Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 17

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Effectuation
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
CEL: Pandemia COVID-19 spowodowała bezprecedensowe zmiany na całym świecie w wielu dziedzinach życia społeczno-gospodarczego. Nieoczekiwana sytuacja wymusiła na organizacjach ponowne spojrzenie na ich sposób funkcjonowania i działania. W obliczu nadzwyczajnych zagrożeń stanął także sektor publiczny, w tym sektor kultury, od którego jeszcze silniej wymaga się racjonalnego dysponowania środkami publicznymi. Wyzwaniem dla zarządzających sferą kultury stało się osiągnięcie elastyczności, która pozwoli na skuteczną adaptację do zmieniających się warunków. Celem artykułu jest zaprezentowanie założeń teorii efektuacji jako metody, której wykorzystanie może determinować sukces wydarzenia kulturalnego w czasach nadzwyczajnego zagrożenia. Myślenie efektuacyjne postrzega się jako sposób radzenia sobie z niepewną przyszłością, opiera się na kontroli posiadanych zasobów, budowaniu otwartych relacji z partnerami i obróceniu nieprzewidzianych zdarzeń w nowe możliwości. METODA: W artykule zaprezentowano zaplecze teoretyczne dotyczące efektuacji jako narzędzia zapewniającego elastyczność, która z kolei jest kluczowym kryterium efektywności organizacyjnej. Następnie przedstawiono wyniki badań jakościowych opartych na studium pojedynczego przypadku, w ramach którego przeprowadzono wywiad z producentką Festiwalu Łódź Czterech Kultur, odpowiedzialną za jego organizację w czasie trwającej pandemii koronawirusa. WYNIKI I WNIOSKI: Analiza wykazała, iż organizatorów tego przedsięwzięcia cechuje typowo efektuacyjne myślenie i to właśnie ono zaważyło o powodzeniu i skutecznej adaptacji wydarzenia kulturalnego do warunków pandemii. ORYGINALNOŚĆ I WKŁAD: Teoria efektuacji, choć popularna w naukach o przedsiębiorczości na całym świecie, nie została wystarczająco omówiona w polskim piśmiennictwie. Dodatkowym walorem naukowym artykułu jest zastosowanie mechanizmu efektuacji jako narzędzia do opisu sposobu zarządzania publicznym sektorem kultury. Zaprezentowana w artykule analiza wskazuje na potencjał przeprowadzenia dalszych badań w celu weryfikacji, czy technika efektuacji miała zastosowanie w innych obszarach aktywności kulturalnej w czasie pandemii COVID-19(abstrakt oryginalny)
Jedną z zasad efektuacyjnego podejścia do przedsiębiorczości jest zasada szalonego patchworku (crazy quilt), która dotyczy budowania relacji z otoczeniem biznesowym. Zgodnie z nią przedsiębiorca powinien korzystać z kontaktów z osobami z otoczenia, zbudowanych jeszcze przed założeniem firmy, a także aktywnie kształtować nowe relacje w środowisku, w którym firma działa. Silny networking i znajomość wielu osób pozwalają na czerpanie inspiracji i wspólne poszukiwanie nowych szans biznesowych. W artykule zaprezentowano wyniki badań ankietowych, których celem była ocena, na ile polscy przedsiębiorcy korzystają z zasady szalonego patchworku podczas realizacji celów swoich firm. Sprawdzono również, na ile studenci kierunku menedżerskiego doceniają wartość tej zasady, planując założenie własnej działalności gospodarczej. Wobec niewielkiego dorobku polskich badaczy dotyczącego efektuacji, zrealizowane badanie jest ważnym elementem budowania zasobów wiedzy z tego zakresu. Zgodnie z uzyskanymi wynikami, studenci okazali się w swoich przekonaniach bardziej zgodni z tradycyjnym, czyli przyczynowym (a nie efektuacyjnym) sposobem myślenia ze względu na wyraźną tendencję do rywalizowania, a nie kooperacji z konkurentami firmy. Efektem badań jest opracowanie katalogu rozwiązań, które powinny być włączone do procesu edukacji przedsiębiorczej, by uwrażliwiać obecnych i przyszłych przedsiębiorców na wartość budowanych relacji, a także wartości biznesowych w oparciu o stosunki interpersonalne z otoczeniem. (abstrakt oryginalny)
Artykuł prezentuje dwa modele przedsiębiorczości: tradycyjny (kauzalny) i efektuacyjny. Zgodnie z modelem kauzalnym najważniejszymi czynnikami wpływającymi na sukces firmy są strategiczne planowanie i konkurencyjność. W modelu efektuacyjnym ważne są posiadane przez przedsiębiorcę zasoby, elastyczne reagowanie na szanse pojawiające się w otoczeniu i budowanie relacji biznesowych. Celem artykułu stała się ocena efektuacyjności mentalnego modelu przedsiębiorczości, czyli ocena, czy i w jakim stopniu model prezentowany przez badanych studentów jest koherentny z efektuacyjnym modelem przedsiębiorczości. W przeprowadzonych badaniach nacisk położono na cztery elementy modelu mentalnego przedsiębiorczości: opracowanie strategii, wykorzystanie zasobów, postawy wobec ryzyka i budowanie relacji. Wykorzystano 39-itemowy kwestionariusz, w którym proszono studentów o ocenę, jak bardzo dane stwierdzenia odnoszą się do efektywnego przedsięwzięcia biznesowego. Wyniki wskazują, że modele mentalne studentów odpowiadają założeniom modelu tradycyjnego. Jedynie w odniesieniu do planowania strategii integrują one elementy obu modeli. Zidentyfikowano różnice w modelach mentalnych przedsiębiorczości kobiet i mężczyzn. Wyniki badań posłużyły do opracowania rekomendacji dla kształtowania efektuacyjnych postaw przedsiębiorczych studentów, szczególnie w zakresie koopetycji, traktowania ryzyka jako hamulca bezpieczeństwa i koncentrowania się na posiadanych zasobach. (abstrakt oryginalny)
4
Content available remote Mechanizmy decyzyjne w przedsiębiorstwach wcześnie umiędzynarodowionych
84%
Teoretyczno-przeglądowym celem artykułu jest wszechstronna charakterystyka dwóch mechanizmów decyzyjnych w przedsiębiorstwach, tj. efektuacji (wynikowości) i przyczynowości (kauzatywności). W związku z tym, że nie były one do tej pory szerzej prezentowane w polskim piśmiennictwie, przedstawiono szczegółową analizę różnych ich aspektów, w tym zwłaszcza w kontekście wczesnej internacjonalizacji przedsiębiorstw. W artykule uwzględniono obszerną, najnowszą literaturę przedmiotu. Przedstawiono także szereg poglądów krytycznych wobec koncepcji efektuacji i przyczynowości. Drugim - aplikacyjnym - celem artykułu jest prezentacja obecnego stanu badań nad tymi mechanizmami decyzyjnymi. Przedstawiono przykłady instrumentów badawczych, stosowanych zarówno w badaniach jakościowych, jak i ilościowych. W artykule zastosowano metodę krytycznego przeglądu literatury światowej dotyczącej przedmiotu analizy, zarówno o charakterze teoretycznym, jak i praktycznym, w tym pozycji opisujących szereg instrumentów i wyników badań w tym zakresie. Efektem przeprowadzonych prac było: uporządkowanie terminologii, identyfikacja głównych elementów koncepcji efektuacji i przyczynowości, podsumowanie związków tych koncepcji z wczesnym (i późniejszym) umiędzynarodowieniem przedsiębiorstw. Ponadto jednym w wyników było wskazanie możliwych kierunków dalszych badań w tym zakresie, także odnośnie do polskich przedsiębiorstw działających na rynkach zagranicznych, zwłaszcza przedsiębiorstw wcześnie umiędzynarodowionych. Wnioski wynikające z artykułu pozwalają stwierdzić istnienie nadal znacznego potencjału badawczego w omawianym zakresie, zarówno jeśli chodzi o same podstawy teoretyczne tych koncepcji, jak i ich powiązania z internacjonalizacją przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Autor podjął próbę przedstawienia istoty pomiaru działalności controllingu w przedsiębiorstwie oraz zwrócił uwagę na problemy towarzyszące temu zagadnieniu. Rozważania swoje skoncentrował na dwóch podstawowych wskaźnikach sprawności działania: skuteczności i efektywności controllingu.
6
84%
Modele biznesowe i zmiana modelu biznesowego przyciąga rosnącą uwagę zarówno naukowców i praktyków z różnych dziedzin, w tym w dziedzinie przedsiębiorczości. Jednak, chociaż znaczenie innowacyjnego modelu biznesowego jako siły napędowej przedsiębiorstwa jest powszechnie uznawane, badań empirycznych wyjaśniające zmianę modelu biznesowego jest ciągle niewiele. Ta praca wnosi wkład we wcześniejsze badania, analizując skutki stosowania logiki podejmowania decyzji, opartej na zróżnicowanych zasadach wprowadzania w życie i przyczynowości, na stopień zmian modelu biznesowego w kontekście małych i średnich przedsiębiorstw w Finlandii. Wyniki hierarchicznej analizy regresji pokazują, że zarówno obie logiki mają pozytywny wpływ na zmianę modelu biznesowego, podkreślając w ten sposób zarówno konieczność obrania strategii i wykorzystania możliwości w celu rozwijania modelu biznesowego. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Evaluating Business Accelerator Participants' Experiences: Effectuation at Play?
84%
This paper explores the ambiguous nature of organizational routines in regard to generating innovation or innovation routine. Considering the dual character of routine, we conceptualize that routines have inherently a potential to drive changes, therefore, organizational routines should be considered as a trigger of innovation. In order to exploit organizational routines as a vehicle for innovation, managers should be aware that micro and macro level factors influence the dynamics of routines. Hence, to design proper organizational settings managers should learn about the mechanisms activating learning processes as essential for new knowledge generation as well as for novelty generation through organization built on a routine system. (original abstract)
8
Content available remote Why Metallica Changed Music World - Effectuation Perspective
84%
The purpose of this article is to understand the underlying factors why Metallica was capable of creating radical changes in the music industry and conquering the world. Metallica´s history is examined during the period of 1981-1991 when Metallica advanced from a garage band into one of the world's biggest bands. Metallica also played a remarkable role in the generation of new thrash metal genre. The effectuation theory is utilized in analyzing how this happened. This study provides knowledge on what is needed in creating this kind of success and progress. Prior to this, the effectuation theory has not been connected to the operations of any band or even other artists. (original abstract)
9
Content available remote Zasady efektuacji w działaniach początkujących przedsiębiorców
84%
Artykuł dotyczy efektuacyjnego, dynamicznego modelu przedsiębiorczości stanowiącego odpowiedź na wymagania zmiennego, niepewnego otoczenia biznesowego, w którym funkcjonują współcześni przedsiębiorcy. We wcześniejszych badaniach, obejmujących stosowanie pięciu zasad efektuacji w prowadzeniu firm, różni autorzy odnosili się głównie do dojrzałych przedsiębiorców, charakteryzujących się doświadczeniem w zakładaniu i prowadzeniu własnego biznesu. Niniejszy artykuł podejmuje natomiast wyzwanie identyfikacji zasad efektuacji w działalności początkujących przedsiębiorców, czyli osób, które są na etapie preprzedsiębiorczości lub zaledwie od kilku miesięcy zarządzają własną firmą. Zaprezentowano przegląd literatury, której autorzy omawiają kolejne zasady efektuacji i uzasadniają stosowanie modelu efektuacyjnego przez początkujących przedsiębiorców. Celem zrealizowanych badań ilościowych była ocena indeksu efektuacyjności (IE) w ich aktywności. Dodatkowo przeanalizowano zależności pomiędzy stosowaniem zasad efektuacji a efektywnością przedsięwzięć, mierzoną na poziomie osiąganych wyników (finansowych i pozafinansowych) oraz satysfakcji przedsiębiorców. Badania potwierdziły odwoływanie się do reguł efektuacji w badanej grupie oraz wskazały na ich znaczenie dla satysfakcji. Posłużyły też do opracowania rekomendacji dotyczących promocji modelu efektuacji w procesie edukacji przedsiębiorczej oraz wykorzystania jej zasad w motywowaniu przedsiębiorców na trudnym etapie inkubacji własnej firmy.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest przedstawienie - w oparciu o prace Saras Sarasvathy - logiki efektuacji i przeciwstawienie jej myśleniu przyczynowemu, czyli opisanie i porównanie dwóch różnych zbiorów zasad, którymi kierują się jednostki przy podejmowaniu decyzji. Efektuacja jest sposobem myślenia i działania typowym dla doświadczonych przedsiębiorców, którzy nie starają się przewidywać przyszłości i na tej podstawie określać swoich celów, lecz postrzegają przyszłość jako zależną od podejmowanych działań, czyli poddającą się ich kontroli. Na efektuację składa się 5 technik, które pomagają w odnoszeniu sukcesów w realizacji przedsięwzięć przedsiębiorczych.(abstrakt oryginalny)
Celem badawczym artykułu jest ukazanie tego, jak koncepcję efektuacji można wykorzystać zarówno jako narzędzie analizy działań przedsiębranych w ramach organizowania wydarzenia kulturalnego, jak i zbiór wskazówek dotyczących sposobu interpretacji pojawiających się zdarzeń i nimi zarządzania. W ramach realizacji tego celu w artykule zostaną przedstawione wyniki jakościowych badań własnych. Stanowił je wywiad pogłębiony przeprowadzony z twórcą fundacji Ale Cyrk, która jest organizatorem wydarzenia kulturalnego Gdyński Weekend Kuglarski. Główne pytanie badawcze dotyczyło elementów podejścia efektuacyjnego oraz przeciwstawianego mu podejścia przyczynowego w sposobie organizacji i zarządzania opisanym przedsięwzięciem. (fragment tekstu)
CEL NAUKOWY: Celem artykułu jest analiza najnowszych doświadczeń i metod w szkoleniu i doradztwie dla początkujących innowacyjnych przedsiębiorców. PROBLEM I METODY BADAWCZE: Po 2000 roku pojawiły się nowe koncepcje i podbudowane teoretycznie recepty na uruchomienie nowego biznesu, próbujące wyjaśniać, dlaczego znacząca liczba początkujących przedsiębiorców nie podejmuje decyzji zgodnie z modelem sekwencyjnym (procesowym), którego kwintesencją jest biznesplan. PROCES WYWODU: W artykule przedstawione zostały najnowsze, wybrane koncepcje dotyczące procesu podejmowania decyzji przez młodych, innowacyjnych przedsiębiorców: teoria efektuacji, lean startup oraz born to flip. Następnie omówione zostały praktyczne doświadczenia z realizacji programu szkolenia innowacyjnych przedsiębiorców opartego na metodologii lean startup, w szkoleniu zrealizowanym na zlecenie Centrum Przedsiębiorczości Smolna Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy w okresie listopad - grudzień 2015 roku. WYNIKI ANALIZY NAUKOWEJ: Niezależnie od konkretnych form i technik szkolenia kandydatów na przedsiębiorców szczególnego znaczenia nabierają kompetencje przedsiębiorcze, takie jak otwartość na współpracę z klientami i part-nerami biznesowymi, a także elastyczność działania, przejawiająca się w umiejętnym dostosowaniu oferty produktowej do zmieniających się potrzeb odbiorców, oraz szybkie reagowanie na zagrożenia, ale i pojawiające się nowe możliwości, wynikające ze współpracy z partnerami. WNIOSKI, INNOWACJE, REKOMENDACJE: Najnowsze wyniki badań nad procesem zakładania nowych firm mają istotny wpływ na metody szkolenia kandydatów na innowacyjnych przedsiębiorców. Wprowadzanie nowatorskich technik dydaktycznych nie oznacza jednak, że tradycyjne procesowe podejście, którego uosobieniem jest biznesplan, całkowicie straciło na znaczeniu. (abstrakt oryginalny)
Objective: The aim of this paper is to systematise the existing research at the intersection of international entrepreneurship and effectuation theories and propose the future research directions in this area. Research Design & Methods: The research was carried out with the help of the literature review, where the articles reviewed were mostlypublished within the last decade (2005-2015) and come from scientific journals specialising in entrepreneurship research. Findings: The theoretical contribution of the study is the summary and critical analysis of the existing research on the application of effectuation logic in the international entrepreneurship field and propositions for further research. Implications & Recommendations: The results of the study are exploratory and there is a need for future empirical research at the intersection of international entrepreneurship and effectuation research. Contribution & Value Added: The research highlighted the division of the existingliterature into two streams - papers which claim that international entrepreneurs use causation logic and the ones that argue on the application of effectuation theory. The paper suggests the areas of further research within those literature streams. (original abstract)
Through official unilateral dollarization, the economic system of Montenegro faced the records of real costs and benefits, which finally resulted in economic indicators. The absence of sovereignty, i.e. independence of monetary policy and exchange rate policy, decreases monetary factors' effects which are measured by realized mac- roeconomic performances. Because official dollarization should promote credibility, macroeconomic stability and sustainable growth, it is necessary to make a distinction between monetary regime calculus in Montenegro before initiating crisis structural disorder from the period of the effectuation of adverse trends, for the purpose of providing final evaluation of the functioning of dollarized economy. Empirical research conducted to show the effects of the official dollarization in Montenegro explicitly emphasized the specific weight of costs and benefits, suggesting that achieved macro- economic performances are not exclusively the result of monetary regime functioning. (original abstract)
15
Content available remote Proces przedsiębiorczy w firmach rodzinnych
67%
Oddziaływanie rodziny na różnych etapach funkcjonowania przedsiębiorstw, ale także w rożnych jego obszarach, np. w planowaniu, przebiegu i kontroli procesu decyzyjnego powoduje, że zdaniem autora warto wskazać związek pomiędzy procesem przedsiębiorczym a charakterystycznym dla przetrwania, wzrostu i rozwoju firm rodzinnych procesem sukcesji. W związku z tym celem publikacji jest wskazanie miejsca procesu przedsiębiorczego w sukcesji firm rodzinnych z sektora MŚP. (fragment tekstu)
Efektuacja jest sposobem podejmowania decyzji w nowych przedsiębiorstwach, polegającym m.in. na dostosowaniu celów do posiadanych środków, zarazem przeciwieństwem tzw. przyczynowości. Marketing przedsiębiorców (MP) jest innowacyjnym podejściem do marketingu, specyficznym dla małych i średnich przedsiębiorstw działających na niepewnym rynku. Zarówno efektuacja, jak MP występują często w przedsiębiorstwach wcześnie i szybko umiędzynarodowionych. (abstrakt oryginalny)
17
Content available remote Corporate Venturing : a New Way of Creating a Company's Future
67%
Purpose - More and more companies are embarking on an experimental journey into an unpredictable future - a future that is characterised by uncertainty and new challenges. Corporate venturing enables established companies, so-called incumbents, to deal with new markets and business models in a highly flexible and innovative way, besides their existing business and well known, successful business models. A new innovator's dilemma has emerged: not only established companies are required to be increasingly creative and to question existing thought patterns, but it is similar for start ups and new businesses. Research method - After conceptualising the paper and conducting literature bibliometry by VOSviewer, the research gap was identified. It is based on the three presented approaches: Causation, Effectuation and Bricolage as transformative approaches for strategic decision-making. Using a qualitative research by conducting 30 in-depth interviews, a transcription and a MaxQDA analysis, 5 identified corporate venturing tools were shown. Originality / value - The paper introduces a new approach of management which rapidly gains importance and which is crucial for companies in upcoming times to compete with flexible and disruptive start-up based business models. (original abstract)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.