Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 12

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Ekstruzja
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
1
Content available remote Wpływ porowatości na cechy teksturalne ekstrudatów zbożowych
100%
W pracy przedstawiono wyniki badań porowatości dostępnych na rynku ekstrudatów zbożowych. Określano ogólną powierzchnię porów na badanej powierzchni, liczbę porów na jednostkę powierzchni oraz wskaźniki wydłużenia i okrągłości porów. Następnie wykonano badania teksturalne. Stwierdzono, że wraz ze zmianami porowatości badanych próbek zmieniała się wartość maksymalnej siły potrzebnej do przecięcia ekstrudatów. Zaobserwowano również, że wraz ze zmniejszeniem porowatości, wartości współczynnika okrągłości wzrastały, co przyczyniało się do zmniejszenia okrągłości por.(abstrakt oryginalny)
Artykuł przybliża podstawy techniki druku 3D w przypadku żywności, aby wskazać realne problemy tej technologii, zwłaszcza z perspektywy najnowszych rozwiązań technicznych (drukarek 3D) dostępnych na rynku w 2022 roku. Technika druku 3D żywności budzi coraz większe zainteresowanie zarówno w badaniach naukowych, jak i na rynku. W przypadku żywności najczęściej stosowaną techniką jest ekstruzja pasty - materiał umieszczany jest w pojemniku w kształcie strzykawki i ekstrudowany, podczas gdy głowica drukująca porusza się i nakłada warstwy jedna po drugiej, odtwarzając ostateczny kształt. Chociaż przeprowadzono badania nad innymi procesami addytywnymi, takimi jak strumieniowanie spoiwa i selektywne spiekanie laserowe z wykorzystaniem sproszkowanych produktów spożywczych, nadal jest dyskusyjne, czy procesy te są wykonalne w przypadku drukowania żywności(abstrakt oryginalny)
3
100%
W pracy przedstawiono wyniki badań odporności ekstrudera jednoślimakowego na nagłe zmiany dawki podawania surowca w trakcie procesu ekstruzji. Badania przeprowadzono w krótkim ekstruderze jednoślimakowym KZM-2 o stosunku długości do średnicy ślimaka 6:1 i prędkości obrotowej 200 obr•min-1 (rpm). Materiałem badawczym była kaszka kukurydziana nawilżana do wilgotności 15% oraz pięć próbek zakłócających o masie 0,2-1,2 kg przygotowanych z tego samego surowca. Poszczególne próbki posłużyły do zakłócenia ustabilizowanego przebiegu procesu ekstruzji. Zakłócenie procesu polegało na szybkim wprowadzeniu do wejścia ekstrudera całej dawki zakłócającej i pomiarach wartości zmiany natężenia prądu pobieranego przez silnik ekstrudera, czasu powrotu do warunków stabilnych oraz zmian w obrazie otrzymanych próbek ekstrudatu. Pomiary wpływu zakłócenia na mierzone wielkości przeprowadzano dla trzech ustawień wydajności ekstrudera. Stwierdzono, że ekstruder jednoślimakowy przy wszystkich ustawionych wydajności reagował szybkim zwiększeniem poboru prądu elektrycznego, każdorazowo zmieniał się także czas ustabilizowania procesu. Zaobserwowano również, że poszczególne dawki zakłócające wpływały istotnie na zmiany parametrów jakościowych ekstrudatów.(abstrakt oryginalny)
4
84%
Celem przeprowadzonych badań było określenie wpływu dodatku błonnika i wilgotności półproduktów ekstrudowanych typu pelety (ang. pellets) na absorpcję tłuszczu i konsystencję otrzymanych z nich chrupek. W doświadczeniu zastosowano 5 i 10% dodatek błonnika do otrzymywanych w procesie niskotemperaturowej ekstruzji półproduktów (peletów), których wilgotność doprowadzano następnie do poziomu: 8, 10, 12, 14 i 16%. W usmażonych, w gorącym oleju, chrupkach oznaczono zawartość tłuszczu oraz określono ich teksturę zarówno metodą sensoryczną, jak i instrumentalną z użyciem teksturometru Instron. Zawartość tłuszczu w chrupkach i ich tekstura zależały jednocześnie od wilgotności peletów i od ilości dodanego błonnika. Wraz ze zwiększaniem dodatku błonnika zmniejszała się zawartość tłuszczu i zwiększała się twardość chrupek, szczególnie otrzymanych z peletów o wilgotności 8-12%. Wielkość dodatku błonnika nie miała istotnego wpływu na zawartość tłuszczu w chrupkach otrzymanych z peletów o dużej wilgotności, tj. 16%. Dodatek błonnika w ilościach 5 i 10% nie powodował istotnych zmian tekstury chrupek, jeśli otrzymano je z peletów o wilgotności 12 i 14%. Chrupki o najlepszej, kruchej teksturze uzyskano z peletów o wilgotności 12% bez względu na zawartość błonnika oraz z półproduktów o wilgotności 14% bez dodatku i z 5% dodatkiem błonnika. (abstrakt oryginalny)
Polymer matrix composites used for different cable coatings or pipes, are fabricated from materials containing various kinds of powder fillers or fibrous. Properties and structure of these materials depend on the type of added ingredients, their miscibility and quantity. Proper processing method also plays an important role, which allows for obtaining products of homogeneous reproducible properties. The composition was prepared by extrusion with changed processing parameters according to solid plastics. The roughness of obtained shapes was measured with the use of linear method. Results shows that adding blowing agent has a significant influence on mechanical properties. (original abstract)
6
Content available remote Analysis of Production Process and Complaints in an Automotive Company
84%
Dla każdego przedsiębiorstwa dokładna analiza procesu produkcyjnego, z uwagi na możliwość identyfikacji newralgicznych jego punktów, jest podstawą doskonalenia. Analiza ta swoim zasięgiem powinna obejmować wszystkie obszary przedsiębiorstwa. W artykule autorzy poddali analizie proces ekstruzji, a oceniając go uwzględnili zarówno własne doświadczenia jak i przesłanki teoretyczne. Dodatkowo przeprowadzili analizę reklamacji otrzymanych od klientów wewnętrznych jak i zewnętrznych. Wszystkie badania i analizy umożliwiły ocenę procesu i uszczegółowienie opracowanych zasad postępowania z wyrobem niezgodnym. (abstrakt oryginalny)
7
Content available remote Ocena jakości ekstrudatów kukurydzianych wzbogacanych herbatą Matcha
84%
Nowoczesny rynek produktów żywnościowych charakteryzuje wysoki poziom innowacyjności oraz konkurencyjności. Kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnych przedsiębiorstw stanowią produkty odpowiadające na potrzeby współczesnego konsumenta, który zainteresowany jest żywnością wygodną o pozytywnym wpływie na zdrowie. Surowcem, który może spełnić oczekiwania konsumenta jest zielona herbata Matcha cechująca się wysoką zawartością substancji o działaniu przeciwutleniającym oraz przeciwzapalnym. Stanowi ona surowiec posiadający potencjał we wzbogacaniu żywności i umożliwiający tworzenie nowatorskich produktów. Celem pracy była ocena wybranych parametrów jakościowych ekstrudatów z 1,5% oraz 3% dodatkiem herbaty Matcha. W pracy oceniono zarówno surowce jak i ekstrudaty. Wykonano oznaczenie zawartości wody oraz pomiar aktywności wody z wykorzystaniem urządzenia AquaLab. Ekstrudaty poddano ponadto pomiarom twardości, kohezyjności, sprężystości z wykorzystaniem analizatora Brookfield CT3 Texture Analyzer oraz określono ich współczynniki wodochłonności (WAI) i rozpuszczalności (WSI). Na podstawie przeprowadzonych badań stwierdzono, że badane produkty charakteryzowały się niską wartością aktywności wody (0,2912-0,3451) oraz zawartością wody (6,10-7,12 g/100 g s.m.). Produkt bez dodatku wzbogacającego charakteryzowała najwyższa wartość parametru WAI. Najwyższą wartość WSI zaobserwowano dla produktu z 1,5% dodatkiem Matchy. Ocena parametrów tekstury wykazała, że ekstrudaty o różnym udziale procentowym dodatku charakteryzowały się zbliżoną twardością. Wkład w dyscyplinę naukową: możliwość wytworzenia innowacyjnego produktu, stanowiącego część wspólną zainteresowań towaroznawstwa, marketingu oraz nauk o zarządzaniu. (abstrakt oryginalny)
W pracy przedstawiono wyniki badań nad wpływem profilu rozkładu temperatury cylindra ekstrudera na przebieg procesu ekstruzji, możliwości ustabilizowania warunków wytłaczania oraz możliwości modyfikowania właściwości fizycznych ekstrudatów z udziałem razówki lędźwianu siewnego (Lathyrus sativus). Jako podstawowy składnik strukturotwórczy zastosowano kaszkę kukurydzianą. Termoplastyczną obróbkę mieszanek surowców przeprowadzono w ekstruderze jednoślimakowym (L:D=12:1, D=45 mm, stopień sprężania 3:1). W otrzymanych ekstrudatach określano stopień ekspandowania promieniowego, gęstość właściwą, teksturę, wodochłonność (WAI) ekstrudatu nierozdrobnionego, wodochłonność (WAI) ekstrudatu rozdrobnionego (ekstrudowanej masy), a także współczynnik rozpuszczalności suchej masy (WSI). Stwierdzono, że przyjęte zakresy temperatury pozwalają na stabilną pracę ekstrudera, chociaż wzrost temperatury ze 115/135/1200C do 155/175/120oC powodował spadek wydajności ekstrudera o około 25%. Wykazano także, że temperatura procesu ma znaczący wpływ na właściwości fizyczne ekstrudatu. Wzrost temperatury cylindra ze 115/135/120oC do 155/175/120oC powodował: spadek ekspandowania promieniowego z 12,6 do 8,9, gęstości właściwej z 75,2 kg/m33 do 56,9 kg/m3 przy zachowaniu bardzo dobrej chrupkości ekstrudatu w przedziale 0,3 - 0,35 J/g. Uzyskane ekstrudaty charakteryzowały się bardzo wysoką wodochłonnością; WAI osiągał nawet wartość 873%. Ekstruzja powodowała bardzo intensywne zmiany w rozpuszczalności suchej masy nasilające się wraz ze wzrostem temperatury; wzrost temperatury cylindra ze 115/135/120oC do 155/175/120oC powodował wzrost WSI z 35% nawet do 49%. Wyniki oceny sensorycznej ekstrudatów wykazały, że wprowadzenie 10% dodatku razówki lędźwianowej pozwala znacznie obniżyć temperaturę ekstruzji i uzyskać bardzo dobrej jakości chrupki już przy temp. 135/155/120oC.(abstrakt oryginalny)
9
Content available remote Badania wstępne stabilności wilgotnościowej produktów ekstrudowanych
84%
Celem pracy było zbadanie wpływu zmiennych warunków wilgotnościowych na dynamikę wchłaniania wilgoci z powietrza przez produkty ekstrudowane. Materiałem wykorzystywanym w badaniach był ekstrudat pszenno-kukurydziany wyprodukowany na ekstruderze dwuślimakowym. Próbki poddawane były działaniu trzech czynników: temperatury, wilgotności względnej i czasu oddziaływania, podczas przechowywania ich w komorze klimatycznej. Stwierdzono, że ekstrudaty charakteryzowały się dużą wrażliwością na zmienne warunki przechowywania. Obserwowano szybki wzrost ich wilgotności masowej, szczególnie w pierwszych godzinach przechowywania w komorze klimatycznej. (abstrakt oryginalny)
W badaniach przedstawiono zmiany dynamiki wchłania wody przez ekstrudaty zbożowe w zmiennych warunkach klimatycznych. Badano próbki ekstrudatu kukurydzianego, wytworzonego na ekstruderze jednoślimakowym. Uzyskane próbki przechowywano w komorze klimatycznej, w zmiennych warunkach temperatury, wilgotności względnej powietrza oraz czasu przechowywania. Do określenia rozwinięcia powierzchni próbki wykorzystano system analizy obrazu, w którym wyznaczano współczynnik normalizujący RAE. Badania przeprowadzono dla trzech poziomów rozwinięcia powierzchni próbki oraz trzech zakresów wilgotności, temperatury i czasu przebywania w komorze klimatycznej. Poszczególne poziomy zmiennych zakodowano jako wartości liczbowe -1,0,1 i poddano analizie wariancji ANOVA. Zaobserwowano istotny wpływ rozwinięcia powierzchni ekstrudatu na szybkość przechodzenia próbki w stan obniżonej sorpcji. (abstrakt oryginalny)
W pracy określono uwalnianie Ca i Mg z nasion trzech gatunków łubinu (Lupinus albus, Lupinus luteus, Lupinus angustifolius). Analizowano preparaty niemodyfikowane, fermento­wane i ekstrudowane uzyskane ze śruty różniącej się zawartością łuski. Próby śruty łubinowej poddano trawieniu enzymatycznemu w warunkach in vitro. Zawartość składników mineral­nych w preparatach oraz supernatancie po trawieniu określono metodą AAS. Analizę staty­styczną wykonano z wykorzystaniem programu komputerowego Statgrafics (Manugistic Inc. USA). Stwierdzono, że usunięcie łuski z nasion łubinu spowodowało spadek zawartości Ca i wzrost jego stopnia uwalniania z preparatów łubinowych. Zastosowanie zabiegów technolo­gicznych, spowodowało wzrost zawartości Ca i Mg w nasionach łubinu. Ekstruzja wpłynęła na spadek stopnia uwalniania pierwiastków z materiału roślinnego.(abstrakt oryginalny)
Rynek słonych przekąsek w Polsce i Europie ma wąską paletę wyrobów. Składa się z pięciu segmentów, z których w naszym kraju dominują trzy: chipsy ziemniaczane, ekstrudowane chrupki kukurydziane oraz słone paluszki, precelki i krakersy. Zdecydowanie mniejszymi segmentami są orzeszki i popcorn. Prognozy w tej dziedzinie wydają się być dość optymistyczne.
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.