Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 290

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekorozwój
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
Program przewiduje działania prowadzące do wzrostu poziomu jakości życia odpowiadające regionalnym aspiracjom i standardom europejskim oraz przyspieszenie procesów integracji transgranicznej zgodnie z ideą euroregionu.
2
Content available remote Od ekorozwoju do ekoturystyki
80%
Celem artykułu jest ukazanie wpływu tradycyjnej turystyki masowej na otoczenie i zaprezentowanie koncepcji turystyki zrównoważonej jako korzystniejszej nie tylko pod względem ekologicznym, ale także ekonomicznym i społecznym dla funkcjonowania ludzkości. (fragment tekstu)
Rozwój zrównoważony należy rozpatrywać, uwzględniając wiele aspektów, w tym ład środowiskowy, społeczny i gospodarczy. Celem badań była ocena ładu gospodarczego na poziomie regionalnym. Badaniami objęto województwo warmińsko-mazurskie. Wskaźniki zrównoważonego rozwoju w zakresie charakterystyki ładu gospodarczego obliczono na podstawie danych statystycznych z lat 2003-2007. Dane zebrane z zasobów Banku Danych Regionalnych (BDR) opracowano wskaźnikową metodą porównawczą. Wyróżniono sześć dziedzin: i) oddziaływanie na środowisko, 2) zatrudnienie, 3) nakłady inwestycyjne, 4) przedsiębiorczość, 5) rolnictwo i 6) dostępność produktów i usług oraz infrastruktury. Z badań wynika, że większość wskaźników otrzymała oceny poniżej średniej na tle pozostałych województw, a z badanych dziedzin jedynie rolnictwo charakteryzowało się wyższą oceną od średniej pozostałych województw w kraju. Ogólna ocena zrównoważenia rozwoju gospodarczego osiągnęła poziom poniżej średniej w stosunku do pozostałych województw Polski: od 72,18 do 78,88%. Dynamika zmian w badanych latach wskazuje jednak wzrost ogólnej oceny zrównoważenia gospodarczego. (abstrakt oryginalny)
Przedstawione w artykule rozważania dotyczące równowagi ekologicznej w różnych modelach wzrostu mają na celu nie tylko prezentację uwarunkowań takiej równowagi w zależności od przesłanek, na jakich się ona opiera, ale przede wszystkim pokazanie, iż uwzględnianie kolejnych, istotnych z perspektywy rozwoju człowieka przesłanek (inwestycje ochronne, postęp techniczny, sprawiedliwość międzypokoleniowa itd.) rozbudowuje kategorię równowagi ekologicznej, przyczyniając się do jej obiektywizacji. W takim kontekście równowaga ekologiczna przestaje być jedynie warunkiem implikującym ekorozwój, stanowi bowiem wyznacznik szerszej kategorii - rozwoju zrównoważonego. (fragment tekstu)
Sustainable development was defined as a process which allows to meet current needs and to satisfy the need of future generations. Thereby, sustainable development combines economic advancement with respect for nature and social development as well as it provides better prospects for the generations to come. The awareness of preservation of nature has been growing which - in turn - results in increasing interest in ecological enterprise. The knowledge of corporate social responsibility allows a company to eliminate risk to natural environment in its daily operations with the use of various methods and means. They enable social and economic development while minimizing potential damage to ecology. They also make it possible to develop such a strategy that reduces pollution of environment and depletion of non-renewable natural resources. (original abstract)
Wdrażanie strategii ekorozwoju niesie ze sobą określone problemy i wyzwania. Jednym z nich jest przygotowanie i wprowadzenie do systemu statystyki społeczno-ekonomicznej i systemów informacji odpowiednich wskaźników, które będą służyć identyfikacji, ocenie i monitorowaniu wybranych (podstawowych) aspektów realizacji strategii ekorozwoju. Omówiono problemy związane ze stworzeniem systemu wskaźników ekorozwoju.
8
80%
Sustainable city development is harmonizing economic and social development, taking into account the environmental requirements, such as spatial and nature qualities and culture heritage, without compromising the needs of future generations. Urban development is based on long-term strategic plans and models containing i.a. new solutions to diversify the city in spatial, communicational, energy and cultural terms. Implementation of innovative pro-environmental solutions in the major European urban areas will allow reducing CO2 emission to the atmosphere up to 2020 and, in the consequence, to improve the quality of life in these cities.(original abstract)
W UE istnieje ogólnowspólnotowy znak ekologiczny, tzw. zielona stokrotka. Zarówno dla wielu producentów towarów, jak i dostawców usług (europejski euroznak może być przyznawany również dla usługodawców) może ona być istotnym elementem promocji. Jak wykazują badania przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej, ponad dwie trzecie konsumentów europejskich gotowych jest kupować produkty proekologiczne. Dla polskich przedsiębiorców, w szczególności tych, którzy dokunują wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów ("eksportują" do krajów UE), uzyskanie prawa do oznaczenia swoich towarów "zieloną stokrotką" może decydować o sukciesie handlowym.
Integracja gospodarki energetycznej i przestrzennej musi również oznaczać konieczność likwidacji barier instytucjonalnych, takich jak np. rozbieżność celów w zakresie lokalnej polityki energetycznej, polityki ochrony środowiska i polityki zagospodarowania przestrzennego itp. oraz ewentualnych sprzeczności przepisów prawa lokalnego w tym zakresie. W praktyce integracja powinna zachodzić poprzez tworzenie powiązań operacyjnych i instytucjonalnych między przedsiębiorstwami energetycznymi (producenci i dostawcy), użytkownikami energii i służbami planistycznymi gminy (koordynatorzy lokalnej gospodarki energetycznej), mającymi na celu kształtowanie racjonalniejszej struktury konsumpcji energii w rozpatrywanej jednostce terytorialnej. (fragment tekstu)
Kultura organizacyjna jest pierwotnym źródłem zmian w organizacji. Jedną ze zmian jest implementowanie do organizacji ekorozwoju, którą można wdrożyć i kształtować między innymi poprzez ekorozwojową kulturę organizacyjną. Celem opracowania jest przedstawienie wyników badań ekorozwojowej kultury organizacyjnej przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego. W niniejszym opracowaniu przyjęto dwie hipotezy badawcze w postaci: HB (1) ekorozwojowa kultura organizacyjna przedsiębiorstw opiera się na różnorodności czynników ją tworzących; HB (2) ekorozwojowa kultura organizacyjna to miękkie implementowanie ekorozwoju do przedsiębiorstwa. Opracowanie posiada charakter teoretyczno-empiryczny wraz z prezentowanym autorskim modelem wynikającym z badań. Przedstawione wyniki badań w niniejszym opracowaniu pochodzą z badań statutowych nr 614567 pt. Ekorozwojowy trójkąt relacji rozwoju regionu determinantą lokalizacji przedsiębiorstw, których kierownikiem był Michał Adam Leśniewski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. (abstrakt oryginalny)
Problematyka badawcza niniejszej rozprawy skoncentrowana jest zatem na próbie uzasadnienia, iż wdrażanie koncepcji zrównoważonego i trwałego rozwoju przez tworzenie Zielonego Nowego Ładu służy kształtowaniu nowych kierunków rozwoju społeczno-gospodarczego i odpowiedniej stopy jego wzrostu. Wyzwania przyszłości związane w głównej mierze z postępującą degradacją środowiska naturalnego i zmianami klimatycznymi wymagają podjęcia działań zmierzających do ograniczenia ekstensywnych systemów produkcyjnych z jednoczesnym zapewnieniem odpowiedniej dynamiki rozwoju gospodarczego, w tym nowych technologii oraz nowych miejsc pracy. Wdrażanie koncepcji związanych z intensyfikacją ochrony środowiska było odrzucane bądź opóźniane przez wiele państw z powodu wysokich kosztów takich działań i związanych z tym obaw, że spowodują one konieczność ograniczenia dynamiki wzrostu gospodarczego. Tymczasem paradoksalnie, w wyniku załamania lat 2008-2009, rozwój w oparciu o proekologiczne inwestycje ma służyć kształtowaniu nowej jakości procesów gospodarczych. (fragment tekstu)
13
Content available remote Economics of Sustainable Development as a Trend in Modern Economics : an Overview
61%
Koncepcja rozwoju zrównoważonego, a co za tym idzie rozwój ekonomii zrównoważonego rozwoju, stały się przedmiotem wzmożonego zainteresowania naukowców i kręgów biznesu po pierwszej Konferencji ONZ w Sztokholmie w 1972 roku, a następnie po drugim Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro dwie dekady później. To właśnie na drugim Szczycie Ziemi, którego hasłem przewodnim było "Środowisko i Rozwój", a w którym uczestniczyły oficjalnie 172 państwa i około 2400 osób z organizacji pozarządowych, za najistotniejsze przyczyny narastania globalnych problemów rozwojowych uznano niezrównoważoną konsumpcję i produkcję. Zaczęto poszukiwać modeli zrównoważonego i stabilnego rozwoju gospodarki, uwzględniając ochronę ekosystemów przed nadmierną eksploatacją i uwarunkowania ekologiczne działalności człowieka. Proces ten, nieprzypadkowo, zbiegł się w czasie z rozwojem ekonomii zrównoważonego rozwoju. Celem artykułu jest przybliżenie obszaru zainteresowań ekonomii zrównoważonego rozwoju oraz przedstawienie jej historycznych korzeni. Zaprezentowane w opracowaniu zagadnienia nie opisują całego jej spektrum, a jedynie wybrane elementy. Struktura opracowania jest następująca. W pierwszej części tekstu skupiono się na genezie, pojęciu oraz wyjaśnieniu zasad, celów i ładów rozwoju zrównoważonego, a następnie na omówieniu zależności między rozwojem zrównoważonym a zrównoważoną produkcją i konsumpcją. Natomiast w dalszej omówiono pojęcie i założenia ekonomii zrównoważonego rozwoju oraz homo sustinens jako podstawową koncepcję, na której opiera się istota ekonomii zrównoważonego rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Opracowanie jest próbą przedstawienia genezy idei rozwoju zrównoważonego. Pojawienie się tej szczytnej koncepcji związane było z podjęciem przez międzynarodowe instytucje, szczególnie przez ONZ, debaty na temat globalnych zagrożeń drugiej połowy XX w. Poszukując źródeł zasady rozwoju zrównoważonego, należy jednak sięgnąć do wcześniejszych dokonań oraz inicjatyw różnych przedstawicieli nauki oraz życia społecznego, których przewidywania wiązały się z przekonaniem o konieczności przeżycia w środowisku przyrodniczym. (abstrakt oryginalny)
15
Content available remote Ewolucja społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce
61%
Celem artykułu jest ukazanie ewolucji idei społecznej odpowiedzialności biznesu w Polsce na tle zachodzących w tym zakresie procesów w Europie Zachodniej. Tak sformułowany cel zdeterminował przyjętą metodę badawczą, polegającą na krytycznej analizie literatury przedmiotu, web research oraz obserwacji uczestniczącej. (fragment tekstu)
16
61%
Since the 1990s, the promotion of good governance has been a priority for major international organizations such as the International Monetary Fund and the World Bank. This article aims to estimate the effect of institutional development on nancial development in MENA countries during the period 1996 to 2013. Drawing on Demetriades and Luintel (1996) and Ito (2006), the econometric approach used is based on the GMM, the autocorrelation test for errors of Arellano and Bond (1991), and the over-identification test of Sargan for dynamic panel data. The results derived from this study show a considerable delay in nancial development in MENA countries compared to several other emerging countries in Asia and Latin America. Furthermore, it shows a negative effect of institutional development on nancial development. This unexpected relationship between these two variables has two explanations. First, the delusory level of institutional development of some countries in the region actually remains under the threshold beyond which it begins to positively affect the nancial sector. Second, the political unrest experienced by the region during the study period has encouraged the informal nancial sector to the detriment of the formal sector.(original abstract)
International transfers of the environmental protection technologies are increasingly important in the international trade and economic development. The article' s aim is to discuss the subject and the level of international transfers in the environmental protection sector in connection with the development of the R&D sector in the chosen European countries. In the framework of selected European Union countries there were analyzed the relationships between the international transfer of eco-technologies and the research and development sector, which turned out to be positive. The methodology was based on the presenting, comparing and measuring the strength of the connection between the international transfers in environmental protection technologies and the R&D sector characteristics. The limitation of the research turned out to be the lack of the data after 2013 year and lack of the data for each European country. The practical implication of the analysis is that the support for the R&D sector can cause better environmental protection technologies exchange between countries and from the social point of view - better natural environment for the society in general. (original abstract)
19
61%
Celem niniejszej publikacji jest analiza i omówienie działań podejmowanych przez polskie przedsiębiorstwa-dostawców technologii środowiskowych nakierowanych na tworzenie i rozwój innowacyjnych, przyjaznych dla środowiska produktów (tzw. innowacji ekologicznych, ekoinnowacji). Prowadzone badania jakościowe dotyczą, między innymi, wpływu uwarunkowań, takich jak technologia, rynek, regulacje i cechy charakterystyczne przedsiębiorstwa na rozwój ekoinnowacyjnych rozwiązań w analizowanych firmach. Na podstawie wywiadów pogłębionych, przeprowadzonych z przedstawicielami czterdziestu polskich firm, można określić czynniki determinujące ich ekoinnowacyjną działalność oraz opisać motywacje do tworzenia ekoinnowacji produktowych. Są to przede wszystkim czynniki związane z rynkiem i technologią. Wniosek ten jest zgodny z wynikami badań innych autorów, którzy podkreślają ważną rolę rynku, technologii i cech charakterystycznych firm w tworzeniu ekoinnowacji. Wyniki przeprowadzonych badań nie potwierdzają natomiast tezy podkreślającej istotną rolę regulacji dla tworzenia ekoinnowacji produktowych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 15 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.