Preferencje help
Widoczny [Schowaj] Abstrakt
Liczba wyników

Znaleziono wyników: 2

Liczba wyników na stronie
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wyniki wyszukiwania
Wyszukiwano:
w słowach kluczowych:  Elastyczność produkcji
help Sortuj według:

help Ogranicz wyniki do:
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
Wobec spowolnienia tempa wzrostu gospodarczego oraz globalizacji, która implikuje napływ nowych konkurentów na rynek krajowy, firmy muszą poszukiwać nowych metod działania, skutecznych sposobów przetrwania i osiągania sukcesu. Przedstawiono elastyczność jako atrakcyjny kierunek rozwoju krajowych firm usługowych. Wychodząc od poziomu strategii przedsiębiorstw, stwierdza się, że zarówno zamiany adaptacyjne jak i wyprzedzające przyszłe warunki są w dzisiejszych warunkach niezbędne. Zwrócono uwagę tylko na najważniejsze czynniki uelastyczniające działalność usługową. Jako podstawowy element występuje uelastycznienie zdolności produkcyjnych firmy usługowej, co ma duży wpływ na ekonomiczność prowadzonej działalności oraz na jakość usług i utrzymanie rynku. Ważne jest wykorzystanie technologii informatycznych i uelastycznienie zasobów ludzkich w firmach, ale nie są to wszystkie czynniki uelastyczniające. (fragment tekstu)
|
|
z. 1 (35)
75-82
Celem pracy jest ocena elastyczności związków między czynnikami produkcji (ziemi, pracy i kapitału), a uzyskanymi w wyniku ich zastosowania dochodami w gospodarstwach rolnych czterech makroregionów FADN, tj. Pomorze i Mazury, Wielkopolska i Śląsk, Mazowsze i Podlasie oraz Małopolska i Pogórze. Dla każdego makroregionu oszacowano w tym celu modele funkcji typu Cobba-Douglasa (C-D) dla 2010, 2011 oraz 2012 roku. Z badań wynika, że we wszystkich regionach oraz we wszystkich badanych latach współczynnik elastyczności ogólnej wartości dodanej netto był wyższy od 1, co oznacza rosnące przychody ze skali. Wzrost wartości dodanej netto w 3 spośród 4 badanych makroregionów zależał przede wszystkim od czynnika ziemi, mniejszy wpływ miały nakłady pracy (poza regionem Mazowsze i Podlasie, gdzie ich znaczenie było największe), a w najmniejszym stopniu we wzroście tej kategorii dochodowej partycypowały aktywa trwałe. (abstrakt oryginalny)
first rewind previous Strona / 1 next fast forward last
JavaScript jest wyłączony w Twojej przeglądarce internetowej. Włącz go, a następnie odśwież stronę, aby móc w pełni z niej korzystać.