Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 13

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekologiczny system zarządzania
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
|
|
nr 10
9-10
Troska o stan środowiska naturalnego stała się jednym z ważniejszych czynników uwzględnianych w nowoczesnym zarządzaniu przedsiębiorstwem i zaowocowała ideą tzw. ekologicznego systemu zarządzania. Podstawą oceny firm stała się wydana w 1992 r. brytyjska norma BS 7750. Pierwszą polską firmą, która stworzyła i wdrożyła w swoim Zakładzie Urządzeń Ciepłowniczych system ekologicznego zarządzania wg normy BS 7750 jest elbląska ABB Zamech Ltd. Skuteczność tego systemu została potwierdzona przyznaniem certyfikatu przez norweską firmę Det Norske Veritas.
Artykuł omawia zasady działania Systemu Eko-zarządzania i Auditowania (EMAS) oraz program jego promocji w Polsce, mający na celu podnieść świadomość społeczną na temat EMAS oraz system zarządzania środowiskiem.
Ekologizacja procesów biznesowych prowadzi do poprawienia jakości funkcjonowania przedsiębiorstwa w otoczeniu. Artykuł omawia zalety zastosowania w strukturze przedsiębiorstwa elementów ekologicznych.
|
|
nr 23 (4)
121-130
Niniejszy artykuł analizuje znaczenie dobrowolnych działań środowiskowych dla funkcjonowania firmy. W ostatnich dziesięcioleciach pojawiło się wiele trendów, które podwyższają znaczenie przyjaznego podejścia do środowiska naturalnego z perspektywy udanych działań przedsiębiorstw. Określony poziom ochrony środowiska naturalnego jest wyznaczany za pośrednictwem wymogów prawnych danego kraju. Obecnie przedsiębiorstwa mogą w tej dziedzinie rozwijać inne działania wychodzące ponad poziom wymogów obowiązkowych. Celem artykułu jest dokonanie przeglądu podstawowych dobrowolnych instrumentów w zakresie poszanowania środowiska naturalnego, a w przypadku wybranych instrumentów opis ich wykorzystania w Republice Czeskiej. Kolejnym celem jest zwięzłe przedstawienie opinii mieszkańców Republiki Czeskiej na temat stanu i ochrony środowiska w Republice Czeskiej. Przedsiębiorstwa mogą korzystać z kilku dobrowolnych instrumentów. Za główne dobrowolne instrumenty są uważane: EMAS i oznakowanie ekologiczne. Za potencjalne korzyści obu typów narzędzi wskazuje się możliwe oszczędności oraz zwiększenie przychodów. W Czechach wykorzystywane są oba typy dobrowolnych instrumentów. Ich zastosowanie nie jest jednak zbyt powszechne. W Czechach przyznano mniej niż 100 licencji "produkt przyjazny dla środowiska" a certyfikację EMAS posiada mniej niż 30 organizacji. Badania dotyczące wpływu dobrowolnych instrumentów środowiskowych na efektywność przedsiębiorstw pokazują, że ich wydajność środowiskowa się zazwyczaj podwyższa, choć nie jest zawsze osiągana. Badania przeprowadzone wśród czeskich konsumentów pokazują, że są oni raczej zadowoleni ze stanu środowiska naturalnego. Większość mieszkańców zgadza się z działaniami i inwestycjami mającymi na celu ochronę środowiska naturalnego. Z owych badań można również wnioskować, że na terenie Czech istnieje potencjalny popyt na produkty przyjazne środowisku. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
32-35
Jednym z podstawowych atrybutów produktu jest jakość, rozumiana jako "zdolność produktu lub usługi do zaspokojenia potrzeb użytkowników". Takie pojęcie jakości koncentruje się na nabywcy oraz stosunku, jaki wiąże go z dobrem mającym zaspokoić jego potrzeby. Nie uwzględnia natomiast konieczności brania pod uwagę także środowiska, w którym żyje człowiek, co poruszono w opracowaniu.
W artykule zaprezentowano sposoby budowania kompetencji ekologicznych przez przedsiębiorstwa, które posiadają wdrożony system zarządzania środowiskowego opartego o wymagania normy ISO 14001. Autor tego opracowania dokonał analizy mechanizmów kreowania kompetencji ekologicznych w wybranej grupie (małych, średnich i dużych) przedsiębiorstw z województwa dolnośląskiego. W tym celu zastosowano badanie ankietowe, skierowane do osób zajmujących kierownicze stanowiska. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Controlling ekologiczny w przedsiębiorstwie produkcyjnym
63%
Artykuł podejmuje problematykę ekologicznego controllingu w przedsiębiorstwie produkcyjnym oraz oddziaływania przedsiębiorstwa na środowisko wokół niego. Przedstawiono definicję pojęcia controlling ekologiczny, a także ekonomiczny punkt widzenia dotyczący wdrażania do przedsiębiorstwa takiego zarządzania. (abstrakt oryginalny)
8
63%
Praca przedstawia wdrażanie Systemu Zarządzania Środowiskowego i Audytu (EMAS) w Polsce i Unii Europejskiej. Analizuje obowiązujące przepisy dotyczące wdrażania oraz sam proces wdrażania systemu. Określa również korzyści oraz koszty wynikające z rejestracji organizacji w systemie. Praca przedstawia również obecny stan wdrażania systemu EMAS w krajach Unii Europejskiej. (abstrakt oryginalny)
Zdaniem autorek budowanie wizerunku przedsiębiorstwa etycznego i szanującego filozofię zrównoważonego rozwoju to znakomity sposób wyróżnienia się na rynku oferującym konsumentowi bogactwo produktów o podobnej jakości i cenie. Przyjęcie przez wiele firm przyjaznej środowisku postawy warunkowane jest żądaniami konsumenckimi: proekologiczny wizerunek może zwiększyć sprzedaż, a ekologiczny skandal - poważnie nadszarpnąć reputację firmy. Autorki przekonują, że warto przyjrzeć się oddolnym inicjatywom konsumenckim i prezentują szereg przykładów firm uwzględniających proekologiczne tendencje.
10
Content available remote Propozycja programu nauczania przedmiotu controlling ekologiczny
63%
|
|
nr 67
143-152
Celem artykułu jest przedstawienie propozycji programu nauczania przedmiotu controlling ekologiczny. Opracowanie artykułu poprzedziły studia z literatury dotyczącej pojęcia i istoty controllingu ekologicznego oraz możliwości wykorzystania jego instrumentów w zarządzaniu jednostkami gospodarczymi. Ponadto poddano analizie programy nauczania na Wydziale Ekonomicznym Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie w celu umiejscowienia w nich przedmiotu controlling ekologiczny. Wnioski wynikają również z własnych obserwacji i doświadczeń autorki. Główną metodą zastosowaną w artykule jest analiza źródeł oraz metody dedukcji i indukcji. (fragment tekstu)
|
2007
|
nr 6
18-22
Zarządzanie tzw. zielonym łańcuchem dostaw (nazywanym również zarządzaniem środowiskowym) to paradygmat zyskujacy coraz większe znaczenie. Jego celem jest inkorporacja nowego podejścia do zarządzania procesami podejmowania decyzji na każdym etapie gospodarki materiałowej, łącznie z obsługą produktu po upływie okresu jego użytkowania. Zielony łańcuch dostaw obejmuje surowce, dostawców, producentów, dystrybutorów, detalistów i konsumentów, zaś jego implementacja składa się z kilku etapów.
12
51%
Analiza poziomu wprowadzania innowacji pozwala stwierdzić, że nadal dużym problemem szczególnie dla małych przedsiębiorstw są koszty ich wprowadzenia. Stwierdzenie to znajduje odzwierciedlenie w wynikach badań jakościowych oraz ilościowych, które przedstawiono w artykule. Słaba kondycja finansowa przedsiębiorstw, szczególnie małych i średnich, niespójny system finansowania przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska, niestabilne warunki finansowe, brak umiejętności marketingowych oraz obawa i niechęć do ponoszenia ryzyka związanego z podejmowaniem przedsięwzięć innowacyjnych są podstawowymi barierami wprowadzania ekoinnowacji. Wśród barier instytucjonalnych wymieniane są słabości merytoryczne i systemowe w efektywnym wykorzystaniu pomocowych funduszy czy niedostateczna wiedza o patentach, prawach autorskich itp. Koleją z przyczyn niskiej innowacyjności wymienianych przez przedsiębiorców jest m.in. duża ilość przepisów prawnych częste ich zmiany co zniechęca małe przedsiębiorstwa do podejmowania dodatkowych działań. Należy podkreślić, że w małych przedsiębiorstwach wprowadzanie nowych rozwiązań uzależnione jest w dużym stopniu od postawy samego przedsiębiorcy. To on przede wszystkim ponosi ciężar kreowania pomysłów, pobudzania pracowników do aktywności oraz przygotowywania przedsiębiorstwa do wdrożenia innowacyjnych rozwiązań. Analiza danych literaturowych wskazuje, że w celu pokonania barier ograniczających wdrażanie ekoinnowacji powinny być podjęte działania przede wszystkim w zakresie zwiększenia świadomości potrzeby wprowadzenia ekoinnowacji. Fundamentalne znaczenie mają procesy uczenia się, zdobywania wiedzy na temat konieczności ochrony środowiska naturalnego. Prawidłowe zarządzanie środowiskowe wymaga również uruchamiania nowych instrumentów i udoskonalania procedur pozwalających na wprowadzanie przez przedsiębiorców przyjaznych środowisku rozwiązań. (abstrakt oryginalny)
W obliczu postępującej degradacji środowiska, wyczerpywania się naturalnych zasobów, a także stwierdzanego już braku pojemności środowiska na odpady, istotnym wydaje się zmiana paradygmatu myślenia - zawsze potrzebne innowacje powinny zostać zastąpione ekoinnowacjami, a świadomość innowacyjną należy rozwijać w kierunku świadomości ekoinnowacyjnej. Głównym celem badań, których wyniki przedstawiono w niniejszym artykule, było rozpoznanie aktualnego stanu ekoinnowacyjnej świadomości młodych kobiet i mężczyzn. W kontekście zagadnień istotnych dla tematyki tej pracy, wykonywano systematyczny przegląd literatury krajowej i zagranicznej, który stał się jedną z inspiracji podjęcia niniejszych badań. Wykonany przegląd nie wykazał prac poświęconych świadomości ekoinnowacyjnej w odniesieniu do płci, co w tym kontekście dodatkowo uzasadnia potrzebę wykonania takich badań. Badania miały charakter ilościowy, formularz ankietowy skierowano do populacji 1015 studentów Politechniki Rzeszowskiej, kobiet i mężczyzn, reprezentujących - pod względem stałego miejsca zamieszkania - cały obszar województwa podkarpackiego (zakres przestrzenny badań). Zakres czasowy badań objął okres od stycznia do kwietnia 2016 roku. Uzyskane w badaniach odpowiedzi ankietowanych pozwalają na stwierdzenie, że młodzi ludzie - uogólniając - charakteryzują się stosunkowo wysoką świadomością ekoinnowacyjną, mimo iż tak jej nie definiują. Potrafią określić potrzeby i cele kreowania ekoinnowacji. Świadomość ta jest wyższa u kobiet, co wyznacza ich możliwą rolę w kreowaniu i realizacji polityki nakierowanej na wsparcie ekoinnowacji, także w wymiarze regionalnym. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.