Ograniczanie wyników
Czasopisma help
Autorzy help
Lata help
Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 649

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Eksport
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
Eksport jest ważnym czynnikiem rozwoju gospodarki. Polski eksport rośnie w ostatnich latach bardzo dynamicznie, jednak w porównaniu z innymi krajami jest on nadal znacząco niższy (w przeliczeniu na 1 mieszkańca). W tej sytuacji ważną kwestią staje się odpowiednie wykorzystanie instrumentów wspierania eksportu. Do lepiej znanych i wykorzystywanych finansowych instrumentów wspierania eksportu w Polsce należą ubezpieczenia kredytów eksportowych gwarantowane przez Skarb Państwa. Ważnym zagadnieniem jest więc stwierdzenie, czy ubezpieczenia te są wykorzystywane do wspierania polskiego eksportu w stopniu zadowalającym. Prowadzeniem tych ubezpieczeń zajmuje się w Polsce Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A. Misją KUKE S.A. jest wspieranie - ubezpieczeniami i gwarancjami - eksporterów i instytucji finansujących eksport krajowych towarów i usług, poprzez stworzenie instytucji przyjaznej polskim eksporterom, sprawnej i elastycznej, dostosowującej działalność do ich potrzeb, a jednocześnie silnej finansowo i wiarygodnej dla partnerów w kraju i za granicą. Działalność Korporacji przez lata była krytykowana przez eksporterów. Uważano (i dalej uważa się), że KUKE w niewystarczającym stopniu wspiera polski eksport a jego, dynamiczny ostatnio, wzrost niewiele zawdzięcza wsparciu Korporacji. W niektórych latach ponad połowa działalności KUKE dotyczyła ubezpieczeń krajowych. Oceniając działalność KUKE S.A. w zakresie wspierania i promocji polskiego eksportu, należy podkreślić, że Korporacja rozszerza gamę produktów ubezpieczeniowych i podnosi ich jakość. Prowadzi też różnorodne działania promocyjno-informacyjne w postaci ogólnopolskich i regionalnych seminariów organizowanych dla eksporterów. KUKE utrzymuje też bieżące kontakty z organizacjami międzynarodowymi, dzięki którym wymienia doświadczenia i informacje związane z ubezpieczaniem kredytów eksportowych. Z drugiej strony należałoby stwierdzić, że skala działalności ubezpieczeniowej Korporacji, pomimo jej znacznego rozszerzenia jest ciągle jeszcze niewystarczająca, a odsetek ubezpieczanego eksportu, pomimo pewnego wzrostu, jest nadal zbyt mały. Strategia działania KUKE, nastawiona, moim zdaniem, ciągle na nazbyt ostrą selekcję ryzyka, pomimo, iż jest racjonalna z punktu widzenia jej własnych interesów, nie przyczynia się w zadowalającym, z punktu widzenia możliwości Korporacji jak i potrzeb eksporterów, stopniu do w pełni efektywnego wspierania polskiego eksportu. Wielu eksporterów nadal też zarzuca KUKE nieuwzględnianie specyfiki działania na niektórych rynkach, zbytni biurokratyzm, brak indywidualnego podejścia do klienta oraz brak elastyczności. (abstrakt oryginalny)
|
|
nr 4
3-8
Na wstępie omówiono wielkość, dynamikę i strukturę eksportu polskiego do Niemiec w latach dziewięćdziesiątych oraz perspekywy dalszego rozwoju eksportu z Polski. Następnie określono szanse i zagrożenia polskiego eksportu do Niemiec oraz prognozę rozwoju polskiego eksportu do Niemiec.
|
|
nr 11
1, 24-25
Autor skoncentrował się na charakterystyce tworzonego w Polsce systemu ubezpieczenia należności eksportowych, przedstawił oferty w tej dziedzinie dwóch firm: Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji "Warta" S.A. oraz Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) S.A., a także omówił granice ryzyka handlowego pokrywanego przez ubezpieczyciela.
Zwrócono uwagę na wzrost zapotrzebowania na rynkach światowych na towary i wyroby wytwarzane przez firmy z Bawarii. Załączono dane dotyczące obrotów handlu zagranicznego Bawarii z krajami Europy Środkowej, Wschodniej i Południowo-Wschodniej w pierwszym półroczu 2001 r.
Największy udział w eksporcie miały produkty owocowo-warzywne. W okresie analizy odnotowano korzystne zjawisko wzrostu eksportu. Zweryfikowane hipotezy pozwoliły na określenie zależności pomiędzy wybranymi systemami jakości a eksportem. Wydaje się być kontrowersyjne, że brakuje zależności między GMP a eksportem przy silnym związku z HACCP zgodnie bowiem z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 22 listopada 2000 r. przy produkcji i obrocie produktami rolno-spożywczymi istnieje obowiązek wdrożenia GMP. Wydawałoby się właściwe rozumowanie o podobnej zależności. Jednakże różnice w związkach między systemami mogą wynikać ze specyfiki branży oraz zmiany przepisów w podejściu przedsiębiorstw do obligatoryjności stosowania systemów jakości. Niezaprzeczalna jest konieczność prowadzenia przez przedsiębiorstwa przemysłu rolno-spożywczego prac jakościowych, których efekty przekładają się na wyniki finansowe firm, w tym na działania eksportowe. (fragment tekstu)
6
Content available remote Eksport a dynamika produkcji sektorów rolnych krajów UE
100%
|
2013
|
14(XIV)
|
nr 3
71-80
Opracowanie ma na celu śledzenie dynamicznego sprzężenia między eksportem a produkcją sektora agrobiznesu w krajach UE. Dokonano tego poprzez badanie oszacowań korelacji między wskazanymi zmiennymi oraz przez obserwację dynamiki wskaźnika relacji produkcja / eksport sektorów rolnych krajów UE w latach 1994-2010. Rezultaty studium wskazują na występowanie zależności między badanymi zmiennymi oraz ukazują szeroki zakres zróżnicowania wzorców relacji między eksportem rolnym a produkcją końcową rolnictwa w badanych krajach. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Fluctuations in Exchange Rate and Aggregate Exports in Ukraine
100%
W artykule analizowane są efekty wpływu zmienności kursów walut (ERV) na zagregowany eksport na Ukrainie. Analizę przeprowadzono na podstawie kwartalnych danych z lat 1990-2013. W literaturze można znaleźć wskazania, że zmienność kursów walut wpływa na redukcję ogólnego poziomu handlu. W artykule sprawdzono prawdziwość tego stwierdzenia na podstawie danych ze wspomnianego okresu, dotyczących handlu zagranicznego na Ukrainie, z użyciem metody ARDL (Autoregressive Distributed Lags) badającej współzależność. Uzyskane wyniki wskazują negatywny wpływ ERV na poziom ukraińskiego eksportu. Uzyskany wynik badań jest ważny z politycznego punktu widzenia, gdyż sugeruje, że decydenci powinni brać pod uwagę negatywny wpływ ERV na poziom eksportu w trakcie ustalania polityki kursowej dla celów związanych z bilansem płatniczym.(abstrakt oryginalny)
|
|
nr 5
37-40
Ważne miejsce w ocenie dostosowań polskiej gospodarki do wymogów gospodarki rynkowej zajmuje analiza jej konkurencyjności na rynku światowym. Otwarcie polskiej gospodarki jest ściśle związane z urealnieniem kosztów produkcji, cen transakcji na rynkach światowych, czyli weryfikacją wskaźników przewag komparatywnych polskich produktów i usług na rynku światowym. Unia Europejska, w tym Niemcy stały się głównym partnerem handlowym Polski.
|
|
nr 24
18-22
W latach 1992-1995 eksport stał się najważniejszą "lokomotywą" wzrostu całej polskiej gospodarki. W końcu 1995 roku pojawiły się i narastają symptomy świadczące o słabnięciu siły napędowej eksportu pobudzającej rozwój gospodarczy naszego kraju. Jakie są zewnętrzne i wewnętrzne uwarunkowania tego osłabienia? Czy i jak można im przeciwdziałać? Celem raportu jest odpowiedź na te pytania.
10
Content available remote Structure of export activity of foreign direct investors in Łódź voivodeship
100%
Bezpośrednie inwestycje zagraniczne sa ważnym źródłem wzmacniania potencjału wytwórczego regionów goszczących. Są one nośnikiem nie tylko kapitału finansowego, ale także wiedzy, nowoczesnych technologii i technik organizacyjnych. Szczególnie pożądany jest napływ inwestycji o charakterze proeksportowym, gdyż dzięki nim nie wzrasta presja konkurencyjna na lokalnym rynku dóbr finalnych. Korzystne efekty dochodowe wynikające z większego wykorzystania lokalnych czynników produkcji (głównie pracy) nie będą wówczas pomniejszane przez negatywne efekty wypychania lokalnych producentów z rynku, a dodatkowo wzbudzone zostaną procesy mnożnikowe (mechanizm mnożnika eksportu). (abstrakt oryginalny)
Raport dokumentujący przemiany w eksporcie gospodarek krajów kandydujących do Niemiec w latach 1989-2000 (Instytut Gospodarki Światowej Węgierskiej Akademii Nauk). Raport w całości jest analizą eksportu tych krajów.
|
|
nr 4
96-105
Artykuł zawiera analizę głównych tendencji w polskim eksporcie produktów rolno-spożywczych na rynek rosyjski w latach 1997-2002. Przedstawia przyczyny pogorszenia sytuacji polskich eksporterów na rynku rosyjskim, oraz główne formy działania podejmowane przez rząd, jak i eksporterów, w celu odzyskania rynku rosyjskiego dla polskiego eksportu rolno-spożywczego.
|
|
nr 3
14-24
Przedstawiono ważniejsze grupy towarowe (artykuły rolno-spożywcze, wyroby chemiczne, wyroby tekstylne i odzieżowe, wyroby przemysłu elektromaszynowego, wyroby hutnicze i metale nieżelazne) importowane z Polski do USA.
Na znaczny wzrost eksportu Polska może liczyć po wejściu do Unii Europejskiej. Ważną kwestią jest, z jakim kursem złotego wejdziemy do wspólnoty walutowej. Zdaniem ekspertów Polska gospodarka z dnia na dzień nie wyrośnie na eksportowego potentata. W dalszym ciągu będziemy skazani na chwilowe wahania koniunktury za granicą. Zmieni się to wraz ze wzrostem udziału obcych firm w naszym eksporcie. Zatem kluczem do zwiększenia eksportu towarowego jest przede wszytskim import kapitału.
|
|
nr 77
I, II
Przedstawiono podstawowe tezy raportu Ministerstwa Gospodarki na temat handlu zagranicznego Polski w 1996 r. Strukturę towarową i geograficzną polskiego eksportu zobrazowano tabelami.
|
|
nr 11
33-38
Autor opisuje kondycję polskiego eksportu w latach 1995-1997, koncentrując się na formach pomocy państwa. Przedstawia możliwości wsparcia polskiego eksportu w świetle zasad WTO oraz za pomocą kredytów eksportowych w ramach OECD. Omawia także stanowisko Unii Europejskiej wobec polskiej polityki wspierania eksportu oraz wpływ zewnętrznych uwarunkowań instytucjonalnych i zobowiązań międzynarodowych Polski na zakres i formy polityki proeksportowej.
|
1999
|
nr 19
26
W 1998 roku wartość przychodów z eksportu przedsiębiorstw wyniosła blisko 30 mld zł. Największym eksporterem był Fiat Auto Poland. Podano tabelaryczne zestawienie największych eksporterów w latach 1998 i 1997.
18
Content available remote Rynki azjatyckie jako kierunki ekspansji eksportowej polskich przedsiębiorstw
100%
W artykule podjęto problematykę atrakcyjności krajów Azji jako potencjalnych rynków zbytu dla polskich produktów. Autor zwrócił uwagę na dynamiczny rozwój gospodarczy tego regionu, scharakteryzował polską obecność na tamtejszych rynkach oraz ocenił perspektywy jej rozwoju. (abstrakt oryginalny)
19
Content available remote Firm-specific Determinants of an SME's Decision to Withdraw from Export Activity
100%
|
|
nr 1
145-165
Tło badań. Badania z zakresu biznesu międzynarodowego skupiają się na wzroście firmy. Proces umiędzynarodowienia nie jest jednak linearny i nie zawsze przebiega "w przód". W ostatnim czasie w literaturze zwraca się uwagę na konieczność lepszego zrozumienia zjawiska dezinternacjonalizacji. Cel badań. Celem artykułu jest zbadanie organizacyjnych uwarunkowań decyzji o wycofaniu się z eksportu, podejmowanych przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Metodologia. W badaniu zastosowano analizę regresji logistycznej, przeprowadzonej na próbie 4105 małych i średnich przedsiębiorstw z 28 krajów należących do Unii Europejskiej. Kluczowe wnioski. Wysokie postrzegane bariery umiędzynarodowienia są pozytywnie związane z prawdopodobieństwem wycofania się z eksportu. Prawdopodobieństwo wycofania się z eksportu spada wraz z wielkością i wynikami finansowymi firmy. (abstrakt oryginalny)
20
Content available remote Eksport jako efektywna forma ekspansji polskich przedsiębiorstw
100%
W opracowaniu przedstawiono najważniejsze zagadnienia związane ze sprzedażą eksportową jako formą ekspansji polskich przedsiębiorstw. Analizę przeprowadzono na podstawie literatury dotyczącej zagadnień mieszczących się w ramach przedmiotu badań, a także ogólnodostępnych danych statystycznych. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 33 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.