Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 52

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekorozwój przedsiębiorstwa
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
Zarządzanie przedsiębiorstwem w warunkach zmiennego otoczenia poddawane jest wpływom różnych czynników, które muszą znaleźć swoje umiejscowienie w podmiocie gospodarczym, aby mógł on być konkurencyjny wobec innych podmiotów, uczestników rynku. Jednym z obszarów rozwoju przedsiębiorstwa są konkurencyjność i środowisko naturalne. Jedno i drugie stanowi zwartą całość. Celem opracowania jest przedstawienie znaczenia świadomości ekorozwojowej w konkurencyjności miękkiej przedsiębiorstw. Teza pierwsza: świadomość ekorozwojowa jest kształtowana poprzez czynniki miękkie i czynniki twarde. Teza druga: świadomość ekorozwojowa jest czynnikiem składowym i czynnikiem przenikania konkurencyjności miękkiej przedsiębiorstw, co w konsekwencji powoduje kształtowanie konkurencyjności miękkiej ekorozwoju przedsiębiorstw oraz behawioralnej ekorozwojowej przewagi konkurencyjnej przedsiębiorstw. (abstrakt oryginalny)
Kultura organizacyjna jest pierwotnym źródłem zmian w organizacji. Jedną ze zmian jest implementowanie do organizacji ekorozwoju, którą można wdrożyć i kształtować między innymi poprzez ekorozwojową kulturę organizacyjną. Celem opracowania jest przedstawienie wyników badań ekorozwojowej kultury organizacyjnej przedsiębiorstw województwa świętokrzyskiego. W niniejszym opracowaniu przyjęto dwie hipotezy badawcze w postaci: HB (1) ekorozwojowa kultura organizacyjna przedsiębiorstw opiera się na różnorodności czynników ją tworzących; HB (2) ekorozwojowa kultura organizacyjna to miękkie implementowanie ekorozwoju do przedsiębiorstwa. Opracowanie posiada charakter teoretyczno-empiryczny wraz z prezentowanym autorskim modelem wynikającym z badań. Przedstawione wyniki badań w niniejszym opracowaniu pochodzą z badań statutowych nr 614567 pt. Ekorozwojowy trójkąt relacji rozwoju regionu determinantą lokalizacji przedsiębiorstw, których kierownikiem był Michał Adam Leśniewski z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. (abstrakt oryginalny)
Przedstawiono społeczną odpowiedzialność biznesu wobec środowiska naturalnego jako koncepcję zarządzania oraz jako przejaw realizacji zasad zrównoważonego rozwoju. Omówiono wyniki badań dotyczących znajomości koncepcji CSR wśród pracowników przedsiębiorstw w województwie lubelskim.
Rozwój przedsiębiorstwa ma ścisły związek z dobrze przemyślaną, efektywną i realistyczną strategią biznesową, którą udało się skutecznie wcielić w życie. Aktualnie przedsiębiorstwa w "dobie internetu" stoją przed wyzwaniem wielokanałowości dystrybucji, jak i wielokanałowości samego klienta. Szczególnie cenną wartością dla klienta stały się większe możliwość zakupu, często z pominięciem sprzedaży tradycyjnej. Można stwierdzić, iż klientom powszechnie korzystającym z komputerów i urządzeń mobilnych przestały wystarczać doświadczenia w sklepach tradycyjnych i coraz częściej preferują zakupy online. Celem artykułu jest próba wskazania wartości dla klienta w tradycyjnym i internetowym kontakcie z przedsiębiorstwem. Wykorzystano sondaż diagnostyczny metodą ankiety bezpośredniej. W badaniu wzięło udział 80 respondentów.(abstrakt oryginalny)
Znaczenie przedsiębiorczości dla rozwoju społeczno-gospodarczego jest powszechnie znane. Historia polskiej przedsiębiorczości to zaledwie kilkanaście lat. Jej początki datuje się na ok. 1989 rok, czyli rozpoczęcie okresu transformacji rodzimej gospodarki. Od tego czasu zaczęły masowo powstawać firmy z sektora MŚP, zapełniając tym samym lukę po firmach dużych, które zarządzane według "starych" zasad nie wytrzymywały wymagań rynku oraz konkurencji. Obecnie w Polsce funkcjonuje 3 752 293 małych i średnich przedsiębiorstw, co stanowi 99,87% wszystkich podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorstwa te funkcjonują w określonych warunkach, które determinują ich możliwości rozwojowe. W niniejszym artykule skupiono się na scharakteryzowaniu wybranych uwarunkowań makroekonomicznych oraz instytucjonalno-regulacyjnych i wewnętrznych, które wynikają ze specyfiki funkcjonowania MŚP. (fragment tekstu)
W artykule przedstawiono podstawowe zagadnienia w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstwa z uwzględnieniem zasad ekorozwoju. Przedstawiono również umiejscowienie koncepcji ekorozwoju firmy w strategii jej rozwoju. (abstrakt oryginalny)
Wzrastająca od lat 80. XX wieku popularność fuzji i przejęć przyczyniła się do częstszego korzystania przez przedsiębiorstwa z tego sposobu rozwoju. Dodatkowo sprzyjały temu wzrastające koszty związane z rozwojem wewnętrznym oraz coraz krótsze cykle życia produktów. Obecnie przedsiębiorstwa, decydując się na strategię dywersyfikacji, realizują ją często w mieszany sposób. Należy podkreślić, że nie wykazano związku między sposobem realizacji strategii dywersyfikacji a osiąganiem sukcesu przez przedsiębiorstwo. Na przykładzie polskich grup kapitałowych nie wykryto zależności między sposobem dywersyfikacji a jej poziomem i charakterem. Może to wynikać z faktu, że grupy kapitałowe dywersyfikują się często właśnie w sposób mieszany, a o sukcesie strategii decyduje wiele czynników, nie tylko sposób jej realizacji. A zatem, dokonując wyboru sposobu przeprowadzenia dywersyfikacji, należy uwzględnić trudności i zagrożenia oraz korzyści i szanse wynikające z dywersyfikacji działalności w drodze rozwoju zewnętrznego i wewnętrznego w przypadku każdej podejmowanej inwestycji. (fragment tekstu)
Wyjaśniono pojęcie i założenia koncepcji ekorozwoju. Szczegółowo omówiono działalność przedsiębiorstwa w obszarze ochrony środowiska oraz zwrócono uwagę na controlling ekologiczny, jako instrument zarządzania środowiskowego w firmie.
Zaprezentowano pozytywne strony koncepcji zrównoważonego rozwoju. Przedstawiono miejsce zarządzania środowiskowego w strategii przedsiębiorstwa. Dokonano analizy realizacji podstawowych funkcji w przedsiębiorstwie w aspekcie uwarunkowań ekologicznych.
Współczesne uwarunkowania rozwojowe wymuszają na przedsiębiorstwach podejmowanie działań w zakresie ochrony środowiska, które powinny być zbieżne z podstawowymi celami ekonomicznymi prowadzonej działalności gospodarczej. Spośród wielu możliwych rozwiązań na szczególną uwagę zasługują ekoinnowacje, których implementacja nie tylko warunkuje rozwój przedsiębiorstwa, ale przynosi mu również wymierne korzyści, podobnie jak środowisku naturalnemu i społeczeństwu, z którymi współtworzy nierozerwalną i koherentną całość. (abstrakt oryginalny)
Kapitał intelektualny staje się coraz bardziej istotny w kształtowaniu rozwoju organizacji poddanej zmienności otoczenia. Teoretycy jak i praktycy zarządzania coraz częściej włączają kapitał intelektualny w strukturę różnych modeli umożliwiających kształtowanie potencjału rozwojowego organizacji (np. przedsiębiorstw). Kapitał intelektualny w swojej strukturze dotyczy nie tylko kapitału ludzkiego (np. wiedza, wartości, umiejętności itp.) czy kapitału strukturalnego (np. patenty, struktury organizacyjne, systemy informatyczne itp.) oraz kapitału relacji zewnętrznych (np. kontaktu z: klientami, dostawcami, konkurentami itp.) ale dotyczy także zrównoważonego rozwoju (ekorozwoju). Zrównoważony rozwój kształtowany przez kapitał intelektualny umożliwia organizacji elastyczne dostosowanie się do zmiennych warunków otoczenia. Celem opracowania jest prezentacja kapitału intelektualnego w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju organizacji a przyjętą metodą badawczą opracowania jest studium literatury przedmiotu stanowiącej teoretyczną podstawę prezentowanego problemu naukowego.(abstrakt oryginalny)
Niniejsza praca traktuje o doskonaleniu zarządzania w przedsiębiorstwie, czyli o wiedzy menedżerskiej, dzięki której zwiększa się efektywność przedsiębiorstwa za pomocą świadomych, systematycznych przedsięwzięć. Mam tu na myśli wiedzę ułatwiającą menedżerowi zaangażowanie się w inicjowanie, projektowanie i wdrażanie zmian zmierzających zarówno do zwiększenia efektywności funkcjonowania i rozwoju oraz pełnego wykorzystania swego potencjału. Potrzeba efektywności przedsiębiorstwa w warunkach przechodzenia od gospodarki centralnie sterowanej do rynkowej powoduje, że liczne kierownictwa polskich przedsiębiorstw mają świadomość wchodzenia w zupełnie inny świat: rynki zmieniają się o wiele szybciej niż dotychczas, niektóre ich sektory kurczą się, inne otwierają, konkurencja jest większa, także międzynarodowa, a jednocześnie struktura ekonomiczna i społeczna, w której funkcjonujemy również zmienia się szybko. Wszystko to sprawia, że menedżerowie, aby sprostać tym wyzwaniom muszą inaczej myśleć. Jednak żaden z nich nie zmienia swoich zachowań tylko i wyłącznie z powodu stworzonych ku temu możliwości. Swoboda, samodzielność, to warunki konieczne ku temu, ale nie wystarczające. Wprowadzenie rzeczywistych zmian jest warunkowane odpowiednim zarządzaniem, które nagradza i sankcjonuje te zmiany. W praktyce gospodarczej polscy menedżerowie działają często niczym wzięty krawiec, użytkując pełnię swej wiedzy i swych umiejętności do możliwie najlepszego przycięcia i ścisłego dopasowania nowych struktur i procesów do już istniejących. Przeprowadzone zmiany nie stwarzają poważnych trudności, ale też i nie rozwiązują istotnych problemów. Stanowią z reguły przykłady utraconych szans na przeprowadzenie proefektywnościowych zmian strategicznych. (fragment tekstu)
13
63%
Środowisko naturalne stanowi podstawę życia wszelkich organizmów, w tym przede wszystkim człowieka i zwierząt. Człowiek chcąc w pełni funkcjonować bez zakłóceń w środowisku naturalnym musiał stworzyć koncepcję, która wpiszę się w harmonię między człowiekiem, zwierzętami i środowiskiem naturalnym. Koncepcją tą jest ekorozwój, który umożliwia rozwój w zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Ekorozwój ma przenikać świat praktyki gospodarczej, jak i świat nauki. Ekorozwój można ogólnie potraktować w szerokim tego słowa znaczeniu oraz w ujęciu szczegółowym (węższe spojrzenie). Jednym z pomysłów szczegółowo ujmujących ekorozwój jest autorska koncepcja Ekorozwojowego Trójkąta Relacji Rozwoju Przedsiębiorstw. W koncepcji tej ekorozwój jest powiązany z innowacyjnością, konkurencyjnością i przedsiębiorczością, co daje odpowiednio innowacyjność ekorozwojową, konkurencyjność ekorozwojową i przedsiębiorczość ekorozwojową. Celem opracowania jest przedstawienie autorskiej koncepcji Ekorozwojowego Trójkąta Relacji Rozwoju Przedsiębiorstw. W opracowaniu przyjęto dwie hipotezy badawcze. Hipoteza 1: Przedsiębiorstwo w swoim rozwoju kieruje się orientacją ekorozwojową, Hipoteza 2: Trójkąt Relacji Rozwoju Przedsiębiorstw w formie uwzględniającej Innowacyjność, Konkurencyjność i Przedsiębiorczość przyjmuje postać ekorozwojową jako Innowacyjność ekorozwojowa, Konkurencyjność ekorozwojowa, Przedsiębiorczość ekorozwojowa, co w konsekwencji przyczynia się do Ekorozwojowego Trójkąta Relacji Rozwoju Przedsiębiorstw. Niniejsze opracowanie poza weryfikacją empiryczną (badania ankietowe) oparte jest także na studium literatury przedmiotu wraz z zastosowaniem metody interpretacji literatury przedmiotu oraz metody interpretacji wyników badań ankietowych. (fragment tekstu)
Celem niniejszego opracowania jest prezentacja sposobu wykorzystania hybrydowych instrumentów w finansowaniu działalności przedsiębiorstwa. Dla potrzeb realizacji tak postawionego celu sformułowana została hipoteza badawcza stwierdzająca, że dobór instrumentu finansowania do sytuacji finansowej podmiotu wspiera realizację strategii rozwojowej. Dla potrzeb weryfikacji hipotezy badawczej przyjęto metodę studium przypadku. W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono, że realizacja strategii wymaga doboru odpowiednich źródeł finansowania, co ma szczególne znaczenie w okresie spowolnienia gospodarczego. Wartością artykułu jest nie tylko wskazanie możliwości wykorzystania hybrydowych źródeł finansowania, ale też prezentacja praktycznej ich aplikacji. W literaturze bowiem dość często spotyka się analizę ograniczoną do kwestii teoretycznych bez wskazania aspektu i kontekstu praktycznego. (abstrakt oryginalny)
W artykule przedstawiono problem osiągania zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw w obszarze ochrony środowiska. Skoncentrowano się na wykorzystaniu założeń koncepcji społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), odnosząc się do praktyk stosowanych przez polskie i zagraniczne przedsiębiorstwa działające w branży eventowej. Określono związki oraz zależności zachodzące między zrównoważonym rozwojem a koncepcją CSR. Na tym tle ukazano różnice i podobieństwa występujące między grupami badanych przedsiębiorstw wraz z rozpoznaniem możliwych przyczyn różnicujących wskazane obiekty badań. Wykorzystano metody badań opartych na analizie źródeł zastanych oraz techniki desk research. Zgromadzone dane zweryfikowano oraz poszerzono o dane pochodzące ze studiów literatury przedmiotu, analizy wybranych aktów prawnych oraz międzynarodowych norm i standardów postępowania. (abstrakt oryginalny)
16
Content available remote Polityka ekologiczna w wybranych zakładach przemysłu tłuszczowego
63%
W kreowaniu działalności przedsiębiorstw w globalnej gospodarce przypisuje się organizacjom coraz więcej ról zewnętrznych i do odpowiedzialności za produkcję dóbr i usług, za tworzenie i utrzymywanie miejsc pracy, dodaje się odpowiedzialność za środowisko naturalne. Programy działalności przedsiębiorstw przemysłu tłuszczowego obejmują również zagadnienia polityki ekologicznej. Przedsiębiorstwa tego przemysłu zmierzają do wykreowania organizacji nowego typu, w których oprócz zadań ekonomicznych, będą realizowane społeczne oraz humanistyczne wartości w stopniu umożliwiającym przetrwanie i dalszy ich rozwój. Branża będąca przedmiotem powyższych rozważań charakteryzuje się swoistą specyfiką, przede wszystkim sezonowością, ze względu na podstawowy surowiec służący do produkcji. Proces produkcyjny obejmuje wiele skomplikowanych procesów technologicznych, z których najważniejsze to tłoczenie i rafinacja oleju. W zależności od przeznaczenia oleju stosuje się różne zabiegi techniczne. Produkcja olejów jadalnych stanowi jedną z osiemnastu sektorów przemysłu spożywczego. Rynek tłuszczów roślinnych, a zarazem olejów jadalnych, w Polsce charakteryzuje się dużą koncentracją produkcji88. Modernizacja i restrukturyzacja, jaka miała miejsce w latach dziewięćdziesiątych, była możliwa dzięki sprawnie przeprowadzonej prywatyzacji oraz napływowi kapitału zagranicznego89, co niewątpliwie wpłynęło na obecny stan zakładów zajmujących się produkcją olejów jadalnych. (abstrakt oryginalny)
Nowa filozofia zarządzania organizacją wymaga stworzenia nowego ujednoliconego i ogólnie dostępnego narzędzia do oceny poziomu zarządzania organizacją. Narzędzie to w sposób klarowny określi stan, w jakim organizacja znajduje się aktualnie oraz kolejnych, cyklicznych okresach aż do uzyskania perfekcji w zarządzaniu środowiskowym poprzez proces ciągłego doskonalenia. W artykule autor przedstawia zarys tego narzędzia, opartego na filozofii Total Quality Management.
18
Content available remote Ekologiczny seans w Kinie Praha - II Międzynarodowa Konferencja ekoCSR
63%
Czym właściwie jest społeczna i ekologiczna odpowiedzialność biznesu? Ile można zyskać dzięki CSR? Co wspólnego ma CSR z ochroną środowiska w firmie? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielili paneliści II Międzynarodowej Konferencji ekoCSR, która odbyła się 22 maja 2017 r. w warszawskim Kinie Praha. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Ryzyko gospodarcze przy nieprawidłowej wycenie produktów
63%
W poniższym opracowaniu poruszona została tematyka zrównoważonego rozwoju społeczeństwa informacyjnego. W dynamicznie zmieniającym się otoczeniu, ukierunkowanym na stałe doskonalenie, koncepcja rozwoju w oparciu o zasady racjonalnego i oszczędnego wykorzystania zasobów zyskuje na znaczeniu. Z postępem cywilizacyjnym i społecznym ściśle związana jest informatyzacja. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi i technik informacyjnych przekłada się na wzrost poziomu zrównoważonego rozwoju państwa.(abstrakt oryginalny)
Opracowanie składa się z dwóch części. Przedmiotem pierwszej części jest rozwój systemu zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwach przemysłowych w krajach wysoko rozwiniętych, natomiast drugiej - określenie możliwości wdrożenia tego systemu w Polsce. (fragment z tekstu)
first rewind previous Strona / 3 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.