsiębiorstwa te nastawione są na rynkową konkurencję, ale też prezentują dojrzalszą w postawę wobec nowego paradygmatu: klientocentryzmu. (fragment tekstu)
W artykule zdefiniowano i omówiono pojęcie konkurencji rynkowej. Przedstawiono istotę i sens wolności ekonomicznej, która jest podstawowym warunkiem funkcjonowania konkurencji rynkowej, a rozumianej jako wolność wyrażania i realizacji własnych aspiracji, pragnień i celów przez przedsiębiorców, właścicieli, pracowników i konsumentów.
Konkurencja i marketing funkcjonują jako dwie wspierające się nawzajem formy regulowania rynku oraz porządkowania całokształtu życia gospodarczego. Omówiono podstawowe kategorie rynkowe, strukturę rynku i jego funkcjonowanie, procesy negocjacyjne i konkurencyjne, formy konkurencji takie jak monopol, polipol, oligopol, intensywność konkurencji.
W artykule przedstawiono teoretyczne koncepcje konkurencji doskonałej, niedoskonałej, efektywnej, oligopolistycznej, monopolistycznej. Omówiono zależności między strukturą rynku a intensywnością konkurencji w badaniach szkół: harwardzkiej, chicagowskiej, freiburskiej. Zwrócono uwagę na liberalizację polityki konkurencji i działalności antymonopolowej w latach osiemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych (wpływ szkoły chicagowskiej) oraz w Europie Zachodniej.
Efektywna komunikacja, mówienie tylko o funkcjonalnych cechach produktu czy usługi przestaje już wystarczać, gdyż wszyscy robią to podobnie. Jeżeli chcemy odciągnąć klientów od konkurencji musimy się bardziej zaangażować, wręcz być huxleyowskimi kusicielami. A większość kursów czy podręczników storytellingu koncentruje się na "story", czyli samej opowieści. Tymczasem storytelling to proces, nie zaś pojedynczy akt. Składają się na niego trzy zmienne: opowieść, narrator oraz widownia. W ujęciu marketingowym zmienne te mają szansę przełożyć się na efektywną sprzedaż oferowanych produktów. (fragment tekstu)
Opisany w artykule przypadek według intencji autora powstał niejako ku przestrodze niektórych producentów. Jedna z sieci handlowych zdecydowała się bowiem na wycofanie ze sprzedaży doskonałych, markowych wyrobów piwnych wskutek wyczerpania się możliwości negocjacyjnych i kompromisowego porozumienia. Tym samym w to miejsce weszły inne marki, które mając skuteczną strategię zarządzania cenami, zajęły miejsce owego znanego producenta złotego trunku. Świadczy to o tym, iż nawet renomowane firmy stale uważać muszą na swój wizerunek aby nie ustąpić miejsca konkurencji. (abstrakt autora)
Marketing adaptatywny to, mówiąc najprościej wykorzystanie insightów pojawiających się w czasie rzeczywistym, aby oddziaływać na bieżąco na reakcje i zachowania konsumentów. To komunikowanie się z nimi ich językiem dokładnie wówczas, gdy przeżywają wydarzenia i dyskutują o nich z wypiekami na twarzy. Jest to ważne np. w sezonie świąt Bożego Narodzenia lub targów, w którym silna konkurencja jest wyjątkowo aktywna. Marki muszą wówczas wypracować sobie metodę przeciwdziałania zagrożeniom, co nie jest wcale łatwe. (abstrakt autora)
Klasyczne marki premium za chwile znajdą się w opałach, jeśli ich właściciele nie zaczną traktować economy premium jak konkurencję. Panująca tu ignorancja jest niebywale niebezpieczna. Komunikacja obu kategorii przestała być z czasem dystynktywna i upodobniła się. To mocny sygnał ostrzegawczy. Żyjemy bowiem w kulturze imitacji, na każdym kroku napotykając podróbki i kopie. Dlatego stawianie na autentyzm i prawdziwość staje się w dobie obecnej czymś unikalnym i wyjątkowym. Siłą premium może być tworzenie usług i produktów powiązanych w jeden spójny system. (abstrakt autora)
Korzystając z narzędzi marketingowych w promocji handlowych centrów oraz poszczególnych marek sprzedających na ich terenie, trzeba robić to umiejętnie. Należy podążać za trendami czy wręcz je wyprzedzać, a następnie je wykorzystywać, jednak w sposób przemyślany, z uwzględnieniem specyfiki klienta. Zmagania konkurencyjne marek bowiem są niezwykle skomplikowane. To co sprawdzi się w miejscowości X, niekoniecznie zadziała nawet w dużej aglomeracji Y. (abstrakt autora)
W rozprawie przedstawiono próbę zdefiniowania efektywności konkurencji, uporządkowano kierunki badawcze w teorii organizacji rynku i organizacji gospodarczej, przedstawiono istotę utożsamiania dominacji na rynku z ograniczeniem efektywnej konkurencji. Wychodząc z nowych teorii autor próbuje określić granice efektywnego przedsiębiorstwa, a także zintegrować tradycyjne ilościowe podejście do dominacji na rynku, z podejściem jakościowym. Podejmuje też próbę kwantyfikacji wymiarów ilościowych i jakościowych dominacji, a także przedstawia wielokryterialny model dopuszczalności dominacji na rynku i model efektywności powstrzymywania potencjalnej konkurencji. W zakończeniu autor przedstawił implikacje prowadzonych w rozprawie analiz teoretycznych oraz wcześniej prowadzonych badań nad koncentracją przemysłu polskiego i barierami wejścia na rynki produktów przemysłowych dla programu rozwoju konkurencji w gospodarce polskiej.
Tematem czwartej sesji Rady Społeczno-Gospodarczej przy Radzie Ministrów była gospodarka energetyczna i monopole energetyczne funkcjonujące w Polsce. Rada zleciła opracowanie trzech niezależnych ekspertyz, które były także przedmiotem dyskusji. Zaprezentowano także opinię Ministra Przemysłu i Handlu, Prezesa Urzędu Antymonopolowego. W Aneksie nr 1 przedstawiono także syntetyczne fragmenty ekspertyzy opracowanej przez Komitet Problemów Energetyki Polskiej Akademii Nauk.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.