Ograniczanie wyników
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 22

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Efficient market analysis
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
W ciągu ostatnich dekad zintegrowane systemy informatyczne stały się powszechne nie tylko w dużych korporacjach, ale także w małych i średnich przedsiębiorstwach. Powodem jest potrzeba zarządzania uzyskiwanymi danymi i ich systematyzowania oraz ich zamiany w użyteczną informację dostosowaną do potrzeb pracowników. Zintegrowany system informatyczny (np. klasy ERP - Enterprise Resource Planning) efektywnie wspomaga zarządzanie oraz wykonywanie poszczególnych działań danego przedsiębiorstwa. Wdrożenie takiego systemu wpływa na zwiększenie wewnętrznego przepływu informacji w przedsiębiorstwie, a także przyczynia się do większej integracji oraz kooperacji między poszczególnymi jednostkami. Jednak inwestycje związane z wdrażaniem systemu informatycznego mogą okazać się drogie, gdy porówna się całkowite korzyści z ogółem poniesionych kosztów. Ważnym czynnikiem jest także możliwość szybkiej dezaktualizacji wdrożonego systemu w odniesieniu do zmieniających się potrzeb przedsiębiorstwa. (abstrakt oryginalny)
Według autorki, wiedza i umiejętności człowieka są kluczowe dla rozwijającej się świadomości społeczeństwa, a co za tym idzie - świadomego i racjonalnego kierowania i podejmowania decyzji w biznesie. W artykule przedstawiono rozwój jednostki od momentu posiadania przez nią wiedzy teoretycznej, przez zastosowanie wiedzy w praktyce i nabycie umiejętności do chwili, gdy jednostka staje się ekspertem. Przedstawiono także propozycję oceny poziomu wiedzy i umiejętności w społeczeństwie, którą dla rynku kapitałowego miałoby być badanie efektywności rynku. Zakłada ono, że racjonalne decyzje kształtują efektywny rynek, co prowadzi do stwierdzenia, iż rynek efektywny to taki, na którym transakcje zawierają jednostki posiadające wysoki poziom wiedzy i umiejętności.
3
Content available remote Hipoteza efektywności rynku; weryfikacja dla indeksu WIG-Spożywczy
75%
W pracy poddano weryfikacji hipotezę o słabej efektywności informacyjnej rynku finansowego. Badania przeprowadzono dla indeksu WIG-Spożywczy. Wykorzystano w tym celu test Walda-Wolfowitza, test współczynnika autokorelacji Quenouille'a, łączną statystykę Ljunga-Boxa oraz testy efektów stycznia oraz poniedziałku. Analizę przeprowadzono w oparciu o dzienne logarytmiczne stopy zwrotu dla okresu od 31.12.1998 do 05.05.2011 dla wyznaczonych 11 podprób. (abstrakt oryginalny)
Hipoteza rynków efektywnych stała się przedmiotem zainteresowania naukowców pod koniec lat 70. XX wieku. Początkowo badania w tym zakresie koncentrowały się na rynkach akcji, lecz później zainteresowanie badaczy przeniosło się na rynki towarowe, przede wszystkim rynek ropy i rynek produktów rolnych, głównie zbóż. Efektywność rynków "soft commodities" także była przedmiotem badań, lecz w mniejszym stopniu, ponieważ większość z nich koncentrowała się na pojedynczych produktach. Stąd celem niniejszej pracy jest rozszerzenie badań i weryfikacja słabej formy efektywności dla sześciu towarów z grupy "soft commodities": kawy, kakao, cukru, bawełny, mrożonego koncentratu soku pomarańczowego i kauczuku. Materiał empiryczny stanowią dzienne notowania tych towarów w latach 2007 - 2016. Po oszacowaniu logarytmicznych stóp zwrotu, przeprowadzono następujące testy statystyczne: test serii, test autokorelacji, testy Boxa-Pierce'a i Boxa-Ljunga. Otrzymane wyniki nie są jednoznaczne, co otwiera pole do dalszych badań z wykorzystaniem alternatywnej metodologii. (abstrakt oryginalny)
Celem niniejszego opracowania było porównanie wskazań Wskaźnika Rynku Pracy (WRP) i szeregów statystycznych dotyczących bezrobocia i zatrudnienia. W badaniu skoncentrowano sie na ustaleniu zgodności przebiegu WRP z wybranymi danymi statystycznymi, ustaleniu stopnia wyprzedzenia punktów zwrotnych cyklu rynku pracy oraz ocenie wpływu składowych tego wskaźnika na rejestrację zjawiska jakim jest cykliczność zmian na rynku pracy. (fragment tekstu)
Analiza i testy poziomu efektywności rynków kapitałowych, z uwagi na znaczenie problemu, znajdują się w centrum zainteresowania zarówno nauki i praktyki. Teoria efektywnych rynków kapitałowych została sformułowana w latach siedemdziesiątych XX wieku i od tego momentu wywołuje szereg dyskusji. Zakłada trzy poziomy efektywności rynku, w zależności od rodzaju i zakresu informacji odzwierciedlanej w cenach instrumentów finansowych. Przedmiotem przeprowadzonej analizy jest hipoteza słaba efektywności, która przyjmuje, że wszystkie informacje historyczne są doskonale odzwierciedlane w cenach. Jeśli taki warunek byłby spełniony, to kursy giełdowe dyskontowałby wszystkie dotychczas ujawniane informacje. Oznaczałoby to, że wszelkie aktywne strategie inwestycyjne, opierające się na analizie danych historycznych byłby bezcelowe. Czyli nie byłby wstanie przynieść wyższych stóp zwrotu niż przeciętna rynkowa (w praktyce szeroki indeks giełdowy). Postawiony cel - zrealizowanie wstępnego sprawdzianu słabej hipotezy rynku efektywnego, w warunkach GPW w Warszawie, przeprowadzono wykorzystując test autokorelacji. (fragment tekstu)
The paper investigates the optimal allocation between defensive and offensive advertising efforts in a dynamic, growing market in which two companies are competing for market share. The study described in this paper extends the existing literature on dynamic advertising competition by considering a market that is in the growth phase and by including the heterogeneous decay rate of market share. A modified Lanchester is employed to describe the dynamics of market share by model. The goal of companies operating in this domain is to maximize their profits over a finite decision horizon. Based on the differential game approach the Markovian Nash strategies for offensive and defensive advertising activities are determined. Additionally, an analysis of the extent to which this solution is sensitive to changes in potential market and the rate of customer churn is made. (original abstract)
Teorie efektywnego rynku można zastosować do pomiaru wielkości ekonomicznych w jednostkach gospodarczych, na które duży wpływ ma proces integracji regionalnej i globalnej. W pracy przedstawiono badania w zakresie efektywnego rynku w naukach ekonomicznych, oraz omówiono modele CAPM (model wyceny aktywów finansowych) i APT (teoria wyceny arbitrażowej).
9
Content available remote The Simulation Utilization for the Bottleneck Identification
63%
Postępująca globalizacja gospodarki światowej coraz częściej prowadzi do tworzenia efektywnych systemów dostaw. Nasilanie się konkurencji wymusza na przedsiębiorstwach stałe ograniczanie kosztów działalności operacyjnej, co prowadzi m.in. do konieczności kontroli nabywanych materiałów oraz pozyskanych w związku z tym informacji. Celem artykułu jest opis jednego ze sposobów ograniczania problemów w systemie zarządzania zapasami. Jest nim komputerowy model symulacji. Przedstawiono możliwości jego wykorzystania w ustaleniu " wąskich gardeł " w gospodarce zapasami. Założeniem pracy jest przedstawienie założeń tworzonego modelu oraz jego znaczenia w zarządzaniu kosztami dostaw. Artykuł jest opracowaniem powstałym w trakcie realizacji zadania badawczego o numerze MSM 6046137306.(abstrakt oryginalny)
Celem artykułu jest zbadanie zależności między efektywnością, a takimi czynnikami ją determinującymi jak: region realizacji programu, koszty pracy i dobór grupy celowej. Analiza ta pozwali sformułować pewne wnioski w zakresie struktury i wysokości wydatków na aktywne programy rynku pracy, stanowiąc jednocześnie podstawę do podjęcia próby zwiększenia efektywności ich wykorzystania i dokonania trafnego wyboru alokacji środków publicznych, tak aby stymulować wzrost gospodarczy oraz zmniejszać dysproporcje w rozwoju regionalnym. Stanowi też ważną informację dla samego społeczeństwa i to zarówno dla osób korzystających z takich form pomocy w zatrudnieniu, jak i dla podatników, którzy ją finansują. (fragment tekstu)
Przedmiotem opracowania jest analiza, na rynku akcji GPW w Warszawie, zjawiska znanego pod nazwą efektu regresji do średniej. Istnieją przesłanki, by uznać rynek giełdowy za nie w pełni efektywny. Analiza strategii inwestycyjnej portfeli przegranych i wygranych (ang. winner-looser portfolio) dowodzi, że kursy akcji ekstremalnie zmieniających swoje wartości, w następnych okresach powracają do, odpowiedniej dla tego okresu, średniej. Według pomysłodawców tej strategii W. De Bondta i R. Thaler, dzieje się tak na skutek nadreaktywności inwestorów na informacje. Wnioski omówiono w kontekście hipotezy rynków efektywnych. (fragment z tekstu)
W artykule dokonano analizy zmienności miesięcznych stóp zwrotu na rynku akcji Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Wnioski omówiono w kontekście hipotezy rynków efektywnych.
Celem opracowania jest przeanalizowanie możliwości oceny i kontroli ryzyka firmy lub ryzyka przedsięwzięć gospodarczych na podstawie informacji składających się na rachunek zysków i strat. Do tego celu wykorzystano model rachunku wyników firmy działającej na efektywnym rynku, która musi respektować ograniczenia wynikjące z tego faktu. Efektywność rynku i zależność stopy zwrotu od ryzyka, ujęta w modelu CAPM, stanowiły teoretyczne podstawy rozważań. Dokonano także próby poszerzenia koncepcji efektywności na wszystkie aktywa, nie tylko finansowe.
Większość modeli zaprezentowanych w teorii finansów bazuje na ocenie efektywności rynku. Autor zastanawia się nad efektywnością rynku kapitałowego w kontekście hipotez sformułowanych przez F. Fama. Skupia uwagę na ciągu notowań przez długi i krótki czas, ukazuje korelacje istniejące między notowaniami, a P/E i wskaźnikiem P/BV.
W teorii rynków finansowych założenie o ich efektywności informacyjnej odgrywa bardzo ważną rolę, choć dyskusja o jego zgodności z rzeczywistością nadal pozostaje nierozstrzygnięta. W artykule przedstawiono pokrótce najważniejsze elementy teorii rynków efektywnych, zwracając szczególną uwagę na przyjęte w niej założenie o racjonalnym inwestorze, które pojawia się także w innych modelach i teoriach związanych z rynkami finansowymi (np. model wyceny aktywów kapitałowych CAPM, czy teoria portfelowa Markowitza). Poglądy na sposób i kryteria podejmowania decyzji przez racjonalnego inwestora ulegały zmianie na przestrzeni wieków. Obecnie, nadal dominującą teorią w tym zakresie jest teoria oczekiwanej użyteczności. Charakteryzuje ona jednak proces decyzyjny w warunkach ryzyka, które nie są najczęstszym stanem otoczenia gospodarczego, zwłaszcza w gospodarce poddanej procesowi globalizacji. Stąd w końcowej części artykułu rozważany jest problem wykorzystania w teorii rynków efektywnych i teorii oczekiwanej użyteczności modeli podejmowania decyzji w warunkach niepewności, ignorancji i konfliktu. (abstrakt oryginalny)
W artykule poddano analizie zmiany w efektywności inwestycji na rynku kapitałowym w poszczególnych miesiącach roku kalendarzowego. Analiza opiera się na zmianach obserwowanych na rynku podstawowym Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Badanie zachowania się rynku zostało przeprowadzone na podstawie wybranego indeksu giełdowego. (fragment tekstu)
Autor na podstawie badań zagranicznych ekonomistów przedstawił efekt stycznia na światowych rynkach kapitałowych. Wynika z niego, że akcje, które w ostatnim tygodniu starego roku osiągnęły roczne minimum cenowe, w czterech kolejnych tygodniach nowego roku przynoszą stopy zwrotu większe od rynkowych stóp zwrotu. Autor przedstawił także kształtowanie się stóp zwrotu z Warszawskiego Indeksu Giełdowego osiąganych w kolejnych tygodniach stycznia w każdym z lat 1992-1999. Na podstawie tych wyników autor stwierdził, że w latach 1995-1999 na polskiej giełdzie papierów wartościowych efekt styczniowy nie występował. Badania, które zostały przytoczone w artykule wskazują na to, że zjawisko to nie jest jednoznacznie wyjaśnione.
Złożoność rynków kapitałowych skutkuje różnorodnością schematów, za pomocą których próbuje się ją opisać. Przyjęcie któregokolwiek z proponowanych ujęć wymaga zaakceptowania jego wad wynikających z założeń (jak w metodach ekonometrycznych) bądź braku możliwości udowodnienia matematycznego (np. analiza techniczna, teoria behawioralna). Innym sposobem może być wykorzystanie teorii chaosu, za pomocą której, opisać można pojęcia dotychczas zarezerwowane dla metod nieilościowych, jak np. trendy krótkookresowe i sygnały kupna/sprzedaży wynikające z określonych schematów wahań kursów. Ograniczenie się do samego kierunku zmian zostało zasygnalizowane już przez Henrikssona oraz Mertona. Wykorzystali ono to podejście w swoim probabilistycznym modelu, aby zweryfikować hipotezę o efektywności silnej rynku. Miarą, która pokazuje, czy kierunek zmian jest podtrzymywany, czy osłabiony w kolejnym okresie, jest wykładnik Hursta. Aby móc na jego podstawie wnioskować, należy jednak najpierw zbadać, czy analizowany system można opisać procesem nieliniowym, używając np. testu BDS. Jeśli tak jest, wartość wykładnika Hursta różna od 0,5 będzie silną przesłanką wskazującą na chaotyczne własności szeregu. Wykładnik Hursta uwzględnia kolejność danych oraz jest niezależny od czasu inwestycji, przez co może być rozważany jako propozycja dla klasycznych miar ryzyka, takich jak wariancja. (fragment tekstu)
The paper deals with the problem of the discrepancy between fundamental values of shares in the stock market and their market prices. In particular it discusses the problem of the excessive volatility of stock prices compared with changes in their fundamental value determined as the present value of dividends paid by the company. The results of research on this issue for the US market initiated and popularized by Robert Shiller provided strong arguments against the hypothesis of capital market efficiency stating that stock prices immediately account for any new information affecting the fundamental value of assets. This problem has been studied neither for the Polish stock market nor for other post-communist countries in Central and Eastern Europe. The paper presents preliminary results of research into these stock markets. (original abstract)
Istnieją dwa podstawowe wyobrażenia o rynku papierów wartościowych. Dla wielu rynek (a także giełda) wydaje się być legalnym kasynem, w którym inwestor nie ma racjonalnych podstaw do działania i wszystko zależy od szczęścia. Z drugiej strony wielu ekonomistów sądzi, że rynek wydaje się posiadać wysoki poziom efektywności. Drugie z powyżej zaprezentowanych wyobrażeń o rynku papierów wartościowych łączy się z teorią rynków efektywnych. Teoria ta traktuje giełdę jako czuły instrument przetwarzania informacji, szybko reagujący na nowe informacje i odpowiednio przystosowujący do nich ceny akcji. Samo pojęcie efektywności i sposoby jej badania nie są jednak jasno, jednoznacznie i bezspornie określone, przez co teoria efektywności rynku budzi wiele kontrowersji . Niektórzy nazywają tę koncepcję hipotezą, inni dodają, że jest to hipoteza błędna. (fragment tekstu)
first rewind previous Strona / 2 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.